Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology

Макпетрол АД како општествено одговорна компанија и компанија која се грижи за задоволување на потребите на своите ценети потрошувачи секогаш е во чекор со најновиот техничко-технолошки напредок во примената на најновите адитиви за подобрување на карактеристиките на горивата како од експлоатационен така и од заштитен карактер на самото возило како и животната средина. Во соработка …

Нова генерација УЛТРА горива, со Dual Action Technology Read More »

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери

Република Србија може да добие две нови фабрики на познатите автомобилски компании „Мерцедес“ и „Тојота“, јавуваат српските медиуми. Магазинот Недељник пишува дека биле започнати преговори за градење на фабриките, повикувајќи се на добро информиран претприемач вклучен и во германската и во српската бизнис заедница. „Преговорите се во тек со неколку светски произведувачи на автомобили. Најдалеку …

„Мерцедес“ и „Тојота“ сакаат да отворат фабрики во Србија, тврдат владини функционери Read More »

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија!

По 75 години постоење на пазарот, под мотото „Годините не се само бројка“, Групацијата денес се збогува со постоечкиот и го претставува целосно новиот корпоративен идентитет на „Аутомакедонија“, како и на компаниите кои се дел од оваа групација. Јубилејното лого и мотото на „Аутомакедонија“ – „Годините не се само бројка“, ги отсликуваат долгогодишната традиција, докажаниот …

Групацијата АУТОМАКЕДОНИЈА одбележува 75 годишен јубилеј: Запознајте го новото лице на Аутомакедонија! Read More »

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска објави дека во фабриката за производнство на автомобили „Фиат“ во Крагуевац ќе се произведува електричен автомобил од типот „Фиат Панда“. Вучиќ вели дека новата инвестиција во фабриката за автомобили во Крагуевац ќе биде вредна 190 милиони евра, од кои 48 милиони евра ќе бидат издвоени од републичкиот буџет. Според …

Електрична верзија на автомобилот „Фиат Панда“ ќе се произведува во Крагуевац Read More »

Легендарното „Рено 4“ доби летечка верзија

Ретко кој модел на автомобил е толку препознатлив како познатиот „Рено 4“. Автомобилот кој почнал да се прави пред 60 години ја доби својата летечка верзија за овој јубилеј. Многумина го нарекувале автомобил на иднината кога првпат се појавил на патиштата во 1961 година, пишува CGNT. The Renault AIR4 concept flying car. It looks like …

Легендарното „Рено 4“ доби летечка верзија Read More »

ВИДЕО | Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2

Барселона ќе биде на програма на почетокот на месецов, бидејќи во организација на Авто бест жирито имаме и Еко бест челинџ, кој е свртен кон новите технологии и новите автомобили – електричните, изјави за „Утрински брифинг“, Крумислав Мишко Барзов. Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2, …

ВИДЕО | Барзов: Мантрата на целата политичка елита во Европа и светот е да се намалат емисиите на ЦО2 Read More »

На денешен ден за првпат беше произведено омиленото „Фиќо“ – возилото симбол на Југославија

Пред 66 години, за првпат на југословенските патишта, почна да се вози бескрајно симпатичното возило „Застава 750“, или популарно наречено „Фиќо“. Се разбира дека јас не го паметам првото „Фиќо“, но со сигурност знам дека цело соседство во рани 80’ имало по еден примерок. Сликата на бело фиќо е како спакуван кадар на југословенската носталгија. …

На денешен ден за првпат беше произведено омиленото „Фиќо“ – возилото симбол на Југославија Read More »

Астон Мартинот на Принц Чарлс вози на уникатно гориво – сирење и вино

Винтејџ автомобилот марка Астон Мартин на Принцот Чарлс како гориво користи нуспродукти од вино и сирење и е совршено возило за довозување на вечера со стил. Принцот Чарлс важи за страствен поборец посветен на околината и одржливоста, и во обид да го имплементира тоа во секојдневниот живот. Еден од тие начини е конвертирањето на неговиот …

Астон Мартинот на Принц Чарлс вози на уникатно гориво – сирење и вино Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »