ВИДЕО | Сопственик го оставил анксиозното куче во паркот на две минути, а неговата реакција ги растажи корисниците на социјалните мрежи

Анксиозното куче Чарли ги освои срцата на корисниците на Инстаграм благодарение на видеото што неговиот сопственик Дени го објави на оваа социјална мрежа. На видеото се гледа како Чарли шета низ паркот за кучиња, обидувајќи се да го најде својот сопственик кој го оставил сам две минути. Вознемирениот Чарли во еден момент почнал да паничи, …

ВИДЕО | Сопственик го оставил анксиозното куче во паркот на две минути, а неговата реакција ги растажи корисниците на социјалните мрежи Read More »

Надеж за иднината на слатките примати: Во зоолошка градина во Флорида се роди младенче од загрозен вид орангутан

Младенче од загрозениот борнеански орангутан е родено во „Буш гарденс“ во Тампа Беј, Флорида. Бебето орангутан е родено со царски рез во саботата, женско е и тешко околу 1,3 килограми, соопштија претставници на паркот, пренесе „Гласот на Америка“. Мајката Луна се опоравува од операцијата и повторно ќе биде со бебето кога ќе биде стабилна. Овие …

Надеж за иднината на слатките примати: Во зоолошка градина во Флорида се роди младенче од загрозен вид орангутан Read More »

Дали понекогаш го пуштате вашето домашно милениче во кревет? Еве зошто е добро и за вас и за него

Врската помеѓу човекот и неговиот крзнен пријател е одлична и бесценета. Сè што можеби нема да дозволиме на друг, на нашето милениче ќе му дозволиме, а понекогаш и им дозволуваме да ги преминат границите, иако никогаш нема да им биде јасно на оние кои немаат миленици, пишува „Задовољна.хр“. Едно од најчестите прашања е дали да …

Дали понекогаш го пуштате вашето домашно милениче во кревет? Еве зошто е добро и за вас и за него Read More »

Ветеринарите предупредуваат: Внимавајте на милениците, ова се пет смртоносни пролетни растенија

Пролетта одамна пристигна, а кучињата сакаат да поминуваат време надвор и да трчаат низ градините со шарени цвеќиња. Доколку сте одговорен сопственик кој се грижи за сите детали во врска со безбедноста на вашиот домашен миленик, тогаш вашата пролетна градина ќе биде полна со растенија и на ниту еден начин нема да го загрози здравјето …

Ветеринарите предупредуваат: Внимавајте на милениците, ова се пет смртоносни пролетни растенија Read More »

Експерт открива: Неколку видови на цвеќиња кои може да предизвикаат вашето куче да доживее срцев удар

Сопствениците на домашни миленици уживаат во пролетните денови, бидејќи имаат подолги прошетки и поминуваат повеќе време на отворено. Сепак, експертите предупредуваат дека одредени пролетни цвеќиња и растенија – внатре и надвор од вашиот дом – можат да бидат штетни за вашите крзнени пријатели и треба да се избегнуваат. Некои од нив доведуваат до стомачни тегоби, …

Експерт открива: Неколку видови на цвеќиња кои може да предизвикаат вашето куче да доживее срцев удар Read More »

Разговор со Ангела Милеска: Запознајте го Лу, куче со 25.000 следбеници на Инстаграм

Грижата за домашните миленици е одговорна работа и со себе носи бројни обврски. Но, безусловната љубов што животните им ја даваат на своите сопственици е нешто за што вреди да се посветиш. Ангела Милеска е креативна девојка од Скопје, која се занимава со графички дизајн и со шминка, и која пред три години го вдомила …

Разговор со Ангела Милеска: Запознајте го Лу, куче со 25.000 следбеници на Инстаграм Read More »

Ново истражување открива: Изумрен вид лисица била чувана како домашно милениче пред 1.500 години

Ново истражување открива дека ловците во денешна Патагонија, Аргентина, чувале лисици како домашни миленици пред доаѓањето на европските кучиња пред околу 500 години. Во некои случаи, древните луѓе биле тесно поврзани со своите миленици – лисици, што дури биле закопувани со нив, пишува Би-би-си. Научниците беа изненадени кога пронајдоа лисица закопана во човечки гроб кој …

Ново истражување открива: Изумрен вид лисица била чувана како домашно милениче пред 1.500 години Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Во Токио постои кафуле со капибари: Посетителите можат да пијат кафе и да ги галат овие преслатки глодари за 8 евра

Верувале или не, во јапонскиот главен град Токио постои кафуле со капибари, најголемите глодари на светот, кои се исклучително слатки и пријателски настроени суштества. Овој мегалополис е познат по многубројните кафулиња со животни, од мачки до ежови и видри, но кафулето „Капиба“ со преслатките капибари е особено голем хит кај туристите. Ова кафуле е отворено …

ФОТО+ВИДЕО | Во Токио постои кафуле со капибари: Посетителите можат да пијат кафе и да ги галат овие преслатки глодари за 8 евра Read More »

Каква поврзаност имаат подолгите пролетни денови со митарењето на вашите миленици?

Пролетното митарење на кучињата и мачките е природен и неизбежен процес со кој нашите крзнени пријатели се подготвуваат за топлите месеци. Иако може да биде доста голем предизвик за сопствениците на домашни миленици, со соодветни информации и алатки, управувањето со овој годишен настан може да стане многу полесно. Причини за пролетно митарење Пролетното митарење е …

Каква поврзаност имаат подолгите пролетни денови со митарењето на вашите миленици? Read More »

ФОТО+ВИДЕО | Преслатко јагне со пет нозе: Никој не го сакал, па го вдомила жена која сега го има како домашен миленик

Јагне со пет нозе било спасено за време на католичкиот Велигден, во фарма во сојузната американска држава Мисисипи. Го вдомила Натали Рено и му прижила соодветна здравствена нега во ветеринарна амбуланта. Преслаткото животно имало црви во желудникот, па морало да има оперативен зафат. Поради својот специфичен изглед, јагнето го добило името Спајдер-лемб (во превод „Пајак-јагне“). …

ФОТО+ВИДЕО | Преслатко јагне со пет нозе: Никој не го сакал, па го вдомила жена која сега го има како домашен миленик Read More »