Во градинка во Велес деца пушеле електронски цигари, суспендирана една воспитувачка

Воспитувачка во градинката „Димче Мирчев“ во Велес им давала на дечињата да консумираат чад од електронски цигари, објави Телма. Како што пренесува телевизија, дечињата конзумирале чад од електронски цигари одреден период, се додека неколку од децата не се пожалиле на болки во градите и им раскажале на родителите што се случувало. Директорката на установата веднаш …

Во градинка во Велес деца пушеле електронски цигари, суспендирана една воспитувачка Read More »

„Слободен печат“ дојде до амандманот за законот за амнестија: СДСМ нема да ги амнестира осудените за „Монструм“

Амнестијата нема да важи и за кривично дело од член 365 од Кривичниот законик ако помагањето е за кривични дела за кои не е дозволена амнестија. Ова ќе биде амандманот на владејачката СДСМ, со коj ќе бара модификација на законот за амнестија за да се спречи и осудени за „Монструм“ да бидат опфатени со амнестијата, …

„Слободен печат“ дојде до амандманот за законот за амнестија: СДСМ нема да ги амнестира осудените за „Монструм“ Read More »

„Макпетрол“ и Општина Центар со едукативни работилници против врсничкото насилство

Предавања и дискусии на темата булинг ќе се организираат во осумте основни училишта на територијата на Општина Центар во рамки на „Крени глас против врсничкото насилство“, општествено одговорната кампања на „Макпетрол“. Како дел од овие активности, компанијата ќе испечати и едукативен материјал на темата за учениците од шесто до деветто одделение. – Ако се знае …

„Макпетрол“ и Општина Центар со едукативни работилници против врсничкото насилство Read More »

Од утре почнува аплицирањето на лотаријата за зелена карта за САД

Сите заинтересирани граѓани од утре до 7 ноември годинава, до 18 часот, можат бесплатно да се пријавуваат на лотаријата за зелена карта за 2025 година. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб-страница на американскиот Стејт департмент https://dvprogram.state.gov/ , на која има целосни инструкции. „Им препорачуваме на кандидатите да аплицираат порано и лично да ги …

Од утре почнува аплицирањето на лотаријата за зелена карта за САД Read More »

Ангелов: Голем пожар во атарот на скопско Зелениково

Голем пожар во Општина Зелениково помеѓу селата Вражани и Моране, гори висока сува трева, нискостеблесто деградирано, смрека и млада дабова и габерова шума. -Екипи на БППЗ Скопје со возила се на терен, но еден крак од пожарот е веќе пројден на висок и непристапен терен. Поради теренската проценка која укажува дека е неопходна воздушна подршка, …

Ангелов: Голем пожар во атарот на скопско Зелениково Read More »

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБОР: Поддршка за eнергетските проекти за брза енергетска трансформација

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Лондон оствариле средба со генералната директорка за одржлива инфраструктура во Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Нандита Паршад. Како што соопшти владината прес-служба, на состанокот на кој присуствувал и генералниот директор на НОМА …

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБОР: Поддршка за eнергетските проекти за брза енергетска трансформација Read More »

По исказите за нехуманиот третман кон 17-годишникот, Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар

Согласно надлежностите, отворивме предмет по сопствена иницијатива, ќе ги преземе сите мерки за испитување на случајот, рече државниот советник во Народен правобранител Васка Бајрамовска Мустафа во врска со веста за 17 годишникот со аутизам за кој за Слободен печат неговата мајката Салка Абдуловска посведочи дека момчето било врзувано во болницата при што по телото се …

По исказите за нехуманиот третман кон 17-годишникот, Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар Read More »

ДЕБАТА : Хибридните закани и дезинформациите се опасност за демократијата на Западен Балкан

Се водат дезинформативни кампањи полни со теории на заговор и медиумски манипулации а овие наративи се присутни особено во јавноста кога се дебатира за уставните измени кои се наш услов за продолжување на евроинтегративниот пат на Македонија. Затоа неопходно е да има институционално зајакнување на отпорноста од невистините пласирани во јавноста но и да се …

ДЕБАТА : Хибридните закани и дезинформациите се опасност за демократијата на Западен Балкан Read More »

ВИДЕО: Ковачевски како конферансие на уште една маратонска прес конференција пред детска градинка

Премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета на детската градинка „13 Ноември“, објект „Парк” во Општина Центар беше видно расположен и самиот со досетливи забелешки ја водеше прес конференцијата на која се обрати и министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски. Прво ги организираше снимателите, потоа и говорниците …

ВИДЕО: Ковачевски како конферансие на уште една маратонска прес конференција пред детска градинка Read More »

МЗ: ПАП тестот на три години не е новина и е по препорака на Националната комисија за скрининг на матка

По објавувањето на документот од „Слободен печат“ со кој бесплатен ПАП тест да се прави на секои три години, а не како до сега на една година, изреагира Министерството за здравство. Според нив, не станува збор за новина во овој сегмент, бидејќи во рамки на Програмата за скрининг за рак на грло на матка, ПАП …

МЗ: ПАП тестот на три години не е новина и е по препорака на Националната комисија за скрининг на матка Read More »