Војна во Украина: Што се случуваше во Мариупол?

Недела, 3 мај: „Добро спиев, се разбудив, се смеев, станав и ја прочитав мојата книга на 25-тата страница. Дедо ми е мртов, јас имам рана на грбот, кожата ми ја нема. Сестрата има повреди на главата, а мама повеќе нема месо на раката и има дупка во ногата“. Понеделник, 4 мај: „Баба отиде да земе …

Војна во Украина: Што се случуваше во Мариупол? Read More »

Зеленски потпиша декрет со кој им се дозволува на странци да служат во Националната гарда на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потпиша декрет со кој се дозволува странци и лица без државјанство да служат во Националната гарда на земјата, јави денеска Укринформ. Агенцијата дополнува дека уредбата стапи во сила вчера, со денот на објавувањето. Според одобрените правила, странците кои легално живеат во Украина, не биле претходно осудувани и ги исполнуваат условите за …

Зеленски потпиша декрет со кој им се дозволува на странци да служат во Националната гарда на Украина Read More »

Медведев: Руските сили, во следната фаза, би можеле да тргнат да го освојуваат Киев

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека руските сили можат да стигнат до Киев, ако не сега, тогаш во втората фаза од конфликтот, и дека „елитите“ кои сега владеат во главниот град на Украинаќе мора да си заминат. Руските сили би можеле да стигнат до Киев бидејќи, рече Медведев, заканата за …

Медведев: Руските сили, во следната фаза, би можеле да тргнат да го освојуваат Киев Read More »

ОН: Над 14 милиони луѓе ги напуштиле своите домови во Украина за две години од руската инвазија

Обединетите нации соопштија денеска дека повеќе од 14 милиони луѓе ги напуштиле своите домови во Украина во текот на двете години од руската инвазија, а речиси 6,5 милиони сега живеат надвор од земјата како бегалци. Меѓународната организација за миграција (ИОМ) на ОН посочи дека покрај бегалците во странство, околу 3,7 милиони луѓе остануваат раселени во …

ОН: Над 14 милиони луѓе ги напуштиле своите домови во Украина за две години од руската инвазија Read More »

Медведев вели дека за руските воени цели е „неопходно“ да се стигне до Киев

Поранешниот руски претседател Дмитри Медведев, близок соработник на актуелниот претседател Владимир Путин, изјави дека за воените цели на Русија „можеби е неопходно да се стигне до Киев“, главниот град на Украина. Руската армија веќе се обиде да го освои Киев во првите недели од инвазијата, но Украинците успешно се одбранија. Одговарајќи на прашање на руската …

Медведев вели дека за руските воени цели е „неопходно“ да се стигне до Киев Read More »

Кличко бара ракети со долг дострел од Германија

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко ја пофали досегашната воена помош на Германија, при тоа истакнувајќи дека сега е време канцеларот Олаф Шолц конечно да испрати ракети со голем дострел во Украина. Кличко во интервју за Германската новинска агенција (ДПА) истакна дека „едно од најважните прашања“ за неговата земја е дали Германија ќе ги испорача бараните …

Кличко бара ракети со долг дострел од Германија Read More »

Русите наводно заробиле стотици украински војници при освојувањето на Авдиевка

Стотици украински војници исчезнаа или се заробени од руски единици за време на нивното хаотично повлекување од градот Авдиевка, објави „Њујорк тајмс“, повикувајќи се на високи западни претставници и војници кои се борат за Украина. – Тоа е катастрофална загуба за Киев што може да му нанесе удар на веќе ослабениот морал по минатогодишната неуспешна …

Русите наводно заробиле стотици украински војници при освојувањето на Авдиевка Read More »

Украинското воено воздухопловство ноќеска собори 13 од 19-те беспилотни летала лансирани од Русија

Русија во текот на ноќта истрела 19 беспилотни летала и шест проектили кон Украина, а украинските системи за ПВО уништија 13 од беспилотните летала и еден проектил, соопшти украинското воздухопловство. Некои од дроновите кои не беа уништени не стигнаа до своите цели, соопштија воздухопловните сили на апликацијата Телеграм, без да наведат дополнителни детали. Уништените 13 …

Украинското воено воздухопловство ноќеска собори 13 од 19-те беспилотни летала лансирани од Русија Read More »

Лукашенко смета дека Србија, БиХ, Грузија и Молдавија ќе бидат „вовлечени во НАТО“ според украинското сценарио

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, смета дека Србија, Босна и Херцеговина, Грузија и Молдавија ќе бидат вовлечени во НАТО според сценариото на Украина. Влезот на Финска во НАТО, а наскоро и на Шведска, е нова фаза на експанзија на исток. Алијансата ќе ги вовлече Босна и Херцеговина, Молдавија, Грузија и Србија. И сè ќе се …

Лукашенко смета дека Србија, БиХ, Грузија и Молдавија ќе бидат „вовлечени во НАТО“ според украинското сценарио Read More »

Чеченскиот лидер вели дека Русија чекори кон Киев

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров по заземањето на градот Авдиивка во источна Украина изјави дека Русија со уште поголеми чекори оди кон Киев. – Авдиивка е уште еден чекор кон победата. Мислам дека ќе продолжиме да одиме напред со големи чекори кон Киев – изјави Кадиров пред новинарите. Тој тврди дека украински сили „пукале врз …

Чеченскиот лидер вели дека Русија чекори кон Киев Read More »