• Слободна ТВ

ВИДЕО | Османи на средба со Кулеба во Киев: Поддршка за интегративниот процес на Македонија и на Украина

НАТО и Европската унија беа главните теми за кои денеска во Киев разговараат македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи и украинскиот колега Дмитро Кулеба. Министрите изразија взаемна поддршка не само за прекин на војната туку и за интегративниот пат на Македонија и на Украина. Османи истакна дека ќе ја поддржи кандидатурата на Украина, а …

ВИДЕО | Османи на средба со Кулеба во Киев: Поддршка за интегративниот процес на Македонија и на Украина Read More »

ВИДЕО | Проф. Кадиевска Војновиќ: Се намалува реалната вредност на платите во јавниот сектор, не се усогласени ниту со минимална плата ниту со инфлација

Министереството за финансии и Народната банка ја ревидираа проекцијата, имаме надолна корекција на растот на БДП. Сега двете институции кои треба да обезбедат некаква слика за економијата гравитираат околу три проценти. Така што оваа година е тешко ние како држава да забележиме раст. Она што е значајно, а мислам ќе влијае, е дека нема да …

ВИДЕО | Проф. Кадиевска Војновиќ: Се намалува реалната вредност на платите во јавниот сектор, не се усогласени ниту со минимална плата ниту со инфлација Read More »

ВИДЕО | Панова: Интерпелацијата на Џафери е неминовна, да видиме како ќе одлучи мнозинството пратеници

Како ВМРО-ДПМНЕ планира да ја изведе интерпелацијата за претседателот на Собранието, Талат Џафери, кога е свесна за распоредот на силите во Парламентот. На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со Ели Панова, заменик координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. -Секоја една комуникација може да се одвива на едно завидно ниво, доколку има основни услови за …

ВИДЕО | Панова: Интерпелацијата на Џафери е неминовна, да видиме како ќе одлучи мнозинството пратеници Read More »

ВИДЕО | Андоновиќ: Русија постигнува воен напредок во Доњецк, Зеленски ги обвинува руските сили за геноцид

Војната во Украина влезе во својот 93-ти ден. Украинските сили соопштија дека Русија постигнала напредок во регионот на Доњецк. Според последните извештаи руските копнени сили напредуваат кон стратешки важниот град Севернодњецк кој се очекува во наредните часови да биде целосно заземен. Жестоки борби се водат и околу главниот стратешки град Славјанск каде се концентрирани големи …

ВИДЕО | Андоновиќ: Русија постигнува воен напредок во Доњецк, Зеленски ги обвинува руските сили за геноцид Read More »

ВИДЕО | Трајковска: Ова забрзување на инфлацијата секако ќе ни изеде една цела плата колкава и да била

Оливера Трајковска, легендата на македонското ток шоу новинарство го коментираше вчерашното интервју во министерот Фатмир Бесими и економските прилики во државата во услови на економска, финансиска и енергетска криза. – Мојот впечаток е дека Фатмир Бесими се обидува да внесе малку помодерен третман на фискалните инструменти со кои може да оперира едно Министерството за финансии. …

ВИДЕО | Трајковска: Ова забрзување на инфлацијата секако ќе ни изеде една цела плата колкава и да била Read More »

ВИДЕО | Трајковски: Петковски ме мотивираше да се кандидирам, во НСДП треба да има натпревар

Генералниот секретар на НСДП Кристијан Трајковски не отстапува од кандидатурата на претседател на оваа партија и покрај тоа што партиските тела донесоа одлука како единствен кандидат за претседател пред сопартијците на конгресот на 4. јуни да излезе актуелниот пратеник Горан Мисовски. -Имам статутарно право да се самокандидирам на Конгресот за избор на претседател на НСДП. …

ВИДЕО | Трајковски: Петковски ме мотивираше да се кандидирам, во НСДП треба да има натпревар Read More »

ВИДЕО | Атовска: Новинарите добија предупредување – ќе има интензивни напади врз Харков во наредните 3 дена

Репортерката на „Утрински брифинг“ и „Слободен печат“, Кристина Атовска повторно е на пат кон Киев. Таа најави ексклузивен видео материјал од теренот, но патувањето од полско-украинската граница кон главниот град на Украина се одвива отежнато, доцнат возовите зошто многу луѓе го користат ова безбедно превозно средство во екот на воените дејства во земјата. – Сѐ …

ВИДЕО | Атовска: Новинарите добија предупредување – ќе има интензивни напади врз Харков во наредните 3 дена Read More »

ВИДЕО | Технолошкиот факултет ја промовираше новата Фаб лабораторија наменета за млади над 15 години

На Технолошко-металуршкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“ се отвори лабораторија за производство  Inno Fab Lab, во која младите од 15 до 29 години ќе рeaлизираат иновативни идеи до продукт-прототип со силен пазарен потенцијал преку обезбедување менторска, техничко-технолошка и бизнис-претприемачка подршка. Проф.Д-р Игор Јорданов, професор на Технолошко-металуршкиот факултет вели дека Inno Fab Lab  e место каде што …

ВИДЕО | Технолошкиот факултет ја промовираше новата Фаб лабораторија наменета за млади над 15 години Read More »

ВИДЕО | Д-р Мехмедовиќ: Мајмунските сипаници се универзален патоген кој ги напаѓа сите возрасти, но засега нема простор за паника

Нема потреба од паника околу мајмунските сипаници. Комисијата за заразни болести ја следи состојбата во светот и ние како Комисија веднаш ќе реагираме и ќе ја информираме јавноста ако има развој. Во мометов тоа е повеќе информациски афирмирана работата отколку што би требало да биде. Ние стручните лица и Комисијата за заразни болести сме тука …

ВИДЕО | Д-р Мехмедовиќ: Мајмунските сипаници се универзален патоген кој ги напаѓа сите возрасти, но засега нема простор за паника Read More »

ВИДЕО | Шурбе: Програмата на 21. ОФФ Фест е лепеза на интересни и возбудливи музички примери од целиот свет

На први јуни стартува 21. издание на ОФФ-Фест 2022 ќе се одржува во Националната опера и балет и во МКЦ. Влезниците се пуштени во продажба и може да се купат и онлајн и на билетарниците. – Се враќаме по две годишно изместување од редовниот термин поради пандемијата и некои други причини. Артистите се супер. Од …

ВИДЕО | Шурбе: Програмата на 21. ОФФ Фест е лепеза на интересни и возбудливи музички примери од целиот свет Read More »