Симон де Бовоар: Феминистката која му напиша 112 писма на својот љубовник

Симон де Бовоар беше француска писателка, авторка на многу романи, есеи и мемоари, проткаени со духот на егзистенцијализмот. Таа е родена на денешен ден, во далечната 1908 година. Својот живот го започнала и го завршила во градот на светлината – Париз. Починала на 78-годишна возраст, како последица на пневмонија. Нејзиното вечно почивалиште се наоаѓа во …

Симон де Бовоар: Феминистката која му напиша 112 писма на својот љубовник Read More »

Проклетството кое ги следеше членовите на групата „Нови фосили“

„Нови фосили“ беше една од најпопуларните музички групи во поранешна Југославија. Нивните големи хитови, како „За стара добра времена“, „Ја сам за плес“, „Еј, мој Саша“ итн., ја обележаа младоста на генерациите кои растеа во седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век, пишува „Стил“. Па, затоа сите беа изненадени кога членовите на групата одлучија да …

Проклетството кое ги следеше членовите на групата „Нови фосили“ Read More »

Првата трагична дива на Холивуд: Умрела на 26 години, а нејзината мистериозна смрт никогаш не била разјаснета

„Hell’s Angels“ (1930), „Red Dust“ (1932), „Dinner at Eight“ (1933), „Libeled Lady“ (1936) се само дел од филмовите во кои блесна актерскиот талент на Џин Харлоу (1911 – 1937), првата Американка која го освои светот со својата платинесто руса коса, пишува „Стил“. Во својата кратка, но плодна кариера, таа соработувала со најголемите режисери во тоа …

Првата трагична дива на Холивуд: Умрела на 26 години, а нејзината мистериозна смрт никогаш не била разјаснета Read More »

Триесет години без легендарниот Курт Кобејн: Се бореше со зависноста, се ожени со Кортни Лав во пижами

Пред 30 години почина легендарниот Курт Кобејн, фронтменот на групата „Нирвана“, човекот кој го промени ликот на музичката сцена на крајот на 80-тите. Заедно со Ејми Вајнхаус, Џими Хендрикс, Џенис Џоплин и многу други, Курт почина нешто повеќе од еден месец по неговиот 27. роденден, станувајќи „член“ на „клубот 27“ – група млади уметници кои …

Триесет години без легендарниот Курт Кобејн: Се бореше со зависноста, се ожени со Кортни Лав во пижами Read More »

Најстарата христијанска книга ќе се продава на аукција

Најстарата религиозна книга на христијанството, според аукциската куќа Кристи, ќе биде пуштена во продажба во јуни. Кодексот на Крозби-Шојен, напишан со коптско писмо на папирус во Египет, датира помеѓу 250-350 н.е. Исто така, се смета дека е една од најстарите книги што постојат и може да се продаде за 3,8 милиони долари. Литургиската книга е …

Најстарата христијанска книга ќе се продава на аукција Read More »

Сто години од раѓањето на Марлон Брандо: Пет интересни факти кои не сте ги знаеле за него

Еден век по неговото раѓање, Марлон Брандо сè уште го ужива универзалниот статус на неповторлива филмска ѕвезда, актер кој направи револуција во седмата уметност, ги сруши претходните столбови на актерството и изгради нешто уникатно. Брандо беше еден од најпознатите и највлијателните актери од втората половина на 20 век. Првиот филм „Луѓе“ го сними кога имаше …

Сто години од раѓањето на Марлон Брандо: Пет интересни факти кои не сте ги знаеле за него Read More »

Падот на прекрасната Типи Хедрен: Одбила да спие со Хичкок, а тој ѝ ја уништил кариерата во Холивуд

Британскиот филмски режисер Алфред Хичкок беше кралот на морничавото и токму тоа го сакаше публиката. Но, зад сцената, неговото однесување било чудно на еден поинаков начин со една од неговите музи, пишува „Стил“. Американската актерка Типи Хедрен (94) откри одвратни детали од снимањето на култниот хорор филм „Птиците“ („The Birds“) (1963). Имено, Хичкок се опседнал …

Падот на прекрасната Типи Хедрен: Одбила да спие со Хичкок, а тој ѝ ја уништил кариерата во Холивуд Read More »

Трагичниот живот на француската икона: Изгубила две бебиња, властите ја малтретирале, па извршила самоубиство

Џин Сиберг била американска актерка, по која воздивнувал целиот свет. Славата ја стекнала со улогата во култниот филм „Breathless“ (1960) на Жан-Лук Годар, а во актерската кариера одиграла повеќе од 30 улоги, пишува „Стил“. Речиси половина од животот го поминала во Франција, бидејќи во САД била прогонувана од разузнавачките служби. Џин сесрдно поддржувала и финансирала …

Трагичниот живот на француската икона: Изгубила две бебиња, властите ја малтретирале, па извршила самоубиство Read More »

Љубов со која се гордеела цела Југославија: Најубавата бајка помеѓу Зафир Хаџиманов и неговата Сенка траела 50 години

Зафир Хаџиманов, еден од најзначајните уметници од поранешна Југославија, почина во март 2021 година. Освен на неговиот голем талент, се сеќаваме и на неговата голема љубовна приказна со Сенка Велетанлиќ, неговата сопруга. Љубовта помеѓу Зафир и Сенка била убава како и музиката што ја создавале, бидејќи тие во сè гледале убавина и истата ја шириле …

Љубов со која се гордеела цела Југославија: Најубавата бајка помеѓу Зафир Хаџиманов и неговата Сенка траела 50 години Read More »

ФОТО | Се сеќавате ли на оскаровскиот фустан на Деми Мур кој самата го направила? Го нарекоа „бизарна катастрофа“!

„Му благодарам на Бог што нема дизајнер којшто би можеле да го обвиниме“, порачала тогаш една репортерка за креацијата без која денес го нема списокот на најголеми модни промашувања на доделувањето на Оскарите. Кога ќе помислите на фустаните од црвениот тепих пред свеченото доделување на Оскарите, пред очи ви се излегуваат бајковити креации инспирирани од …

ФОТО | Се сеќавате ли на оскаровскиот фустан на Деми Мур кој самата го направила? Го нарекоа „бизарна катастрофа“! Read More »