ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Под мотото „Прекрасното непознато“ и проекцијата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски и врачувањето на престижните награди, вечерва во Битола свечено беше отворено 44 издание на Интернационалниот филмски фестивал ,,Браќа Манаки”. Фестивалот за отворен го прогласи министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Таа му ја врачи наградата на добитникот на …

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки” Read More »

ВИДЕО Хеликоптер на МВР исфрли над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај Милетино

Хеликоптер на МВР вчера и денеска исфрли над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај село Милетино, општина Брвеница. Во текот на вчерашниот ден хеликоптерот на МВР учестуваше во гасење на пожарот со исфрлени над 20 тона вода. Како што соопшти МВР, по барање  на Центарот за управување со кризи (ЦУК) денеска, хеликоптерот на …

ВИДЕО Хеликоптер на МВР исфрли над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај Милетино Read More »

Пендаровски ги отфрла тврдењата на Изет Меџити дека во неговиот кабинет се разговарало за амнестија на Груевски

Претседателот Стево Пендаровски ги демантира тврдењата на лидерот на Демократско движење Изет Меџити, кој пред неколку дена изјави дека на 9 Мај годинава во претседателскиот кабинет се преговарало за враќање на поранешниот премиер Никола Груевски во земјава. Шефот на државата вели дека на тој ден единствен политички чинител со кого остварил средба бил коалицискиот партнер …

Пендаровски ги отфрла тврдењата на Изет Меџити дека во неговиот кабинет се разговарало за амнестија на Груевски Read More »

Пазарна инспекција казнила и затворила големи маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел

Денеска казнети се и затворени повеќе ланци на големи маркети во Скопје во населбите Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел, но и маркети во Струга, информира директорот на пазарна инспекција Горан Трајковски. Апелирам до сите трговци, дека нема да има компромис ниту селекција во постапувањето на пазарниот инспекторат кога е во прашање интересот на граѓаните. …

Пазарна инспекција казнила и затворила големи маркети во Чаир, Тафталиџе, Кисела Вода и Бутел Read More »

Полицијата апелира да се вози прописно, денеска казнети 72 возачи во Прилеп

Седумдесет и двајца возачи се санкционирани денеска од 10 до 14 часот во акциска контрола која ја спроведоа заеднички Секторот за сообраќајни работи при одделот за униформирана полиција, Бирото за јавна безбедност и мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата на територијата на ОВР Прилеп. Санкциите се однесуваат на возачи кои не ги почитувале …

Полицијата апелира да се вози прописно, денеска казнети 72 возачи во Прилеп Read More »

Момче од Штип физички нападнало малолетничка со која претходно биле во врска

Полициски службеници од СВР Штип го лишиле од слобода 18 годишниот А.И. од Штип, со живеалиште во селото Нов Караорман општина Карбинци, затоа што физички нападнал малолетничка од Штип, со која претходно бил во врска. Според известувањето од Министерството за внатрешни работи, настанот се случил вчера, во 22 часот и 20 минути во Штип. По …

Момче од Штип физички нападнало малолетничка со која претходно биле во врска Read More »

Утре ќе има прекини во снабдувањето со струја во повеќе скопски населби

Утре ќе има краткотрајни прекини во снабдувањето со електрична енергија во Скопје, информираат од Центарот за управување со кризи. ЦУК известува дека заради планирани технички зафати на главниот далекувод Југ Нова, утре, 24 септември, ќе има краткотрајни прекини со снабдувањето на електрична енергија на териториите на Скопје согласно електродистрибуција Скопје. Конкретно, прекините ќе бидат од …

Утре ќе има прекини во снабдувањето со струја во повеќе скопски населби Read More »

Кампања на ЈП „Лајка“ за вдомување кучиња: Ако имаш место во срцето, имаш и во домот

Јавното претпријатие „Лајка“ започнува кампања за посвојување на кучињата скитници. Кампањата под мотото „Ако имаш место во срцето, имаш и во домот“, симболично започнува денеска, на 23 септември, на Интернационалниот ден на вдомените кучиња, во соработка со агенцијата „Њу момент“. Имајќи ја предвид алармантноста на бројката на бездомни кучиња на улиците, идејата е оваа кампања …

Кампања на ЈП „Лајка“ за вдомување кучиња: Ако имаш место во срцето, имаш и во домот Read More »

ВИДЕО: Од едната страна ред, од другата неред: Просторот пред Порта Македонија стана паркинг за доставувачи и таксисти

На просторот кај Порта Македонија, поточно по уличката што минува под Портата и води кон градскиот плоштад, до пред шест месеци влегуваше кој како ќе стигне со автомобил – доставувачи, гости по рестораните, граѓани што одеа по пазарување во Градски трговски центар. Дивото паркирање никој не го казнуваше, а резултат на сето тоа беа уништените …

ВИДЕО: Од едната страна ред, од другата неред: Просторот пред Порта Македонија стана паркинг за доставувачи и таксисти Read More »

Костадиновска -Стојчевска: Во 2028 година ќе покажеме зошто македонската култура е со европски вредности

Град Скопје ја доби престижната титула – Европска престолнина на културата за 2028 година. Одлуката ја соопшти Куќата на европската историја во Брисел, откако беа претставени програмите на двата града финалисти, Скопје и Будва. „Борбата“ за оваа титула започна уште во 2018 година, и по седум години работа европските експерти ја препознаа вредноста на македонската …

Костадиновска -Стојчевска: Во 2028 година ќе покажеме зошто македонската култура е со европски вредности Read More »

Многу музика, работилници, филмови, театарски претстави и уличен базар викендов на Маалскиот фестивал во Центар

Со детска работилница, креативно пишување, цртање и раскажување во ОУ „Киро Глигоров“ градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски и директорот на Културниот центар „Јадро“ Ѓорѓе Јовановиќ го најавија второто издание на „Маалски фестивал“ кој ќе се одржи викендов во Дебар Маало. Фестивалот почнува во петок и има навистина различна и богата програма за сечиј вкус …

Многу музика, работилници, филмови, театарски претстави и уличен базар викендов на Маалскиот фестивал во Центар Read More »

Невреме ја зафати Фрушка Гора, во околината на Шид се урнаа три столба на далноводот, 11 илјади луѓе се без струја

Невреме проследено со град ја зафати Фрушка Гора, а во околината на Шид се урнаа три столба на далноводот, а околу 11.000 потрошувачи останаа без струја. Како што јави РТС, утре се очекува продолжување на врнежите, кои во некои делови на Србија ќе имаат интензитет од просечната месечна количина на врнежи за овој период, поради …

Невреме ја зафати Фрушка Гора, во околината на Шид се урнаа три столба на далноводот, 11 илјади луѓе се без струја Read More »

Силен земјотрес во Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Во 19 часот и 1 минута вечерва силен земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина а се почувствувал и во Хрватска пишува Вечерњи Лист. Магнитудата на земјотресот била 4.5 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 47 километри од Мостар и 12 километри од Метковиќ. Земјотресот се почувствувал и во Дубровник, Опузен и Метковиќ. Засега нема …

Силен земјотрес во Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска Read More »

Протест „Србија против насилството“, прв пат со говор на пратеници кои најавија патување на опозицијата низ Србија

Во Белград се одржа 21-от протест „Србија против насилството“, со блокада на централните улици и за прв пат со говор на опозициони пратеници кои најавија патување на опозицијата низ Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Пртоестот започна пред Народното собрание, со блокада на улиците до РТС, на таканаречената медиумска траса, како што беше случај …

Протест „Србија против насилството“, прв пат со говор на пратеници кои најавија патување на опозицијата низ Србија Read More »

Невреме го зафати Сараево, упатено предупредување до граѓаните на БИХ за да се подготват за евентуални поплави

Силно невреме денеска го зафати Сараево каде сообраќајот е отежнат поради обилните врнежи, а многу улици се под вода. Дождот предизвика сообраќаен колапс и во Илиџа, каде околу кружниот тек се создаде голема гужва, пренесе Срна. Агенцијата за водено подрачје на реката Сава упати итно предупредување до правните и физичките лица во Федерацијата Босна и …

Невреме го зафати Сараево, упатено предупредување до граѓаните на БИХ за да се подготват за евентуални поплави Read More »

Лидл Србија повлекува од продажба бело брашно поради штетни состојки

Компанијата Лидл Србија ги извести потрошувачите дека повлекува од продавниците брашно ,,Со љубов домашно пченкарно брашно бело 500 грама” произведено од Итрепак 2015 д.о.о. Во ова брашно откриено било покачено ниво на микотоксин афлатоксин, кој ако се конзумира подолг временски период може да биде штетно по здравјето на луѓето, пишува на сајтот на Лидл. Лидл …

Лидл Србија повлекува од продажба бело брашно поради штетни состојки Read More »

Нагорно Карабах: Одредбите за прекин на огнот со Азербејџан се применуваат

Властите на етничките Ерменци во Нагорно Карабах денеска соопштија дека се применуваат одредбите од прекин на огнот со Азербејџан, воспоставен на 20 септември, вклучително и евакуација на ранетите и испорака на хуманитарна помош во регионалната престолнина Степанакерт. Се работи на обновување на снабдувањето со електрична енергија, а работите треба да завршат до 24 септември, се …

Нагорно Карабах: Одредбите за прекин на огнот со Азербејџан се применуваат Read More »

Си-Ен-Ен Анализа: Нападот на Крим покажува дека Украина уште може да нанесе голема штета на руската војска

Полуостровот Крим илегално е присвоен од страна на Русија во 2014 година а Украина вети дека ќе го врати. Таа соопшти дека нејзините сили во петокот извеле успешен ракетен напад на морнарскиот штаб. После нападот избувна пожар. Можеа да се видат облаци чад од зградите. Силите во саботата соопштија дека нападот бил темпиран во време …

Си-Ен-Ен Анализа: Нападот на Крим покажува дека Украина уште може да нанесе голема штета на руската војска Read More »

Тројца полицајци се повредени на протест во Париз против полициското насилство

Тројца полицајци се повредени денеска кога учесниците на протестот во Париз против полициското насилство го нападнале нивното возило, јави телевизијата БФМТВ. Шефот на париската полиција Лоран Нуњез на социјалната платформа Икс (Твитер) изјави дека се приведени три лица. Францускиот министер Жералд Дарманен го оцени инцидентот како „неприфатливо насилство“. Протести против полициското насилство се одржаа и …

Тројца полицајци се повредени на протест во Париз против полициското насилство Read More »

Првиот конвој со хуманитарна помош на МКЦК испратен во Нагорно Карабах стигна до границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Конвојот за хуманитарна помош на Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) испратен во Нагорно-Карабах е виден денеска на ерменско-азербејџанската граница за прв пат откако Баку започна молскавично брза 24-часовна воена операција и ги разби ерменските сили во сепаратистите. регион, кој е меѓународно признат како дел од Азербејџан, јавија светските агенции. Етничките Ерменци кои живеат во …

Првиот конвој со хуманитарна помош на МКЦК испратен во Нагорно Карабах стигна до границата меѓу Ерменија и Азербејџан Read More »

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Сомалија

Најмалку 10 лица загинаа денеска при експлозија на камион-бомба во градот Беледвејне, во Сомалија, соопшти локалната полиција. Не е објавено кој го извршил нападот, но се претпоставува дека станува збор за исламистичката група Ал Шабаб, која често изведува бомбашки напади во Сомалија. „Досега имам видено 10 мртви луѓе, меѓу кои војници и цивили, и повеќе …

Најмалку 10 загинати во бомбашки напад во Сомалија Read More »

Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот која ќе произведува 85.000 MWh струја доволна за опсслужување 30.000 семејства

Во Новаци, на само 50 метри од одлагалиштето на јаловината од Рудникот Суводол, изградена е најголемата приватна фотоволтаична електроцентрала во земјава – ФЕЦ Новаци која моментално е и најголема на Балканот. Новата централа, која со работа ќе почне до крајот на месецов, е со вкупен капацитет од 55 MW и годишно е проектирано да произведува …

Во Новаци никна најголемата приватна фотоволтаична централа на Балканот која ќе произведува 85.000 MWh струја доволна за опсслужување 30.000 семејства Read More »

Откриени тајните на Јунајтед Груп: Шолак крие долгови, тврдат грчките медиуми

Еден од највлијателните портали за бизнис вести во Грција, објави дека Јунајтед Груп се обидува да ги скрие своите огромни финансиски проблеми, како намаленото количество расположливи пари како и преоптовареноста со долгови, околу 7 милијарди евра. ,,Митовите и вистината за Јунајтед Груп” е насловот на деталната анализа за работењето на групацијата на Драган Шолак на …

Откриени тајните на Јунајтед Груп: Шолак крие долгови, тврдат грчките медиуми Read More »

Бочварски: Еврокодовите ќе ја зголемат конкурентноста на домашните компании во Европа

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска учествуваше на конференција посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции. Во своето обраќање, министерот Бочварски потенцираше дека воведувањето на Еврокодовите е чекор напред во подигнување на квалитетот на проектирањето и градбата и обврска која Република Севена Македонија мора …

Бочварски: Еврокодовите ќе ја зголемат конкурентноста на домашните компании во Европа Read More »

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според курсната листа на НБРСМ средниот курс на еврото денеска изнесува 61.5190 денари, а на американскиот долар 57.7806 денари. Средниот курс на британската фунта изнесува 70.8744 денари.

Туристичката такса од 1 скокна на 1,5 евра за ден, Грција ќе собира пари за развој на економијата

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги претстави структурните и финансиските мерки што ќе ги преземе владата за зајакнување на економскиот раст и помош на луѓето погодени од природни катастрофи. Како што најави, дел од парите за санација на подрачјата погодени од елементарни непогоди ќе се добијат преку туристички такси. Кирјакос Мицотакис во својот годишен говор одржан …

Туристичката такса од 1 скокна на 1,5 евра за ден, Грција ќе собира пари за развој на економијата Read More »

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки”

Под мотото „Прекрасното непознато“ и проекцијата на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски и врачувањето на престижните награди, вечерва во Битола свечено беше отворено 44 издание на Интернационалниот филмски фестивал ,,Браќа Манаки”. Фестивалот за отворен го прогласи министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Таа му ја врачи наградата на добитникот на …

ГАЛЕРИЈА Со македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ отворен филмскиот фестивал ,,Браќа Манаки” Read More »

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки”

Со црвен тепих на кој зачекорија бројни личности од јавниот живот и филмски уметници, вечерва беше свечено отворено 44 издание на интернационалниот фестивал на филмска камера Браќа Манаки под мотото „Прекрасното непознато”. Во Центарот за култура Битола свеченото отворање во 20 часот почна со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници” по сценарио и во …

ГАЛЕРИЈА Бројни актери, политичари и филмски уметници на црвениот тепих на ,,Браќа Манаки” Read More »

Под мотото „Прекрасното непознато“ во Битола вечерва почнува „Браќа Манаки“

Свеченото отворање е закажано во 20 часот во Центарот за култура -Битола, со проекција на македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција. Директор на фотографија e Наум Доксевски, добитник на наградата „Мала камера 300” на фестивалот Манаки во 2018 година за краткиот филм …

Под мотото „Прекрасното непознато“ во Битола вечерва почнува „Браќа Манаки“ Read More »

Оскаровец и рекорден број странски гости на 44. Филмски фестивал „Браќа Манаки“ во Битола

Во Битола в сабота започнува 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ и како што беше истакнато на денешната прес-конференција во Офицерскиот дом во Битола, публиката ќе има можност да проследи извонредна филмска програма со 79 филмови во три киносали. На фестивалот се очекува да присуствуваат близу 400 гости, од кои околу …

Оскаровец и рекорден број странски гости на 44. Филмски фестивал „Браќа Манаки“ во Битола Read More »

Балкански крај на Карпошево Културно Лето 2023

Балканските ѕвезди Ѓорѓе Давид и Ивана Петерс, заедно со македонските музички ѕвезди Александар Јосифовски и Славица Анѓелова, со одличен перформанс ги забавуваа скопјани во рамки на неколкудневната манифестација „Карпошево Културно Лето 2023“. На плоштадот „Делфина“ во населбата Влае, скопјани уживаа во двочасовните изведби на овие музички имиња следени од бендот „Death Saw“. Последната вечер на …

Балкански крај на Карпошево Културно Лето 2023 Read More »