Категорија: Скопје

Вести Скопје Слајдер

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на својот Фејсбук напиша дека пред точно една година започнала изградбата на зелениот кров на ГТЦ. „Пред точно една година,...
Вести Скопје

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат
По половина час врнежи кои попладнево го зафатија главниот град, улиците на Чаир се наполнија сосема со вода, а некои граѓани извадија трски за риболов....
Вести Скопје

Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Слободен печат
Скопје ЗОО добива Авантуристички адреналински парк! Авантура паркот е донација од Агенцијата за млади и спорт, со цел рекреација, спортување и забава за деца од...
Вести Скопје

Распишан јавниот повик на Град Скопје за субвенции на инвертери

Слободен печат
Град Скопје денеска го распиша јавниот повик за субвенции на инвертер клима уреди за затоплување на домаќинствата. Согласно условите на овој јавен повик се отвора...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Клиничкиот кампус со комплетно нов лик, нема повеќе сообраќаен хаос (ФОТО)

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче на социјалните медиуми го сподели новиот изглед на Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. – Во изминатиот период, во Клиничкиот кампус „Мајка...
Вести Скопје

Без вода вечерва жителите на населбата Пинтија

Слободен печат
Без вода денеска од 22:00 часот ќе останат корисниците од населбата Пинтија, кои се поврзани на старата водоводна мрежа. Како што соопшти РЦУК-Скопје, прекинот е...
Вести Скопје

Апел до скопјани за рационално користење на водата

Слободен печат
Јавното претпријатие „Водовод и канализација” апелира до скопјани рационално и внимателно да ја користат водата во деновите со екстремно високи температури. Особено да се избегнува...
Вести Скопје

Општина Кисела Вода прослави 65 години постоење

Слободен печат
Општина Кисела Вода денеска прослави 65 години од формирањето, соопштија од оваа скопска општина. Изминатиов период во насока на подобрување на условите за живот на...
Вести Скопје

Од денеска до петок терестрично прскање против комарци во Скопје

Слободен печат
На подрачјето на Скопје од денеска до петок ќе се спроведува втората фаза од терестричната дезинсекција против возрасни форми и ларви од комарци. Прес-службата на...
Вести Скопје

Втора фаза од тeрестричното прскање против комарци во Скопје

Слободен печат
Втората фаза од терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против возрасни форми и ларви од комарци, ќе се врши од утре, 29 јуни до...