• Хроника

Филмска бркотница во Лисиче, со пиштол се решавале недоразбирања

Бркотница со автомобили и пукање од пиштол се случило вчера во Горно Лисиче, а според полициското соопштение, пристигнале две пријави за инцидентот, „На 05.10.2022 во 00.15 часот во Полициската станица Аеродром, Г.С.(46) од Скопје пријавил дека на 04.10.2022 околу 23.50 часот на ул.„Лисец”, додека управувал патничко возило „Мерцедес”, со скопски регистарски ознаки, во кое било …

Филмска бркотница во Лисиче, со пиштол се решавале недоразбирања Read More »

Нов инцидент со деца и ножеви во Скопје – малолетник ранет во тепачка кај Бит-пазар

Серијата инциденти и тепачки меѓу средношколци во Скопје, во кој има избодени со нож, продолжила вчеравечер, кога во болница бил примен малолетник ранет од двајца други малолетници во близина на Бит-пазар. „На 04.10.2022 во 22.21 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Градската општа болница „Св.Наум Охридски” бил донесен малолетник од Скопје со повреда …

Нов инцидент со деца и ножеви во Скопје – малолетник ранет во тепачка кај Бит-пазар Read More »

Газда од Богданци имал спор за исплата со фирма од Кванташки, го присилиле да потпише испратници за 38.000 евра

Сопственик на фирма од околината на Богданци бил присилен да потпише испратници за фактури од 38.000 евра, откако дошол да реши спор околу плаќање со газда од скопската населба Гази Баба, соопшти МВР. „На 04.10.2022 во 14.00 часот во Полициската станица Гази Баба, У.С.(45) од с.Селемли, општина Богданци, пријавил дека откако се договорил со Б.А., …

Газда од Богданци имал спор за исплата со фирма од Кванташки, го присилиле да потпише испратници за 38.000 евра Read More »

„Лажен Арап“: Старата измама сѐ уште успева, „олеснет“ наивен гостиварец

Познатата измама во која учествува човек што лажно се претставува како Арап и бара пари, и натаму успева – последниот случај е пријавен во Гостивар, каде 64-годишен жител на село во близина на градот, кого двајца измамници го оставиле без неоткриена сума пари. „На 04.10.2022 во 12.20 часот во СВР Тетово, 64-годишен жител на гостиварско …

„Лажен Арап“: Старата измама сѐ уште успева, „олеснет“ наивен гостиварец Read More »

Страотен судир на три автомобили на булеварот „Словенија“ – осуммина повредени, меѓу нив и две деца

Вчера во 14.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека на булеварот „Словенија” во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „Фолксваген”, управувано од М.Б.(25) од Скопје, патничко возило „Опел”, управувано од И.Ш.(52) од Скопје и патничко возило „Мерцедес”, управувано од И.А.(34) од с.Љуботен, скопско, сите три со скопски регистарски ознаки. Во несреќата со …

Страотен судир на три автомобили на булеварот „Словенија“ – осуммина повредени, меѓу нив и две деца Read More »

Полицијата казни 150 возачи за брзо возење

Во рамки на засилената акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, полицијата санкционираше 150 возачи. Од нив шестмина со возилото управувале со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а тројца со дури над 70 километри на час повеќе од …

Полицијата казни 150 возачи за брзо возење Read More »

Кривична за управник во „Пошта“ за уништување или прикривање на необработен архивски материјал

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против К.Л.(59) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,уништување или прикривање на необработен архивски материјал”. Пријавениот, управник на експозитура во АД „Пошта на Северна Македонија”, во текот на 2021 година самоволно придонел за уништување на документиран службен материјал …

Кривична за управник во „Пошта“ за уништување или прикривање на необработен архивски материјал Read More »

Петмина друмски насилници малтретирале семејство на пат во битолско, сите се уапсени

Петмина насилници од Прилеп и Росоман вчера се уапсени откако жител на селото Мелница во Општина Чашка ги пријавил дека на пат кон битолското село Цапари го нападнале него и неговото семејство, соопшти МВР. „На 03.10.2022 полициски службеници од ОВР Прилеп ги лишиле од слобода С.П.(34), Т.П.(32), двајцата од Росоман, Г.С.(25), Н.Н.(34) и В.С.(36), тројцата …

Петмина друмски насилници малтретирале семејство на пат во битолско, сите се уапсени Read More »

Скопјанец пронајден мртов во стан во Аеродром

Жител на Скопје вчеравечер е пронајден мртов во стан во скопската населба Аеродром, соопшти МВР. „На 03.10.2022 во 23.08 часот во Полициска станица Аеродром е пријавено дека во стан на подрачјето на Аеродром бил пронајден починат Д.Р.(62) од Скопје. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без траги на насилство, а увид извршила екипа од …

Скопјанец пронајден мртов во стан во Аеродром Read More »

Скопјанка со тврд предмет го тепала сопствениот татко, старец од 91 година

Жителка на Скопје денеска е уапсена откако била пријавена дека го нападнала сопствениот татко – старец од 91 година, соопшти полицијата. „На 03.10.2022 околу 19.05 часот на подрачјето на Карпош од полициски службеници од СВР Скопје е лишена од слобода Д.Г.(56), затоа што во 18.12 часот, по претходна расправија, физички го нападнала нејзиниот 91-годишен татко, …

Скопјанка со тврд предмет го тепала сопствениот татко, старец од 91 година Read More »