Брачните правила на Ајнштајн кои би го згрозиле секој маж: Милева поминала низ она што денешните жени не можат ни да го замислат

Легендарниот нобеловец и физичар, Алберт Ајнштајн бил пред своето време во однос на знаењето и достигнувањата во науката, но неговиот карактер воопшто не бил едноставен и лесен. Покрај ненадминливите дела што ги оставил зад себе, останал запаметен и како „тежок“ човек. Неговиот карактер многу влијаел на неговиот однос со сопругата Милева Мариќ, која поради семејството …

Брачните правила на Ајнштајн кои би го згрозиле секој маж: Милева поминала низ она што денешните жени не можат ни да го замислат Read More »

ФОТО | Мерилин Монро и Џо Димаџио: Љубов каква што му прилега на Холивуд

Во педесетите години на минатиот век, пламтеше страствената љубов помеѓу Џо Димаџио и русокосата ѕвезда Мерилин Монро (родена на денешен ден во 1926 година), и дури кога пламенот знаел да се стивне, играчот на бејзбол со ист жар ја љубел оваа заводничка сè до крајот на својот живот. Таа беше легендарна ѕвезда на американската кинематографија, …

ФОТО | Мерилин Монро и Џо Димаџио: Љубов каква што му прилега на Холивуд Read More »

Пушкин знаел како да се справи со жените, но судбината го казнила да се ожени со онаа која не смеел да ја земе

Александар Сергеевич Пушкин, кој е роден на денешен ден во 1799 година, важи за најголемиот руски поет, основоположник на рускиот литературен јазик и основач на модерната руска литература, пишува „Стил“. Пушкин останал рано без родителската грижа и бил воспитуван во кругот на семејството, здобивајќи се со љубов кон книжевноста и учејќи го францускиот јазик од …

Пушкин знаел како да се справи со жените, но судбината го казнила да се ожени со онаа која не смеел да ја земе Read More »

Сеќавање на Денот на младоста: Како Југославија го прославуваше роденденот на Тито

Во поранешна Југославија, на денешен ден се прославуваше голем празник – Денот на младоста – 25 Мај и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито, потсетува „Стил“. Денот на младоста беше национален празник со многу приредби и завршна церемонија на стадионот на Југословенската народна армија (ЈНА) во Белград, каде на Тито му се врачуваше познатата Штафета …

Сеќавање на Денот на младоста: Како Југославија го прославуваше роденденот на Тито Read More »

Пет бизарни факти за Виктор Иго: Пишувал целосно гол, бил зависник од секс

Францускиот романсиер Виктор Иго, кој починал на денешен ден во 1885 година, е најпознат по книгите „Клетници“ и „Богородичната црква во Париз”. Сепак, тој имал многу различен живот од она што може да се очекува од неговото творештво. Важи за еден од најуспешните писатели во светот, кој бил и многу успешен уметник, направил илјадници илустрации, а …

Пет бизарни факти за Виктор Иго: Пишувал целосно гол, бил зависник од секс Read More »

Најголемата љубов на Мишо Ковач: Поради неа го растурил првиот брак, а сѐ завршило со ужасна трагедија

Цела Југославија зборувала за нивната љубов. Додека некои ги поддржувале, многумина и ги осудувале. Но, се чини дека нивната љубов била осудена на пропаст уште од самиот почеток, пишува „Стил“. Кога се запознале, Мишо Ковач имал 30 години, а Анита Батурина имала само 18 години. Но, најшокантно било тоа што хрватскиот пејач сѐ уште бил …

Најголемата љубов на Мишо Ковач: Поради неа го растурил првиот брак, а сѐ завршило со ужасна трагедија Read More »

Денеска Шер полни 77 години: Татко ѝ ја напуштил, се откажала од учењето за да работи како келнерка

Светски познатата пејачка Шер е родена како Шерилин Саркисијан Лапиер во калифорнискиот град Ел Центро на 20 мај 1946 година. Нејзиното детство било исполнето со трауми, кои подоцна се одразиле на многу работи во животот. Нејзините проблеми започнале уште кога била бебе. Имено, таткото на Шер, Џон Саркисијан, кој бил возач на камион со ерменско …

Денеска Шер полни 77 години: Татко ѝ ја напуштил, се откажала од учењето за да работи како келнерка Read More »

Трауматичниот брак на Џеки Кенеди со Оназис: Ја наместил да ја фотографираат гола!

Една од омилените први дами на Америка, Џеки Кенеди, по смртта на нејзиниот маж Џон Ф. Кенеди, утеха нашла во стариот и пребогат грчки бизнисмен Аристотел Оназис. Светот бил шокиран бидејќи Џеки се премажила за милијардерот пет години по смртта на Кенеди, а Гркот бил познат како љубител на жени „со тежок карактер“. Во книгата …

Трауматичниот брак на Џеки Кенеди со Оназис: Ја наместил да ја фотографираат гола! Read More »

Сопругот ја тепал, па страсно водел љубов со неа: Турбулентниот живот на најпознатата „американска девица“

Американската актерка и пејачка Дорис Деј почина на денешен ден во 2019 година, на 97-годишна возраст. Доброто здравје ја служело сѐ до самиот крај, кога добила пневмонија од која не можела да се опорави. Многу генерации ќе ја паметат по нејзиното богато актерско и музичко наследство, а младите актери и пејачи ќе имаат што да …

Сопругот ја тепал, па страсно водел љубов со неа: Турбулентниот живот на најпознатата „американска девица“ Read More »

Најлошата пејачка во светот: Сите ѝ се потсмевале, а таа мислела дека е најдобра

Флоренс Фостер Џенкинс на 24 октомври 1944 година го распродала концертот во „Карнеги Хол“. Се вели дека публиката чекала во редици за да влезе и дека на крајот салата била премала за да ги собере сите кои сакале да ја слушнат славната дама. Откако започнал концертот, публиката паднала во екстаза, а смеата и овациите постојано …

Најлошата пејачка во светот: Сите ѝ се потсмевале, а таа мислела дека е најдобра Read More »