Генијално освежување: Рецепт за ледена лубеница и сангрија од бобинки

Лубеницата е омиленото летно овошје, во кое често бараме спас од неподносливите горештини. Освен свежа, можеме да го консумираме и во разни освежителни пијалоци, пишува „Пун куфер“. Лубеницата е одличен додаток на сангрија, традиционален шпански коктел кој вклучува квалитетно вино и свежо овошје. Историјата бележи дека Римјаните уживале во сангрија уште во 200 година п.н.е., …

Генијално освежување: Рецепт за ледена лубеница и сангрија од бобинки Read More »

Денеска е Светски ден на ќебапите: Рецепт за јадењето што го поврзува Балканот

Денеска е Светски ден на ќебапите, а на Балканот мирисот на скара е повеќе од само мирис на храна. Тоа е мирисот на сеќавањето, традицијата и гурманската прослава. Еден од најпознатите симболи на таа традиција е ќебапот – јадење кое подеднакво буди страсни дискусии и љубов. Без разлика дали го јадете на улица, во ресторан …

Денеска е Светски ден на ќебапите: Рецепт за јадењето што го поврзува Балканот Read More »

Кујнското катче на Ана Крстаноска: Рецепт за сендвич со сладолед и малини

Ана Крстаноска е млада и креативна жена, која стои зад еден од најубавите инстаграм-профили за храна кај нас – „Ана кичен корнер“ (ana_kitchen_corner). Готвењето ѝ е вистинска пасија и хоби на кое му пристапува со голема љубов и посветеност. – Спремањето храна го доживувам како мое хоби, кое го надополнувам со многу љубов и внимание …

Кујнското катче на Ана Крстаноска: Рецепт за сендвич со сладолед и малини Read More »

Рецепт за полнети тиквички од Блискиот Исток, кои ќе сакате да ги јадете секој ден

Полнетите тиквички се класично либанско јадење кое се подготвува во секое семејство и е многу популарно. Обично се полнат мали, широки, светлозелени тиквички од Блискиот Исток, но нашите домашни, обични летни тиквички ќе ги заменат. Во овој рецепт нема да ви треба издлабената средина од тиквичките, така што можете да имате половина од вашиот ручек …

Рецепт за полнети тиквички од Блискиот Исток, кои ќе сакате да ги јадете секој ден Read More »

Гастрономско уживање од вештите раце на Бобе Јанкоска: Похуван ослич во орли сос

Јованка Јанкоска Бобе, која стои зад блогот bobesbakery.mk, фејсбук и инстаграм-профилот, е вистински кулинарски креативец – нејзините рецепти се милина и за очите и за непцето. Бобе денеска споделува рецепт за вистински гурмански деликатес – похуван ослич во орли сос. – Осличот похуван во орли сос е обвиткан во крцкава кора, а внатре сочен и …

Гастрономско уживање од вештите раце на Бобе Јанкоска: Похуван ослич во орли сос Read More »

Што да се јаде на пеколниве жештини? Список на намирници кои го ладат и загреваат телото

Високите температури и топлотните бранови се исцрпувачки на многу начини и не е тајна дека исхраната може многу да придонесе за општата состојба на телото и умот. Експертите предупредуваат дека за време на високи температури треба да се избегнува тешка и мрсна храна, како и шеќери, засладени газирани пијалаци и алкохол. Ајурведата (систем на традиционална …

Што да се јаде на пеколниве жештини? Список на намирници кои го ладат и загреваат телото Read More »

ВИДЕО | Рецепт за Дубаи-чоколадо што ги освои социјалните мрежи: Еве како да го направите дома

Рецепт кој во последно време е невозможно да се заобиколи на социјалните мрежи е оној на Дубаи-чоколадото, десерт што се прави со фиде за кадаиф. Покрај фидето за кадаиф, главна состојка на овој десерт е и кремот од ф’стаци, а во рецензиите на социјалните мрежи тврдат дека тој ја заслужува популарноста што моментално ја има. …

ВИДЕО | Рецепт за Дубаи-чоколадо што ги освои социјалните мрежи: Еве како да го направите дома Read More »

Најдобриот рецепт за домашен сладолед!

Од овие мерки за сладолед од чоколадо и ванила, добивате две кутии од по 1.600 мл. Чоколаден сладолед: – 1 литар чоколадно млеко – 500 грама кристал шеќер – 150 грама шлаг во прав – 3 дл кисела вода   Ванила сладолед: – 1 литар млеко – 500 грама кристал шеќер – 150 грама шлаг …

Најдобриот рецепт за домашен сладолед! Read More »

Дали е поздраво да се јаде диња или лубеница на тропските горештини? Еве го одговорот!

Сезоната на лубеници и дињи е во тек. Губитокот на течности во топлите денови лесно се надоместува благодарение на лубеницата и дињата. Овие сочни и освежителни овошја даваат вистинско освежување во летните денови. Вистина е дека и двете спаѓаат во зеленчукот, но поради начинот на кој се консумираат се сметаат за овошје. Содржат висок процент …

Дали е поздраво да се јаде диња или лубеница на тропските горештини? Еве го одговорот! Read More »

Рецепт за тесто за пица што на сите им успева: Воздушесто и меко – тајната е во една состојка

Доколку вашето семејство сака пица, сигурно некогаш ви се случило во фрижидер да ги имате сите состојки, но да немате тесто. Тајната на овој рецепт се крие во само една состојка – јогурт! Овој основен рецепт за пица со јогурт ќе биде одличен, па дури и да сте почетник во кујна. Состојки: – 250 милилитри …

Рецепт за тесто за пица што на сите им успева: Воздушесто и меко – тајната е во една состојка Read More »