Гарантиран луксуз: JLR најавува петгодишна гаранција за сите нови модели на Range rover, Defender и Discovery

• Од 1 септември гаранцијата за брендовите Range Rover, Defender и Discovery се продолжува од три на пет години или изминати 150.000 километри, за условот што прв ќе се исполни • Покриени се сите модели на Range Rover, Defender и Discovery, вклучувајќи ги делумните хибриди и плаг-ин електричните хибриди • Иницијативата се применува на сите …

Гарантиран луксуз: JLR најавува петгодишна гаранција за сите нови модели на Range rover, Defender и Discovery Read More »

ФОТО| Парче метал што порано било автомобил „Ферари“, продадено на аукција за 2 милиони долари

Вдлабнат, напукнат и изгорен метал што пред неколку децении бил тркачки автомобил на Ферари, беше продаден на аукција на „РМ Сотби“ во Калифорнија за речиси 2 милиони долари, пишува „Си-ен-ен“. Иако звучи неверојатно, ова не е толку страшна инвестиција како што изгледа, особено ако купувачот бара нешто повеќе од пари. Всушност, се рабти за парче …

ФОТО| Парче метал што порано било автомобил „Ферари“, продадено на аукција за 2 милиони долари Read More »

Јапонија ги заостри санкциите за извоз на електрични возила во Русија

Јапонските власти денеска објавија дека ќе ги зголемат санкциите против Русија поради нејзината инвазија на Украина, меѓу кои и ембарго на електрични возила наменети за Русија. Токио претходно ги замрзна имотите на руски поединци и групи и забрани извоз на стоки во руски организации поврзани со војската, како и извоз на градежни и инженерски услуги. …

Јапонија ги заостри санкциите за извоз на електрични возила во Русија Read More »

„Фиат“ престанува да произведува сиви автомобили

Италијанскиот производител на автомобили „Фиат“ ќе престане да произведува сиви автомобили, објави мултинационалниот производител на автомобили Стелантис, кој е сопственик на марката. „Фиат“ од денеска ќе престане да произведува сиви автомобили. Одлуката е донесена за да се истакне важноста на боите во животот и има за цел дополнително да го зајакне лидерството на „Фиат“ како …

„Фиат“ престанува да произведува сиви автомобили Read More »

Alfa Romeo Tonale e Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година

Alfa Romeo Tonale триумфираше на овогодинешното издание на националниот избор Златно Тркало и ја освои титулата Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година. Значењето на награда е големо затоа што гласањето се одвиваше онлајн од страна на пошироката јавност и за Tonale гласаа дури 35.64% од гласачите во категоријата. Alfa Romeo Tonale е првиот …

Alfa Romeo Tonale e Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година Read More »

Додека полиција го бркала 15 минути, спиел зад воланот во неговата Тесла

Германската полиција запрела маж кој заспал на воланот на неговиот електричен автомобил Тесла додека возел со полна брзина на автопатот кај Бамберг. Возилото се движело со постојана брзина од 110 километри на час и точно со исто растојание пред патролното возило на А 70 кон Бајројт, соопшти полицијата во четвртокот, пренесува магазинот „Феникс“. Полициската патрола …

Додека полиција го бркала 15 минути, спиел зад воланот во неговата Тесла Read More »

Возењето во зима е ризично, овие 12 работи секогаш имајте ги во автомобилот

Зимата им предизвикува главоболки на сите возачи, напорно е да се вози поради лошите временски услови и тоа е период кога полесно се случуваат сообраќајни несреќи, како и дефекти на автомобилите. Покрај тоа, можете да заглавите и во снежна бура, па затоа се препорачува соодветно да го подготвите и опремите вашиот автомобил за зимското време. …

Возењето во зима е ризично, овие 12 работи секогаш имајте ги во автомобилот Read More »

Камиони без возач во Шведска поминуваат по 300 километри

Шведскиот производител на камиони Сканија не е единствениот производител на автомобили што развива автономни возила, но неодамна стана првиот во Европа кој ги користи за испорака на комерцијални стоки, пишува Хина. „Ние ја земаме стоката и ја транспортираме од точката А до точката Б, целосно автономно“, изјави за AФП Питер Хафмар, од транспортниот оддел на …

Камиони без возач во Шведска поминуваат по 300 километри Read More »

Форд инвестира во производство на електрични возила во Британија

Американскиот автомобилски гигант Форд Мотор објави дека ќе инвестира дополнителни 149 милиони фунти (174 милиони евра) за зголемување на производството на погонски единици за електрични возила во фабрика за мотори во северна Англија. Форд ќе инвестира 125 милиони фунти (146 милиони евра) во фабриката во Хејлвуд, на северот на Англија, и уште 24 милиони фунти …

Форд инвестира во производство на електрични возила во Британија Read More »

ВИДЕО: „Тесла“ го претстави својот прв камион на батерии

Компанијата „Тесла“, која се занимава со производство на електрични возила, вчера го претстави својот прв камион на батерии „Семи“ (камион со полуприколка), приближно три години подоцна од првично најавеното. Илон Маск првпат го претстави прототипот на „Семи“ во 2017 година и рече дека ќе се појави на пазарот во 2019 година. Но, тогаш соопштија дека …

ВИДЕО: „Тесла“ го претстави својот прв камион на батерии Read More »