5 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Свет

Ким Бу-кјум номиниран за премиер на Јужна Кореја

Слободен печат
Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин денеска го номинираше Ким Бу-кјум за нов премиер. Ким ќе го замени Чунг Сје-кјун кој поднесе оставка. Според јужнокорејските...
Вести Свет

Меркел, Макрон и Си на онлајн самит разговараат за климатските промени

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел, кинескиот претседател Си Џинпинг и францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаа онлајн самит на кој разговораа за напорите за справување со...
Вести Регион

Одлагањето на дебатата за Западен Балкан во ЕУ е само поради форматот

Слободен печат
Висок дипломатски извор во ЕУ денеска на брифинг со новинарите во Брисел увери дека одлуката да се одложи дебатата за западниот Балкан на претстојниот Совет...
Вести Свет

Италија доби „ковид фри“ возови: Потребен е негативен тест за влез во возот кој сообраќа меѓу Рим и Милано

Слободен печат
Денес започнаа да сообраќаат два брзи воза меѓу Милано и Рим, наутро и навечер, кои ќе бидат „ковид фри“  , пишува весникот „ Ил Џорнале“. Ова...
Вести Регион Слајдер

Еди Рама се пофали со новото лице: Најновата вест е дека си направив ботокс

Слободен печат
Денес албанскиот премиер Еди Рама како „најнова вест“ објави дека „направил ботокс“ на лицето, што иронично ги прокоментира написите во медиумите за него, во кои...
Вести Регион Слајдер

Пахор против промена на границите и бара брза интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска ја отфрли идејата за промена на границите на државите од поранешна СФРЈ и истакна дека го поддржува проширувањето на...
Вести Свет

Советот на министри за надворешни работи на ЕУ на 19 април ќе расправа за ситуацијата во Украина

Слободен печат
Советот на министри за надворешни работи на ЕУ, преку видео-конференциска врска,  на 19 април ќе расправа за сите аспекти на ситуацијата во Украина. На состанокот...
Вести Свет

Пакистан нареди времено запирање на Твитер, Фејсбук, Ватсап, Јутуб и Телеграм по насилни протести

Слободен печат
Пакистанската Влада нареди привремено суспендирање на социјалните мрежи и платформите за пораки по неколкудневните насилни анти-француски протести. Министерството за внатрешни работи побара од пакистанските телекомуникациски...
Вести Здравје

Белгиските здравствени власти сметаат дека вакцината нема да биде доволна против ковид-19

Слободен печат
На прес конференцијата на кризниот штаб за ковид-19 во Белгија денеска, портпаролот, Ив Ван Латем, порача дека вакцината нема да биде доволна за целосна имунизација....
Вести Ви Препорачуваме Здравје

Експерти открија дали ќе биде неопходна трета доза и кога ќе биде потребна уште една вакцина

Слободен печат
Извршниот директор на „Фајтер“, Алберт Бурла, рече дека на луѓето „веројатно“ ќе им треба трета доза од вакцината против ковид-19 во рок од 12 месеци...