6 C
Скопје

Tag : коронавирус

Вести Македонија Слајдер

Нови 824 случаи на ковид -19, починаа 31 пациент, најмладиот има 38 години

Слободен печат
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје –...
Вести Свет

Истражување: Луѓето кои биле заразени од ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција

Слободен печат
Луѓето кои веќе го прележале ковид-19 не се целосно заштитени од повторна инфекција, предупредува нова студија на американски научници. Истражувачи од Медицинскиот факултет ИСММС во...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Експертите загрижени: Велика Британија регистрираше индиска мутација на коронавирусот

Слободен печат
Во Велика Британија се откриени случаи на инфекции со сој на коронавирус со потенцијално загрижувачка мутација, која за првпат беше откриена во Индија. Британските власти...
Спорт Фудбал

Коронавирус во редовите на Херта, одложени три натпревари во Бундеслигата

Слободен печат
Информациите велат дека комплетниот тим од Берлин во наредните 14 дена ќе биде во карантин..Во период кога фудбалерите на Херта го подигнаа нивото на играта,...
Вести Македонија Слајдер

Денеска се регистрирани 908 нови случаи на ковид-19, а починато е 31 лице

Слободен печат
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на ковид-19, пријавени се...
Вести Регион Слајдер

Новороденче од Крагуевац поврзано на респиратор поради коронавирус

Слободен печат
Новороденче со симптоми на коронавирус беше третирано на Одделот за неонатологија на Универзитетскиот клинички центар во Крагуевац, пренесоа локалните медиуми.  Според Клиничкиот центар, воспалителниот процес...
Вести Свет

Франција ја надмина бројката од 100.000 жртви од ковид-19

Слободен печат
Франција го помина прагот од 100.000 мртви од Ковид-19, јави дописникот на МИА. Франција денеска го помина прагот од 100.000 мртви од почетокот на епидемијата...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО | Студентскиот протест во Солун заврши во хаос: Молотови коктели, камења и шишиња „летаа“ на сите страни

Слободен печат
Студентскиот протест во Солун кој започна мирно, заврши во хаос, откако студентите почнаа да фрлаат молотови коктели, камења и шишиња, на што полицијата одговори со...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Британците го прославија крајот на „локдаунот“ во преполни пабови, како стигнаа до таму?

Слободен печат
Во Велика Британија во последните денови конечно се шири оптимизам. Островските медиуми јавуваат дека во лондонски Сохо завладеало вистинско расположение за забава кога на почетокот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Д-р Глигиќ даде одговор на многу важно прашање: Дали доилките треба да се вакцинираат?

Слободен печат
Српскиот виролог Ана Глигиќ вели дека пасивната имунизација, односно пренесување на антитела од мајката на детето преку млекото, е позната одамна, па затоа на сите...