Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека е потребно национално обединување и повика да запрат сите напади кон политичките партии „ЗНАМ“ и „Левица“. Според Христијан Мицкоски, иако тие како партии имаат многу различности и во идеолошка и во принципиелна смисла, сепак почувствувал „потреба на македонскиот народ но, и неговаа обврска да се обиде да ја реализира идејата …

Повик за обединување: Мицкоски побара да запрат сите напади кон Левица и ЗНАМ Read More »

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите

13та пензија за пензионерите, зголемување на социјалната политика, промена на даночната политика, тие пензионери што земаат до 25.000 денари пензија да бидат таргетирани како ранлива категорија. Претседателските кандидати на ЗНАМ – За наша Македонија и ГРОМ, Максим Димитриевски и Стевчо Јакимовски со ветувања за пензионерите. „Секој пензионер во форма на субвенција да добие 13-та пензија, …

„ЗНАМ “и „ГРОМ“ со ветувања за пензионерите Read More »

Тренчевска: Европска иднина е иднината на нашата држава

Коносителката на листата за пратеници во изборна единица 4, Јованка Тренчевска на граѓанскиот митинг во општина Гевгелија зборуваше за детската заштита и опфатот на децата во градинките. „Во 2016 година затекнавме детска заштита со опфат на деца во градинките од само 25%, куп лажни ветувања и сон за брза изградба на 100 градинки од нашиот …

Тренчевска: Европска иднина е иднината на нашата држава Read More »

Ахмети: Во иднина претседателот да се бира во Собрание

ДУИ едногласно ги поддржува – уставните измени и бара – после пет години шефот на државата да се бира во Собранието, порача, партискиот лидер – Али Ахмети. На стартот на изборната кампања за парламентарни избори, ДУИ, организираше настан, на кој, симулираа – конститутивна седница на Собранието. „Ги поддржуваме уставните измени но исто така по пет …

Ахмети: Во иднина претседателот да се бира во Собрание Read More »

Обвинувања за противникот и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори

Меѓусебни обвинувања но и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори. Единствено СДСМ и Коалицијата за европска иднина се единствена опција со единствен јасен план за интеграција на државата во ЕУ. Од друга страна нашите политички конкуренти, ВМРО – ДПМНЕ, ниту имаат план, ниту имаат визија, ниту имаат одлучност, …

Обвинувања за противникот и ветувања за подобра иднина го одбележаа првиот ден од кампањата за парламентарните избори Read More »

Ковачевски: Црното сценарио на ВМРО-ДПМНЕ нема да се исполни

На вечерашниот митинг на СДСМ и Коалицијата, претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски порча дека неговата партија и Коалицијата за европска Македонија се единствена опција со единствен јасен план за интеграција за европска иднина на државата. -Ние нудиме јасен план и визија како до 2030 година Северна Македонија да стане земја членка на ЕУ. Од другата …

Ковачевски: Црното сценарио на ВМРО-ДПМНЕ нема да се исполни Read More »

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска која кампањата за претставување на својата програма ја продолжи со митинг во Велес заедно со претседателот на Левица и носител на листа на ИЕ1 Димитар Апасиев, како и носителот на листа на ИЕ3, Борислав Крмов порача дека тие „не трчале на маратон и не ги задоволувале фотелји туку каузата“. …

Ванковска: Не нѐ интересираат фотелји и позиции, ние имаме кауза Read More »

Бендевска: По Илинден и АСНОМ, време е за ново изборно востание

Предизборниот карван на движењето ЗНАМ – За наша Македонија започна од Куманово. Според носителката на листата во петтата изборна единица Весна Бендевска, не случајно кампањата ја започнале во Куманово. „Кога ќе пукне во Куманово одекнува во Прилеп, веднаш се буди духот во Крушево, па врие крвта во Охрид, Битола, Кичево, Струга.  По Илинден и АСНОМ …

Бендевска: По Илинден и АСНОМ, време е за ново изборно востание Read More »

Филипче до гласачите на СДСМ: Време е за мислење со ладна глава, се носат историски одлуки

Венко Филипче носител на листата на СДСМ и коалицијата во Четвртата изборна единица на првиот митинг од кампањата за парламентарните избори им се обрати и на гласачите на СДСМ. Тој порача дека е време за размислување со ладни глави и дека СДСМ секогаш е на вистинската страна на историјата.   -Сега е време за размислување …

Филипче до гласачите на СДСМ: Време е за мислење со ладна глава, се носат историски одлуки Read More »

Николоски: Граѓаните ќе одлучат дали Ахмети ќе продолжи да стопанисува со Македонија

Според потпретрседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата во ИЕ 4 претстојните парламентарни избори се најважните што и се случуваат на Македонија, „избори кои што ќе ја определат иднината на Македонија во следните 20 до 30 години“. Николоски вели дека „една мала клика која што е само оптеретена со лични интереси“ владее со Македонија и …

Николоски: Граѓаните ќе одлучат дали Ахмети ќе продолжи да стопанисува со Македонија Read More »