Уште еден Португалец доаѓа во Вулверхемптон

Фудбалерот на Валенсија Гонзало Гуедеш кариерата ќе ја продолжи во екипата на Вулверхемптон, потврди шпанскиот тим. „Марка“ пишува дека Валенсија ја прифати понудата на  Вулверхемптон за португалскиот репрезентативец вредна 30 милиони евра плус 10 милиони преку бонуси. Welcome, Gonçalo! 🆕✍️ pic.twitter.com/FEYsHUgQrj — Wolves (@Wolves) August 8, 2022 Гуедеш кариера ја започна во Бенфика, а во …

Уште еден Португалец доаѓа во Вулверхемптон Read More »

Бредли: Шкупи покажа дека има квалитет, мора да бидеме внимателни

Тренерот на Шамрок Роверс, Стивен Бредли, вели дека неговите фудбалерите мора да бидат внимателни во реваншот против Шкупи иако имаат предност од два гола. Во првиот натпревар од третото квалификациско коло за пласман во Лигата на Европа, Шамрок во Даблин славеше со 3:1. – Важно беше да дојдеме тука со предност, третиот погодок може да …

Бредли: Шкупи покажа дека има квалитет, мора да бидеме внимателни Read More »

Започна судењето на Рајан Гигс поради кое нема да го предводи Велс на Мундијалот во Катар

Поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед, Рајан Гигс намерно ја удрил по глава својата поранешна девојка, наведе обвинителството на судењето кое денеска започна во Манчестер. Гигс е обвинет дека на 1. ноември 2020 година во својот дом во Ворсли, Манчестер ја нападнал Кејт Гревил и ѝ нанел телесни повреди. Тој е обвинет дека во исто време …

Започна судењето на Рајан Гигс поради кое нема да го предводи Велс на Мундијалот во Катар Read More »

Катастрофален потег на Челси, даде 168 милиони евра за напаѓачи кои сезонава нема да го носат „синиот“ дрес

Германскиот бундеслигаш Лајпциг и официјално го врати Тимо Вернер во своите редови откако пред две години му го продаде на Челси. Лајпциг за Вернер плати 30 милиони евра, односно 23 милиони евра помалку од тоа што го заработи кога му го продаваше на Челси. Тимо Вернер од 2016 до 2020 година го носеше дресот на …

Катастрофален потег на Челси, даде 168 милиони евра за напаѓачи кои сезонава нема да го носат „синиот“ дрес Read More »

Де Јонг се подалеку од „Олд трафорд“, Јунајтед тргнува по Рабио

Челниците на Манчестер јунајтед не можат да го чекаат Френки де Јонг и тргнаа во реализација на трансферот на Адриен Рабио од Јувентус. Менаџерот на Јунајтед, Ерик тен Хаг сака да го засили средниот ред и според „Атлетик“, Рабио е првата мета. Французинот е член на Јувентус од 2019 година кога од ПСЖ како слободен …

Де Јонг се подалеку од „Олд трафорд“, Јунајтед тргнува по Рабио Read More »

Меси не размислува за враќање во Барселона

Аргентинскиот репрезентативец Лионел Меси нема намера да се враќа во Барселона откако ќе му истече договорот со ПСЖ со што ги урна надежите на претседателот Жоан Лапорта. Меси цели 20 години помина во Барселона, но минатото лето се пресели во ПСЖ поради тешката финансиска ситуација во која се ноаѓа каталонскот тим.Но, Лапорта летово во неколку …

Меси не размислува за враќање во Барселона Read More »

Сапуницата продолжува: Барселона му се закани на Де Јонг со кривична пријава

Приказната за Френки де Јонг и неговото заминување или останување во Барселона станува летна фудбалска сапуница која може да добие и судска разврска. Англискиот „Атлетик“ во својата анализа за случувањата во Барселона пишува дека челниците на каталонскиот тим минатиот месец му соопштиле на Де Јонг и на неговиот агент дека неговиот трансфер од Ајакс кој …

Сапуницата продолжува: Барселона му се закани на Де Јонг со кривична пријава Read More »

Седлоски верува во успех: Можеме да го елиминираме Шамрок

Фудбалерите на Шкупи утревечер (21 часот) на Националната Арена „Тодор Проески“ го играат реванш натпреварот од третото квалификациско коло за пласман во групната фаза во Лигата на Европа против Шамрок. Македонскиот шампион утревечер ќе брка негатива од два гола бидејќи првиот натпревар заврши со триумф на Шамрок од 3:1, но тренерот на Шкупи, Гоце Седлоски …

Седлоски верува во успех: Можеме да го елиминираме Шамрок Read More »

Ванда Нара неколку месеци го изневерува Мауро со оженет фудбалер?!

Најпозната жена во светот на фудбалот, Ванда Нара, која минатата недела на пријателна и призна дека се разведува од Мауро Икарди, веќе неколку месеци има љубовник во Аргентина. Француските медиуми пишуваат дека Ванда го изневерила Икарди со оженет фудбалер и дека тајната врска трае неколку месеци и поради тоа одлучила да се разведе од играчот …

Ванда Нара неколку месеци го изневерува Мауро со оженет фудбалер?! Read More »

Фабијан Руиз станува „светец“

Францускиот шампион ПСЖ го договори трансферот на Фабијан Руиз од Наполи кој треба да ја засили средината на теренот. Двата тима се договорија за отштетата, таа ќе изнесува 25 милиони евра, а Шпанецот со „светците“ ќе потпише петгодишен договор. Првично Наполи бараше 30 милиони евра, додека ПСЖ нудеше 10 милиони помалку, но на крајот пресуди …

Фабијан Руиз станува „светец“ Read More »