ВИДЕО | Јапонски стартап разви робот од популарен анимиран филм

Стартапот Цубаме Индустри од Токио развива робот со четири тркала висок четири и пол метри кој изгледа како лик од популарната јапонска анимирана серија „Гундам“, а може да биде ваш за три милиони долари. Наречен Арчакс по летечкиот диносаурус Арчеоптерикс, роботот има монитори од пилотската кабина кои примаат слики од камерите прикачени однадвор, така што …

ВИДЕО | Јапонски стартап разви робот од популарен анимиран филм Read More »

ФОТО | Цената е ситница: Се продава рачно изработена Југо-лимузина од Минесота

На интернет-огласите се појави примерок на автомобил Југо каков што ретко се гледа. Еден Американец поседувал два автомобили Југо од 1988 година, додека тие сè уште се извезувале на тој пазар. Ги заварувал од забава и на тој начин создал продолжена лимузина, а сега неговиот внук ја продава за мала сума. Кон крајот на 80-тите …

ФОТО | Цената е ситница: Се продава рачно изработена Југо-лимузина од Минесота Read More »

Епл го ажурираше софтверот за Ајфон 12, откако Франција ја забрани продажбата поради прекумерно зрачење

Француските регулатори добија нов софтвер за Ајфон 12, чија продажба е привремено прекината поради прекумерно ниво на зрачење, изјави извор од француското Министерството за дигитални науки. Американската технолошка компанија вети дека ќе го ажурира софтверот, исполнувајќи го барањето на француските власти кои поставија рок од две недели да го решат проблемот, откако тестовите покажаа дека …

Епл го ажурираше софтверот за Ајфон 12, откако Франција ја забрани продажбата поради прекумерно зрачење Read More »

ВИДЕО| Сондата на НАСА, со примерок од астероидот Бену, слета на Земјата

Сондата „ОСИРИС-Рекс“ на НАСА слета на Земјата, во американската сојузна држава Јута, со помош на падобран, носејќи околу 250 грама материјал собран на астероидот Бену. Веднаш по слетувањето на Земјиното тло, примерокот успешно беше пренесен во лабораториите на НАСА во Тексас за тестирање. Со помош на 60 различни научни пристапи, тим од околу 200 стручњаци …

ВИДЕО| Сондата на НАСА, со примерок од астероидот Бену, слета на Земјата Read More »

Откриен нов вирус, пронајден во најдлабоката и најтемна точка на површината на Земјата

Во Маријанскиот ров, најдлабоката точка на површината на Земјата, е пронајден нов вирус, на длабочина од 8.900 метри. Новиот вирус е откриен на најголемата длабочина досега во океаните на Земјата. Вирусот наречен „vB_HmeY_H4907“ спаѓа во категоријата бактериофаги, кои се инфицираат и реплицираат внатре во бактериите, пренесува „Скај њуз“. Меѓународен тим на истражувачи откри вирус кој …

Откриен нов вирус, пронајден во најдлабоката и најтемна точка на површината на Земјата Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Првиот вегански лосос во светот направен со 3Д печатач се појави во супермаркетите

Различни видови храна веќе се прават со помош на 3Д печатач, но ова е прв пат некој производ да достигне индустриско ниво. Печатена алтернатива на филети од лосос, наречени „филети инспирирани од лосос“, се продава во австриските продавници и се смета за прва 3Д-печатена храна што се појавила на полиците на супермаркетите, објави „ИФЛ Саенс“ …

ФОТО+ВИДЕО | Првиот вегански лосос во светот направен со 3Д печатач се појави во супермаркетите Read More »

Научниците го предвидоа точниот датум кога астероид може да удри во Земјата – со сила од 22 атомски бомби

Земете ги вашите календари бидејќи научниците го открија датумот кога се предвидува дека астероид ќе удри во Земјата, и тоа со сила на 22 атомски бомби. Астероидот, наречен Бену, поминува покрај Земјата на секои шест години, но астрономите предвидeле дека еден ден во септември – за многу години – може да се „воспостави контакт“. НАСА …

Научниците го предвидоа точниот датум кога астероид може да удри во Земјата – со сила од 22 атомски бомби Read More »

Избери Nano или Mini и добиј подарок

Искористете ја оваа одлична понуда и направете го вистинскиот ISMOD избор. Единствената напредна технологија на брендот ISMOD и овој месец има супер понуда за вас. Отсега уникатниот Nano може да биде ваш за 900 денари, додека пак практичниот Mini уред е достапен за 600 денари. И тоа не е сè! Со избор на еден од …

Избери Nano или Mini и добиј подарок Read More »

По 3 години и неуспешни дијагнози на 17 доктори: „Четџипити“ откри ретка здравствена состојба на болно момче

На едно младо момче му била дијагностицирана ретка здравствена состојба од страна на „Четџипити“, откако поминало три години посетувајќи дури седумнаесет доктори, пишува „Дејли мејл“. Алекс имал само четири години кога почнал да чувствува хронична болка. Неговата мајка Кортни рекла дека тој морал да зема лекови секој ден, зошто се соочувал со неподнослива болка. Набргу …

По 3 години и неуспешни дијагнози на 17 доктори: „Четџипити“ откри ретка здравствена состојба на болно момче Read More »

Само еднаш во 400 години: Кометата Нишимура ќе го осветли небото на 12 септември

Новооткриената светла комета Нишимура ќе го осветли небото над северната хемисфера на Земјата на 12 септември и повторно околу 17 септември. Се очекува дека нејзиното повторно враќање ќе се случи за околу 400 години, пишува „CNET“. Кометата го добила името по јапонскиот аматер астроном Хидео Нишимура од Кагава, кој ја открил во август годинава. Нишимура …

Само еднаш во 400 години: Кометата Нишимура ќе го осветли небото на 12 септември Read More »