ФОТО | Емануел и Брижит Макрон на летен одмор: Францускиот претседател ги покажа мускулите

Францускиот претседател Емануел Макрон со сопругата Брижит паузираат од напорната година зад себе, во која поминаа и претседателски избори, па пред неколку дена „побегнаа“ од градскиот метеж на остров на француската ривиера на кој практично не постои ништо друго освен средновековната тврдина – Brégançon, каде што престојуваат.     View this post on Instagram   …

ФОТО | Емануел и Брижит Макрон на летен одмор: Францускиот претседател ги покажа мускулите Read More »

Зошто нема завеси на прозорците на холандските згради?

Холанѓаните се познати како многу пријателски настроен народ, а здравјето, безбедноста и општото задоволство се приоритетите што се следат во оваа земја. Исто така, нивната култура е опишана како исклучително либерална и отворена, а табу темите се непознати. Ако некогаш сте ја посетиле земјата на лалињата и ветерниците, сигурно сте ја почувствувале опишаната атмосфера, како …

Зошто нема завеси на прозорците на холандските згради? Read More »

„Гардијан“ објави туристички водич низ „Дивиот исток“: Пет балкански земји кои треба да ги посетите

Британскиот весник „Гардијан“ објави напис за патување, актуелизирајќи го нашиот регион, кој воедно го нарече „Дивиот исток“. Беа претставени пет земји и нивните туристички потенцијали, меѓу кои и нашата земја. „Завршивте со Шпанија, Италија и Грција? Овие земји нудат спектакуларни пејзажи, недопрени места за капење, древни градови – и пристапни цени“, вака „Гардијан“ ја започна …

„Гардијан“ објави туристички водич низ „Дивиот исток“: Пет балкански земји кои треба да ги посетите Read More »

ФОТО | Најскапиот уметник на денешницата, Дејмиен Херст ќе запали 5.000 свои слики

Славниот и контроверзен уметник Дејмиен Херст на 9 септември ќе ја организира изложбата „The Currency“ (Валута) во галеријата „Њупорт стрит“ во Лондон, каде според неговото ветување од пред една година, ќе ги запали своите слики кои ги пренаменил во NFT (незаменливи токени). Пред една година, Херст најави дрзок план за „предизвикување на концептот на вредност …

ФОТО | Најскапиот уметник на денешницата, Дејмиен Херст ќе запали 5.000 свои слики Read More »

Кога е најдобро време да ги наводнувате растенијата до домот во летниот период?

Во текот на летото и високите температури, растенијата кои ги разубавуваат нашите домови бараат посебна грижа. Меѓу градинарите постои мислење дека растенијата треба да се наводнуваат пообилно и поретко во текот на летото, не премалку и премногу често. Без разлика дали вашите растенија се едногодишни или повеќегодишни, обидете се да ги полевате наутро за време …

Кога е најдобро време да ги наводнувате растенијата до домот во летниот период? Read More »

ФОТО | Необично: Сјај за усни со вкус на сос за пилешки крилца

Доколку сте љубител на зачинети пилешки крилца, но сакате и да изгледате убаво и негувано, тогаш можеби вие сте вистинската личност за оваа необична понуда – сјај за усни со вкус на сос за пилешки крилца. Американскиот ланец на ресторани „Applebee“, во соработка со козметичката куќа „Winky Lux“, создадоа сјај за усни наречен „Saucy Gloss“, …

ФОТО | Необично: Сјај за усни со вкус на сос за пилешки крилца Read More »

ФОТО | Физичар за фотографија од колбас напиша дека е ѕвезда до Сонцето, па мораше се извини

Францускиот физичар Етјен Клајн се извини откако призна дека фотографијата од ѕвездата Proxima Centauri, која ја објави на својот Твитер пред неколку дена е, всушност, фотографија од парче колбас. „Фотографија на Proxima Centauri, најблиската ѕвезда до Сонцето, која од нас е оддалечена 4,2 светлосни години“, напиша тогаш Клајн заедно со фотографија од ѕвезда, односно колбас. …

ФОТО | Физичар за фотографија од колбас напиша дека е ѕвезда до Сонцето, па мораше се извини Read More »

Дали знаете за што служел малиот џеб на фармерките?

Дали некогаш сте се запрашале која е целта на малиот џеб на класичните фармерки? Се испостави дека тој мал детаљ имал неколку различни цели низ историјата. Компанијата „Levi`s“ првпат додале мал џеб на фармерките во 1873 година. Сепак, овој тип фармерки биле пуштени во продажба дури во 1890 година. Историчарката Трејси Панек за „Инсајдер“ откри …

Дали знаете за што служел малиот џеб на фармерките? Read More »

Хит ресторан во Шангај: Гостите уживаат во својот оброк додека врз нив паѓа снег

Во Шангај постои ресторан во кој посетителите можат да уживаат во својот оброк додека врз нив паѓа снег. Станува збор за ресторан во областа Минханг, кој на своите гости освен храна, им нуди музика во живо, ЛЕД екрани кои го прекриваат целиот таван и светлосни шоуа, пренесува „Smart Shanghai“. Посетителите можат да споделат слика од …

Хит ресторан во Шангај: Гостите уживаат во својот оброк додека врз нив паѓа снег Read More »

ФОТО | Би го купиле ли новиот бизарен тренд на „Баленсијага“? Ќесе за отпадоци за 1.790 долари

Луксузниот моден бренд „Баленсијага“, кој воедно е омилен на славните ѕвезди, не престанува да изненадува. Featured in its Winter 2022 collection, Balenciaga’s almost two-thousand-dollar ‘Trash Pouch’ is “inspired by a garbage bag.”⁠ ⁠ (📸/IG: myfacewheno_o) pic.twitter.com/LMNFJSlF9U — Boardroom (@boardroom) July 29, 2022 Покрај уништените патики кои можеа да се купат за 600 долари и чантата …

ФОТО | Би го купиле ли новиот бизарен тренд на „Баленсијага“? Ќесе за отпадоци за 1.790 долари Read More »