Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека е потребно национално обединување и повика да запрат сите напади кон политичките партии „ЗНАМ“ и „Левица“. Според Христијан Мицкоски, иако тие како партии имаат многу различности и во идеолошка и во принципиелна смисла, сепак почувствувал „потреба на македонскиот народ но, и неговаа обврска да се обиде да ја реализира идејата …

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ Read More »

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите

13та пензија за пензионерите, зголемување на социјалната политика, промена на даночната политика, тие пензионери што земаат до 25.000 денари пензија да бидат таргетирани како ранлива категорија. Претседателските кандидати на ЗНАМ – За наша Македонија и ГРОМ, Максим Димитриевски и Стевчо Јакимовски со ветувања за пензионерите. „Секој пензионер во форма на субвенција да добие 13-та пензија, …

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите Read More »

Пендаровски: Бројот 2 ве носи во рециклажа на режимот, се е исто само нивниот шеф Груевски го нема

Наследивме заробена држава и поделени граѓани по сите можни основи, но успеавме многу од тоа да надминеме, зашто ние не ги делевме луѓето на наши и ваши, рече претседателскиот кандидат на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски од граѓанската трибина во Кочани. -Имавме многу тешки периоди. Како и целиот свет, бевме две години затвотррени дома, кога …

Пендаровски: Бројот 2 ве носи во рециклажа на режимот, се е исто само нивниот шеф Груевски го нема Read More »

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска која кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг во Велес заедно со претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев, како и носителот на листа на ИЕ3, Борислав Крмов порача дека тие „не трчале на маратон и не ги задоволувале фотелји туку каузата“. …

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза Read More »

Пендаровски за Мицкоски: На бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот

Како дел од изборната кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски попладнево беше меѓу граѓаните на општина Виница. На прашање на граѓанин за односите со соседите, Пендаровски потсети дека иако денес се противи, Христијан Мицкоски пред извесно време на тогашниот бугарски премиер му кажал дека го поддржува Договорот за добрососедство. „Тој веројатно заборава дека интернетот не …

Пендаровски за Мицкоски: На бугарски јазик му кажа на Борисов дека го поддржува договорот Read More »

Арбен Таравари вети дека ќе се заложи за просечна плата од 800 евра

Кандидатот за претседател од коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари на средбата со коалициските структури во Скопје рече дека за време на неговиот мандат ќе се заложи просечната плата во земјава да достигне 800 евра. Тарвари рече дека фокусот на неговиот мандат ќе биде и спречување на иселувањето. „Економијата бара одговори, а и иселувањето бара одговори. Не …

Арбен Таравари вети дека ќе се заложи за просечна плата од 800 евра Read More »

Ковачевски: СДСМ и Коалицијата се единствена опција за европска иднина на државата

СДСМ и Коалицијата се единствена опција за европска иднина на државата. Ние нудиме јасен план и визија како до 2030 година Северна Македонија да стане земја членка на ЕУ.  Наспроти нашите политички конкуренти ВМРО – ДПМНЕ кои немаат ниту план, ниту визија, ниту одлучност, ниту волја да го направат тоа порача претседателот на СДСМ Димитар …

Ковачевски: СДСМ и Коалицијата се единствена опција за европска иднина на државата Read More »

Уште четири дена од кампањата за претседателски избори – на што најмногу се фокусираат претендетите за шеф на државата?!

На 22 април на полноќ финишира предизборната кампања за претседателските избори. Седумте кандидати имаат уште четири дена да ги претстават програмите и да ветат на граѓаните што би сработиле доколку ја добијат довербата на 24 април и 8 мај. Некој ветува влез на ЕУ до 2030 година, друг пак излез од НАТО и влез во …

Уште четири дена од кампањата за претседателски избори – на што најмногу се фокусираат претендетите за шеф на државата?! Read More »

Пендаровски: Немаме нови 20 години за губење, да сте за Европа значи да сте за подобар живот

Ние немаме уште 20 години да чекаме, туку треба да ги направиме следните чекори, за повеќе да не биде изборно прашање „Дали сте за Европа?“. Да сте за Европа значи да сте за подобар живот, порача денеска пред граѓаните на општина Чешиново-Облешево кандидатот за претседател Стево Пендаровски. „Добро е да се биде членка на ЕУ, …

Пендаровски: Немаме нови 20 години за губење, да сте за Европа значи да сте за подобар живот Read More »

Јакимовски: СДСМ и ВМРО ДПМНЕ водат ноевска политика, на уцените од Османи и Таравари не одговараат

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ водат ноевска политика, односно главата им е ставена во песок и на заканите и уцените од Османи и Таравари никако не одговараат. Јас јавно ги прашувам дали ќе се одважат еднаш на овие уцени да одговорите со ваш одговор, а одговорот е дека ако има уцени за состав на Влада, ние ќе …

Јакимовски: СДСМ и ВМРО ДПМНЕ водат ноевска политика, на уцените од Османи и Таравари не одговараат Read More »