Најнови вести

Конститутивна седница на Комитетот за безбедно мајчинство во нов состав

Во Министерството за здравство, денеска, се одржа конститутивна седница на новиот состав на Комитетот за безбедно мајчинство, а нов претседател на Комитетот е доц. д-р Ана Данева Маркова од Универзитетската клиника за гинекологија и...

Српска листа се откажа од едностраното прогласување на ЗСО

Најголемата партија на косовскиет Срби, Српската листа, денеска соопшти дека се откажува од едностраното формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), што претходно го најави за 20 април. Ваквата најава уследи по денешната средба во...

Честитка од американскиот амбасадор Бејли за чистата препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли и честита на Република Македонија за добивањето на чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Одговарајќи на новинарско прашање за позитивната препорака од ЕК за Македонија на Саемот...

Фејсбук бега од Ирска за да се спаси од новите регулативи на ЕУ

Фејсбук работи на префрлање на своите административни одделенија од Ирска, со што ќе ја избегне опасноста да биде регулирана од страна на Европската унија. Гигантскиот социјален медиум има околу две милијарди корисници, а од 2008...

Дијаз-Канел: Продолжуваме по патот на револуцијата

Новоизбраниот претседател на Куба, Марио Дијаз-Канел денеска во своето прво обраќање истакна дека ќе ја продолжи социјалистичката револуција, започната од неговите претходници Фидел и Раул Кастро и оти нема да ја смени надворешната политика. Дијаз-Канел...

Газдата на Панатинаикос казнет со 120.000 евра за присуство на натпревар

Сопственикот на кошаркарскиот клуб Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос беше казнет со 120.000 евра, бидејќи присуствуваше на реванш-натпреварот на неговиот тим против Реал Мадрид во Евролигата. Јанакопулос присуствуваше на натпреварот и покрај 12-месечната забрана наметната од раководството...

Жените повеќе се плашат од развод отколку од ќотек

Ако жените одат докрај во расчистувањето на семејното насилство, најчесто следи развод, по кој нема каде да живеат и да опстанат со своите деца и затоа се враќаат кај својот сопруг, вели портпаролот на...

Никој не сака да ги затвори дупките кај „Мал одмор“

Од Град Скопје одговараат дека за тротоарот којшто го посочуваме е надлежна Општина Карпош, иако како што е познато, тротоарите и велосипедските патеки покрај Партизанска ги уредија претходните градски гарнитури, поради тоа што за...

Чие е нашето гомно?

А гомното нема да биде исчистено сè додека се смета дека „никој не е должен да го избрише, освен личноста што го направила“. А таа не го брише, зашто не е личност (ако била,...
Ивица Челиковиќ

Македонија во приколката на Б-лигата на ЕУ

Во ЕУ отсекогаш било актуелно, а по последната деценија обележена со финансиската и мигрантската криза, сè поотворено се зборува за различните брзини за А и Б-лигата. На балканската приколка закачена на европската композиција се гледа...