Четбот со вештачка интелигенција се кандидира за градоначалник: Може да чита документи со молскавична брзина

Четбот создаден со вештачка интелигенција, со машки идентитет и способност да чита документи со молскавична брзина се кандидира за градоначалник на Шајен, Вајоминг – што предизвика дебата за тоа дали четботовите можат да имаат граѓанска функција, пишува „Њујорк пост“. Четботот со вештачка интелигенција, наречен ВИК, е генериран од синoт на колумнист во локален весник кој …

Четбот со вештачка интелигенција се кандидира за градоначалник: Може да чита документи со молскавична брзина Read More »

Откријте различност со ISMOD – Бидете поинакви!

ISMOD со задоволство ви ја најавува новата промотивна акција „Discover Different with ISMOD – Be Different!“, која ви нуди неверојатни попусти на најпопуларните и најпродаваните уреди ISMOD II Plus и ISMOD Nano. За прв пат имате можност да го купите револуционерниот ISMOD II Plus по неверојатна акциска цена од само 790 денари, наместо 2.590 денари. …

Откријте различност со ISMOD – Бидете поинакви! Read More »

Научниците развиваат модел на вештачка интелигенција што ќе открие што значи лаењето на кучињата

Сопственици на домашни миленици сигурно многупати посакале да знаат што им кажува нивното куче преку лаењето. Научниците од Универзитетот во Мичиген моментално се во процес на истражување на сите можности што ги нуди вештачката интелигенција во областа на комуникацијата за да развијат алатки со кои ќе можат да идентификуваат дали лаењето на кучето е израз …

Научниците развиваат модел на вештачка интелигенција што ќе открие што значи лаењето на кучињата Read More »

Со помош на вештачка интелигенција: Слушалки кои ќе ви го испорачаат само она што сакате да го слушнете

Слушалките со поништување на шум се широко распространети, но научниците пронајдоа начин како да ги однесат овие уреди на едно повисоко ниво, односно со создавање слушалки кои можат да се фокусираат само на еден извор на звук додека ги блокираат сите други звуци, пишува „Лајв саенс“. Технологијата наречена „Target Speech Hearing“ користи вештачка интелигенција за …

Со помош на вештачка интелигенција: Слушалки кои ќе ви го испорачаат само она што сакате да го слушнете Read More »

ФОТО | „Мис вештачка интелигенција“: Десет виртуелни финалисти се борат за круната на натпреварот за убавина

Платформата посветена на креатори на содржини за социјалните мрежи „Фенвју ворлд“ ги избра првите десет финалисти за Наградата за креатори на вештачка интелигенција, чии вештачки генерирани слики и инфлуенсери се натпреваруваат за првото место и 20.000 долари, пишува „Еуроњус“. „Мис вештачка интелигенција“ има цел да претстави „промена во перцепцијата за убавината и креативноста во рамките на …

ФОТО | „Мис вештачка интелигенција“: Десет виртуелни финалисти се борат за круната на натпреварот за убавина Read More »

Фасцинантно откритие на НАСА: „Џејмс веб“ ја откри најоддалечената галаксија во универзумот

Телескопот „Џејмс веб“ на НАСА ја откри најоддалечената галаксија во универзумот и ни даде фасцинантен поглед во најраниот период на космосот. Наречена JADES-GS-z14-0, потребни се 13,5 милијарди години светлината од оваа галаксија да стигне до нас, што значи дека светлината се појавила дури 300 милиони години по Големата експлозија. Новооткриената галаксија се протега на 1.600 …

Фасцинантно откритие на НАСА: „Џејмс веб“ ја откри најоддалечената галаксија во универзумот Read More »

Јапонија ќе го испрати првиот дрвен сателит во вселената

Јапонските истражувачи го изградија првиот дрвен сателит во светот и велат дека нивното мало летало, во облик на коцка, ќе биде лансирано со ракетата „Спејс икс“ во септември. Секоја страна на експерименталниот сателит развиен од научниците од Универзитетот во Кјото и компанијата за сеча на дрва „Сумитомо форестри“ е само 10 сантиметри. Креаторите очекуваат дрвениот материјал …

Јапонија ќе го испрати првиот дрвен сателит во вселената Read More »

Американски милијардер планира патување со подморница до потонатиот брод Титаник

Лери Конор, бизнисмен и авантурист од Охајо, и Патрик Лахи, соосновач на подморниците „Тритон“, велат дека сакаат да спуштат подморница на длабочина од околу 3.800 метри за да го видат потонатиот брод Титаник во северниот дел на Атлантскиот Океан, пишува „Би-би-си“. Приватната индустрија за подводни пловила сè уште е потресена поради минатогодишната трагедија во која …

Американски милијардер планира патување со подморница до потонатиот брод Титаник Read More »

Како Samsung им овозможува на уште повеќе корисници да ги откријат функциите на Galaxy AI вештачката интелигенција?

Гигантот во индустријата за мобилни телефони – Samsung реши своите иновативни функции напојувани од вештачка интелигенција (Galaxy AI) кои ја одбележија последната серија на премиум телефони Galaxy S24 да ги направи достапни и за своите верни корисници кои поседуваат уреди од претходни серии, како и да им даде можност на оние кои користат телефони од …

Како Samsung им овозможува на уште повеќе корисници да ги откријат функциите на Galaxy AI вештачката интелигенција? Read More »

Откријте различност со ISMOD – Бидете поинакви!

ISMOD со задоволство ви ја најавува новата промотивна акција „Discover Different with ISMOD – Be Different!“, која ви нуди неверојатни попусти на најпопуларните и најпродаваните уреди ISMOD II Plus и ISMOD Nano. За прв пат имате можност да го купите револуционерниот ISMOD II Plus по неверојатна акциска цена од само 790 денари, наместо 2.590 денари. …

Откријте различност со ISMOD – Бидете поинакви! Read More »