5 C
Скопје

Категорија: Македонија

Вести Македонија

Протест на ВМРО-ДПМНЕ пред МЗ: Филипче, извади ја кацигата, поднеси оставка

Слободен печат
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа протест пред Министерство за здравство од  кој побара оставка од министерот Венко Филипче. На протестот актерот Роберт Вељановски истакна дека се...
Вести Македонија Слајдер

Собранието утре продолжува со 32. и 36. седница

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 14 часот го закажа продолжението на 32. седница, а по нејзиното завршување ќе продолжи 36 седница, на...
Вести Македонија Слајдер

Бубрезите од донорот на срцето ќе се трансплантираат денеска, коските во наредните денови

Слободен печат
Пациентот кој денеска го прими срцето од донор е на возраст од 22 години и има сериозно заболување што го оштетува срцето, соопштија од Министерството...
Вести Македонија

Османи: Околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, темата да не се „киднапира” за дневна политика

Слободен печат
Според моите информации, околу 2000 граѓани имаат нерешен статус на државјанство, од коишто 1.300 се Албанци, другите се од другите етнички заедници. Прво е многу...
Вести Македонија Слајдер

Одбраната на Камчев најави кривични пријави против судиите

Слободен печат
Одбраната на Јордан Камчев предводена од адвокатот Тони Менкиновски ги објави деталите од жалбата поднесена до Апелационен суд за одредениот притвор за случајот „Плацеви на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Османи добил уверување дека Јанша не стои зад нон-пејперот, очекува уште слични обиди

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи разговарал со словенeчкиот шеф на дипломатијата Анже Логар и тој го уверил дека словенечкиот премиер Јанез Јанша не стои...
Вести Македонија Слајдер

Османи ги претстави првите четири економски советници во Варшава, Минхен, Анкара и Абу Даби

Слободен печат
Илија Псалтиров во Варшава, Абдилџемил Саити во Минхен, Сузана Тунева во Анкара и Бекри Ајдини во Абу Даби, се првите четири економски советници кои ќе...
Вести Македонија Слајдер

Лекарите ѝ се поклонија на девојката чие срце спаси живот

Слободен печат
Историска фотографија, докторите ѝ се поклонуваат на младата девојка чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи, напиша министерот за здравство Венко Филипче на фејсбук...
Вести Македонија Слајдер

Полицискиот час го прекршиле 30 лица, а 494 не носеле маски

Слободен печат
Триесет лица го прекршиле полицискиот час ноќеска, информира МВР.  Според соопштението, во  изминатите 24 часа се регистрирани и 494 прекршоци против мерката за носење лична...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анкета: Фајзер и Спутник В најпреферирани вакцини, 57,7 проценти од граѓаните би се имунизирале

Слободен печат
Фајзер и Спутник-В се најпреферирани вакцини меѓу испитаниците во анкетата на Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС). Истражувањето е спроведено телефонски во периодот помеѓу...