Author : Марина Дамческа

Вести Регион Слајдер

ВИДЕО | Последни биланси од Измир: Земјотресот однесе 20 животи, 786 се повредени

Марина Дамческа
Дваесет лица загинаа, а најмалку 786 се повредени во земјотресот со јачина од 6,6 степени кој денеска го погоди Измир на егејскиот брег на Турција,...
Вести Некатегоризирано Регион

Турција и Грција си разменија сочувство

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во петокот разменија сочувство за загубите на животите предизвикани од силниот земјотрес што ги погоди...
Вести Регион

ПОТРЕСНА ФОТОГРАФИЈА од земјотресот во Измир се шири на социјалните мрежи

Марина Дамческа
Тимовите за пребарување и спасување ги пребаруваат урнатините во турскиот град Измир кој денеска беше погоден од катастрофален земјотрес со јачина од 6,6 степени. Најмалку...
Вести Ви Препорачуваме Регион Слајдер

ВИДЕО: Земјотресот предизвика мини цунами, поплавени улиците во Измир, се бараат затрупаните

Марина Дамческа
Земјотресот со јачина од 6,6 степени кој го погоди денеска егејскиот регион во Турција предизвикал поплави низ улиците на Измир. Снимки сведочат дека се поплавените...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Четворица загинати, 120 повредени – три лица спасени од под урнатините по земјотресот во Измир

Марина Дамческа
Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер го погоди турскиот егејски регион денеска, според Националната агенција за катастрофи. Најмалку четири лица загинале, а 120 се...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Заборавете ја Русија, еве зошто Кина е најголема воена закана во историјата на САД

С.Р.
Кога неделава американскиот Секретар на морнарицата Кенет Брајтвајт изјави дека Кина претставува поголема закана за САД од било која друга закана во историјата, тоа предизвика...
Вести Македонија Слајдер

Треба ли нешто да се смени за пациентите да не доаѓаат во болница доцна?!

Мирослава Бурнс
Високата смртност од коронавирусот во Македонија, повторно го отвора прашањето за начинот на лекувањето на полесните случаи и дали нешто треба да се промени во...
Вести Свет

Полјаците спремаат најмасовен протест поради забраната за абортус

Слободен печат
 Активистите за заштита на женските права се подготвуваат за, како што велат, најмасовниот протест досега во Полска, каде повеќе од една недела се одржуваат собири...
Вести Регион

Продолжуваат напорите на Кривокапиќ за формирање нова црногорска влада

Слободен печат
Со едноминутно молчење поради смртта на митрополитот Амфилохије почна средбата на мандатарот Здравко Кривокапиќ со претставниците на коалицијата За иднината на Црна Гора, Мирот е...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Црни рекорди во Германија и САД, Белорусија поради ковид ги затвора границите

Слободен печат
САД денеска поставија нов рекорд во бројот на новозаразени лица – повеќе од 91.000. Европа се соочува со неконтролирано зголемување на бројот на нови инфекции,...