-1 C
Скопје

Категорија: Храна

Магазин Магазин слајдер Храна

Зошто некои зеленчуци треба да се бланшираат?

Слободен печат
Дали знаете што точно значи „бланширање“? Тоа е постапка со која зеленчукот кратко време се третира во зовриена вода, па се става во мраз ладна...
Магазин Магазин слајдер Храна

Рецепт за печен компир кој е вистински хит: Одлична идеја за брз ручек, а во Германија се јаде и за појадок!

Слободен печат
Германскиот рецепт за компири со сланина познат под името „bratkartoffeln“ е толку добар што се јаде и за појадок во таа земја, а целиот трик...
Магазин Магазин слајдер Храна

Мали трикови во кујната: Спречете го потемнувањето на јаболката

Слободен печат
Јаболката се преполни со витамини и сок, а често се една од најважните состојки во десертите. Кои и да ги користите – свежо набрани или...
Магазин Магазин слајдер Храна

Ви го претставуваме виното ВРАНЕЦ 2019 од Стоби

Слободен Печат
„Стоби вранец“ – ВРАНЕЦ 2019, има темна рубин боја, со нагласена арома на боровинки испреплетена со мириси на вишна и ванила. Робустно, полно, концентрирано, богато...
Магазин Магазин слајдер Храна

Помош во кујната: На кои начини можете да го искористите оризот

Слободен печат
Оризот го сакаат сите, а освен совршен прилог или додаток во јадењата, се смета за диетална храна. Но постојат уште начини за користење на оризот,...
Магазин Магазин слајдер Храна

Уживајте во него ова попладне: Совршен зимски сладолед од само една состојка

Слободен печат
Сладоледот не мора да биде забранет десерт поради кој често чувствуваме грижа на совест – постои здрава и подеднакво вкусна варијанта која лесно се подготвува...
Магазин Магазин слајдер Храна

Како се подготвува меринг – едноставно неодолив, но комплициран за подготовка

Слободен печат
Целувките се најпознат десерт што кај нас може да се најде, а изработени се од шеќер и белки. Но, смесата од која се изработуваат во...