Категорија: Свет

Вести Свет

Температурите во Сибир во јуни се зголемени за 10 степени во споредба со претходните години

Слободен печат
Температурите на воздухот во поголемиот дел од Сибир  во јуни се зголемени за 10 Целзиусови степени во споредба со минатите години, соопшти Мрежата за набљудување...
Вести Свет

Италијанскиот регион Венето со нови мерки: 1.000 евра казна и затвор за криење на симптоми на коронавирус

Слободен печат
Претседателот на регионот Венето, Лука Заја, постави нови норми откако во оваа северна италијанска покраина еден граѓанин се разболел од Ковид-19 по неговото враќање од...
Вести Свет Слајдер

СЗО: Бубонската Чума во Кина е под контрола

Слободен печат
Светската здравствена организација соопшти дека Бубонската Чума во Кина е под контрола и не се смета за високоризична. Локалните власти во градот Бајанур во Монголија...
Вести Свет

Рекорден број на смртни случаи во еден ден од коронавирусот во Иран

Слободен печат
Во Иран, 200 лица починаа во претходните 24 часа од последиците од Ковид-19, најмногу во еден ден откако се прошири пандемијата во таа земја. Вкупниот...
Вести Свет

ОН: САД не го оправдаа убиството на генералот Сулејмани

Слободен печат
Специјалната известувачка на Обединетите нации за убиства без судење (extrajudicial executions), Агнес Каламар изјави дека САД не обезбедиле докази, со кои би се оправдал воздушниот...
Вести Свет

Анкета на Галуп: Само 38 отсто од Американците ја одобруваат работата на претседателот Трамп

Слободен печат
Работата на претседателот Доналд Трамп ја одобруваат 38 отсто од Американците и таа ниска позиција останува по наглиот пад во мај и јуни, се дознава...
Вести Свет

ФДА: Сè почести се случаите на труење со антисептици кои содржат етил алкохол

Слободен печат
Од неодамна, сè почести се случаите на труење со антисептици кои содржат етил алкохол, посочија експерти од Американската администрација за храна и лекови (ФДА). Според...
Вести Свет

Советникот на шефот на руската вселенска агенција е приведен и обвинет за државно предавство

Слободен печат
Советник на шефот на руската вселенска агенција Роскосмос е приведен од надлежните и е обвинет за државно предавство. „Приведувањето на Иван Сафронов, поранешен новинар специјализиран...
Вести Свет

Зголемен бројот на заразени во Емиратите, ќе се тестираат 20 отсто од граѓаните

Слободен печат
Обединетите Арапски Емирати планираат да тестираат два милиона луѓе или околу дваесет проценти од населението во наредните два месеца. Овој потег уследи откако бројот на новозаразени...
Вести Свет

Црн рекорд во Аргентина: За еден ден од Ковид-19 починаа 75 лица

Слободен печат
Аргентина регистрираше рекордни 75 смртни случаи за еден ден меѓу заразените со коронавирус, со што смртниот биланс од Ковид-19 во таа земја се искачи на...