7.1 C
Скопје

Author : Едвард Лус/Financial Times

Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times
Честопати се заборава дека Френклин Делано Рузвелт – најрадикалниот претседател на Америка во 20 век – многу негови врсници го сметаа за просечен. И Џо...
Колумни

Попис на иселувањето од Исток

Веќе воопшто не изненадува дека пописот во Македонија, распнат над шупливиот простор на екстремната политизација и партиска војна, е силно стегнат во канџите на политиката...
Вести Регион СП Неделник

Зошто Борисов се откажа од „Белене“ и ќе го гради Блокот 7 на „Козлодуј“?

Ивајло Станчев/Капитал
„Мислам дека Атомската електроцентрала „Белене“ ќе биде многу убав проект.“ Со вакви и слични фрази, премиерот Бојко Борисов три години се обидуваше да ја убеди...
Вести Ви Препорачуваме Свет

По Фајзер и АстраЗенека најави кратење на ветените дози вакцини во ЕУ

Марина Дамческа
Фармацевтската компанија АстраЗенека во петокот ги извести функционерите на ЕУ дека ќе ја намали испораката на својата вакцина против ковид-19 за Европската унија дури за...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Членките на ЕУ на Балканот го спречуваат европското „прелевање“ во регионот

д-р Хамза Карчиќ/Анадолу
На 17 ноември 2020 година, Бугарија го блокираше отворањето на преговорите за пристапување во ЕУ со Северна Македонија. Бугарскиот министер за надворешни работи Екатерина Захариева...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле
Веќе 15 години наназад статистичарите во Германија прашуваат за „мигрантско потекло“. Такво има оној кој не е од раѓање Германец. Но, дури и ако само...
Ви Препорачуваме Слободен удар

Тече Вардар од Миравци кон Катар?

Милорад Стојмановски
Спасот на фудбалскиот клуб Вардар се наѕира, по апелот за помош од навивачката група „Комити“. Спортските портали дознаваат дека скопскиот градоначалник Петре Шилегов отстапил од...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

За згрижувачките семејства мајка, за биолошките маќеа!?

Центрите за социјална работа им ги одземаат децата на семејства што се премногу сиромашни за да се грижат за нив, а потоа ги доделуваат на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Новата зграда на ЕСМ ќе остари додека добие употребна дозвола

Весна Дамчевска
Веста дека државната компанија Електростопанство на Северна Македонија (ЕСМ) веќе добила аванс од Владата од 1.000.000 евра за продажба на административната зграда на скопскиот плоштад,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Ако нема „брат за брат“, барем да има „сирење за пари“

Соња Христовска Угриновска
Македонија и Бугарија продолжија со преговорите за спорните прашања наметнати од  официјална Софија, во атмосфера во која од сите страни шуми дека „решение не е...