Србија и Египет потпишаа Договор за слободна трговија, Каиро ја поддржува иницијативата Отворен Балкан

Во присуство на српскиот претседател Александар Вучиќ и египетскиот претседател Абдел Фатах ел Сиси, денесka во Каиро беше потпишан Договор за слободна трговија меѓу Србија и Египет и 10 други билатерални документи за соработка меѓу двете земји во различни области. На заедничката прес-конференција со неговиот египетски колега, по пленарната средба на двете делегации, претседателот Вучиќ …

Србија и Египет потпишаа Договор за слободна трговија, Каиро ја поддржува иницијативата Отворен Балкан Read More »

Врховниот суд на Албанија ја потврди затворската казна на Фреди Белери

Врховниот суд на Албанија во петокот ги потврди одлуките на пониските судови според кои Фреди Белери, припадник на грчкото национално малцинство, европратеник и поранешен градоначалник, е осуден на две години во затвор за купување гласови, што ги заостри односите меѓу Албанија и Грција, пренесува Бета. Како што се наведува во соопштението, судот ги потврдил и …

Врховниот суд на Албанија ја потврди затворската казна на Фреди Белери Read More »

Средба Османи – Макрон: Евроатлантската иднина на Косово и развојот на билатералните односи

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денеска се сретна со нејзиниот француски колега Емануел Макрон со кого разговарала за зајакнување на билатералните односи меѓу Косово и Франција, јави дописникот на МИА од Приштина. Во објава на нејзината страница на платформата „Х“, по средбата одржана на маргините на Самитот на НАТО в Вашингтон, Османи изјави дека со …

Средба Османи – Макрон: Евроатлантската иднина на Косово и развојот на билатералните односи Read More »

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

По притисокот и неподготвеноста на албанските власти, градоначалникот на албанскиот град Химара Фреди Белери доби дозвола да замине во Стразбур и да положи заклетва како пратеник во Европскиот парламент, објавија грчките медиуми. Тој во понеделник наутро ќе лета за Атина, која ќе биде меѓустаница и од Атина ќе замине за Стразбур. Се очекува тој да …

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама Read More »

Вучиќ го разоткри планот за уништување на Србија

Се обидуваат да ја испровоцираат Србија да направи нешто за што би требало да интервенира НАТО, вчера имаше недвосмислен повик за конфликт, а десетпати спомнувањето на наводната големосрпска политика е јасно таргетирање, а целта е уништување на Србија, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во денешното обраќање пред јавноста, јави дописникот на МИА од Белград. -Конфликтот …

Вучиќ го разоткри планот за уништување на Србија Read More »

Земјотрес со јачина од 4,1 степен регистриран во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, јавува ЕМСЦ. Земјотресот се случил на 20 километри од градот Арта во северозападниот дел на земјата. 🔔#Earthquake (#σεισμός) M4.1 occurred 20 km NW of #Árta (#Greece) 4 min ago (local time 09:48:28). More info at: 📱https://t.co/IbUfG7TFOL 🌐https://t.co/1grzJ1NX2q 🖥https://t.co/aFj2CxfQOp pic.twitter.com/JtfXZw7tVw — EMSC (@LastQuake) July …

Земјотрес со јачина од 4,1 степен регистриран во Грција Read More »

Коњуфца: Изјавите за опасност од нов напад од Србија се за меѓународниците, не за да се плаши народот

Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, во врска со неговата изјава дадена пред неколку дена дека Србија обучува групи за можен нов напад во Косово, рече дека тоа не го направил за да ги исплаши граѓаните на Косово, туку за да ѝ укаже на меѓународната заедница за српските активности, јави дописникот на МИА од …

Коњуфца: Изјавите за опасност од нов напад од Србија се за меѓународниците, не за да се плаши народот Read More »

Алијансата останува посветена на Западен Балкан

НАТО ќе остане силно посветен на безбедноста и стабилноста на Западен Балкан, кој има „стратегиско значење за Северноатлантската алијанса“, се наведува, меѓу другото, во заедничката декларација усвоена на Самитот во Вашингтон. – Ќе продолжиме да го подобруваме политичкиот дијалог и практичната соработка со Западен Балкан со цел да ги поддржиме реформите, регионалниот мир и безбедност …

Алијансата останува посветена на Западен Балкан Read More »

Пресврт на сослушувањето за убиството на малечката Данка: Осомничениот негираше сѐ

Сослушувањето на Дејан Драгијевиќ (50), осомничен дека на 26 март во Бањски пат со колегата од ЈКП „Водовод“, осомничениот Срѓан Јанковиќ (50) ја убил двегодишната Данка Илиќ од Бор, заврши по речиси два и пол часа. Осомничениот целосно го променил првобитниот исказ и сега го негира делото. Да потсетиме, по апсењето тој призна дека кобниот …

Пресврт на сослушувањето за убиството на малечката Данка: Осомничениот негираше сѐ Read More »

Комеморација во Сребреница, Шмит повика на помирување и заедништво во Претседателството на БиХ

Високиот претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, зборуваше денеска за време на комеморацијата по повод 29-годишнината од геноцидот во Сребреница. Генералното собрание на Обединетите нации на 23 мај ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница, според која 11 јули се одбележува како Меѓународен ден на размислување и сеќавање на геноцидот во Сребреница во 1995 …

Комеморација во Сребреница, Шмит повика на помирување и заедништво во Претседателството на БиХ Read More »