Движењето ЗНАМ во Куманово ја претстави програмата „Проглас за достоинствена Македонија“

Кандидатот за претседател од движењето ЗНАМ, Максим Димитриевски и носителите на листа од изборните единици ја презентираа програмата „Проглас за достоинствена Македонија вечерва на митинг на градскиот плоштад во Куманово. Носителите на листи од изборните единици посочија дека најголем проблем за државата е корупцијата и ветија нејзино искоренување. Кандидатот за претседател од движењето ЗНАМ, Максим …

Движењето ЗНАМ во Куманово ја претстави програмата „Проглас за достоинствена Македонија“ Read More »

Граѓанска петиција за одржување дебата помеѓу претседателските кандидати

На веб-страницата change.org покрената е петиција за одржување дебата помеѓу претседателските кандидати. Петицијата досега ја имаат потпишано 253 граѓани, а целта е да се соберат 500 гласови. -Дебатите претставуваат најдобар начин за кандидатите да ги претстават своите визии пред јавноста и да се соочат со визиите на противкантите на јавна сцена, во живо. Како и …

Граѓанска петиција за одржување дебата помеѓу претседателските кандидати Read More »

Претседателските кандидати на митинзи и средби со граѓани во повеќе региони

Претседателските кандидати, денеска, на деветтиот ден од предизборната кампања, продолжуваат со претставување на своите програми на митинзи и средби во повеќе региони во државата. Тимот на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата најави активности во Дебар, Гостивар и Тетово, додека претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски ќе се …

Претседателските кандидати на митинзи и средби со граѓани во повеќе региони Read More »

Почна кампањата за претседателските избори

На полноќ започна кампањата за претседателските избори, закажани за 24 април. Во трката за претседателското столче има седум кандидати, кои го собраа потребниот број на потписи од граѓани или од пратеници. На гласачкото ливче за претседателски избори под број еден е кандидатот на СДСМ – Стево Пендаровски. Број два е кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ-Гордана …

Почна кампањата за претседателските избори Read More »

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека е потребно национално обединување и повика да запрат сите напади кон политичките партии „ЗНАМ“ и „Левица“. Според Христијан Мицкоски, иако тие како партии имаат многу различности и во идеолошка и во принципиелна смисла, сепак почувствувал „потреба на македонскиот народ но, и неговаа обврска да се обиде да ја реализира идејата …

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ Read More »

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите

13та пензија за пензионерите, зголемување на социјалната политика, промена на даночната политика, тие пензионери што земаат до 25.000 денари пензија да бидат таргетирани како ранлива категорија. Претседателските кандидати на ЗНАМ – За наша Македонија и ГРОМ, Максим Димитриевски и Стевчо Јакимовски со ветувања за пензионерите. „Секој пензионер во форма на субвенција да добие 13-та пензија, …

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите Read More »

Тренчевска: Европска иднина е иднината на нашата држава

Коносителката на листата за пратеници во изборна единица 4, Јованка Тренчевска на граѓанскиот митинг во општина Гевгелија зборуваше за детската заштита и опфатот на децата во градинките. „Во 2016 година затекнавме детска заштита со опфат на деца во градинките од само 25%, куп лажни ветувања и сон за брза изградба на 100 градинки од нашиот …

Тренчевска: Европска иднина е иднината на нашата држава Read More »

Ахмети: Во иднина претседателот да се бира во Собрание

ДУИ едногласно ги поддржува – уставните измени и бара – после пет години шефот на државата да се бира во Собранието, порача, партискиот лидер – Али Ахмети. На стартот на изборната кампања за парламентарни избори, ДУИ, организираше настан, на кој, симулираа – конститутивна седница на Собранието. „Ги поддржуваме уставните измени но исто така по пет …

Ахмети: Во иднина претседателот да се бира во Собрание Read More »

Обвинувања за противникот и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори

Меѓусебни обвинувања но и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори. Единствено СДСМ и Коалицијата за европска иднина се единствена опција со единствен јасен план за интеграција на државата во ЕУ. Од друга страна нашите политички конкуренти, ВМРО – ДПМНЕ, ниту имаат план, ниту имаат визија, ниту имаат одлучност, …

Обвинувања за противникот и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори Read More »

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека е потребно национално обединување и повика да запрат сите напади кон политичките партии „ЗНАМ“ и „Левица“. Според Христијан Мицкоски, иако тие како партии имаат многу различности и во идеолошка и во принципиелна смисла, сепак почувствувал „потреба на македонскиот народ но, и неговаа обврска да се обиде да ја реализира идејата …

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ Read More »

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите

13та пензија за пензионерите, зголемување на социјалната политика, промена на даночната политика, тие пензионери што земаат до 25.000 денари пензија да бидат таргетирани како ранлива категорија. Претседателските кандидати на ЗНАМ – За наша Македонија и ГРОМ, Максим Димитриевски и Стевчо Јакимовски со ветувања за пензионерите. „Секој пензионер во форма на субвенција да добие 13-та пензија, …

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите Read More »

Пендаровски: Бројот 2 ве носи во рециклажа на режимот, се е исто само нивниот шеф Груевски го нема

Наследивме заробена држава и поделени граѓани по сите можни основи, но успеавме многу од тоа да надминеме, зашто ние не ги делевме луѓето на наши и ваши, рече претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски од граѓанската трибина во Кочани. -Имавме многу тешки периоди. Како и целиот свет, бевме две години затвотррени дома, кога …

Пендаровски: Бројот 2 ве носи во рециклажа на режимот, се е исто само нивниот шеф Груевски го нема Read More »

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска која кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг во Велес заедно со претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев, како и носителот на листа на ИЕ3, Борислав Крмов порача дека тие „не трчале на маратон и не ги задоволувале фотелји туку каузата“. …

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза Read More »

Пендаровски за Мицкоски: На бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на граѓанин за односите со соседите, Пендаровски потсети дека иако денес се противи, Христијан Мицкоски пред извесно време на тогашниот бугарски премиер му кажал дека го поддржува Договорот за добрососедство. „Тој веројатно заборава дека интернетот не …

Пендаровски за Мицкоски: На бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот Read More »