Потиснувањето на лошите мисли може да биде добро за менталното здравје, тврди новото британско истражување

Луѓето кои имаат негативни мисли и искуства понекогаш е подобро да ги потиснат отколку да се отворат, тврди новото истражување на научниците од Универзитетот Кембриџ.  Тимот научници вели дека нивното истражување може да го побие вообичаеното верување дека ставањето на работите под тепих и продолжувањето понатаму е лошо за нашето ментално здравје. Научниците работеле со …

Потиснувањето на лошите мисли може да биде добро за менталното здравје, тврди новото британско истражување Read More »

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција

Една од нашите омилени намирници ни помага да го намалиме ризикот од деменција. Сирењето помага да се намали ризикот од деменција, тврди нова студија. Научниците открија дека оние кои редовно го консумирале постигнувале подобри резултати на когнитивните тестови, што укажува на тоа дека имаат помала веројатност да ја развијат болеста подоцна во животот. Истражувачите го …

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција Read More »

Стоматолог открива: 12 причини за лош здив кои може да укажат на сериозен здравствен проблем

Ги четкате забите секое утро и навечер, користите забен конец еднаш дневно и џвакате гуми за џвакање, но сè уште страдате од лош здив? Доколку имате здрави заби, а се борите со лошиот здив, можеби имате некој сериозен здравствен проблем. Стоматологот Ками Хос ги открива дванаесетте причини зошто некој може да има лош здив, пренесува …

Стоматолог открива: 12 причини за лош здив кои може да укажат на сериозен здравствен проблем Read More »

СЗО предупредува: Правилното лекување на висок крвен притисок може да спречи 76 милиони смртни случаи

Опасните ефекти од високиот крвен притисок се нагласени во новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО), кој ја идентификува состојбата како еден од водечките фактори на ризик за смрт и инвалидитет во светот и посочува дека со соодветен третман, 76 милиони смртни случаи би можело да бидaт спречени на глобално ниво до 2050 година. Првиот …

СЗО предупредува: Правилното лекување на висок крвен притисок може да спречи 76 милиони смртни случаи Read More »

Ерис, Пи и Пирола: Стручњаците објаснија која е разликата помеѓу трите нови варијанти на коронавирусот

Новите варијанти на коронавирусот продолжуваат да се шират низ светот, а експертите предупредуваат дека бројот на заразени ќе се зголеми до крајот на летото. Како што пишува „Индепендент“, се појавиле три соеви на омикрон, кои покажуваат значителни мутации во споредба со оригиналната варијанта. Појавата на варијантите Ерис, Пи и Пирола се совпаѓа со нестабилното време …

Ерис, Пи и Пирола: Стручњаците објаснија која е разликата помеѓу трите нови варијанти на коронавирусот Read More »

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дислексија кај деца – како да им се помогне?

Дислексијата претставува попреченост во учењето и во читањето. Постојат неколку видови на тешкотии во учењето, а дислексијата е една од нив, при што, како термин означува дека личноста има тешкотии со читањето, иако е доволно интелигентна и мотивирана да учи. Луѓето со дислексија имаат тешкотии да читаат течно и без грешки. Тие исто така може …

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Дислексија кај деца – како да им се помогне? Read More »

Новиот сој на коронавирус: Ова се загрозени групи, дава повеќе од пет симптоми

Клиничката слика предизвикана од најновиот вид на коронавирус, ЕГ.5 подваријантата наречена Ерис, во повеќето случаи е блага, како кај децата, така и кај возрасните. Светската здравствена организација (СЗО) издаде соопштение дека најновиот вид не претставува голема закана бидејќи засега нема докази дека овој најнов сој предизвикува потешки форми на болеста. Според СЗО, Ерис првпат бил …

Новиот сој на коронавирус: Ова се загрозени групи, дава повеќе од пет симптоми Read More »

Научниците споделија детална листа на намирници кои го спречуваат ракот

Бројот на заболени од рак се зголемува од година во година и не можеме да влијаеме на одредени фактори, како што е генетиката. Сепак, науката докажа дека корегирана исхрана може да го намали ризикот од рак, пишува „Њујорк пост“ (NY Post). „Знаеме дека стапката на дебелина е висока и се зголемува, и дека тоа е фактор на ризик …

Научниците споделија детална листа на намирници кои го спречуваат ракот Read More »

Истражувањата откриваат: Оваа намирница го отстранува непријатниот мирис на лук

Се чини дека јогуртот може да има досега непозната придобивка да го елиминира непријатниот мирис на лук, пишува „Еурека алерт“. Една нова студија спроведена во лабораторија преку планирани, последователни тестови за здивот на испитаниците, покажа дека обичниот јогурт од полномасно млеко ги спречува речиси сите испарливи соединенија одговорни за силниот мирис на лукот. „Лукот содржи …

Истражувањата откриваат: Оваа намирница го отстранува непријатниот мирис на лук Read More »

Научниците тврдат: Ако сакате да ослабете, ова е најдобро време за вежбање

Луѓето кои одат во теретана по работа можеби ќе треба да го прилагодат распоредот. Американско истражување спроведено на 5.825 возрасни испитаници покажало дека вежбањето помеѓу 7 и 9 часот наутро е најдобро време за слабеење. Учесниците во студијата кои вежбале во тој период од денот, по седум дена, имале помал индекс на телесна маса (БМИ) …

Научниците тврдат: Ако сакате да ослабете, ова е најдобро време за вежбање Read More »