• Ви Препорачуваме

Холандија и Франција го одиграа првиот натпревар без голови на Европското првенство

Во седмиот ден од првенството и тоа во дербито помеѓу Холандија и Франција вечерва го видовме првиот натпревар на Европското првенство кој заврши без голови. Најдинамични од денешниот натпревар беа првите 15-тина минути кога Франција создаде две добри прилики, но и Холандија се закани преку Гакпо. Најголемата прилика за за Французите ја имаше фудбалерот на …

Холандија и Франција го одиграа првиот натпревар без голови на Европското првенство Read More »

Унгарските медиуми нотираат дека заемот од 1 милијарда евра за Македонија е рекорден

Заемот од една милијарда евра што новата влада на Македонија ќе го добие од Унгарија, е најголемиот што владата на Будимпешта некогаш го одобрила некому откако Виктор Орбан ја презеде власта. Идниот министер за транспорт и врски Александар Николоски од партијата ВМРО-ДПМНЕ потврди дека новата Влада, чие гласање е закажана за утре, ќе се задолжи …

Унгарските медиуми нотираат дека заемот од 1 милијарда евра за Македонија е рекорден Read More »

Вчера имало проблем со мрежата во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Независниот оператор на системот во Босна и Херцеговина тврди дека и Македонија можеле да доживее енергетски колапс сличен на денешниот кој погоди најмалку 5 држави на Балканот, пренесе „Телма“. Независниот оператор на системот во Бих (НОСБИХ) односно енергетската компанија за пренос на електрична енергија како што е МЕПСО во Македонија го соопштила ова. Според првичните …

Вчера имало проблем со мрежата во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ? Read More »

Балуку вели дека хаваријата со струјата настанала поради високите температури и високата потрошувачка

Министерката за енергетика во Албанија Белинда Балуку го коментираше денешниот дефект поради кој повеќе држави и нивни делови останаа без електрична енергија меѓу кои Албанија. Струја немаше и во делови на Хрватска и Црна Гора. Според Балуку ќе треба да се спроведе целосна истрага што ќе одземе подолго време, но првичните анализи покажуваат дека големите …

Балуку вели дека хаваријата со струјата настанала поради високите температури и високата потрошувачка Read More »

МНР потврди дека македонска државјанка загина кај Солун, а има и повредени

Министерството за надворешни работи информира дека денеска на пладне, на автопатот Егнатиа, во Република Грција, се случила тешка сообраќајна несреќа, во која за жал, М.Н. (1995), државјанка на Република Северна Македонија го изгуби животот. Претставниците на Генералниот конзулат на Северна Македонија во Солун, кои од времето на настанатата трагедија беа во контакт со блиски на …

МНР потврди дека македонска државјанка загина кај Солун, а има и повредени Read More »

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи

И викендов земјава ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса од југ поради што ќе преовладува претежно сончево и натпросечно топло време, но од понеделник во попладневните часови ќе има локален развој на нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а дневните температури ќе бидат во постепено благо опаѓање. Како што информира …

Од понеделник благо опаѓање на температурите и краткотрајни поројни врнежи Read More »

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, нема сомнеж дека регионот е дел од европското семејство

Европската унија нема да биде целосна додека Западен Балкан не стане дел од нејзиното семејство, изјави денеска австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг и повика на забрзување на процесот на проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Шаленберг на Европскиот форум Вахау во Австрија, пред врачувањето на наградата „Aлојз Moк“ на шефот на дипломатијата на …

Шаленберг: ЕУ е нецелосна без Западен Балкан, нема сомнеж дека регионот е дел од европското семејство Read More »

Интервју со Иван Јованов, вокалист на „Либеро бенд“: Совршено менувам пелена, ќерката Ниа е мојата најголема среќа

Иван Јованов, вокалистот на „Либеро бенд“, неодамна направи крштевка на својата ќерка Ниа. Во семејна атмосфера, во манастирот Св. Јован Бигорски, вели дека било незаборавно чувство, додека ја крштевале ќерката. Иван во интервјуто за „Слободен печат“ вели дека ужива во улогата на татко и сопруг, а во однос на музиката, со бендот ги очекуваат многу …

Интервју со Иван Јованов, вокалист на „Либеро бенд“: Совршено менувам пелена, ќерката Ниа е мојата најголема среќа Read More »

Проблемите на Балканот во фокусот на Европското првенство – УЕФА со полни раце работа

Балканските репрезентации и отвораат на УЕФА многу работи на претстојното Европско првенство и во овој период се во фокусот на вниманието. Скоро и да немаше натпревар на некоја балканска репрезентација кој не донесе работа за УЕФА. Од „Убиј го Србинот“, до „Косово е Србија“, па пцовки и за Македонците, иако ние не играме на Европското …

Проблемите на Балканот во фокусот на Европското првенство – УЕФА со полни раце работа Read More »

Диригентот Шукри им подари транспортери на децата со дијабетес

Диригентот Ерхан Шукри денеска им подари транспортери на децата со дијабетес во Градскиот парк во Скопје. Тој изрази надеж дека ќе се подигне свеста во општеството за децата со дијабетес, за и тие да се чувствуваат убаво, бидејќи тие се носители на иднината на нашата држава.   – Успеавме да ја дадеме донацијата која ја …

Диригентот Шукри им подари транспортери на децата со дијабетес Read More »