УЈП: Регистрирајте го готовинскиот промет преку фискален систем на опрема

Даночните обврзници кои вршат промет на добра и промет на услуги за кој плаќањето се извршува во готово, должни се да го регистрираат готовинскиот промет преку фискален систем на опрема (фискални каси) и да издаваат фискални сметки. Обврската да се воведе и користи одобрен фискален систем на опрема за регистрирање на готовински плаќања, не се …

УЈП: Регистрирајте го готовинскиот промет преку фискален систем на опрема Read More »

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.4950 денари, а на американскиот долар 56.4692 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 73.1831 денари.

Жешкото време ги исплаши земјоделците- нивите мора да се наводнуваат за да не се намали родот

Неделава, но и добар дел од идната температурата ќе достигне и 40°Ц, предупредуваат агроекспертите, кои додаваат дека опсегот од 15 до 30°Ц им одговара на повеќето растенија. Но, кога се подолго време над 32°Ц, нивниот раст се забавува, а некои покажуваат знаци на стрес. Во секој случај, екстремните температури на воздухот, а потоа и на …

Жешкото време ги исплаши земјоделците- нивите мора да се наводнуваат за да не се намали родот Read More »

Владата ќе ги финансира капиталните проекти: Потребна е итна децентрализација, наместо да се дотираат општините

Откако премиерот Христијан Мицкоски од Вашингтон најави дека унгарската Влада ќе ѝ позајми на македонската Влада сума од 500 милиони евра со камата од 3,25 проценти, три години грејс период, и 12 години рок на отплата, што е вкупно 15 години, јавноста се прашува дали најавената 1 милијарда во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ е преполовена …

Владата ќе ги финансира капиталните проекти: Потребна е итна децентрализација, наместо да се дотираат општините Read More »

Кина гради двојно повеќе соларни електрани од остатокот од светот

Капацитетите за производство на енергија со помош на ветер и Сонце во изградба во Кина сега се речиси двојно поголеми од остатокот од светот заедно, според извештајот на „Глобал енерџи монитор“. Истражувањето објавено од организацијата покажа дека Кина има 180 гигавати соларна енергија во изградба и 15 гигавати енергија од ветер. Тоа го носи вкупниот …

Кина гради двојно повеќе соларни електрани од остатокот од светот Read More »

Системите за електронски услуги профункционираа, УЈП соопшти дека дефектот е отстранет

Управата за јавни приходи извести дека денес, 12 јули, поради опожарување на оптички кабли кај повеќе телекомуникациски оператори, меѓу кои и операторот кој обезбедува услуга за интернет симетричен пристап на УЈП, системите за електронски услуги не биле достапни во периодот од 07:40 до 11.30 часот. Од УЈП велат дека техничкиот проблем е надминат и системите …

Системите за електронски услуги профункционираа, УЈП соопшти дека дефектот е отстранет Read More »

Експерти: Бугарите земаат брзи кредити за да купат дрва или да платат струја, но и за коцкарски долгови!

Дел од Бугарите „заглавуваат“ со брзи кредити и за комар, проституција и дрога, вели вработен во едно финансиско друштво од Софија за порталот „Телеграф.бг“, кој сакаше да остане анонимен. Опишувајќи го профилот на своите клиенти, тој рече дека се повлекуваат од 100 до 400 евра, а неделно им доаѓаат од еден до 12 луѓе. Повеќето …

Експерти: Бугарите земаат брзи кредити за да купат дрва или да платат струја, но и за коцкарски долгови! Read More »

И Србите заминаа на Јадранот. Хрватите се „тепаат“ за готвачи, келнери, мијачи на садови… се нудат плати и до 4.000 евра!

Црна Гора и Хрватска се преполни со гости, но големата туристичка посетеност им предизвикува зголемен обем на работа на рестораните, за што се потребни многу работници, анализира порталот Данас. Поради ова, многу граѓани на Србија во текот на летото одат на сезонска работа на крајбрежјето во овие две земји. Еден од главните мотиви за заминување …

И Србите заминаа на Јадранот. Хрватите се „тепаат“ за готвачи, келнери, мијачи на садови… се нудат плати и до 4.000 евра! Read More »

Веќе не може да се сончате на грчките плажи со само едно фрапе, инспекторите со дронови ги ловат нелегалните концесионери

Факт е дека сè повеќе концесионери во Грција наплатуваат пари за овие реквизити и не е можно да преседите цел ден на плажа со само едно фрапе. Но, грчките власти ги држат работите под контрола и брзаат да ги казнат овие профитери. Во март, Владата воведе нови правила за управување со плажите. Чадорите и лежалките …

Веќе не може да се сончате на грчките плажи со само едно фрапе, инспекторите со дронови ги ловат нелегалните концесионери Read More »

Од 1 септември поскапуваат билетите за воз во Србија

Од септември поскапуваат билетите за воз, соопшти компанијата „Србијавоз“. Попустот за онлајн-купување билети ќе биде поголем и ќе изнесува 10 проценти, додека патниците кои ќе купат билети во воз ќе плаќаат дополнителен надомест од 500 динари по билет покрај редовната цена, објави Н1 Србија. Од 1 септември 2024 година ќе важи новиот ценовник за превоз …

Од 1 септември поскапуваат билетите за воз во Србија Read More »