• Културен печат

„Антолог“ ја промовираше книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски

Книжевниот центар „Антолог“ на 20 септември, во кафе-книжарницата „Буква“, ја промовираше книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски. Изданието го промовираше писателката и книжевна критичарка Оливера Ќорвезироска, а на промоцијата се обратија и Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски. „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ е книга …

„Антолог“ ја промовираше книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски Read More »

Излезе првиот самостоен винил на музичарот и композитор Кокан Димушевски

Промоцијата на новиот албум „The back of beyond“ на композиторот Кокан Димушевски се одржа на 20 септември во „Аудиокултура“ во Скопје. Станува збор за негов прв самостоен албум објавен на винил. Винилот има свое македонско, српско и хрватско издание во ограничен тираж, а извршен продуцент на изданието е Тошо Филиповски од „Корпус деликти рекордс“. – …

Излезе првиот самостоен винил на музичарот и композитор Кокан Димушевски Read More »

Новиот сингл „На старите станици“ на бендот „My Tear“ е промовиран со видеоспот

Скопскиот состав „My Tear“ го објави својот најнов видеозапис за песната „На старите станици“ во режија на Милан Блажевски. Спотот е снимен во „Студио 1060“ од страна на Милан Блажевски и Јосип Здравковски, екипа позната по видеозаписите на бендот „21 Век“. „На старите станици“ е прв сингл од новиот албум на „My Tear“ што треба …

Новиот сингл „На старите станици“ на бендот „My Tear“ е промовиран со видеоспот Read More »

Македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и виолинистката Ирина Мурезану ќе настапат во Нови Сад

По успешните концерти во „Коларац“ во Белград и во Македонската филхармонија во Скопје, патувачкиот омнибус на камерниот оркестар „Профундис“ и светски познатата виолинистка Ирина Мурезану следниот концертен спектакл ќе го изведат пред публиката во Нови Сад Уште едно во низата интернационални гостувања на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ оваа сезона, по спектакуларните настапи на сцената на …

Македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и виолинистката Ирина Мурезану ќе настапат во Нови Сад Read More »

Уметнички дела со хуманистички предзнак од Страхил Петровски ќе бидат изложени во Словачка

Македонскиот ликовен уметник Страхил Петровски со изложбата „Voices“ ќе се претстави во Синагогата во Ступава, Словачка. Изложбата ќе биде отворена на 23 септември. Станува збор за циклус од дваесеттина дела со огромни димензии, замислени и поставени како просторна инсталација, изработени во техниката акрилик на хартија или комбинирана техника на хартија. Круцијалните прашања што Страхил Петровски …

Уметнички дела со хуманистички предзнак од Страхил Петровски ќе бидат изложени во Словачка Read More »

Излезе „Културен печат“ број 197 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 197, во печатеното издание на весникот „Слободен печат“ (23-24.9.2023), во својот стандарден формат на осум страници меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има: – интервју со новинарот и писател Ѕвездан Георгиевски по повод промоцијата на неговиот роман „Плачеш како кит“: Книги со чуда внатре – разговор со визуелната уметница …

Излезе „Културен печат“ број 197 во весникот „Слободен печат“ Read More »

Патувачкото кино на „МакеДокс“ имаше успешна мисија во руралните средини

Проекцијата на документарни филмови во Горно Оризари, со повеќе од 350 присутни посетители, беше круна на активностите на 14-тото Патувачко кино на „МакеДокс“, кое од 14 до 17 септември беше во областа Азот во велешкиот реон. Заврши 14-тото Патувачко кино на „МакеДокс“. На последната вечер, на 17 септември, Патувачкото кино премиерно го прикажа документарниот филм …

Патувачкото кино на „МакеДокс“ имаше успешна мисија во руралните средини Read More »

Европските денови на културното наследство почнуваат со ревија на етнолошки документарни филмови

Во кино-салата на Музејот на Република Северна Македонија на 22 септември, во 11.30 часот, ќе биде означен почетокот на Европските денови на културното наследство со ревија на етнолошки документарни филмови. Во таа пригода ќе бидат прикажани филмовите „Семејството Адемови“ на авторката Елизабета Конеска (2020, 48 мин.), „Голубарот“ на Надица Петковиќ (2010, 15 мин.), „Самовилска вода …

Европските денови на културното наследство почнуваат со ревија на етнолошки документарни филмови Read More »

Нарацијата во книжевноста и филмот е тема на разговор помеѓу Румена Бужаровска и Ана Василева

Во битолската „Магаза“ на 22 септември (петок), со почеток од 17.30 часот, писателката Румена Бужаровска и Ана Василева ќе разговараат за нарацијата во уметноста и филмот, како дел од ИФФК „Браќа Манаки“, известија од издавачкиот центар „Три“. Книгите „Никаде не одам“, „Мојот маж“ и „Осмица“ од Румена Бужаровска – едни од најчитаните и најпреведуваните збирки …

Нарацијата во книжевноста и филмот е тема на разговор помеѓу Румена Бужаровска и Ана Василева Read More »

Едицијата „СловоКулт: Словотека“ ќе биде презентирана во КИЦ-Скопје

Културно-информативниот центар – Скопје на 22 септември, од 19.30 часот, во Салон „Империјал 2“ е просторот каде што ќе се одржи презентација на едицијата „СловоКулт: Словотека“. „СловоКулт : Берлин“ како онлајн-портал постои од 2008 година, од 2015 како регистрирана мала издавачка куќа, а од 2016 како двојазично онлајн-списание за современа поезија и уметност и веќе …

Едицијата „СловоКулт: Словотека“ ќе биде презентирана во КИЦ-Скопје Read More »