27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“

Иако „Форест Гамп“ бил објавен пред 27 години тој сè уште е дел од животите на луѓето. Романтичната драма, наградена со Оскар, предводена од Том Хенкс и Робин Рајт во 1994 година, ги плени срцата на гледачите на филмови со своите филозофски реплики и симпатични заплети. Во документарната серија на „Нетфликс“ – „The Movies That …

27 години подоцна: Работи што не сте ги знаеле за „Форест Гамп“ Read More »

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка

Од средината на минатиот месец на каналот Јутјуб се емитува серијата „Ѓубре“ на Нина Маџиров, глумица и продуцент, која живее и работи во Лос Анџелес. Во серијата глумат неколку познати американски глумци. Новата веб-серија насловена „Ѓубре“ (Trash) на Нина Маџиров може да се следи на каналот Јутјуб. Приказната обработува секојдневни љубовни драми меѓу две другарки …

ФОТО | Нашинка во странство: Нина Маџиров со нова веб-серија во Америка Read More »

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“

Снимањето на продолжението на познатата серија „Сексот и градот“ е во тек, а фотографии од сетот се објавуваат секојдневно.   View this post on Instagram   A post shared by Carrie Bradshaw (@sexandthepandemic) На најновите фотографии, покрај добро познатите ликови, како што се Синтија Никсон, популарната Миранда и нејзиниот партнер Стив, кој го игра актерот …

ФОТО: Како ќе изгледаат децата на Миранда и Шарлот во новото продолжение на „Сексот и градот“ Read More »

Дали Мајкл Б. Џордан ќе биде новиот Супермен?

Се чини дека Мајкл Б. Џордан и неговата продуцентска компанија развиваат проект „Black Superman“ за „HBO Max“, базиран околу ликот Вал-Зод.   View this post on Instagram   A post shared by Michael B. Jordan (@michaelbjordan) Според Collider, продуцентската куќа на Џордан ангажирала неименуван сценарист кој во моментов работи на сценариото за лимитираната серија. Засега …

Дали Мајкл Б. Џордан ќе биде новиот Супермен? Read More »

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно

Иако изминаа 22 години од смртта на Стенли Кјубрик, роден на на денешен ден, тој никогаш не бил попопуларен или повидлив. Ниту еден друг режисер на филмови не произведе ремек-дела во толку широк спектар на жанрови: воени филмови, политичка сатира, научна фантастика, литературна адаптација и хорор. Кјубрик ги направи сите овие филмови пред зачетокот на …

ФОТО+ВИДЕО | „Ништо не научив на училиште“: Среќен роденден Стенли Кјубрик, неповторливиот бог нa филмското платно Read More »

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира

Познатиот американски актер и режисер Шон Пен (60) ја снима серијата „Гаслит“ и се одлучи на несекојдневен драстичен потег да го прекине снимањето. Шон своето враќање на снимањето го услови со вакцинирање на целата екипа, од актерите до техничкиот персонал. Актерот, покрај своите барања, на сите ќе им овозможи бесплатно вакцинирање преку неговата организација КОРЕ, …

Постави ултиматум: Шон Пен нема да снима сѐ додека целата екипа не се вакцинира Read More »

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста

Кога зборуваме за филмски туризам, мислиме на туризам што на кој било начин е поврзан со филмската уметност и филмската индустрија. Впрочем, самиот филм е роден од желбата за патување (браќата Лимиер со „Пристигнувањето на возот на станицата Ла Сиота“); најголемиот дел од раната кинематографија се посвети на големите градови, снимани како туристички разгледници, фокусирани …

Хроники и трендови: Филмски туризам – Откривање на локациите од екранот во реалноста Read More »

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“

Филмот беше премиерно прикажан на кон крајот на минатиот месец во рамките на главната конкуренција на Солунскиот документарен фестивал За време на првиот бран на ковид-19, директорот на домот за стари лица во „Агиос Стефанос“, во предградието на Атина, целосно ја блокираше институцијата во текот на двата месеца што следуваа, со цел да се спречи …

Грчки документарец за „затворот на човечкиот ум што живее во тело што старее“ Read More »

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“

Добре дојдовте, господине Тар, на дваесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“ во Скопје. Јас сум Влатко Галевски, а ова е мојот колега Златко. Ви благодариме за одвоеното време за разговор. Можеме да започнеме? – Само напред. Имам само половина час на располагање. Господине Тар, кога сфативте дека ќе се занимавате со филм? – …

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“ Read More »