„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство

Мила Кунис и нејзиниот сопруг Ештон Качер во неодамнешното интервју за магазинот „People“ објаснија зошто не сакаат да имаат повеќе деца. Актерката рече дека нејзиното мало четиричлено семејство е сè што и треба за среќен живот и поради таа причина не сака да ја расипува моменталната ситуација со дополнително проширување на семејството. „Ќе имам само …

„Немаме намера да израснеме разгалени детишта“: Актерката Мила Кунис проговори за семејство Read More »

Истражувањата покажаа дека вработените мајки воспитуваат поуспешни деца

Вработените мајки не треба да се чувствуваат виновни што ги оставиле своите деца во дневен престој поради работните обврски и посветување на кариерата. Новото истражување покажа дека детето има многу придобивки од тоа. Како што пренесува „Њујорк тајмс“, во истражувањето учествувале 50.000 мајки од 25 земји во светот. Резултатите биле зачудувачки, бидејќи децата на вработени …

Истражувањата покажаа дека вработените мајки воспитуваат поуспешни деца Read More »

ФОТО | Најемотивната фотографија: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора

Вчера британското кралско семејство се прости со кралицата Елизабета Втора, еден од најдолговечните монарси. Во капелата Свети Џорџ во Виндзор вчера попладнето беше извршена последната јавна богослужба за кралицата Елизабета Втора. За време на богослужбата, кралот Чарлс Трети беше видно трогнат и неколку пати за малку ќе заплачеше, особено додека се пееше националната химна. Тој …

ФОТО | Најемотивната фотографија: Принцезата Шарлот се расплака на погребот на кралицата Елизабета Втора Read More »

Научниците откриле магичен трик кој може да помогне при успивање на расплакано бебе

Многу родители поминуваат непроспиени ноќи обидувајќи се да го смират расплаканото, неутешно бебе. Во раните утрински часови се тетерават во кревет откако конечно успеале да го смират своето дете, а научниците тврдат дека решението за мирна ноќ цело време им било пред нос. Спровеле серија експерименти за да откријат која техника на заспивање е најдобра. …

Научниците откриле магичен трик кој може да помогне при успивање на расплакано бебе Read More »

Семејство од Канада патува низ светот пред нивните три деца да го загубат видот

Шестчлено семејство од Канада решило да патува низ целиот свет пред три од нивните четири деца целосно да го загубат видот поради ретка генетска болест. Родителите откриваат дека нивната најстара ќерка Миа Лемеј-Пелетиер има ретинис пигментоза – што може да ја остави целосно слепа до нејзините 30-ти – откако таа почнала да има потешкотии гледајќи …

Семејство од Канада патува низ светот пред нивните три деца да го загубат видот Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Еден во милион случаи: Во Велика Британија родени близнаци со различна боја на кожата

Медицинската сестра Шантел Бротон (29) во петокот се појави  во емисијата „Добро утро Британија“ со своите близнаци, синот Ајон и ќерката Азира, кои се родени на 30 април. Но, она што е најинтересно е дека двете преслатки бебиња имаат забележително различна боја на кожа. Роден со светла кожа и зелени очи, Ајон потсетува на Шантел, …

ВИДЕО+ФОТО | Еден во милион случаи: Во Велика Британија родени близнаци со различна боја на кожата Read More »

Што велат научниците: Која е најдобрата возраст за стапување во брак

Луѓето имаат различни планови и желби кога сакаат да стапат во брак, но според новото истражување постојат идеални возрасти за тоа. Коавторите на книгата „Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions“, научникот Том Грифитс и новинарот Брајан Кристијану, истакнуваат дека бракот најдобро се склучува на 26-годишна возраст.   View this post on …

Што велат научниците: Која е најдобрата возраст за стапување во брак Read More »

Зошто не се сеќаваме на ништо пред четвртата година од нашите животи?

Личноста се формира уште во раното детство, но сепак воопшто не се сеќаваме на искуствата од најраните години. Овој феномен се однесува на скоро сите луѓе, па дури има и официјално име – детска амнезија. Како што растеме, забораваме на луѓето, настаните, па дури и местата што сме ги посетиле кога сме биле деца. Детската …

Зошто не се сеќаваме на ништо пред четвртата година од нашите животи? Read More »

Учениците на грбот носат и до 10 килограми тешки ранци: Родители, внимавајте на „правилото 10 отсто“

Први септември не може да се замисли без возбудените лица и радосните вресоци на учениците. Нови другари, торби полни со нови книги… сето тоа за нив е предизвик. Притоа, родителите на ученiците ќе треба да одвојат цело богатство за училишна опрема, а на крајот тоа, буквално, ќе падне на слабиот грб на децата, чии тела …

Учениците на грбот носат и до 10 килограми тешки ранци: Родители, внимавајте на „правилото 10 отсто“ Read More »

Психотерапевтка предупредува: Не објавувајте фотографии од вашите деца од училиштето на 1 септември

Родителите и децата се подготвуваат за првиот училишен ден 1 септември, а ако дома имате прваче, возбудата сигурно расте од ден на ден. Се подготвува нова облека, слатки комбинации, ранци, чевли и фризури, а родителите не можат да одолеат да не објават фотографии од своите деца на социјалните мрежи. Меѓутоа, дали знаете што се крие зад …

Психотерапевтка предупредува: Не објавувајте фотографии од вашите деца од училиштето на 1 септември Read More »