Категорија: Вести

Вести Македонија

Се одложува издржувањето на казна затвор за оние лица кои се осудени до три години

Слободен печат
Одложување на извршувањето на упатните акти за извршување на казната затвор на лица осудени до три години и тоа до 1 септември 2020 година, освен...
Вести Свет

Во Франција привремено без работа останаа 6,3 милиони лица

МИА Агенција
Употребата на режимот за привремена невработеност го побарале 586.000 претпријатија и здруженија за 6,3 милиони свои вработени, 500.000 повеќе од пред два дена, што претставува...
Вести Македонија

Димитров: Ја примивме помошта од пријателска Турција, од турскиот народ до македонскиот народ

Слободен печат
Турција попладнево со авион на турската армија што слета на Меѓународниот аеродром – Скопје и достави на Северна Македонија помош во медицински материјали за справување...
Вести Регион

Уште четири смртни случаи во Србија, вкупно заразени 2.666 лица

МИА Агенција
Во Србија во изминативе 24 часа регистрирани се четири нови смртни случаи, со што вкупниот број на починати се зголеми на 65 лица, јави дописникот...
Вести Македонија Слајдер

Сите во своите домови, започна со примена полицискиот час во цела држава

Слободен печат
Почна да се применува новата мерка на Владата за зголемено времетраење на полицискиот час од 16 часот попладнево. Улиците на Скопје се празни, а жителите...
Вести Свет

Британскиот премиер е „клинички стабилен” на Одделот за интензивна нега

МИА Агенција
Британскиот премиер Борис Џонсон е „клинички стабилен“ на Одделот за интензивна нега и реагира на третманот против компликациите што го следат Ковид-19, јавија денеска британските...
Вести Македонија

Парични казни за семејство во Берово за непочитување на полицискиот час

Слободен печат
Четворицата членови на семејство од Берово, се обвините дека, за време на епидемијата на опасната заразна болест COVID-19, не постапиле според прописите и наредбите со...
Вести Македонија

Социјално загрозените семејства ќе земаат гарантирана минимална помош од 4 до 10 илјади денари

Слободен печат
Министерството за труд и социјална политика ги информира домаќинствата кои останале без приходи или биле дел од неформалната економија за правото на гарантирана минимална помош...
Вести Регион

Петмина шумски работници загинаа во експлозија во Турција

МИА Агенција
Петмина шумски работници кои оделе на работа загинаа од експлозија на импровизирана експлозивна направа во близина на градот Кулп, југоисточна Турција. Локалните власти за експлозијата...
Вести Македонија

Кризниот штаб Куманово бара уште пунктови за тестирање и донесе други мерки

Слободен печат
Отворање дополнителни пунктови за тестирање во Куманово бара Општинскиот кризен штаб на денешната 24-та седница.  Штабот и наложи на Општина Куманово да го затвори временскиот пазар,...