1 C
Скопје

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус.

– Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп.

Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите.

Ниту едно истражување досега не покажа дека хидроксихлорикинот има позитивен ефект на заразените пациенти, додека американската Агенција за храна и лекови предупреди да не им се дава медикаментот на заразените со новиот коронавирус надвор од болниците и клиничките истражувања

Прочитајте и...  Времето денеска сончево и студено

Поврзани вести

Вибрации на тлото крај Пацификот: Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди Гватемала

Слободен печат

Маричиќ порачува: Подготвени сме за модерен попис, политиката подалеку од статистичката операција

Слободен печат

Грција го отвора продавниците, останува забраната за движење и полицискиот час

Слободен печат

Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на 20 јануари кога е инаугурацијата на Бајден

Слободен печат

Осуди за непримерниот чин на Вевчанскиот карневал

Слободен печат

Поради ширењето на мутираниот коронавирус каталонската Влада ги одложи изборите

И.И.

Остави Коментар