ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Под мотото „Прекрасното непознато“ и проекцијата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски и врачувањето на престижните награди, вечерва во Битола свечено беше отворено 44 издание на Интернационалниот филмски фестивал ,,Браќа Манаки”. Фестивалот за отворен го прогласи министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Таа му ја врачи наградата на добитникот на …

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки” Read More »

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки”

Со црвен тепих на кој зачекорија бројни личности од јавниот живот и филмски уметници, вечерва беше свечено отворено 44 издание на интернационалниот фестивал на филмска камера Браќа Манаки под мотото „Прекрасното непознато”. Во Центарот за култура Битола свеченото отворање во 20 часот почна со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници” по сценарио и во …

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки” Read More »

Под мотото „Прекрасното непознато“ во Битола вечерва почнува „Браќа Манаки“

Свеченото отворање е закажано во 20 часот во Центарот за култура -Битола, со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција. Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник на наградата „Мала камера 300” на фестивалот Манаки во 2018 година за краткиот филм …

Под мотото „Прекрасното непознато“ во Битола вечерва почнува „Браќа Манаки“ Read More »

Оскаровец и рекорден број странски гости на 44. Филмски фестивал „Браќа Манаки“ во Битола

Во Битола в сабота започнува 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ и како што беше истакнато на денешната прес-конференција во Офицерскиот дом во Битола, публиката ќе има можност да проследи извонредна филмска програма со 79 филмови во три киносали. На фестивалот се очекува да присуствуваат близу 400 гости, од кои околу …

Оскаровец и рекорден број странски гости на 44. Филмски фестивал „Браќа Манаки“ во Битола Read More »

Балкански крај на Карпошево Културно Лето 2023

Балканските ѕвезди Ѓорѓе Давид и Ивана Петерс, заедно со македонските музички ѕвезди Александар Јосифовски и Славица Анѓелова, со одличен перформанс ги забавуваа скопјани во рамки на неколкудневната манифестација „Карпошево Културно Лето 2023“. На плоштадот „Делфина“ во населбата Влае, скопјани уживаа во двочасовните изведби на овие музички имиња следени од бендот „Death Saw“. Последната вечер на …

Балкански крај на Карпошево Културно Лето 2023 Read More »

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“, една од главните улоги ја игра Мето Јовановски

Во продукција на продукциската куќа „Панглас“ од Сараево и ко-продуцентот „Круг филм“ од Скопје, во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“. Филмот е по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино Мустафиќ, а снимањето ќе трае до почетокот на октомври оваа година. Филмот раскажува приказна за …

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“, една од главните улоги ја игра Мето Јовановски Read More »

„Демнејќи го Годо“ во Театар Комедија

Вчера на ден 18. 09 2023 година НУ Театар Комедија Скопје ја одржа првата проба на претставата „Демнејќи го Годо“ од авторот Драго Јанчар, лауреат на годинешниот Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“. На првата проба присуствуваше авторот Драго Јанчар и Неговата Екселенција Амбасадорот на Република Словенија во Република Северна Македонија Грегор Прескер кој изрази волја …

„Демнејќи го Годо“ во Театар Комедија Read More »

Уште една награда за Милчо Манчевски, овојпат во Италија

Уште една награда за најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски – викендов доби Специјална награда на фестивалот И-фест во Калабрија, Италија. Манчевски е почесен гостин на фестивалот, кој го чествува со Ретроспектива на комплетниот опус, од „Пред дождот“, „Прашина“, „Сенки“, „Мајки“, „Бикини Мун“, „Врба“ и „Кајмак“ до кратките „Четврток“ и „Крајот на времето“. Тој исто така …

Уште една награда за Милчо Манчевски, овојпат во Италија Read More »

НОБ ја отвора новата сезона со обновената опера „Лидија од Македонија“

Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе ја отвори новата сезона со изведба на обновената македонска опера „Лидија од Македонија“ на композиторот Ристо Аврамовски. Режисер е Пламен Карталов од Бугарија, обновата на режијата е на Трајко Јордановски, диригент на претставата е Иван Еминовиќ. Сценограф е Панче Минов, а костимограф Елена Дончева. Во насловната …

НОБ ја отвора новата сезона со обновената опера „Лидија од Македонија“ Read More »

Јордан Симонов добитник на наградата „Ристо Шишков“

Актерот Јордан Симонов ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 31. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“, кој синоќа заврши во Струмица. Тој е награден за улогата на Павле во претставата „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Бесфорд Идризи, во изведба на Македонскиот народен театар од Скопје. Наградата на Симонов, која …

Јордан Симонов добитник на наградата „Ристо Шишков“ Read More »