Виц на денот: Да не спиеш?

– Тато, да не спиеш? – Не! Кажи што сакаш. – Дај ми 200 денари за во град, – Остај ме бе, нели гледаш дека СПИЈАМ!

Тест – Пронајдете ги сите лица на илустрацијата: Оптичката илузија открива колку е добра вашата меморија

Добро погледнете ја оваа илустрација. Бројот на лица што ќе успеете да ги пронајдете, открива колку е добра вашата меморија. На прв поглед, веројатно ќе ги забележите двете лица на дното на дрвото, но дали можете да ги забележите другите човечки лица скриени во дрвото? Две до четири лица Како што претходно беше споменато, двете …

Тест – Пронајдете ги сите лица на илустрацијата: Оптичката илузија открива колку е добра вашата меморија Read More »

Виц на денот: Фиќо

Некој човек возел со фиќо над 100км на час низ град. Го стопира полицаец и му вели: – Двеста евра. – Дај уште сто и твое е!

Тест на личноста: Првото нешто што ќе го видите на илузијата ја открива тајната на вашиот шарм

Овој тест на личноста открива што е најшармантно кај вас, односно со што ги привлекувате другите луѓе, пишува „Сенса“. Тестот е исклучително едноставен. Сè што треба да направите е да ја погледнете сликата и да одговорите што прво ви паднало во очи. Во продолжение, откријте кои се вашите најшармантни особини. Лице на старец Вие сте …

Тест на личноста: Првото нешто што ќе го видите на илузијата ја открива тајната на вашиот шарм Read More »

Виц на денот: Казна

Го застанала полиција Трпе и му се обраќа: – Господине, возачка немате, прва помош немате, појас немате… Кажете што имате? – Имам 50 евра. – Па така кажете, човек треба со клешти да ви ги вади од џебот…

Деветнаесетто издание на „Бела ноќ“

Изложби, перформанси, инсталации, концерти, театарски претстави и филмски проекции ќе се одржуваат вечер во главниот град во рамки на 19. традиционалната културна манифестација „Бела ноќ 2023“. Централната манифестација ќе се одржи пред порта „Македонија“, во 20 часот. Скопјани ќе имаат можност да уживаат во композициите на маестро Кире Костов во изведба на Андријана Јаневска, Наде …

Деветнаесетто издание на „Бела ноќ“ Read More »

Виц на денот: Брак

Малиот Трпе го прашува татко си: – Тато кога ќе се оженам, колку време ќе трае бракот? – Тоа ти е за цел живот сине. – Леле, па бракот бил полош и од училиште!

Ново истражување: На паровите им требаат 5 заеднички особини за да ја одржат врската

Сеопфатна анализа на истражувачите од Универзитетот во Колорадо разгледа повеќе од 130 особини на милиони парови, која дефинитино ќе ве натера да размислите за вашата врска. Истражувањето всушност го оспорува старото верување дека разликите се поттик за романтична врска. Во 82 до 89 отсто од особините партнерите во долгогодишни врски покажале впечатливи сличности – од …

Ново истражување: На паровите им требаат 5 заеднички особини за да ја одржат врската Read More »

ВИДЕО | Една година чекале резервација во најбараниот ресторан: Кога конечно дошле на вечера, доживеале измама

Листите на чекање за резервација на маса во елитните ресторани стануваат сè подолги и почести, нешто што една корисничка на ТикТок од Њујорк може да го потврди. Но, тоа што чекала една година за да ја проба вкусната храна од најбараниот ресторан, не е најголемиот проблем во целата приказна. Она што е шокантно за искуството …

ВИДЕО | Една година чекале резервација во најбараниот ресторан: Кога конечно дошле на вечера, доживеале измама Read More »

Виц на денот: Диплома

Трпана го наоѓа малиот Трпе како плаче: – Што плачеш бе? – Си ја изгубив дипломата… – Е што сеа? – Е што…Сега не знам што сум завршил…