Утре ќе има прекини во снабдувањето со струја во повеќе скопски населби

Утре ќе има краткотрајни прекини во снабдувањето со електрична енергија во Скопје, информираат од Центарот за управување со кризи. ЦУК известува дека заради планирани технички зафати на главниот далекувод Југ Нова, утре, 24 септември, ќе има краткотрајни прекини со снабдувањето на електрична енергија на териториите на Скопје согласно електродистрибуција Скопје. Конкретно, прекините ќе бидат од …

Утре ќе има прекини во снабдувањето со струја во повеќе скопски населби Read More »

Кампања на ЈП „Лајка“ за вдомување кучиња: Ако имаш место во срцето, имаш и во домот

Јавното претпријатие „Лајка“ започнува кампања за посвојување на кучињата скитници. Кампањата под мотото „Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“, симболично започнува денеска, на 23 септември, на Интернационалниот ден на вдомените кучиња, во соработка со агенцијата „Њу момент“. Имајќи ја предвид алармантноста на бројката на бездомни кучиња на улиците, идејата е оваа кампања …

Кампања на ЈП „Лајка“ за вдомување кучиња: Ако имаш место во срцето, имаш и во домот Read More »

ВИДЕО: Од едната страна ред, од другата неред: Просторот пред Порта Македонија стана паркинг за доставувачи и таксисти

На просторот кај Порта Македонија, поточно по уличката што минува под Портата и води кон градскиот плоштад, до пред шест месеци влегуваше кој како ќе стигне со автомобил – доставувачи, гости по рестораните, граѓани што одеа по пазарување во Градски трговски центар. Дивото паркирање никој не го казнуваше, а резултат на сето тоа беа уништените …

ВИДЕО: Од едната страна ред, од другата неред: Просторот пред Порта Македонија стана паркинг за доставувачи и таксисти Read More »

Костадиновска -Стојчевска: Во 2028 година ќе покажеме зошто македонската култура е со европски вредности

Град Скопје ја доби престижната титула – Европска престолнина на културата за 2028 година. Одлуката ја соопшти Куќата на европската историја во Брисел, откако беа претставени програмите на двата града финалисти, Скопје и Будва. „Борбата“ за оваа титула започна уште во 2018 година, и по седум години работа европските експерти ја препознаа вредноста на македонската …

Костадиновска -Стојчевска: Во 2028 година ќе покажеме зошто македонската култура е со европски вредности Read More »

Многу музика, работилници, филмови, театарски претстави и уличен базар викендов на Маалскиот фестивал во Центар

Со детска работилница, креативно пишување, цртање и раскажување во ОУ „Киро Глигоров“ градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски и директорот на Културниот центар „Јадро“ Ѓорѓе Јовановиќ го најавија второто издание на „Маалски фестивал“ кој ќе се одржи викендов во Дебар Маало. Фестивалот почнува во петок и има навистина различна и богата програма за сечиј вкус …

Многу музика, работилници, филмови, театарски претстави и уличен базар викендов на Маалскиот фестивал во Центар Read More »

Три месеци по вселувањето, новата општинска зграда на Ѓорче Петров официјално пуштена во употреба

После три месеци откако администрацијата на Ѓорче Петров се всели во новата зграда, чија изградба започна пред десетина години, вчера на Денот на Општината, со послан црвен тепих кон влезот и свеченост на која присуствуваа многу гости, меѓу кои и раководството и градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ, зградата беше официјално пуштена во употреба. Новата општинска зграда е …

Три месеци по вселувањето, новата општинска зграда на Ѓорче Петров официјално пуштена во употреба Read More »

Скопје прогласен за европска престолнина на културата за 2028 година

Македонскиот главен град Скопје денеска беше прогласен за европска престолнина на културата за 2028 година на церемонија во Домот на европската историја во Брисел. На церемонијата, меѓу останатите, присуствуваа и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска и градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска. Скопје беше избран за носител на оваа престижна титула во конкуренција со црногорскиот град …

Скопје прогласен за европска престолнина на културата за 2028 година Read More »

Напуштениот објект на Јужен булевар и понатаму загадува: Ние чистиме, бездомниците го полнат со ѓубре, тврдат сопствениците

Стариот и напуштен објект лоциран на Јужен булевар веднаш по вкрстувањето со булеварот Кочо Рацин, во непосредна близина на основното училиште „Димитар Миладинов“, и понатаму е преполн со ѓубре, шут и остатоци од мебел, руиниран и без врати и прозорци, претставувајќи потенцијален извор на зараза. На сопственикот, АД за изградба и стопанисување со станбен и …

Напуштениот објект на Јужен булевар и понатаму загадува: Ние чистиме, бездомниците го полнат со ѓубре, тврдат сопствениците Read More »

Трета среќа за Козара: Ќе биде ли успешно најновото асфалтирање на улицата?

Жителите на улицата Козара во Капиштец за една година третпат мора да трпат механизација на нивната улица, бучава и смрдеа на асфалт, затоа што таму во моментов се врши подготовка за ново асфалтирање, откако претходните две беа неуспешни. Реконструкцијата на улицата започна на крајот од јули 2022 година и ја изведуваше компанијата „Гама градба“. Улицата …

Трета среќа за Козара: Ќе биде ли успешно најновото асфалтирање на улицата? Read More »

Герасимовски и родители од Дебар Маало бараат решенија за намалување на насилството во општината

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски денеска повторно оствари средба со родителите од Дебар Маало кои минатата недела алармираа за девијантно однесување во делови од општината. На средбата станало збор за поднесување петиција до Министерство за внатрешни работи, Министерство за образование и Министерство за труд и социјална политика со цел да се изнајдат мерки и …

Герасимовски и родители од Дебар Маало бараат решенија за намалување на насилството во општината Read More »