Тажна вест: Почина доајенот на македонската совремна скулптура, Драган Попоски-Дада

Денес на 88-годишна возраст засекогаш нѐ напушти доајенот на македонската современа скулптура, Драган Попоски-Дада, а тажната вест ја соопштија неговите колеги и соработници од Националната галерија. – Неговите облици имаат конкретни инспиративни извори во природата и нештата што го опкружуваат, предадени се во вид на лесна стилизација, преку помалку или повеќе асоцијативни форми кои ги …

Тажна вест: Почина доајенот на македонската совремна скулптура, Драган Попоски-Дада Read More »

ВИДЕО | Режисерката Марта Попивода: Сите треба да сме партизани и партизанки

На 25 септември, во рамки на шестото издание на КРИК – фестивалот за критичка култура, во организација на „Контрапункт“, во МСУ премиерно беше прикажан документарниот филм „Пејзажи на отпорот“ на режисерката Марта Попивода и на коавторката Ана Вујановиќ. Филмот е приказна за Соња Вујановиќ, која била една од првите југословенски партизанки, која се приклучила на …

ВИДЕО | Режисерката Марта Попивода: Сите треба да сме партизани и партизанки Read More »

Галевски: Македонскиот филм е во благ подем, но Македонија е на дното на соработка помеѓу филмот и нашите кино сали

Излезе дека медиумот на „Слободен печат“ и „Утрински брифинг“ е најзаинтерсиран за „Браќа Манаки“. -Добитник на наградата „Мала камера 300“ е кинематограферката Жоана Силва Фернандеж за филмот „Низ маглата“, Бронзената камера 300 ја доби кинематограферот Рубен Импенс за филмот „Титаниум“, „Сребрената камера 300“ се додели на Каспер Туксен за филмот „Најлошата личност на светот“. -Златната …

Галевски: Македонскиот филм е во благ подем, но Македонија е на дното на соработка помеѓу филмот и нашите кино сали Read More »

ВИДЕО | Бесфорт Идризи: После изборите ИВЗ може да стави клуч на Албанскиот театар за деца и млади

Откако Исламската верска заедница ја презела сопственоста врз објектот на Албанскиот театар за деца и млади во Старата скопска чаршија, нема образложение што ќе се случува понатаму со оваа Национална установа под надлежност на Министерството за култура. Актерот Бесфорт Идризи, кој беше в.д. директор на овој единствен театар за деца и млади на албански театар …

ВИДЕО | Бесфорт Идризи: После изборите ИВЗ може да стави клуч на Албанскиот театар за деца и млади Read More »

Нов македонски стрип најави авторот Матеј Богдановски, ќе се вика „Џукела и Пацоф“

Македонскиот визуелен уметник Матеј Богдановски најави дека во следните денови ќе излезе првото издание на новиот македонски стрип со наслов „Џукела и Пацоф“. Богдановски на Фејсбук го претстави и изгледот на неговите нови цртани (анти)херои. „Драги пријатели и пријателки, со особено задоволство ви го најавувам мојот нов стрип ЏУКЕЛА И ПАЦОФ кој треба да излезе …

Нов македонски стрип најави авторот Матеј Богдановски, ќе се вика „Џукела и Пацоф“ Read More »

Емил Рубен, Борис Чоревски и Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“

Актерите Емил Рубен и Борис Чоревски и сценографот Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на јубилејното 55. издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински” кој ќе се одржи од 1 до 8 октомври во Прилеп. Ова е одлуката на собранието на Фестивалот. Најзначајниот театарски фестивал кој ги презентира најдобрите остварувања …

Емил Рубен, Борис Чоревски и Крсте С. Џидров се годинашни добитници на наградата за животно дело на МТФ „Војдан Чернодрински“ Read More »

ВИДЕО | Ана Франговска: И во уметноста главна тема станува екологијата затоа што состојбата е алармантна

Изложбата „Допир“, која до 15 октомври ќе биде поставена во Мала станица е дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, соработка на Националната галерија на РСМ во партнерство со Британскиот совет и британската агенцијаза подвижни слики „Лукс“. Покрај делата на британските автори: Уриел Орлоу, Шарлот Проџер, Луис Хендерсон и Бен Риверс, како и делото …

ВИДЕО | Ана Франговска: И во уметноста главна тема станува екологијата затоа што состојбата е алармантна Read More »

Во Битола вечер се доделува златна „Камера 300“ и завршува ИФФК „Браќа Манаки“

Со доделување на фестивалските признанија и награди, вечер во Битола завршува 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Во големата сала на битолскиот Центар на култура, жирито предводено од Суки Меденчевиќ од Босна и Херцеговина и членовите Филип Бергсон од Велика Британија, Вим Ванакер од Белгија, Соња Просенц од Словенија и Димо …

Во Битола вечер се доделува златна „Камера 300“ и завршува ИФФК „Браќа Манаки“ Read More »

ИВЗ доби сопственост над зградата на Албанскиот театар за деца и млади, директорката не знае

Исламската верска заедница ја презела сопственоста врз зградата на Албанскиот театар за деца и млади во Старата скопска чаршија, а тоа е веќе впишано и во Катастарот, објави Алсат. Образложението за промената на сопственоста на објектот на театарот, кој е национална установа под закрила на Министерството за култура, е дека објектот бил вакаф, односно верски …

ИВЗ доби сопственост над зградата на Албанскиот театар за деца и млади, директорката не знае Read More »