АВМУ ги објави извештаите за емитувано ППР за втор круг претседателски избори и за парламентарни избори

Медиуми, микрофони / Фото: "Слободен печат" - Митрески Драган

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ги објави извештаите за платено политичко рекламирање (ППР) емитувани за време на вториот круг од претседателските избори и за парламентарните избори 2024.

Во вториот круг од изборната кампања за претседателските избори, вкупно 57 радиодифузери (32 телевизии и 25 радија) склучиле договори со двајцата учесници во изборната кампања.

– Од 10-те национални телевизии, најмногу реклами емитуваа Канал 5 (24 часа 1 минута и 32 секунди), Сител (16 часа 25 минути и 16 секунди) и Алфа (14 часа 24 минути и 43 секунди), додека од 4-те национални радија најмногу реклами имаа Антена 5 (8 часа 31 минута и 40 секунди) и Канал 77 (4 саати 32 минути и 7секунди), се вели во извештајот на АВМУ.

За кандидатот за претседател Стево Пендаровски биле емитувани вкупно 160 часа 58 минути и 32 секунди ППР (128 часа 48 минути и 43 секунди на ТВ и 32 часа, 9 минути и 49 секунди на радио), додека за кандидатката Гордана Сиљановска-Давкова емитувани се вкупно 122 часа и 22 секунди ППР (75 часа 14 минути и 5 секунди на ТВ и 46 часа 46 минути и 17 секунди на радио).

Во однос на парламентарните избори, на 68 радиодифузери (39 телевизии и 29 радија) кои склучиле договори со учесниците во изборната кампања биле емитувани вкупно 567 часа 43 минути и 31 секунда платено политичко рекламирање.

– Од 11-те национални телевизии, најголем обем на реклами имаа Алсат-М (44 часа 12 минути и 27 секунди), Канал 5 (35 часа 58 минути и 4 секунди) и ТВ Компани 21-М (33 часа 5 минути и 57секунди), додека од 4-те национални радија најмногу реклами емитуваа Антена 5 (15 часа 22 минути и 35 секунди) и Канал 77 (10 часа, 6 минути и 46 секунди), се вели во извештајот на АВМУ.

Извештајот за ППР на радиодифузерите за вториот круг од изборната кампања за претседателските избори во периодот од 25 април до 6 мај 2024 година е достапен на линкот.

Извештајот за ППР на радиодифузерите од изборната кампања за парламентарни избори во периодот од 18 април до 6 мај 2024 година е достапен на линкот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот