Атанасов: Дојдовме до посакуваниот трофеј, сезонава одиме на секој меч на победа

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со одлична игра, особено во второто полувреме, лесно и убедливо го совладаа Феникс 2010 (76:54) и дојдоа до шестиот трофеј во Суперкупот во клупската историја. Тренерот на МЗТ, Васко Атанасов, одлично ги искористи речиси сите играчи од клупата, го распредели речиси рамномерно товарот врз сите, поради што и немаше некој …

Атанасов: Дојдовме до посакуваниот трофеј, сезонава одиме на секој меч на победа Read More »

Суперкуп „Драган Василов-Цевка“: МЗТ однесе уште еден пехар во Аеродром

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром имаа одлично второ полувреме во кое го скршија отпорот на Феникс 2010, за победа (76:54), и нов трофеј во витрините. Одлична увертира во новата сезона направи актуелниот бранител на домашните титули. Во натпреварот во кој го бранеа пехарот наменет за најдобрата екипа во Суперкупот „Драган Василов-Цевка“, беа подобри од екипата …

Суперкуп „Драган Василов-Цевка“: МЗТ однесе уште еден пехар во Аеродром Read More »

Кошаркарките на Баскет Кам со „стотка“ до втора титула во Суперкупот

Немаше изненадување во премиерниот натпревар од македонскиот кошаркарски Суперкуп „Драган Василов-Цевка“, оној во женска конкуренција. Актуелниот освојувач на шампионската титула, екипата на Баскет Кам 2011 ја потврди фаворитската улога и убедливо го победи победникот во националниот Куп, МЗТ Скопје Аеродром. Кошаркарките од Македонска Каменица стигнаа до трофејот со убедлив триумф над МЗТ со резултат 102:52. …

Кошаркарките на Баскет Кам со „стотка“ до втора титула во Суперкупот Read More »

Нено Димитријевиќ меѓу најефикасните, Уникс Казан испадна од ВТБ Супер купот

Во рамките од четвртфиналето во ВТБ Супер купот Уникс Казан загуби од Нижњи Новгород со резултат 86:82. Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ за 30:30 мин. на паркетот беше најефикасните во тимот на Уникс Казан со 16 поени, три скокови, осум асистенции, и по две украдени и загубени топки. И Џејлен Рејнолдс имаше 16 поени, а прв …

Нено Димитријевиќ меѓу најефикасните, Уникс Казан испадна од ВТБ Супер купот Read More »

Влезот за новото издание на Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ ќе биде слободен

Македонската кошаркарска федерација уште еднаш ќе им излезе в пресрет на сите љубители на кошаркарскиот спорт. За натпреварите од новото издание на Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ во кои ќе се сретнат најдобрите екипи од минатата натпреварувачка сезона,  а ќе се играат на 23. септември (сабота) во Спортско рекреативниот центар „Кале“ во Скопје, влезот ќе биде СЛОБОДЕН. …

Влезот за новото издание на Суперкупот „Драган Василов-Цевка“ ќе биде слободен Read More »

ФОТО | Градоначалникот на Њујорк доби дрес од МЗТ Скопје

Првиот човек на Општина Аеродром, градоначалникот Тимчо Муцунски средбата со градоначалникот на Њујорк, Етони Адамс ја искористи и да му подари дрес од МЗТ Скопје. Дресот од македонскиот шампион е со презимето на Адамс кој важи за голем фан на кошаркатата. „Од моја страна на градоначалникот на Њујорк, кој е домаќин на овој настан и …

ФОТО | Градоначалникот на Њујорк доби дрес од МЗТ Скопје Read More »

Познати термините во кои ќе играат Работнички и Феникс 2010 во ФИБА Европа купот

Во периодот од 2 до 5 октомври 2023 година ќе се играат квалификациите за кошаркарскиот ФИБА Европа куп. Македонија ќе ја претставуваат Работнички и Феникс 2010 кои ги дознаа распоредот и термините за натпреварите. Работнички ќе биде организатор на турнирот во кој ќе настапат уште Донар Гронинген од Холандија, потоа романскиот Рапид Букурешт и Сахах …

Познати термините во кои ќе играат Работнички и Феникс 2010 во ФИБА Европа купот Read More »

Тешки денови за поранешниот европски кошаркарски великан

Неодамна беше објавено дека Цибона го започнува процесот на трансформација во спортско акционерско друштво, за што има рок од 45 дена, пренесуваат хрватските медиуми. Долгот на хрватскиот кошаркарски клуб е пет милиони евра, но два милиони би биле претворени во акции за долгот да се намали на три милиони. Цибона, некогашниот гигант на хрватската и …

Тешки денови за поранешниот европски кошаркарски великан Read More »

Двајт Хауард наскоро во дресот на Голден стејт вориорс!?

Двајт Хауард е пред преселба во редовите Голден стејт вориорс, пренесуваат американските медиуми. Хауард (38) последен пат играше во НБА кошаркарската лига во сезоната 2021/2022 за тимот на Лос Анџелес лејкерс. Според информациите, искусниот центар наскоро ќе го облече дресот на Голден стејт, а првите луѓе на клубот по подготвителниот период треба да одлучат дали …

Двајт Хауард наскоро во дресот на Голден стејт вориорс!? Read More »

ВИДЕО: Студентски центар го совлада Партизан за прв трофеј во АБА Суперкупот

Изненадувачки црногорскиот кошаркарски клуб Студентски центар го освои АБА Суперкупот откако во Подгорица го совлада фаворитот Партизан со 83:81. Студентски центар со победата над белградските „црно-бели“ стигна до првиот трофеј во ова натпреварување во историјата на клубот. Во победничките редови се истакна Обри Докинс со 18 поени, четири помалку имаше Кенан Камењаш. На спротивната страна …

ВИДЕО: Студентски центар го совлада Партизан за прв трофеј во АБА Суперкупот Read More »