Краток психолошки тест на Фројд: Одговорите на овие 8 прашања откриваат што се крие во вашата потсвест

Овој краток и интересен тест на Сигмунд Фројд, таткото на психоанализата, може да открие некои тајни и да ви помогне да разберете што се крие во вашата потсвест. Сè што треба да направите е да земете пенкало и хартија, да ја ослободите вашата имагинација и да го направите овој тест. Резултатите од овој краток психолошки …

Краток психолошки тест на Фројд: Одговорите на овие 8 прашања откриваат што се крие во вашата потсвест Read More »

Необична пракса во Јапонија за 96 долари: Родители одат на состаноци и бараат брачни партнери за нивните деца

Сè помалку Јапонци одлучуваат да се омажат и да имаат деца, а нивните родители, сакајќи да имаат внуци, одат на организирани брачни настани, за да им помогнат на своите деца да најдат соодветен брачен партнер, пишува „Си-ен-ен“. Со оглед на зголемените трошоци за живот, лошите економски перспективи и напорната работна култура, сè помалку Јапонци денес …

Необична пракса во Јапонија за 96 долари: Родители одат на состаноци и бараат брачни партнери за нивните деца Read More »

Кина нуди парични награди за младенците ако невестата има 25 години

Округ во источна Кина им нуди на паровите „награда“ од 1.000 јуани (137 долари) за да се венчаат доколку невестата има 25 години или е помлада, што е најновата мерка за охрабрување на младите да се венчаат бидејќи расте загриженоста поради падот на наталитетот. На официјалниот профил на Вечат на округот Чангшан минатата недела е …

Кина нуди парични награди за младенците ако невестата има 25 години Read More »

Водителката и новинарка ја откри тајната за среќен брак: Седум години не спијам со сопругот

Австралиската новинарка и телевизиска водителка Едвина Бартоломеј (40), откри дека во последните седум години не го дели креветот во спалната соба со својот сопруг Нил Варко. Парот, кој е во брак пет години и има две деца, спие во посебни соби, пишува „Дејли мејл“. – Едната соба е наместена по вкус на мојот сопруг, во …

Водителката и новинарка ја откри тајната за среќен брак: Седум години не спијам со сопругот Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Редок феномен: Симултани близнаци се родени точно во исто време

Близнаците Моли и Мики Мекларен, од Северен Ланаркшир, Шкотска, се ретки „симултани близнаци“ родени точно во исто време, пренесува „Њујорк пост“(Nypost). Во 11:53 часот на 27 април, по повеќе од 12 часа болно породување, лекарите ѝ рекле на мајката Дајан Мекларен дека започнува породувањето. Сите во собата биле изненадени кога Мики излегол прв со главата, …

ФОТО+ВИДЕО | Редок феномен: Симултани близнаци се родени точно во исто време Read More »

Научниците објаснија што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува

Родителите кои се склони да ги критикуваат своите деца често не сфаќаат дека им прават многу повеќе штета отколку корист. Група невронаучници од Универзитетот во Питсбург, Калифорнија-Беркли и Харвард одлучиле да истражат како родителската критика влијае на тинејџерите, особено на нивниот мозок. Во студија во која учествувале 32 тинејџери и 22 тинејџерки, научниците дошле до …

Научниците објаснија што се случува во мозокот на тинејџерот кога родителот го критикува Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Манекенка шета низ Њујорк со знак „Барам сопруг“: Можеби го најдов

„Ловот на партнери“ на Менхетен е прилично тежок „спорт“ и тоа го знаат сите во морето на сингл дами кои сакаат си ја најдат другата половина. Губењето часови во бар, надевајќи се дека ќе започнете значаен разговор со достапен тип, е исцрпувачки. И да се прелистувате низ профилите на апликациите за запознавање, да барате барем еден …

ФОТО+ВИДЕО | Манекенка шета низ Њујорк со знак „Барам сопруг“: Можеби го најдов Read More »

Хормонската терапија кај жените го зголемува ризикот од деменција за неверојатни 24 отсто

Хормонската терапија во менопаузата може да биде поврзана со зголемен ризик од деменција и Алцхајмерова болест, според една голема данска студија објавена во „The BMJ“. Како што сугерира студијата, не само долгорочната употреба на лекови, туку и краткотрајната употреба кај жени помлади од 55 години се смета за ризична, пишува „СајТекДејли“ (SciTechDaily). Овие резултати се …

Хормонската терапија кај жените го зголемува ризикот од деменција за неверојатни 24 отсто Read More »

ФОТО | Среќен 57. роденден Салма Хаек: Актерката во огнено црвено бикини слави на плажа

Холивудската актерка Салма Хаек наврши 57 години и роденденот го одбележа со фотографии од плажа. „Многу сум среќна што сум жива и толку благодарна за сè со што сум благословена! Моето сакано семејство, моите драги пријатели, моето здравје, мојата работа, мојот тим, мојот однос кон животните и природата и љубовта на сите мои верни обожаватели… …

ФОТО | Среќен 57. роденден Салма Хаек: Актерката во огнено црвено бикини слави на плажа Read More »

Две студии заклучија: Жените се подобри хирурзи од мажите

Пациентите оперирани од женски хирурзи имаат помалку компликации и ретко имаат потреба од дополнителна нега од оние оперирани од машки хирурзи, покажаа две студии, едната од Канада, а другата од Шведска, пишува „Гардијан“ (Тheguardian). Д-р Кристофер Волис, кој ја водеше студијата во болницата Mount Sinai во Торонто, вели дека овие студии треба да ги натераат …

Две студии заклучија: Жените се подобри хирурзи од мажите Read More »

ВИДЕО | 18 години живеела сама на пуст остров: Морнарите со години барале безимена жена, а кога ја нашле, таа починала

Романот „Островот на сините делфини“ е заснован на вистинска приказна за Индијанката Карана, која на 18-годишна возраст живеела сосема сама на остров на западниот брег на САД. Приказната е напишана од американскиот писател Скот О’Дел во 1961 година, за што го освои медалот Њубери. Романот започнува кога руските трговци со крзно и племето од Алјаска …

ВИДЕО | 18 години живеела сама на пуст остров: Морнарите со години барале безимена жена, а кога ја нашле, таа починала Read More »

Краток психолошки тест на Фројд: Одговорите на овие 8 прашања откриваат што се крие во вашата потсвест

Овој краток и интересен тест на Сигмунд Фројд, таткото на психоанализата, може да открие некои тајни и да ви помогне да разберете што се крие во вашата потсвест. Сè што треба да направите е да земете пенкало и хартија, да ја ослободите вашата имагинација и да го направите овој тест. Резултатите од овој краток психолошки …

Краток психолошки тест на Фројд: Одговорите на овие 8 прашања откриваат што се крие во вашата потсвест Read More »

Виц на денот: Холивуд

Xоливудска актерка му се обраќа на сопругот: – Побрзај Џон, твоите и моите деца се степаа со нашите!

ВИДЕО | Погледнете ја илустрацијата: Oткриjте дали сте експерт за стекнување пријатели или сте интроверт

Оваа оптичка илузија може да открие каков пријател сте врз основа на тоа кое животно прво ќе го видите на прикажаната илустрација. Овој интересен тест го сподели Миа Јилин, љубителка на загатки, која има одлична репутација на ТикТок поради нејзините точни анализи. Таа ја сподели оваа оптичка илузија и ги предизвика нејзините следбеници да споделат …

ВИДЕО | Погледнете ја илустрацијата: Oткриjте дали сте експерт за стекнување пријатели или сте интроверт Read More »

Виц на денот: Русокоси

Две русокоси си разговараат на плажа: – Ти случајно да не имаш спиено со мојот маж? – Што ти е на тебе! Нормално дека немам. – Не ти ни треба, твојот е подобар.

Оптичка илузија открива колку сте дарежливи: Првото нешто што ќе го видите на сликата открива важна карактеристика

Овој тест на личноста ги заинтригира корисниците на ТикТок да откријат нешто ново во врска со својот карактер, а многумина ги збуни точноста на резултатите. Предизвикот го објави Миа Јилин, љубителка на загатки, која има одлична репутација на ТикТок поради нејзините точни анализи. Таа ја сподели оваа оптичка илузија и ги предизвика нејзините следбеници да …

Оптичка илузија открива колку сте дарежливи: Првото нешто што ќе го видите на сликата открива важна карактеристика Read More »

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Под мотото „Прекрасното непознато“ и проекцијата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски и врачувањето на престижните награди, вечерва во Битола свечено беше отворено 44 издание на Интернационалниот филмски фестивал ,,Браќа Манаки”. Фестивалот за отворен го прогласи министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Таа му ја врачи наградата на добитникот на …

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки” Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

Пристигна трејлерот за продолжението на „Aquaman“: Амбер Херд има неполни 20 минути во филмот

Објавен е првиот трејлер за филмот „Aquaman and the Lost Kingdom“, по пет години од првиот дел, а спектаклот во кината се очекува на 21 декември. Филмот го следи Аквамен (Џејсон Момоа) додека се здружува со неговиот полубрат Орма (Патрик Вилсон) во борбата против немилосрдниот пират Блек Манта, кој го игра Јахја Абдул-Матин II. Блек Манта сака …

Пристигна трејлерот за продолжението на „Aquaman“: Амбер Херд има неполни 20 минути во филмот Read More »

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“, една од главните улоги ја игра Мето Јовановски

Во продукција на продукциската куќа „Панглас“ од Сараево и ко-продуцентот „Круг филм“ од Скопје, во Зеница, Босна и Херцеговина, започна снимањето на долгометражниот игран филм „Павилјон“. Филмот е по сценарио на Виктор Иванчиќ и Емир Имамовиќ-Пирке, во режија на Дино Мустафиќ, а снимањето ќе трае до почетокот на октомври оваа година. Филмот раскажува приказна за …

Започна снимањето на босанскиот филм „Павилјон“, една од главните улоги ја игра Мето Јовановски Read More »

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?

Како и секој петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд?“. Викендите се секогаш резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии кои со сигурност …

Што да гледате на Нетфликс и Ејџ-би-о овој викенд? Read More »

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Под мотото „Прекрасното непознато“ и проекцијата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски и врачувањето на престижните награди, вечерва во Битола свечено беше отворено 44 издание на Интернационалниот филмски фестивал ,,Браќа Манаки”. Фестивалот за отворен го прогласи министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Таа му ја врачи наградата на добитникот на …

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки” Read More »

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки”

Со црвен тепих на кој зачекорија бројни личности од јавниот живот и филмски уметници, вечерва беше свечено отворено 44 издание на интернационалниот фестивал на филмска камера Браќа Манаки под мотото „Прекрасното непознато”. Во Центарот за култура Битола свеченото отворање во 20 часот почна со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници” по сценарио и во …

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки” Read More »

ФОТО | Тања Савиќ се мажи за 11 години помлад пилот: Го покажа прстенот, блеска како Лас Вегас

Пејачката Тања Савиќ веќе некое време ужива во љубовта со 11 години помладиот пилот Мухамед Бешиќ. Пејачката и пилотот се вериле, а сега, судејќи по видеото кое се појави на социјалните мрежи, закажале и свадба, пишува српски „Курир“. – Тања, многу ти е убав прстенот – и вели пријателот додека ја снима. – Дали блеска …

ФОТО | Тања Савиќ се мажи за 11 години помлад пилот: Го покажа прстенот, блеска како Лас Вегас Read More »

Црногорскиот пејач Бојан Томовиќ хоспитализиран, се обидел да се самоубие

Црногорскиот поп-фолк пејач Бојан Томовиќ е хоспитализиран, откако се обидел да се самоубие. Причината за овој настан е неговата повеќегодишна борба со тешката депресија, пренесуваат српските медиуми. Од српски „Телеграф“ го контактирале Бојан, за да ги дознаат деталите, па тој потврдил дека веќе неколку дена е во болница, во тешка психичка состојба, поради депресијата и …

Црногорскиот пејач Бојан Томовиќ хоспитализиран, се обидел да се самоубие Read More »

Почина српскиот театарски режисер Јагош Марковиќ

Српскиот театарски режисер Јагош Марковиќ почина на 58-годишна возраст. Тој беше еден од најистакнатите театарски режисери во Србија и низ регионот, пренесуваат српските медиуми. Марковиќ е роден во Подгорица во 1965 година. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Белград (1987), во класата на проф. Борјана Продановиќ и Светозар Рапајица. Од 2008 година, Марковиќ беше …

Почина српскиот театарски режисер Јагош Марковиќ Read More »

ВИДЕО | Рецепт за грав на шпански начин со зеленчук

Гравот е едноставно и традиционално јадење кое Македонците го обожаваат и често се наоѓа на трпезата во зимските месеци. Го правиме со суво месо, сланина…, а ви предлагаме да го пробате и шпанскиот рецепт. Направете грав со зеленчук со кој се одушевени милиони луѓе низ светот. Состојки: – 400 грама бел грав – 1 црвена …

ВИДЕО | Рецепт за грав на шпански начин со зеленчук Read More »

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција

Една од нашите омилени намирници ни помага да го намалиме ризикот од деменција. Сирењето помага да се намали ризикот од деменција, тврди нова студија. Научниците открија дека оние кои редовно го консумирале постигнувале подобри резултати на когнитивните тестови, што укажува на тоа дека имаат помала веројатност да ја развијат болеста подоцна во животот. Истражувачите го …

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција Read More »

Рецепт за лажна пица со тост леб: Појадок од состојки што ги имате дома

Пицата е едно од најпопуларните јадења во светот, но нејзината подготовка дома бара малку време. Доколку сакате да подготвите брзинско јадење, а подеднакво вкусно, тогаш ви предлагаме да направите лажна пица. Можете да додадете состојки по желба, како и зачини, а нашиот предлог се следниве состојки. За овој рецепт за лажна пица потребни се само …

Рецепт за лажна пица со тост леб: Појадок од состојки што ги имате дома Read More »

ВИДЕО | Џејми Оливер откри како да направите фантастичен сос за бургери

Ако се прашувате како мајсторите за плескавици го прават ова јадење неверојатно вкусно и сочно, тајната лежи во подготовката на месото, како и во сосот. Познатиот британски готвач Џејми Оливер е познат по тоа што и на најобичната храна ѝ дава посебен вкус, а неговиот рецепт за сос за плескавици (бургери) ќе ве воодушеви. Вака …

ВИДЕО | Џејми Оливер откри како да направите фантастичен сос за бургери Read More »

Гастрономско уживање од вештите раце на Бобе Јанкоска: Џем од модри сливи

Јованка Јанкоска Бобе, која стои зад блогот bobesbakery.mk, фејсбук и инстаграм-профилот, е вистински кулинарски креативец – нејзините рецепти се милина и за очите и за непцето. Бобе денеска споделува рецепт за вистински гурмански деликатес – џем од модри сливи. – Палачинка намачкана со овој рустичен џем во рубин боја, надополнет со волшебниот вкус од печени …

Гастрономско уживање од вештите раце на Бобе Јанкоска: Џем од модри сливи Read More »

Потиснувањето на лошите мисли може да биде добро за менталното здравје, тврди новото британско истражување

Луѓето кои имаат негативни мисли и искуства понекогаш е подобро да ги потиснат отколку да се отворат, тврди новото истражување на научниците од Универзитетот Кембриџ.  Тимот научници вели дека нивното истражување може да го побие вообичаеното верување дека ставањето на работите под тепих и продолжувањето понатаму е лошо за нашето ментално здравје. Научниците работеле со …

Потиснувањето на лошите мисли може да биде добро за менталното здравје, тврди новото британско истражување Read More »

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција

Една од нашите омилени намирници ни помага да го намалиме ризикот од деменција. Сирењето помага да се намали ризикот од деменција, тврди нова студија. Научниците открија дека оние кои редовно го консумирале постигнувале подобри резултати на когнитивните тестови, што укажува на тоа дека имаат помала веројатност да ја развијат болеста подоцна во животот. Истражувачите го …

Омилената намирница што ја јадете секој ден може да го намали ризикот од деменција Read More »

Стоматолог открива: 12 причини за лош здив кои може да укажат на сериозен здравствен проблем

Ги четкате забите секое утро и навечер, користите забен конец еднаш дневно и џвакате гуми за џвакање, но сè уште страдате од лош здив? Доколку имате здрави заби, а се борите со лошиот здив, можеби имате некој сериозен здравствен проблем. Стоматологот Ками Хос ги открива дванаесетте причини зошто некој може да има лош здив, пренесува …

Стоматолог открива: 12 причини за лош здив кои може да укажат на сериозен здравствен проблем Read More »

СЗО предупредува: Правилното лекување на висок крвен притисок може да спречи 76 милиони смртни случаи

Опасните ефекти од високиот крвен притисок се нагласени во новиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО), кој ја идентификува состојбата како еден од водечките фактори на ризик за смрт и инвалидитет во светот и посочува дека со соодветен третман, 76 милиони смртни случаи би можело да бидaт спречени на глобално ниво до 2050 година. Првиот …

СЗО предупредува: Правилното лекување на висок крвен притисок може да спречи 76 милиони смртни случаи Read More »

Ерис, Пи и Пирола: Стручњаците објаснија која е разликата помеѓу трите нови варијанти на коронавирусот

Новите варијанти на коронавирусот продолжуваат да се шират низ светот, а експертите предупредуваат дека бројот на заразени ќе се зголеми до крајот на летото. Како што пишува „Индепендент“, се појавиле три соеви на омикрон, кои покажуваат значителни мутации во споредба со оригиналната варијанта. Појавата на варијантите Ерис, Пи и Пирола се совпаѓа со нестабилното време …

Ерис, Пи и Пирола: Стручњаците објаснија која е разликата помеѓу трите нови варијанти на коронавирусот Read More »

Свиреше гитара со забите и јазикот за да заведува девојки: Џими Хендрикс беше семеен човек кога не настапуваше

Ретко кога гитарист ќе доживее таква слава, па неговото име и лик ќе се преточат и во поп-културата. Некогаш беше бог на рокенролот, а денес Џими Хендрикс е лик во видео играта „Guitar Hero World Tour“, а уште во 1995 година  добил своја машина во казино во Лас Вегас. Рачката на машината е всушност копија …

Свиреше гитара со забите и јазикот за да заведува девојки: Џими Хендрикс беше семеен човек кога не настапуваше Read More »

„Бело самоубиство“: Тажната љубовна приказна на големата Марија Калас

Марија Калас, која починала на денешен ден во 1977 година, била лудо вљубена во милионерот Аристотел Оназис. Таа го оставила својот сопруг за него, а Оназис се развел од сопругата која не му го простила предавството. Марија знаела како да го добие она што го сака, а тоа бил Оназис. Наскоро Оназис почнал да ја …

„Бело самоубиство“: Тажната љубовна приказна на големата Марија Калас Read More »

Триесет години ја чува неговата тајна: Жената која Фреди Меркјури ја сакал до крајот на својот живот

Легендарниот пејач на британската рок-група „Квин“, Фреди Меркјури е роден на денешен ден – 5 септември, во 1946 година. Тој остави голем печат врз светската музика, а со неговото вечно заминување во ноември 1991 година остави голема празнина во срцата на неговите бројни обожаватели ширум светот, пишува „Стил“. Еден ден пред да почине, тој јавно …

Триесет години ја чува неговата тајна: Жената која Фреди Меркјури ја сакал до крајот на својот живот Read More »

ВИДЕО | Островот на кој Роберт Опенхајмер побегнал од својот изум: Живеел како мигрант до својата смрт

Славниот режисер Кристофер Нолан во својот последен филм „Oppenheimer“ го прикажа ликот на славниот и контроверзен физичар, создавајќи навистина антологиско дело во кинематографијата. Новиот биографски филм го расветлува издигнувањето и падот на „таткото на атомската бомба“ Роберт Опенхајмер. Меѓутоа, малкумина знаат дека поголем дел од своите последни денови тој ги поминал како карипски мигрант на …

ВИДЕО | Островот на кој Роберт Опенхајмер побегнал од својот изум: Живеел како мигрант до својата смрт Read More »

ФОТО | Единствената актерка која Тито сакал да ја види пред смртта: Била светска ѕвезда, а Јованка ѝ била љубоморна

Откако Јосип Броз Тито дошол на чело на Југославија, бил познат како голем заводник и некој кој ужива во друштво на убави жени. И жените го сакале него, а Тито неретко се дружел со големи светски ѕвезди и некои од најпознатите жени на планетата. Една од нив била и италијанската филмска дива, Софија Лорен, можеби …

ФОТО | Единствената актерка која Тито сакал да ја види пред смртта: Била светска ѕвезда, а Јованка ѝ била љубоморна Read More »

Сезона на Вагите: Најважните карактерни особини на овој хороскопски знак

Луѓето родени од 23 септември до 23 октомври припаѓаат на хороскопскиот знак Вага. Тие се познати по нивната склоност да постигнуваат рамнотежа и хармонија во животот и нивниот префинет вкус за уметност и естетика. Во продолжение ви ги претставуваме најважните карактерни особини на овој хороскопски знак: Рамнотежа и хармонија Вагите се познати по тоа што …

Сезона на Вагите: Најважните карактерни особини на овој хороскопски знак Read More »

Дневен хороскоп за 23 септември: Избегнувајте конфликтни ситуации

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 23 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денеска. Овен Овни, долготрајната дискусија ја илустрира вашата несигурност или неспособност да ја надминете моменталната ситуација. Денеска ќе бидете под голем емоционален притисок, ќе се најдете ситуација во која ќе мора да испочитувате нечие барање. Избегнувајте конфликтни ситуации. Бик Ќе имате …

Дневен хороскоп за 23 септември: Избегнувајте конфликтни ситуации Read More »

Месечина во Јарец на 22 септември: Ќе бидете подготвени за преземање ризици

Денеска Месечината е во Јарец и во тој период е најдобро внимателно да размислите и да направите планови. Денешниот ден ќе биде обележан со специфична енергија, која инаку е карактеристична за Јарецот, и ќе направи да бидете подготвени за преземање ризици, пишува „Сенса“. Припадниците на три хороскопски знаци ќе сакаат значајно да го променат својот …

Месечина во Јарец на 22 септември: Ќе бидете подготвени за преземање ризици Read More »

Дневен хороскоп за 22 септември: Дајте ѝ предност на физичката активност

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 22 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Овни, креативноста ќе ви помогне да ги решите предизвикувачките деловни задачи. Размислете за нови идеи. Денешниот ден носи хармонија во вашиот љубовен живот. Партнерот пријатно ќе ве изненади со гест на внимание. Искористете ја оваа можност да се поврзете …

Дневен хороскоп за 22 септември: Дајте ѝ предност на физичката активност Read More »

Дневен хороскоп за 21 септември: Вашата амбиција денеска ќе биде наградена

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 21 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Вашата креативност ќе ви помогне да ги решите предизвикувачките деловни задачи кои ќе се појават во текот на денот. Размислете за нови идеи и предложете ги кај претпоставените. Денешниот ден ви носи хармонија во вашиот љубовен живот. Саканата личност …

Дневен хороскоп за 21 септември: Вашата амбиција денеска ќе биде наградена Read More »

Важна лекција што ја научил Бил Гејтс: Можам да купам сѐ што сакам, но не можам да купам една работа

Како извршен директор на „Мајкрософт“, Бил Гејтс секогаш имал преполн работен распоред, дури на своите вработени им испраќал задачи во 2 часот наутро. Дури кога го видел личниот дневник на генералниот директор на компанијата „Berkshire Hathaway“ и неговиот пријател Ворен Бафет, Гејтс научил малку да се опушти, но исто така да ги опушти и своите …

Важна лекција што ја научил Бил Гејтс: Можам да купам сѐ што сакам, но не можам да купам една работа Read More »

ФОТО | Небесно око: Најголемиот радио телескоп во светот кој бара сигнали за живот во вселената и сите сакаат да го посетат

Кинескиот сферичен радио телескоп „ФАСТ“ (FAST) не само што е најголемиот во светот со дијаметар од 500 метри, туку е посебен и по тоа што има само една „џиновска чинија“. ФАСТ е толку голем што во него би можеле да се вклопат 30 фудбалски игралишта, пишува „Пункуфер“. Исто така познат како „Небесно око“, џиновскиот телескоп е сместен меѓу оддалечените …

ФОТО | Небесно око: Најголемиот радио телескоп во светот кој бара сигнали за живот во вселената и сите сакаат да го посетат Read More »

ФОТО | Најстарото убиство некогаш извршено: На черепот на жртвата биле пронајдени две смртоносни рани

При анализата на черепот стар 430.000 години, антрополозите забележале две повреди кои биле фатални. Овие фатални повреди на черепот од пештерата Сима де лос Хуесос во Шпанија се доказ за најстарото регистрирано убиство во историјата на човештвото. Смртоносните рани документирани на черепот на Краниум 17 од Сима де лос Хуесос (Јама на коските) го претставуваат првото …

ФОТО | Најстарото убиство некогаш извршено: На черепот на жртвата биле пронајдени две смртоносни рани Read More »

Три зборови кои се помоќни од „те сакам“: Покажете им на луѓето колку ви значат

Понекогаш не е потребно да кажете „те сакам“, доволно е само да покажете дека верувате. Кога некому ќе му кажете „верувам во тебе“ или „ти верувам“, на таа личност ѝ испраќате јасна порака дека многу ви значи и дека врската и довербата меѓу вас се нераскинливи. Понекогаш, овие зборови можат да бидат повредни од изразот …

Три зборови кои се помоќни од „те сакам“: Покажете им на луѓето колку ви значат Read More »

Ивана од Ниш откри како е да работиш на брод: Ќе заработиш за стан, но секој со секого спие…

Работата на брод за крстарење стана популарна поради високата заработувачка. Но, сите што го искусиле работењето на брод потврдуваат дека оваа работа има две страни. Ивана Милиќевиќ, 25-годишна студентка од Ниш, во интервју за српски „Мондо“ ги опишала своите искуства и сите не се баш одлични. Таа вели дека покрај пари, работата на брод носи …

Ивана од Ниш откри како е да работиш на брод: Ќе заработиш за стан, но секој со секого спие… Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Првиот вегански лосос во светот направен со 3Д печатач се појави во супермаркетите

Различни видови храна веќе се прават со помош на 3Д печатач, но ова е прв пат некој производ да достигне индустриско ниво. Печатена алтернатива на филети од лосос, наречени „филети инспирирани од лосос“, се продава во австриските продавници и се смета за прва 3Д-печатена храна што се појавила на полиците на супермаркетите, објави „ИФЛ Саенс“ …

ФОТО+ВИДЕО | Првиот вегански лосос во светот направен со 3Д печатач се појави во супермаркетите Read More »

Научниците го предвидоа точниот датум кога астероид може да удри во Земјата – со сила од 22 атомски бомби

Земете ги вашите календари бидејќи научниците го открија датумот кога се предвидува дека астероид ќе удри во Земјата, и тоа со сила на 22 атомски бомби. Астероидот, наречен Бену, поминува покрај Земјата на секои шест години, но астрономите предвидeле дека еден ден во септември – за многу години – може да се „воспостави контакт“. НАСА …

Научниците го предвидоа точниот датум кога астероид може да удри во Земјата – со сила од 22 атомски бомби Read More »

Избери Nano или Mini и добиј подарок

Искористете ја оваа одлична понуда и направете го вистинскиот ISMOD избор. Единствената напредна технологија на брендот ISMOD и овој месец има супер понуда за вас. Отсега уникатниот Nano може да биде ваш за 900 денари, додека пак практичниот Mini уред е достапен за 600 денари. И тоа не е сè! Со избор на еден од …

Избери Nano или Mini и добиј подарок Read More »

По 3 години и неуспешни дијагнози на 17 доктори: „Четџипити“ откри ретка здравствена состојба на болно момче

На едно младо момче му била дијагностицирана ретка здравствена состојба од страна на „Четџипити“, откако поминало три години посетувајќи дури седумнаесет доктори, пишува „Дејли мејл“. Алекс имал само четири години кога почнал да чувствува хронична болка. Неговата мајка Кортни рекла дека тој морал да зема лекови секој ден, зошто се соочувал со неподнослива болка. Набргу …

По 3 години и неуспешни дијагнози на 17 доктори: „Четџипити“ откри ретка здравствена состојба на болно момче Read More »

Само еднаш во 400 години: Кометата Нишимура ќе го осветли небото на 12 септември

Новооткриената светла комета Нишимура ќе го осветли небото над северната хемисфера на Земјата на 12 септември и повторно околу 17 септември. Се очекува дека нејзиното повторно враќање ќе се случи за околу 400 години, пишува „CNET“. Кометата го добила името по јапонскиот аматер астроном Хидео Нишимура од Кагава, кој ја открил во август годинава. Нишимура …

Само еднаш во 400 години: Кометата Нишимура ќе го осветли небото на 12 септември Read More »

Гарантиран луксуз: JLR најавува петгодишна гаранција за сите нови модели на Range rover, Defender и Discovery

• Од 1 септември гаранцијата за брендовите Range Rover, Defender и Discovery се продолжува од три на пет години или изминати 150.000 километри, за условот што прв ќе се исполни • Покриени се сите модели на Range Rover, Defender и Discovery, вклучувајќи ги делумните хибриди и плаг-ин електричните хибриди • Иницијативата се применува на сите …

Гарантиран луксуз: JLR најавува петгодишна гаранција за сите нови модели на Range rover, Defender и Discovery Read More »

ФОТО| Парче метал што порано било автомобил „Ферари“, продадено на аукција за 2 милиони долари

Вдлабнат, напукнат и изгорен метал што пред неколку децении бил тркачки автомобил на Ферари, беше продаден на аукција на „РМ Сотби“ во Калифорнија за речиси 2 милиони долари, пишува „Си-ен-ен“. Иако звучи неверојатно, ова не е толку страшна инвестиција како што изгледа, особено ако купувачот бара нешто повеќе од пари. Всушност, се рабти за парче …

ФОТО| Парче метал што порано било автомобил „Ферари“, продадено на аукција за 2 милиони долари Read More »

Јапонија ги заостри санкциите за извоз на електрични возила во Русија

Јапонските власти денеска објавија дека ќе ги зголемат санкциите против Русија поради нејзината инвазија на Украина, меѓу кои и ембарго на електрични возила наменети за Русија. Токио претходно ги замрзна имотите на руски поединци и групи и забрани извоз на стоки во руски организации поврзани со војската, како и извоз на градежни и инженерски услуги. …

Јапонија ги заостри санкциите за извоз на електрични возила во Русија Read More »

„Фиат“ престанува да произведува сиви автомобили

Италијанскиот производител на автомобили „Фиат“ ќе престане да произведува сиви автомобили, објави мултинационалниот производител на автомобили Стелантис, кој е сопственик на марката. „Фиат“ од денеска ќе престане да произведува сиви автомобили. Одлуката е донесена за да се истакне важноста на боите во животот и има за цел дополнително да го зајакне лидерството на „Фиат“ како …

„Фиат“ престанува да произведува сиви автомобили Read More »

Alfa Romeo Tonale e Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година

Alfa Romeo Tonale триумфираше на овогодинешното издание на националниот избор Златно Тркало и ја освои титулата Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година. Значењето на награда е големо затоа што гласањето се одвиваше онлајн од страна на пошироката јавност и за Tonale гласаа дури 35.64% од гласачите во категоријата. Alfa Romeo Tonale е првиот …

Alfa Romeo Tonale e Најпосакуван Премиум автомобил во Македонија за 2023 година Read More »