Миркуловски и Кузмановски со Вецлар обезбедија опстанок во Бундес лигата

Екипата на Вецлар во чиј стручен штаб е Филип Миркуловски во тандем заедно со спортскиот директор Јасмин Чамџиќ и следната сезона ќе игра во најсилната ракометна лига на светот, Бундес лигата. Во редовите на Вецлар настапува и македонскиот репрезентативец Филип Кузмановски. Во рамките од 32 коло во најсилното германско првенство актуелниот бранител на титулата Магдебург триумфираше …

Миркуловски и Кузмановски со Вецлар обезбедија опстанок во Бундес лигата Read More »

Стефче Алушовски е новиот тренер на ГРК Охрид

Официјално, 50-годишниот македонски стратег Стефче Алушовски ќе биде нов главен тренер на ГРК Охрид со кој потпиша договор кој ќе важи до 2026 година. Нашиот поранешен репрезентативец својата тренерска кариера ја градеше во најдобрите македонски тимови РК Пелистер, РК Еурофарм Работник и РК Вардар, како и во исландскиот Тор Акурејри. Алушовски вели дека целта на …

Стефче Алушовски е новиот тренер на ГРК Охрид Read More »

Нејц Цехте е новиот десен бек на Еурофарм Пелистер

РК Еурофарм Пелистер ја известува јавноста дека нов член на новиот македонски шампион е словенечкиот репрезентативец Нејц Цехте (30). Десниот бек доаѓа во редовите на битолската екипа од четвртфиналистот на ЕХФ Лигата на шампионите и актуелен првак на Данска, ГОГ Гудме. Цехте е стандарден словенечки репрезентативец, има 52 настапи за својата селекција, вклучувајќи и Европско …

Нејц Цехте е новиот десен бек на Еурофарм Пелистер Read More »

ГРК Охрид: Стоилевски, Ѓорѓески, Ојлески и Кукоски се новите „Гладијатори“

Нови промени во ракометниот клуб Охрид кој ангажираше четворица македонски репрезентативци: Даниел Ѓорѓески, Гоце Ојлески, Никола Стоилевски и Милорад Кукоски. Клубот воедно ја информираше јавноста дека пет ракометари нема да го носат „сино-белиот“ дрес од сезоната, тие се Александар Миленковиќ, Зураби Цинцадзе, Виктор Василевски, Балша Цејовиќ и Хазеин Рустамов. Ѓорѓески е големо голманско засилување за …

ГРК Охрид: Стоилевски, Ѓорѓески, Ојлески и Кукоски се новите „Гладијатори“ Read More »

ГРК Охрид се засили со голман од Босна и Херцеговина

Maкедонскиот ракометен суперлигаш, ГРК Охрид се засили со младиот 19-годишен голман Берин Бркиќ од Босна и Херцеговина. Бериќ во редовите на македонскиот суперлигаш пристигнува од Борац Бања Лука и потпиша договор до 2026 година. “Се радувам што доаѓам во ваков амбициозен клуб како што е Охрид! Доаѓам во една од најдобрите лиги во светот. Исто …

ГРК Охрид се засили со голман од Босна и Херцеговина Read More »

Јовиќ: Идната сезона цел на Еурофарм Пелистер ќе биде двојната круна

Александар Јовиќ беше прогласен за тренер на сезоната во изборот на ол-стар тим организран од медиумот „24 Ракомет“ и со добра причина. Го презеде првиот тим на Еурофарм Пелистер во втората половина на сезоната заедно со тим-менаџерот Звонко Шундовски и го доведе до титулата во домашното првенство, прва ваква титула за битолчани по пост долг …

Јовиќ: Идната сезона цел на Еурофарм Пелистер ќе биде двојната круна Read More »

Прогласен ракометниот ол-стар тим во Супер лигата на Македонија

На крајот на првенството во Супер лигатата на Македонија, медиумот www.24rakomet.mk на свеченост во Скопје го прогласи ол-стар тимот на сезоната. Официјален поддржувач на изборот беше компанијата Mozzart. Читателите на овој медиум имаа една седмица да гласаат на овој избор, а тоа го сторија 69.758 гласачи за десетте категори во кои се прогласија најдобрите. Избираа …

Прогласен ракометниот ол-стар тим во Супер лигата на Македонија Read More »

Официјално: Стефан Петриќ е нов играч на РК Вардар 1961

Талентираниот српски лев бек Стефан Петриќ (22) во следните две сезони ќе биде член на РК Вардар 1961. Повеќекратниот шампион на Македонија и актуелен освојувач на Купот, донесе засилување кое во иднина треба да биде еден од играчите со кои почнува освежувањето на тимот и создавање на екипа која ќе настапува в година. Петриќ доаѓа …

Официјално: Стефан Петриќ е нов играч на РК Вардар 1961 Read More »

Македонската ракометарка Сара Ристовска е најдобар стрелец во историјата на ЦСКА Москва

Членот на македонската женска сениорска ракометна репрезентација, Сара Ристовска има одлични игри во дресот на рускиот клуб ЦСКА Москва. На последниот натпревар против Ростов Дон во финалната серија нашето десно крило реализираше пет голови. Ристовска успеа да го престигне досегашниот рекордер на листата на најдобри стрелци во историјата на клубот Антонина Скороботченко кој застана на …

Македонската ракометарка Сара Ристовска е најдобар стрелец во историјата на ЦСКА Москва Read More »

Грузискиот репрезентативец Орјоникидзе потпиша за ГРК Охрид

Нов ракометар на ракометниот клуб Охрид е Теимураз Орјоникидзе (27) кој настапува на позицијата лев бек. Грузискиот репрезентативец е новот име во составот на „гладијаторите“ кој доаѓа од екипата на Кокс, Финска. Претходно настапуваше во Романија и Унгарија, како и во македонското првенство во Еурофарм Пелистер и Прилеп. Со своите одлични настапи ѝ помогна на …

Грузискиот репрезентативец Орјоникидзе потпиша за ГРК Охрид Read More »