• СП Неделник

Дождовните црви помагаат да се произведе исто толку жито како Русија, велат истражувачите

Придонесот на дождовните црви во светската жетва на жито се совпаѓа со оној на Русија, се наведува во студијата што ја документира нивната огромна улога во производството на храна. Ова изнесува 140 милиони тони храна годишно, велат истражувачите, што би ги направило дождовните црви четврти по големина светски производител. Русија произвела 150 милиони тони во …

Дождовните црви помагаат да се произведе исто толку жито како Русија, велат истражувачите Read More »

Агресивните страчки се вистинска главоболка за Австралијците

Не трчајте, движете се во групи, носете чадор и очила за сонце на задниот дел од главата. Ова се некои од застрашувачките предупредувања што се издаваат во Австралија секоја пролет, додека страчките и луѓето ја започнуваат својата годишна војна, пишува Би-Би-Си. Улиците и парковите стануваат бојно поле, бидејќи птиците – спуштајќи се одозгора и напаѓајќи …

Агресивните страчки се вистинска главоболка за Австралијците Read More »

Што значат кинеските економски проблеми за светот?

Постои изрека дека кога „САД ќе кивнат, остатокот од светот настинува“. Но, што се случува кога Кина „ќе се разболи“, прашува Би-Би-Си. Втората по големина економија во светот, дом на повеќе од 1,4 милијарди луѓе, се соочува со низа проблеми – вклучувајќи бавен раст, висока невработеност кај младите и неред на пазарот за недвижнини. Сега …

Што значат кинеските економски проблеми за светот? Read More »

Артилерија на новата генерација: Францускиот „Цезар“ против плановите на Кремљ

Од почетокот на руската агресија против Украина, планерите во Кремљ во голема мерка се потпираат на воздушни напади и крстосувачки ракети. Кога по половина година оваа стратегија пропадна, пред се поради решителниот одговор на украинскиот систем за противвоздушна одбрана, Кремљ реши да испрати многу повеќе артилерија во првите редови. Но, овие руски единици наидоа на …

Артилерија на новата генерација: Францускиот „Цезар“ против плановите на Кремљ Read More »

Додик продолжува да го навредува меѓународниот претставник за БиХ: Шмит е фашистичко ѓубре

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик го нарече високиот претставник на меѓународната заедница за Босна и Херцеговина Кристијан Шмит „фашистичко ѓубре“, го обвини Западот за сите проблеми што ги има и ги пофали источните сили како единствени посакувани партнери. Додик со месеци тврди дека Шмит не е законски назначен висок претставник за Босна и Херцеговина, …

Додик продолжува да го навредува меѓународниот претставник за БиХ: Шмит е фашистичко ѓубре Read More »

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Косовското собрание се согласи да подготви резолуција за осуда на нападите врз косовската полиција во селото Бањска во северно Косово. Во судирите меѓу полицијата и вооружената група во Бањска во општина Звечан загинаа еден полицаец и тројца напаѓачи од српска националност. Седницата на Собранието на Косово на 28 септември започна со едноминутно молчење во чест …

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото Read More »

Самопрогласената република Нагорно-Карабах официјално укината

Самопрогласената сепаратистичка република Нагорно-Карабах во четвртокот објави самораспуштање и распуштање на сите свои институции,  од 1 јануари 2024 година. Указот на водачот на таа енклава, Самвел Шахрамањан, објавува распуштање на „сите владини институции и организации… на 1 јануари 2024 година“, и наведува дека  и официјално „Република Нагорно-Карабах (Арцах) престанува да постои“. За време на СССР, …

Самопрогласената република Нагорно-Карабах официјално укината Read More »

Нападот на северот на Косово треба да ги загрижи ЕУ и НАТО, смета генералот Весли Кларк

Пензионираниот американски генерал Весли Кларк изјави дека нападот извршен на северот на Косово, кај селото Бањска, претставува вистински проблем за стабилноста на Балканот и дека поради овој инцидент треба да бидат загрижени Европската унија и НАТО. „Загрижува фактот што по инцидентот се покажа дека во српскиот манастир има складирано големо количество оружје. Вакви случаи имаше …

Нападот на северот на Косово треба да ги загрижи ЕУ и НАТО, смета генералот Весли Кларк Read More »

Популистичка есен во Европа го разнишува естаблишментот

Три европски земји есенва може да ги променат своите влади и да предизвикаат голем пресврт и нови поделби на европската политичка сцена. Словачка на 30 септември, Полска во октомври и Холандија во ноември одат на избори, на кои е мошне веројатен успех на десничарски и евроскептични популисти. Роберт Фицо, кој не ја крие својата наклоност …

Популистичка есен во Европа го разнишува естаблишментот Read More »

Ако се докаже дека Вучиќ е вмешан во настаните во Косово, Србија ќе се соочи со санкции

Косово ја обвини Србија дека стои зад паравоената група која во неделата нападна полициска патрола и се судри со косовските сили при што загина еден косовски полицаец. Властите во Приштина покажаа голем број на разно модерно оружје што го користела групата, вклучително и два оклопни автомобили од српско производство, како и фрлач на гранати, заедно …

Ако се докаже дека Вучиќ е вмешан во настаните во Косово, Србија ќе се соочи со санкции Read More »