ВИДЕО | Опасен тренд кој одзема животи: Девојче почина откако вдишувало дезодоранс, ѝ застанало срцето

Есра Хејнс (13) доживеала срцев застој откако вдишила дезодоранс додека престојувала кај пријателка, каде што спиела во текот на велигденскиот продолжен викенд во Мелбурн, Австралија. Сега, уништените родители на Есра, Андреа и Пол Хејнс се присетија на кошмарниот момент кога добиле повик: „Дојдете и земете ја ќерка ви“, пишува „Дејли мејл“. Кога пристигнала дома, полицијата и …

ВИДЕО | Опасен тренд кој одзема животи: Девојче почина откако вдишувало дезодоранс, ѝ застанало срцето Read More »

ФОТО | Направила ДНК тест и открила дека 12 години чува туѓо дете

Кога 47-годишната Дона Џонсон од Солт Лејк Сити, САД и нејзиното семејство направиле ДНК тестови, не можеле да замислат каков шок ќе доживеат кога ќе ги добијат резултатите. Резултатите покажале дека нејзиниот сопруг Ванер е татко на нивниот најстар син, додека таткото на најмладиот не бил познат. „Очајно се обидов да разберам што се случува …

ФОТО | Направила ДНК тест и открила дека 12 години чува туѓо дете Read More »

Glamping во Србија – уникатно искуство за гламурозно кампување на дофат на вашите прсти

Еден туристички тренд кој е се попопуларен меѓу патниците во нашиот регион секако е гламурозното кампување. Како што сугерира самото име, глампингот ги задоволува потребите на современиот турист кој доаѓа од урбана средина во потрага по одмор во природа без притоа да ја жртвува удобноста, па затоа високата доза на луксуз е исклучително важен фактор …

Glamping во Србија – уникатно искуство за гламурозно кампување на дофат на вашите прсти Read More »

ФОТО | Весела свадба на водителката Јелена Богојевиќ: Со Срѓан се венчавме пред синот Немања

По една година откако стапи во брак со Срѓан Спасиќ, водителката Јелена Богојевиќ, сега Спасиќ, пред неколку денови направи свадба со својот сакан, со нивниот син Немања како главен гостин. Јелена на јавноста ѝ е позната како лик од популарните „Фчерашни новости“, а потоа и како дел од емисијата „Магазин“ на ТВ „Сител“. – Ние …

ФОТО | Весела свадба на водителката Јелена Богојевиќ: Со Срѓан се венчавме пред синот Немања Read More »

ФОТО | Празнично украсување: Еве како македонските блогери ги уредија домовите за Велигден

Велигден е еден од најубавите христијански празници, ден кога секој од нас сака да биде дома, во кругот на семејството. Покрај велигденските јајца, многумина од верниците го уредуваат целиот дом во духот на овој празник. Кошниците со вапцани јајца, чоколадите зајачиња и свежото пролетно цвеќе придонесуваат за убавото празнично расположение. Кога станува збор за декорот …

ФОТО | Празнично украсување: Еве како македонските блогери ги уредија домовите за Велигден Read More »

Водителката Марија Петровска од Словенија за искуството како мајка: Се вљубив во син ми уште пред да се роди

Животот на Марија Петровска, некогашната водителка на естрадниот магазин „Бекстејџ“, речиси две недели има сосема нов ритам. Таа и нејзиниот партнер Михаел Сказа станаа родители на Домен, во Словенија, каде што Марија живее изминативе осум години. – Бебето се вика Домен Сказа. Се роди по природен пат на Универзитетскиот клинички центар во Марибор на 31 …

Водителката Марија Петровска од Словенија за искуството како мајка: Се вљубив во син ми уште пред да се роди Read More »

Шок породување: Девојка отишла во болница сомневајќи се на камен во бубрегот, се вратила со бебе

Кога БриАна Блантон се разбудила во болки, отишла во болница мислејќи дека има камен во бубрегот. Но, набрзо било откриено дека 18-годишната девојка е всушност бремена. Оваа девојка од Јужна Каролина, САД, немала поим дека е бремена сѐ додека лекарите не ѝ рекле дека има 5 см дилатација (проширена). Во текот на бременоста не се …

Шок породување: Девојка отишла во болница сомневајќи се на камен во бубрегот, се вратила со бебе Read More »

ВИДЕО | Момче со аутизам не сака да го допираат, но прави исклучок за својата сестричка

Алекс Џеј е мајка на момче со аутизам кое не сака да го допираат, односно кај него се јавува хиперсензитивност на сетилото за допир. Сепак, нештата почнале да стануваат подобри откако се родила неговата помала сестра. Алекс е активна на платформата ТикТок, каде често објавува видеа со своите деца. На една од објавите, малечкото момче …

ВИДЕО | Момче со аутизам не сака да го допираат, но прави исклучок за својата сестричка Read More »

Разговор со Викторија Д. Пешиќ од „Трифантино“: Креативна приказна за комплетна удобност и уживање на најмладите

Викторија Д. Пешиќ приватно е сопруга и мајка на три деца Миа, Матеј и Стефан, а професионално – професорка по англиски јазик и книжевност и креаторка на брендот „Трифантино“. Кои беа почетоците на креирањето на Вашата креативна приказна наречена „Трифантино“? – Приказната „Трифантино“ започна пред некои 7 години и тоа сосема непланирано и нетенденциозно да …

Разговор со Викторија Д. Пешиќ од „Трифантино“: Креативна приказна за комплетна удобност и уживање на најмладите Read More »

Седум трикови при купување од супермаркет кои ќе ви заштедат многу пари

Овие денови сите бараме начини да се справиме со зголемените цени на основните производи и почнуваме да размислуваме надвор од рамката кога станува збор за тоа како планираме, купуваме и готвиме дома. „Има многу алатки за следење колку трошиме на храна, но никој не следи колку храна (а со тоа и пари) фрламе“, вели Бен …

Седум трикови при купување од супермаркет кои ќе ви заштедат многу пари Read More »