Категорија: Здравје

Здравје Магазин Магазин слајдер

Научниците објаснија зошто мораме да носиме маски и направија нивно рангирање од најлоши до најдобри (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Тим од научници од американскиот Универзитет Дјук пронајде едноставен и евтин начин врз чија основа може да се установи ефикасноста на заштитните маски во заштитата...
Здравје Магазин Магазин слајдер

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат
Списокот на докажани телесни знаци на ковид-19, кој неодамна го објави американскиот Центар за контрола и превенција на болести, опфаќа 11 симптоми. Зголемена телесна температура,...
Живот Здравје Магазин Магазин слајдер

6 најмоќни ефекти од пливањето врз телото и умот

Слободен печат
За да ги постигнете максимални придобивки од пливањето, неопходно е да пливате три пати неделно. Без разлика колку години имате, постои една универзална „тајна“ за...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

13 вредни совети од доктор Фаучи како да ја избегнете заразата со ковид-19

Слободен печат
Водечкиот американски епидемиолог доктор Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести порача што треба, а што не треба да правиме ако...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Цвекло, сусам, банана, спанаќ… Победете ја анемијата со здрава храна

Слободен печат
Неквалитетниот начин на живот, континуираниот стрес, како и внесот на мрсна храна во која има малку витамини се главните причинители на сѐ позачестената појава, односно...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Исчистете ги дишните патишта со чај од оригано

Слободен печат
Ориганото многу често се користи како зачин и додаток во јадењата, но многумина не знаат дека оваа зачинска билка има и неверојатни лековити својства. Ова...
Здравје Магазин

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат
Здравствените работници стравуваат дека потенцијалната вакцина нема да може да ги заштити луѓето со вишок килограми па со самото тоа ни општата популација. Истражувањата во...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Асимптоматските пациенти се подеднакво заразни како и оние со симптоми!

Слободен печат
Новото истражување открило дека коронавирусот го пренесуваат асимптоматски пациенти подеднакво како и оние кои имаат кашлица и температура. И што е важно, многу е веројатно...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Сите зборуваат за вториот бран на коронавирусот: Како да се подготвиме?

Слободен печат
Со доаѓањето на постуденото време доаѓа и опасност од втор бран на коронавирусот. Докторите од Велика Британија советуваат дека губењето на килограмите пред есента и...
Здравје Магазин

Хељда – магично зрно кое ги регулира варењето, тежината, холестеролот и шеќерот во крвта

СП.
Хељдата е растение кое има високи хранливи вредности и позитивното влијание на здравјето на луѓето поради што последниве години стана популарна во исхраната. Ова растение,...