Нагорно Карабах: Одредбите за прекин на огнот со Азербејџан се применуваат

Властите на етничките Ерменци во Нагорно Карабах денеска соопштија дека се применуваат одредбите од прекин на огнот со Азербејџан, воспоставен на 20 септември, вклучително и евакуација на ранетите и испорака на хуманитарна помош во регионалната престолнина Степанакерт. Се работи на обновување на снабдувањето со електрична енергија, а работите треба да завршат до 24 септември, се …

Нагорно Карабах: Одредбите за прекин на огнот со Азербејџан се применуваат Read More »

Си-Ен-Ен Анализа: Нападот на Крим покажува дека Украина уште може да нанесе голема штета на руската војска

Полуостровот Крим илегално е присвоен од страна на Русија во 2014 година а Украина вети дека ќе го врати. Таа соопшти дека нејзините сили во петокот извеле успешен ракетен напад на морнарскиот штаб. После нападот избувна пожар. Можеа да се видат облаци чад од зградите. Силите во саботата соопштија дека нападот бил темпиран во време …

Си-Ен-Ен Анализа: Нападот на Крим покажува дека Украина уште може да нанесе голема штета на руската војска Read More »

Тројца полицајци се повредени на протест во Париз против полициското насилство

Тројца полицајци се повредени денеска кога учесниците на протестот во Париз против полициското насилство го нападнале нивното возило, јави телевизијата БФМТВ. Шефот на париската полиција Лоран Нуњез на социјалната платформа Икс (Твитер) изјави дека се приведени три лица. Францускиот министер Жералд Дарманен го оцени инцидентот како „неприфатливо насилство“. Протести против полициското насилство се одржаа и …

Тројца полицајци се повредени на протест во Париз против полициското насилство Read More »

Првиот конвој со хуманитарна помош на МКЦК испратен во Нагорно Карабах стигна до границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Конвојот за хуманитарна помош на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) испратен во Нагорно-Карабах е виден денеска на ерменско-азербејџанската граница за прв пат откако Баку започна молскавично брза 24-часовна воена операција и ги разби ерменските сили во сепаратистите. регион, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, јавија светските агенции. Етничките Ерменци кои живеат во …

Првиот конвој со хуманитарна помош на МКЦК испратен во Нагорно Карабах стигна до границата меѓу Ерменија и Азербејџан Read More »

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Сомалија

Најмалку 10 лица загинаа денеска при експлозија на камион-бомба во градот Беледвејне, во Сомалија, соопшти локалната полиција. Не е објавено кој го извршил нападот, но се претпоставува дека станува збор за исламистичката група Ал Шабаб, која често изведува бомбашки напади во Сомалија. „Досега имам видено 10 мртви луѓе, меѓу кои војници и цивили, и повеќе …

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Сомалија Read More »

Зеленски се сретна со претседателот на Судан, со кого разговараше за руските паравоени формации

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска соопшти дека на ирскиот аеродром „Шенон“ имал импровизирана средба со неговиот судански колега Абдел Фатах ал Бурхан, со кого разговарал за руските паравоени формации. „Разговаравме за заедничките безбедносни предизвици, особено за активностите на нелегалните вооружени групи финансирани од Русија“, напиша Зеленски во Телеграм. Тој му се заблагодари на Судан, каде …

Зеленски се сретна со претседателот на Судан, со кого разговараше за руските паравоени формации Read More »

Борел: ЕУ треба да покаже солидарност со Италија, каде пристигнуваат голем број мигранти

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Јозеп Борел денеска изјави дека Европската унија мора да покаже солидарност со Италија додека таа земја се бори со зголемениот број мигранти и бегалци кои пристигнуваат на нејзиниот јужен брег. „Мораме да ја покажеме сета наша солидарност со Италија во овој тежок момент. Европската унија ќе …

Борел: ЕУ треба да покаже солидарност со Италија, каде пристигнуваат голем број мигранти Read More »

Норвешката полиција уапси поранешен припадник на „Вагнер“

Норвешката полиција го уапси наводниот поранешен командант на руската паравоена група „Вагнер“ Андреј Медведев за наводен обид да ја премине границата нелегално и да се врати во Русија, откако претходно оваа година побарал азил во Норвешка. Полицијата претходно објави дека маж на возраст од 20-тина години е уапсен поради обид илегално да ја премине границата, …

Норвешката полиција уапси поранешен припадник на „Вагнер“ Read More »

Папата ја повика Европа да има поголема толеранција кон мигрантите

Папата Франциск денеска предупреди на изолационизам и застрашување во однос на илегалната миграција од Африка преку Медитеранот во Европа. Судбината на мигрантите кои се обидуваат да го преминат Средоземното Море од Африка до Европа е една од главните теми на папата за време на неговата посета на Марсеј во јужна Франција. – Медитеранот го отсликува …

Папата ја повика Европа да има поголема толеранција кон мигрантите Read More »

Мафијашот Месина Денаро падна во неповратна кома

Најбараниот шеф на италијанската мафија, Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во јануари откако беше во бегство 30 години, од вчера е во неповратна кома. Тој боледува од рак на дебелото црево и неговите лекари велат дека Месина Денаро нема да закрепне. На негово барање, мерките за одржување на животот се прекинати, соопштија лекарите од …

Мафијашот Месина Денаро падна во неповратна кома Read More »