Дикаприо и Скорсезе ќе работат заедно на нов филм: Актерот ќе го глуми Френк Синатра

Откако доби 10 номинации за Оскар за филмот „Убијци на цветната месечина“, 81-годишниот режисер Мартин Скорсезе ги зацрта своите следни проекти. Извори велат дека тој планира да сними два филма еден по друг: првиот за Исус, вториот – биографски филм за легендарниот пејач Френк Синатра. Како што пишува „Вараети“, познатиот актер Леонардо Дикаприо ја добил …

Дикаприо и Скорсезе ќе работат заедно на нов филм: Актерот ќе го глуми Френк Синатра Read More »

Новото дело на Дина Дума: Продолжи снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“

Во Скопје денеска почна третата недела од снимањето на долгометражниот филм „Скејтањето не е за девојчиња“, во режија на Дина Дума. Филмот е копродукција меѓу Северна Македонија, Белгија, Словенија и Хрватска. Филмот се снимаше во СУГС „Браќа Миладиновци“ во населбата Драчево. Ова е филм којшто следи три генерации жени – додека тие се движат низ судирот …

Новото дело на Дина Дума: Продолжи снимањето на филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ Read More »

Почина Еленор Копола, наградувана режисерка и сопруга на Френсис Форд Копола

Почина Еленор Копола, американска режисерка и сопруга на Френсис Форд Копола, на 87 години, соопштија членови од нејзиното семејство. Копола почина во петокот опкружена со семејство дома во Радерфорд, Калифорнија, објави нејзиното семејство во соопштение. Не е наведена причина за смртта, пренесува „Вараети“. Режисерката доби награда Еми за хрониката на 238-дневната продукција на филмот „Апокалипсата …

Почина Еленор Копола, наградувана режисерка и сопруга на Френсис Форд Копола Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Почесна Златна палма за животно дело на Џорџ Лукас во Кан

Режисерот, сценарист и продуцент Џорџ Лукас е новиот лауреат на почесната Златна палма за животно дело на Филмскиот фестивал во Кан, а ова признание ќе му биде врачено на 25 мај на затворањето на фестивалот. Холивудскиот режисер, кој во мај ќе наполни 80 години, на тој начин влегува во друштвото на одбрани лауреати, а пред …

Почесна Златна палма за животно дело на Џорџ Лукас во Кан Read More »

ВИДЕО | Погледнете го првиот трејлер за „Џокер 2“! Ќе се наежите од Хоакин Феникс и Лејди Гага

Студиото „Варнер брос пикчрс“ го објави првиот трејлер за „Joker: Folie à Deux“, долгоочекуваното продолжение на „Џокер“ (Јокер) од 2019 година. Главните улоги ги толкуваат Хоакин Феникс како Џокер и Лејди Гага како Харли Квин. Трејлерот започнува во менталната установа каде што Артур Флек, попознат како Џокер, заврши на крајот од последниот филм. Артур таму …

ВИДЕО | Погледнете го првиот трејлер за „Џокер 2“! Ќе се наежите од Хоакин Феникс и Лејди Гага Read More »

„Исчезна целата романса во снимањето филмови“: Вуди Ален навести дали ќе се пензионира

Вуди Ален уште еднаш навести дека сака да се повлече од снимањето филмови, велејќи дека се двоуми да сними уште еден филм по американското прикажување на неговото последно остварување „Удар на среќата“ (Coup de Chance), пишува „Гардијан“. Познатиот режисер, во последното интервју за „Ер мејл“ изрази незадоволство од моменталната состојба на кино-дистрибуцијата, истакнувајќи дека „традиционалната …

„Исчезна целата романса во снимањето филмови“: Вуди Ален навести дали ќе се пензионира Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Ева Натена: „Жена убиец“ не е филм за жената, ниту за мажот – тоа е филм за човекот

Филмот „Жена убиец“/ Фониса на грчката режисерка Ева Натена ќе биде прикажан на затворањето на Фестивалот на грчки филм кој ќе се одржи во Скопје од 7-9 април во Кинотека на Северна Македонија и во Битола од 8-10 април во кино Манаки. Родена е на Крит. Студирала на Атинската школа за ликовни уметности, а работела …

Ева Натена: „Жена убиец“ не е филм за жената, ниту за мажот – тоа е филм за човекот Read More »

Фестивалот на грчки филм по четврти пат ќе се одржи во Скопје и во Битола

Фестивалот на грчки филм по четврти пат ќе се одржи во Скопје и во Битола. Фестивалската програма, покрај скопската ќе ја погледне и публиката во Битола, градот на филмот, градот на богатата кинокултура, градот на почетоците на балканската кинематографија со браќата Манаки. Отворањето на Фестивалот на грчки филм е на 7 април (недела), во Скопје, …

Фестивалот на грчки филм по четврти пат ќе се одржи во Скопје и во Битола Read More »