ФОТО | Беше жртва на цунами, свршеникот ѝ загина пред очите, а таа со часови гола чекаше да ја спасат

Ниту овогодишниот Филмски фестивал во Кан не пројде без познатата манекенка и една од најпознатите природни убавици на светот, Петра Немцова.   View this post on Instagram   A post shared by Petra Nemcova (@pnemcova) Петра допатува во Кан, а модните критичари со нетрпение чекаа да приреди нов спектакл на црвениот тепих. Нејзиното име е …

ФОТО | Беше жртва на цунами, свршеникот ѝ загина пред очите, а таа со часови гола чекаше да ја спасат Read More »

„Форбс“: Ова е најбогатата актерка на светот, сама си го заработила секој долар

Актерката Рис Витерспун (47) стана најбогатата самоостварена актерка во светот според магазинот „Форбс“. „Форбс“ ја објави листата на најбогати Американки, а Рис го зазеде 59. место, меѓу Доли Партон и Барбара Стрејсенд. Нејзиното богатство се проценува на 440 милиони долари, а заедно со актерството Рис се впушти и во претприемачките води. Во 2016 година ја …

„Форбс“: Ова е најбогатата актерка на светот, сама си го заработила секој долар Read More »

Интервју со Добрила Грашеска: Народните песни се одлични учителки по историја, јазик и емоции

Музиката има моќ да го „скамени“ јазикот и да го остави во онаа форма, и стилски и лексички, во која е создаден. Народните песни изобилуваат со дијалектизми, со архаизми, колоквијализми и најважно од сè, тие изобилуват со приказни, вели етно вокалистката Добрила Грашеска. Разговараме со вокалистката Добрила Грашеска, препознатлива по својот убав и топол глас. …

Интервју со Добрила Грашеска: Народните песни се одлични учителки по историја, јазик и емоции Read More »

Животот на Тина Тарнер воопшто не бил лесен: Во бракот трпела психичко и физичко насилство, па се обидела да се самоубие

На музиката ѝ даде голем дел од животот, а животот воопшто не ја галел. Колку била поголема славата што ја доживеала, толку биле поголеми трагедиите со кои се соочувала, ако воопшто може да се разликуваат мали и големи трагедии. Музичката легенда Тина Тарнер денеска почина на 83-годишна возраст. Освен што имаше неверојатни вокални способности, поседуваше …

Животот на Тина Тарнер воопшто не бил лесен: Во бракот трпела психичко и физичко насилство, па се обидела да се самоубие Read More »

ФОТО | Среќен 90-ти роденден Џоан Колинс! Славната дама изгледа заносно на славењето, а зад себе има бурен живот

Холивудската актерка Џоан Колинс зрачела со гламур додека излегувала да го прослави својот 90-ти роденден со својот посветен сопруг Перси Гибсон (58) во вторникот во Лондон.   View this post on Instagram   A post shared by Joan Collins (@joancollinsdbe) Џоан, позната по легендарната улога на Алексис во „Династија“ ја оправда својата репутација на стилска …

ФОТО | Среќен 90-ти роденден Џоан Колинс! Славната дама изгледа заносно на славењето, а зад себе има бурен живот Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Го носела пред да загине: Историскиот накит „Лебедово езеро“ на принцезата Дијана оди на аукција

Комплет ѓердан и обетки нарачани од принцезата Дијана кон крајот на 1990-тите ќе бидат продадени на аукција во Њујорк на 27 јуни. Во 1997 година, принцезата Дијана се сретнала со „Крунски накит“ (Crown Jeweller) за да се договорат за плановите за изработка на накит од дијаманти и бисери од Јужното Море. Неколку месеци подоцна, принцезата …

ФОТО+ВИДЕО | Го носела пред да загине: Историскиот накит „Лебедово езеро“ на принцезата Дијана оди на аукција Read More »

„Веднаш оди на лекар“: Маникирка ѝ укажала на промена на ноктот, се крие опасна болест

Маникирка ја предупредила својата клиентка штом ѝ го видела ноктот. Иако изгледало како модринка, се покажало дека е нешто многу поопасно. Стејси Бос (32), мајка од Глазгов, забележала тенка кафеава дамка на палецот и била сигурна дека тоа е последица на удар или повреда. По редовна посета кај маникирка за да ги среди ноктите и …

„Веднаш оди на лекар“: Маникирка ѝ укажала на промена на ноктот, се крие опасна болест Read More »

Која е Лорин, победничката на Евровизија? Голема хуманитарка, се изјасни како бисексуалка и „покрена“ тренд

Швеѓанката Лорин (39) е победничка на овогодинешниот избор за песна на Евровизија. Пејачката беше фаворит од самите квалификации на шведскиот избор „Мелодифестивален“, а победата ѝ ја донесе емотивната песна „Tattoo“. Ова е нејзина втора победа на натпреварот, со што стана дел од историјата на Евровизија, а во 2012 година нејзината популарна песна „Euphoria“ беше прогласена …

Која е Лорин, победничката на Евровизија? Голема хуманитарка, се изјасни како бисексуалка и „покрена“ тренд Read More »

Интервју со Даниела Комненовска, инструкторка по фитнес: Син ми од 25 години уште го пресоблекуваме и храниме, но и покрај болеста е насмеан

Иако се грижи за 25-годишен син со целебрална парализа, Даниела Комненовска е секогаш ведра и насмеана дама. Пред 25 години, на Даниела и на нејзиниот сопруг Владимир, успешен кларинетист/саксофонист, ни во најлош сон не им доаѓала мислата дека нивниот син, поради лекарска грешка, ќе се роди со болест со која живее и денес. Како што …

Интервју со Даниела Комненовска, инструкторка по фитнес: Син ми од 25 години уште го пресоблекуваме и храниме, но и покрај болеста е насмеан Read More »

ВИДЕО | Ирина Атанаскова (Ина Нејмлес) тату артист и илустратор: Тетоважите повеќе не се табу, тие се израз на личноста и стилот

Добредојдовте во светот на тату артистите! Тие се уметници што со својата вештина и креативност создаваат вистински уметнички дела на вашата кожа. Тие ја користат својата вештина за да ја претворат вашата визија во реалност и да ви помогнат да ги изразите својата личност и стил. Една од нив е и Ирина Атанаскова, позната како …

ВИДЕО | Ирина Атанаскова (Ина Нејмлес) тату артист и илустратор: Тетоважите повеќе не се табу, тие се израз на личноста и стилот Read More »