Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс

Во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипата на Брегалница со убедлив резултат 3:0 (1:0) успеа да слави против Силекс. Штипскиот прволигаш ја затресе трипати кратовската мрежа преку Мартин Стојанов, Бобан Георгиев и Љупче Кудев. Тоа беше успешна проверка за играчите на тренерот Марјан Секуловски кој во првото прволигашко коло на …

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс Read More »

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри

Еден од најдобрите атлетичари на светот на 800 метри, Нијел Амос, ќе биде дел од големото финале на Олимписките игри во Токио, откако беше поднесена жалба. Амос во денешната полуфинална трка на последните 200 метри беше сопнат во финишот (во тој момент беше на петтото место) по контактот со Американецот Ајзеја Џивет кој претходно падна. …

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри Read More »

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја тврди дека била одведена на лет за Белорусија против нејзина волја, откако ги критикуваше тренерите на Олимпијадата во Токио. – Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Под притисок сум и тие сакаат со сила да ме вратат во Белорусија, иако јас не се согласив на тоа – се зборовите на …

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија Read More »

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал

Останаа уште двајца македонски спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио, тие се Пулексенија Јованоска (карате) и Могамедгаџи Нуров (борење). Според програмата каратистката Јованоска својот настап се очекува да го има на 5 август во 03.00 часот по македонско време, а борачот Нуров на 6 август во категоријата до 97 килограми. Претходно Дејан …

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал Read More »

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија

Натпреварувачите од Кина, и по деветтиот ден на Олимписките игри во Токио, се на врвот на генералниот пласман според бројот на освоени златни медали. Учесниците од САД се пробија на второто место, на табелата пред домаќинот Јапонија. Кинеските спортисти освоија 24 златни медали, а имаат уште 14 сребрени и 13 бронзени. На второ место сега …

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија Read More »

ВИДЕО: Oлимпискиот шампион Дејли си плете торбичка за својот златен медал

За време на телевизискиот пренос на женски синхронизирани скокови во вода, камерата го фати Том Дејли на трибините како плете торбичка за неговиот олимписки златен медал. Иако ова ги изненади многу гледачи, вреди да се додаде дека британскиот олимпиец веќе беше познат по својата љубов кон плетењето и капчењето. Пред неколку дена Дејли освои златен …

ВИДЕО: Oлимпискиот шампион Дејли си плете торбичка за својот златен медал Read More »

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс

Во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипата на Брегалница со убедлив резултат 3:0 (1:0) успеа да слави против Силекс. Штипскиот прволигаш ја затресе трипати кратовската мрежа преку Мартин Стојанов, Бобан Георгиев и Љупче Кудев. Тоа беше успешна проверка за играчите на тренерот Марјан Секуловски кој во првото прволигашко коло на …

Брегалница од Штип имаше успешен тест и против Силекс Read More »

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“

Како подготовка за новата натпреварувачка сезона 2021/2022 денеска екипите на Вардар и Победа одиграа пријателски натпревар кој заврши нерешено 1:1. Поранешни шампиони, а сега второлигашки клубови одлучија да ги одмерат силите пред лигашките предизвици. Пред повеќе од 2000 илјади гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ – Прилеп го одиграа својот контролен меч играчите на Вардар и …

Вардар и Победа одиграа меч пред повеќе од 2000 гледачи на стадионот „Гоце Делчев“ Read More »

ВИДЕО: Челси славеше против Арсенал, грешка на Белерин

Продолжуваат екипите со одигрување на пријателски натпревари како подготовка за новата сезона, така е и во Англија каде што денеска беше одигран контролен меч помеѓу Арсенал и Челси. Лондонските „сини“ славеа со резултат 2:1 против „топџиите“ во чии редови во второто полувреме Ектор Белерин направи грешка која го чинеше пораз на својот клуб. После првото …

ВИДЕО: Челси славеше против Арсенал, грешка на Белерин Read More »

Милевски од денеска официјално селектор на македонската А репрезентација

На 25 јуни од Фудбалската федерација на Македонија објавија дека Благоја Милевски од денеска (1 август) ќе ја преземе селекторската функција во најдобрата национална селекција. Како што е веќе познато веднаш по завршувањето на групната фаза на Европското првенство (три порази од Австрија, Украина и Холандија) Игор Ангеловски донесе одлука да се раздели со македонската …

Милевски од денеска официјално селектор на македонската А репрезентација Read More »

Првиот човек на Ла Лига реагира: Тој суд има донесено многу смешни одлуки

Хавиер Тебас, првиот  човек на Ла Лига не се согласува со одлуката на судот во Мадрид кој и наложи на УЕФА да ги повлече казните изречени на клубовите кои сакаа да ја формираат европската Суперлига. Реал Мадрид, Барселона и Јувентус преку заедничко соопштение ја поздравија одлуката на судот во Мадрид донесена по жалбата на УЕФА …

Првиот човек на Ла Лига реагира: Тој суд има донесено многу смешни одлуки Read More »

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“

Дефиниран е изборот на играчи на кои ќе се смета за натпреварите на претстојниот ФИБА турнир кој од 3-8 август ќе се одржи во Скопје. Никола Василев, селекторот на македонската национална репрезентација „Под 18“ години го направи изборот на играчи на кои ќе смета на претстојниот ФИБА „Челенџер“. На списокот се најдоа имињата на 12 …

Селекторот Василев со 12 репрезентативци на скопскиот ФИБА „Челенџер“ Read More »

ФИБА Челенџер: Втора победа на младите македонски кошаркарки во Софија

Во драматична завршница ја совладавме Швајцарија со минимални (68:67), како доказ плус за она што го имаме во оваа млада женска кошаркарска селекција (У18). Иако имавме почетни (20:5) во првата четвртина, сосема солидни (35:23) на полувреме тоа не беше гаранција за триумф против упорните девојки од Швајцарија. Но имавме добар финиш, малку среќа, доволно да …

ФИБА Челенџер: Втора победа на младите македонски кошаркарки во Софија Read More »

Познати четвртфиналните парови, Американците ќе имаат тешка задача

Веднаш по завршувањето на групната фаза на кошаркарскиот турнир на Олимписките игри во Токио, беше одржана жрепка за формирање на четвртфиналните двојки. Без сомнение ќе гледаме уште повозбудлив натпревари на патот кон медалите, репрезентацијата на САД го доби може најтешкиот противник, Шпанија. Словенечката селекција досега има одлични настапи со три максимални победи и за пласман …

Познати четвртфиналните парови, Американците ќе имаат тешка задача Read More »

Дебитантот Словенија без грешка, го урна и светскиот шампион

Најдобрите словенечки кошаркари и воедно актуелните европски прваци испишуваат историја на своите први Олимписки игри. Денеска и во третиот натпревар во Токио триумфираа овојпат над актуелниот светски шампион Шпанија со резултат 92:87, иако „црвената фурија“ водеше во поголемиот дел од мечот. Најголем придонес во победата имаше Влатко Чанчар со 22 поени, Мајк Тоби забележа 16 …

Дебитантот Словенија без грешка, го урна и светскиот шампион Read More »

Скола блеска и на 41 година, четвртфинале за Аргентина во Токио

Селекцијата на Аргентина со убедлива победа над домаќинот Јапонија го обезбеди местото меѓу осум најдобри на кошаркарскиот олимписки турнир во Токио. Во рамките од групата „Ц“ Аргентинците триумфираа со 97:77 и како третопласирани се пласираа во четвртфиналето. Луис Скола пред неколку месеци го прослави 41 роденден, но и натаму блеска на терените, овојпат во победата …

Скола блеска и на 41 година, четвртфинале за Аргентина во Токио Read More »

Скандинавска борба во Токио, Германија за полуфинале против Египет

Денеска заврши групната фаза на машкиот ракометен турнир на Олимписките игри во Токио, по што се дознаа и четвртфиналните двојки. Во дербито на колото кое го судеа Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Македонија во рамките од групата „А“ Норвешка триумфираше со 32:29 против Франција за прв пораз на „триколорите“ во јапонскиот град. Сагосен беше …

Скандинавска борба во Токио, Германија за полуфинале против Египет Read More »

Костески: Ќе се ротира и ќе биде тешка сезона, со многу натпревари

Екипата на Е. Пелистер се подготвува за натпреварите во новата сезона со амбиции да одигра уште подобро во однос на минатата година. Првиот тим веќе одигра и контролен меч против вториот тим триумфирајќи со резултат 30:22 во спортската сала во Маврово. – Има разлика од претходните сезони, бидејќи сезонава почнува порано со официјалните натпревари. Започнуваме …

Костески: Ќе се ротира и ќе биде тешка сезона, со многу натпревари Read More »

Атлетичарот Стојоски со личен рекорд во квалификациите на 400 метри во Токио

На Летните олимписки игри во Токио својот настап го имаше и шестиот македонски спортист, единствениот наш претставник во атлетиката, Јован Стојоски. Тој во 04.09 часот по македонско време беше дел од четвртата квалификациска група во која трчаше и светскиот рекордер Вејд ван Никерк од Јужна Африка. Го освои претпоследното седмо место во својата група со …

Атлетичарот Стојоски со личен рекорд во квалификациите на 400 метри во Токио Read More »

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри

Најдобрата македонска судиска двојка добија нова обврска на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија. Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе делат судиска правда на супер дерби натпреварот помеѓу репрезентациите на Франција и Германија. Претходно нашите арбитри ги судеа натпреварите помеѓу Португалија и Египет и Шпанија и Норвешка. Дуелот помеѓу Германија и Франција …

Начевски и Николов судат уште едно дерби на Олимписките игри Read More »

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал

Екипата на Е. Пелистер во новата сезона ќе има нов голмански тандем откако Карим Хендави и Градимир Чаневски по завршувањето на сезоната ги напуштија битолчани, но тренерот Жељко Бабиќ и во новата сезона ќе има одлични голмани. Во новата сезона, голот на Е. Пелистер ќе го бранат унгарскиот репрезентативец Мартон Секељи и Марко Кизиќ кој …

Кизиќ: Е. Пелистер ми го понуди тоа што ми треба за да го докажам својот потенцијал Read More »

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија

Себастијан Фетел беше дисквалификуван од трката за Големата награда на Унгарија, откако судиите утврдија дека останало премалку гориво во неговиот болид за земање примерок по трката. Германецот заврши втор зад победникот Себастијан Окон во хаотичната трка на „Хунгароринг“, што беше негов втор подиум оваа сезона по Баку, но ФИА тврди дека само 0,3 литри гориво …

ФИА донесе одлука: Себастијан Фетел дисквалификуван во Унгарија Read More »

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри

Еден од најдобрите атлетичари на светот на 800 метри, Нијел Амос, ќе биде дел од големото финале на Олимписките игри во Токио, откако беше поднесена жалба. Амос во денешната полуфинална трка на последните 200 метри беше сопнат во финишот (во тој момент беше на петтото место) по контактот со Американецот Ајзеја Џивет кој претходно падна. …

ВИДЕО: Последен ја заврши трката, но ќе биде дел од финалето на 800 метри Read More »

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановскаја тврди дека била одведена на лет за Белорусија против нејзина волја, откако ги критикуваше тренерите на Олимпијадата во Токио. – Барам помош од Меѓународниот олимписки комитет (ИОК). Под притисок сум и тие сакаат со сила да ме вратат во Белорусија, иако јас не се согласив на тоа – се зборовите на …

ВИДЕО | Спринтерка во Токио побара помош од ИОК: Сакаат на сила да ме вратат во Белорусија Read More »

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал

Останаа уште двајца македонски спортисти кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио, тие се Пулексенија Јованоска (карате) и Могамедгаџи Нуров (борење). Според програмата каратистката Јованоска својот настап се очекува да го има на 5 август во 03.00 часот по македонско време, а борачот Нуров на 6 август во категоријата до 97 килограми. Претходно Дејан …

ФОТО: Нуров веќе е во Токио, македонскиот борач атакува на медал Read More »

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија

Натпреварувачите од Кина, и по деветтиот ден на Олимписките игри во Токио, се на врвот на генералниот пласман според бројот на освоени златни медали. Учесниците од САД се пробија на второто место, на табелата пред домаќинот Јапонија. Кинеските спортисти освоија 24 златни медали, а имаат уште 14 сребрени и 13 бронзени. На второ место сега …

Табела на медали: Кина и натаму на врвот, САД пред Јапонија Read More »