• Колумни

Оставки, вистина и факти

Точно е дека демократијата инсистира на идејата дека вистината е многу важна, но, од друга страна, и дека никој нема право дефинитивно да каже што е вистина. Постојаното посегање по вистината како идеал, па и оспорувањето на некои „вистини“, е движечката сила вградена во прогресот на едно слободно општество. Ова не се однесува и на …

Оставки, вистина и факти Read More »

И Села сит и Мицкоски на број?

„Нема потреба Мицкоски да ми се извини за 27 април, повеќе треба да ми се извини Зоран Заев“, изјави – и остана жив – Зијадин Села во интервјуто пред некој ден на ТВ24. Ова „остана жив“, во случајот на Села, не е само реторичка фигура, бидејќи тој во обидот за државен удар во Собранието на …

И Села сит и Мицкоски на број? Read More »

Каде за Нова година?

Побрзајте, последен миг е! Сè уште не е доцна! Ако сакате сè да помине без проблеми, и вие и вашите најблиски (а за пријателите и комшилукот и да не зборуваме, зашто тие и онака главно ќе ве озборуваат), сега е вистинското време. Уплатете, претплатете се, дајте пари, купете, зашто после ќе се каете, ќе биде …

Каде за Нова година? Read More »

И Груевски бара одговорност за медиокритетите

Од Будимпешта се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски со зборови на сочувство и утеха до семејствата на загинатите, барајќи одговорност за трагедијата во Тетово, бидејќи „поради нечија негрижа и неодговорност, тие луѓе изгореа во пламените јазици“. На начинот на кој Груевски се обраќа до јавноста, човек би можел да помисли дека е загрижен лидер …

И Груевски бара одговорност за медиокритетите Read More »

Молкот е предавство

Дефинитивно може да се констатира дека во нашиот мал град настапи време на морално-политички крах. Тоа е град на полтрони и предавници. Град на малограѓани што молчат со наведната глава пред големите политички и бизнис-газди. Во тој град секојдневно слушаме како малограѓаните папагалски ја повторуваат флоскулата: „сите се исти“. Тоа е само нивни изговор за …

Молкот е предавство Read More »

Ако падне Филипче поради стадионско лудило, тогаш остануваат само бројки и џемпери

Во време кога настанува овој текст, јас сум во Скопје. Еве ме, седам во кафуле, сркам кафе, на соседната маса има едно младо момче, претпоставувам дека е малолетник, со „чобанска“ градба, кратко потстрижен, облечен е целиот во црно, а со волнени букви на маичката му пишува „Никогаш Северна“; над тој напис му стои македонското знаме. …

Ако падне Филипче поради стадионско лудило, тогаш остануваат само бројки и џемпери Read More »

Ауфидерзен, фрау Ангела

Ангела Меркел својата последна канцеларска посета на Западен Балкан ја искористи за да порача, во склад со својата повеќегодишна мисија, дека геостратегискиот интерес на Европската Унија е шесте држави од регионот да ги прими во свое членство. Меркел без сомнение во шеснаесетте години на власт беше најактивниот лидер на Унијата на Западниот Балкан, од кој …

Ауфидерзен, фрау Ангела Read More »

Попис: крајот на светот е одложен на неодредено време

Се попишуваме. Надлежните од Државниот завод за статистика (ДЗС) велат дека интензитетот е „посакуваниот“, а дека тешкотии не се очекуваат до крајот на целата операција. Тоа ви е така во Македонија: со месеци закрвавени полемики, жестоки партиски препукувања, милион оф-леле-статуси по Фејсбук и Твитер, по две-три опозициски катаклизмични најави дневно… А, потоа, сѐ си тече …

Попис: крајот на светот е одложен на неодредено време Read More »

Кој ќе победи на локалните избори?!

Траекторијата како ќе се движи исходот од изборниот резултат на претстојните локални избори оваа есен, зависи од три фактори: капацитетот на двете доминантни политички партии/коалиции да го мобилизираат своето традиционално гласачко тело, но и да го активираат во своите предизборни кампањски средби со граѓани; капацитетот кој ќе направи поголема предизборна шаренолика повеќеетничка композициска коалиција; и …

Кој ќе победи на локалните избори?! Read More »