Откриени детали од тестаментот на принцезата Дијана: Колку вредел и кој ги наследил нејзините пари?

Непрежалената британска принцеза Дијана, кралицата на срцата, вчера ќе наполнеше 61 година. Нејзиниот постар син, Вилијам, оддаде трогателна почит на својата мајка во писмото што го испрати до добитниците на наградата што го носи нејзиното име, а која се доделува секој 1 јули од 1999 година на млади луѓе на возраст од девет до 25 …

Откриени детали од тестаментот на принцезата Дијана: Колку вредел и кој ги наследил нејзините пари? Read More »

Поранешна затвореничка ѝ порача на подведувачката на Епштајн: Жените се спремаат, ќе те претепаат до смрт во затворот

Поранешната девојка и соработничка на милијардерот педофил Џефри Епштајн, Гислејн Максвел, која му помогала да подведува малолетници, е осудена на 20 години затвор. Инаку, Максвел беше прогласена за виновна во декември минатата година според обвинението за подведување и заведување малолетнички за сексуална злоупотреба. Адвокатите побараа таа да ја отслужи казната за сексуална трговија во федерален …

Поранешна затвореничка ѝ порача на подведувачката на Епштајн: Жените се спремаат, ќе те претепаат до смрт во затворот Read More »

Локално и иновативно: „Себе Сложувалка“ ќе нуди ментална поддршка и помош на „Д фестивал“

„Себе Сложувалка“ е претприемачки бизнис, стартап што постои нешто повеќе од 2 години – формално година и половина и е составен од осум млади ентузијасти, кои за време на пандемијата тргнале со заедничка цел – да им го олеснат животот на луѓето во текот на пандемијата. Разговаравме со Тиана Ивановска, која по студиите по психологија …

Локално и иновативно: „Себе Сложувалка“ ќе нуди ментална поддршка и помош на „Д фестивал“ Read More »

Првата дама на Украина, Олена Зеленска: Не се гледа крајот на нашите страдања

Првата дама на Украина за Си-eн-eн откри дека нејзината врска со нејзиниот сопруг, претседателот Володимир Зеленски е на „пауза“ бидејќи им е забрането да се гледаат подолго време за време на војната. Во интервјуто емитувано во вторникот, Олена Зеленска во разговорот со познатата новинарка Кристијани Аманпур откри дека не смее често да се гледа со …

Првата дама на Украина, Олена Зеленска: Не се гледа крајот на нашите страдања Read More »

Група Украинки со продажба на голи фотографии собрале речиси 800.000 долари: За нашиот народ

Група Украинки дошле на идеја да им помогнат на војниците кои неуморно се борат против Русија продавајќи голи фотографии и собрале вртоглава сума на пари, пренесуваат странските медиуми. Украинка по име Настасија Наско го започнала проектот наречен „TerOnlyFans“ каде група луѓе, главно жени, доброволно се пријавиле со цел да соберат пари за украинските војници. За …

Група Украинки со продажба на голи фотографии собрале речиси 800.000 долари: За нашиот народ Read More »

„Нејзините очи сè уште светат“: Тешкиот живот на Авганистанката чиј портрет го обиколи светот

Шарбат Гула за време на советската окупација на Авганистан ја напуштила својата татковина со нејзината баба, браќа и сестри и се упатила во соседен Пакистан каде што биле примени во еден бегалски камп. Еден ден, кога Шарбат имала 12 години, фотографот Стив Мекари дошол во кампот. Тој ден направил стотици фотографии, но само една му …

„Нејзините очи сè уште светат“: Тешкиот живот на Авганистанката чиј портрет го обиколи светот Read More »

Која била Џејн Роу, жената која се борела за правото на абортус пред 50 години?

Поништувањето на пресудата на Роу против Вејд од 1973 година во Врховниот суд за милиони Американки значи можна забрана за абортус. Абортусот нема автоматски да стане нелегален во САД, но поединечни држави сега ќе можат да одлучат дали и како да го дозволат тоа. Се очекува многу држави целосно да го забранат абортусот или ригорозно …

Која била Џејн Роу, жената која се борела за правото на абортус пред 50 години? Read More »

Разговор со Александра Јанева: Најлош коментар е оној што го немаш

Александра Јанева е еден од најсвежите и прогресивни вокали во нашата земја, а музиката станала нејзино прибежиште уште како дете. Секоја нејзина песна го пронаоѓа патот до срцето на слушателите и се задржува во етерот. Публиката и музичките познавачи коментираа дека „Макфест“ со „Врати ми го сонцето“ во 2013 година добил една од најдобрите песни …

Разговор со Александра Јанева: Најлош коментар е оној што го немаш Read More »

Ирена Танушевска, најмладиот крводарител во Црвениот крст: Првпат дарував крв на неполни 18 години

Ирена Танушевска има 19 години и е најмладиот крводарител во Црвениот крст. Мотив да започне со крводатување било спасувањето на нечиј живот, а идол e нејзиниот татко кој е долгогодишен крводарител. Почнала да дарува крв на неполни 18 години со дозвола од родителите и досега има дарувано 4 пати крв, пишува „еспресо.мк“. – Најголема инспирација …

Ирена Танушевска, најмладиот крводарител во Црвениот крст: Првпат дарував крв на неполни 18 години Read More »

Што прави денеска: Билјана Црвенковска, писателка

Билјана Црвенковска е писателка, сценаристка и преведувачка, магистер по филозофски науки. Автор е на повеќе романи и илустрирани романи за деца како „Што сонуваше Дедо Мраз“, „Супервештерката, мачката и шесте волшебни колачиња“, „ Sвезда Мрак и суштествата од Страшкоград “ и други. Црвенковска е авторка и на голем број сликовници и книги со активности, особено …

Што прави денеска: Билјана Црвенковска, писателка Read More »