Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет: Лесно до осминафинале во Астана

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ немаше проблеми и експресно стигна осминафиналето на АТП турнирот од серијата 500 во Астана. Чилеанецот Кристијан Гарин не беше закана за Новак и победата ниту еднаш не беше доведена во прашање. За помалку од еден час Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет и го доби Гарин со два добиени сета по 6:1. …

Ѓоковиќ го демонстрираше својот квалитет: Лесно до осминафинале во Астана Read More »

ВИДЕО | Убав гест: Ноле изгуби меч и израдува детенце

Новак Ѓоковиќ откако го освои турнирот во Тел Авив се подготвува за нов турнир во Астана, пред да започнат возбудувањата на еден од тренинзите израдува мало детенце. Дел од своето време Новак посвети на најмладите и на социјалните мрежи се појави видео како Србинот намерно губи еден меч со цел да го израдува детенцето. Интересен …

ВИДЕО | Убав гест: Ноле изгуби меч и израдува детенце Read More »

Пет медали за младите таеквондисти на Бутел на меѓународниот турнир во Белград

Македонското таеквондо реди успеси на меѓународната сцена, овојпат врвни резултати остварија надежите на таеквондо клубот Бутел. Младите натпреварувачи на меѓународниот турнир „Елит ОПЕН“ во Белград (Србија) освоија вкупно пет медали. Со сребрен медал се закити Сечо Хасан, а бронза имаат Никола Кекеновски, Теодор Стојановски, Мила Петров и Ведрана Тунески. На овој турнир учествуваа 540 натпреварувачи …

Пет медали за младите таеквондисти на Бутел на меѓународниот турнир во Белград Read More »

ВИДЕО | Шок во Астана: Ништо од нов спектакл меѓу Алкараз и Ѓоковиќ

Карлос Алкараз, првиот тенисер на светот, претрпе неочекуван пораз во првото коло на турнирот во Астана, Казахстан. Шпанецот загуби на стартот од Белгиецот Давид Гофан кој триумфираше со резултат 2:0 во сетови 7:5 и 6:3 после нешто повеќе од еден и пол час игра. За Алкараз ова беше вториот пораз од освојувањето на грен слем …

ВИДЕО | Шок во Астана: Ништо од нов спектакл меѓу Алкараз и Ѓоковиќ Read More »

Луис Хамилтон е без победа: Има плата од 46 милиони евра и ќе добие нов договор

Луис Хамилтон (37), седумкратниот шампион во Формула 1, возачот на „Мерцедес“ чувствува дека пред себе има уште пет години од кариерата. Британецот е без победа оваа Ф1 сезона, но со најголем договор меѓу конкурентите на патеката. Според „Би-Би-Си“, Хамилтон во последната сезона од договорот со Мерцедес вози за приближно 46 милиони евра. На 17 трки …

Луис Хамилтон е без победа: Има плата од 46 милиони евра и ќе добие нов договор Read More »

ВИДЕО | Заедничко навивање на Хрвати и Срби – најубавата сцена од турнирот во Тел Авив

Често пати спортот знае да ги сплоти фановите како што тоа не може ништо друго, сведоци за тоа бевме и во вчерашното финале на турнирот во Тел Авив. Во финалната пресметка силите на теренот ги одмерија Новак Ѓоковиќ и Марин Чилиќ. Финалето не донесе голема неизвесност затоа што Ѓоковиќ сигурно стигна до победата. Меѓутоа сцената …

ВИДЕО | Заедничко навивање на Хрвати и Срби – најубавата сцена од турнирот во Тел Авив Read More »

Џудо клубот „Сеишин“ со шест медали на меѓународниот турнир во Бор

Денеска во Бор (Србија) се одржа меѓународниот турнир во џудо „Среќно-2022“ во организација на џудо клубот „Бор“. На овој турнир се натпреваруваа помлади пионери, пионери и кадети во машка и женска конкуренција. Свое учество имаше македонскиот џудо клуб „Сеишин“ Прилеп со вкупно седум натпреварувачи. Освоени се вкупно шест медали, поточно еден златен, три сребрени и …

Џудо клубот „Сеишин“ со шест медали на меѓународниот турнир во Бор Read More »

ВИДЕО: Ѓоковиќ ја освои 89 титула во кариерата

Новак Ѓоковиќ го освои трофејот на турнирот од серијата 250 во Тел Авив (Израел) откако во финалето го совлада Марин Чилиќ со 6:3, 6:4 за еден час и 34 минути игра. Српскиот тенисер ја освои својата трета титула во 2022 година, односно 89. во богатата кариера. На почетокот на оваа година тој славеше на „Вимблдон“, …

ВИДЕО: Ѓоковиќ ја освои 89 титула во кариерата Read More »

Златен медал за Георгиевски и сребро за Додевски на таеквондо Г2 турнирот во Тирана

Нов голем успех за македонскиот таеквондист Дејан Георгиевски кој освои златен медал на турнирот во Тирана (Албанија) во рамките од серијата Г2. Нашиот натпреварувач успеа во финалето во катеторијата +87 килограми да го совлада Словенецот Иван Трајковиќ, кој патем е медалист од СП. Во првата рунда Македонецот беше подобар со 9:4, а втората рунда ја …

Златен медал за Георгиевски и сребро за Додевски на таеквондо Г2 турнирот во Тирана Read More »

Ф1: Перес најбрз во Сингапур, Ферстапен заврши на седмото место

Возачот на Ред Бул, Серхио Перес славеше денеска за Големата награда на Сингапур и стигна до втората победа оваа сезона, а четврта во неговата кариера. Перес стартуваше од втората позиција, но по добриот старт го престигна возачот на Ферари, Шарл Леклер и го задржа првото место до крајот на трката. Мексиканецот е под истрага со …

Ф1: Перес најбрз во Сингапур, Ферстапен заврши на седмото место Read More »