Важна лекција што ја научил Бил Гејтс: Можам да купам сѐ што сакам, но не можам да купам една работа

Како извршен директор на „Мајкрософт“, Бил Гејтс секогаш имал преполн работен распоред, дури на своите вработени им испраќал задачи во 2 часот наутро. Дури кога го видел личниот дневник на генералниот директор на компанијата „Berkshire Hathaway“ и неговиот пријател Ворен Бафет, Гејтс научил малку да се опушти, но исто така да ги опушти и своите …

Важна лекција што ја научил Бил Гејтс: Можам да купам сѐ што сакам, но не можам да купам една работа Read More »

ФОТО | Небесно око: Најголемиот радио телескоп во светот кој бара сигнали за живот во вселената и сите сакаат да го посетат

Кинескиот сферичен радио телескоп „ФАСТ“ (FAST) не само што е најголемиот во светот со дијаметар од 500 метри, туку е посебен и по тоа што има само една „џиновска чинија“. ФАСТ е толку голем што во него би можеле да се вклопат 30 фудбалски игралишта, пишува „Пункуфер“. Исто така познат како „Небесно око“, џиновскиот телескоп е сместен меѓу оддалечените …

ФОТО | Небесно око: Најголемиот радио телескоп во светот кој бара сигнали за живот во вселената и сите сакаат да го посетат Read More »

ФОТО | Најстарото убиство некогаш извршено: На черепот на жртвата биле пронајдени две смртоносни рани

При анализата на черепот стар 430.000 години, антрополозите забележале две повреди кои биле фатални. Овие фатални повреди на черепот од пештерата Сима де лос Хуесос во Шпанија се доказ за најстарото регистрирано убиство во историјата на човештвото. Смртоносните рани документирани на черепот на Краниум 17 од Сима де лос Хуесос (Јама на коските) го претставуваат првото …

ФОТО | Најстарото убиство некогаш извршено: На черепот на жртвата биле пронајдени две смртоносни рани Read More »

Три зборови кои се помоќни од „те сакам“: Покажете им на луѓето колку ви значат

Понекогаш не е потребно да кажете „те сакам“, доволно е само да покажете дека верувате. Кога некому ќе му кажете „верувам во тебе“ или „ти верувам“, на таа личност ѝ испраќате јасна порака дека многу ви значи и дека врската и довербата меѓу вас се нераскинливи. Понекогаш, овие зборови можат да бидат повредни од изразот …

Три зборови кои се помоќни од „те сакам“: Покажете им на луѓето колку ви значат Read More »

Ивана од Ниш откри како е да работиш на брод: Ќе заработиш за стан, но секој со секого спие…

Работата на брод за крстарење стана популарна поради високата заработувачка. Но, сите што го искусиле работењето на брод потврдуваат дека оваа работа има две страни. Ивана Милиќевиќ, 25-годишна студентка од Ниш, во интервју за српски „Мондо“ ги опишала своите искуства и сите не се баш одлични. Таа вели дека покрај пари, работата на брод носи …

Ивана од Ниш откри како е да работиш на брод: Ќе заработиш за стан, но секој со секого спие… Read More »

ВИДЕО | Во најсеверниот град на Земјата не е дозволено раѓање, а умирањето е забрането со закон

Швеѓанката Сесилија Бломдал живее во градот Лонгјербјен на островот Свалбард, кој се наоѓа во близина на Северниот пол. На Тик-ток со своите 2,3 милиони следбеници таа често споделува видеа од своето секојдневие и им објаснува што го прави Свалбард толку посебен. Сесилија признава дека речиси секој ден добива прашања зошто живее таму. „Еве зошто. Природа. …

ВИДЕО | Во најсеверниот град на Земјата не е дозволено раѓање, а умирањето е забрането со закон Read More »

ФОТО | Ова е најмистериозното село на светот: Го нарекуваат и градот на мртвите

Малото село Даргавс се наоѓа во Република Северна Осетија-Аланија, федерална единица во рамките на Руската Федерација, во рамките на грандиозниот Кавказ. Овој регион е богат со културно наследство и историја, а Даргавс е секако едно од неговите најнеобични богатства. Од 16 век, овој изолиран регион на Русија служел како гробишта, но потеклото на местото сè уште …

ФОТО | Ова е најмистериозното село на светот: Го нарекуваат и градот на мртвите Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Гинисов рекорд со 173 сантиметри: Жена од Тенеси ја има најдолгата „мулет“ фризура

Тами Менис, 58-годишна жена од Тенеси, Америка го постави рекордот за најдолга „мулет“ фризура на светот која е речиси еднаква на висината на просечен човек, пишува „Дејли мејл“. Костенливите прамени коса на Тами се долги неверојатни 173 сантиметри. Таа потекнува од Ноксвил и работи како медицинска сестра во јавното здравство, а својата коса не ја …

ФОТО+ВИДЕО | Гинисов рекорд со 173 сантиметри: Жена од Тенеси ја има најдолгата „мулет“ фризура Read More »

ВИДЕО | Зошто кривата кула во Пиза сè уште не се срушила, дури и по 650 години?

Кривата кула во Пиза стои на свој специфичен начин, накривена, шест и пол века. Но, не секогаш се навалувала под ист агол. За да се добие најдраматичен изглед, најдобро време да се гледа кривата кула бил почетокот на 1990-тите, кога нејзиното навалување достигнало цели 5,5 степени.  Меѓутоа, во тој момент – кога според некои пресметки …

ВИДЕО | Зошто кривата кула во Пиза сè уште не се срушила, дури и по 650 години? Read More »

Oд Гвинеја до Египет: Патувал со велосипед за да запише факултет

Дваесет и петгодишниот Мамаду од Гвинеја патуваше четири илјади километри низ Западна Африка со велосипед, решен да стане студент на Универзитетот Ал-Азхар во Каиро, еден од најпознатите и најстарите универзитети во светот, пишува „Би-би-си“. Своето патешествие Мамаду Сафају Бери го започна во мај, за да стигне до престижниот египетски универзитет Ал-Азхар, со надеж дека ќе …

Oд Гвинеја до Египет: Патувал со велосипед за да запише факултет Read More »