Author : Љубиша Николовски

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Зоран Заев: Ќе има за сите, а за пензионерите плус 4.500 денари месечно!

Љубиша Николовски
Лидерот на СДСМ и на коалицијата „Можеме“, Зоран Заев, според многу анкети влегува како фаворит за победа на овие предвремени парламентарни избори. Гласањето ќе се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Лаима Андрикиен: ОДИХР ги оценува, не се меша во организирањето на изборите

Љубиша Николовски
Лаима Адрикиен е литванска политичарка, родена во Вилнус на 1 јануари 1958 година. Член е на литванското народно движење „Шаџидис“ (1988-1993), на Врховниот совет на...
Вести Ви Препорачуваме Избори 2020

ИНТЕРВЈУ Тито Петковски: Коалицијата „Можеме“ е доказ дека можеме граѓански, наместо етнички и националистички

Љубиша Николовски
Тито Петковски е доајен на македонската политичка сцена. Тој е еден од основоположниците на СДСМ и долгогодишен нејзин висок функционер. Бил потпретседател на Собранието во...
Вести Ви Препорачуваме Избори 2020

ИНТЕРВЈУ Насер Зибери: И по цена да не бидам премиер, не отстапувам од евроатлантската перспектива на земјата

Љубиша Николовски
Името на Насер Зибери, како предлог на ДУИ за премиер Албанец, беше изненадување за многумина, иако тој не ѝ е непознат на политичката јавност. Пред...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Имер Селмани: Албанец за премиер е легитимен, но задоцнет предлог

Имер Селмани, поранешен градоначалник, вицепремиер и министер за здравство, важи за првиот политичар Албанец кој ја проби меѓуетничката брана и ги освои симпатиите и гласовите...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Фото робот за премиeр Албанец

Љубиша Николовски
Се бара премиер Албанец – со фото робот! Ова може да се заклучи од билбордот на кој покрај ликовите на Заев и Мицковски стои „празен...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Интервју Жарко Караџоски: Нема да се зарази тој што гласа, туку тој што не ги почитува мерките!

Љубиша Николовски
Претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџоски се најде во фокусот на интересирањето на јавноста, откако бројот на заразени почна драстично да расте,...
Вести Македонија

НСДП: До политичка влада може да се дојде единствено преку слободни, демократски и фер избори!

НСДП смета дека техничката влада нема потреба повеќе да бара, ниту пак претседателот на државата да носи одлука за уште едно продолжување на вонредната состојба....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ИНТЕРВЈУ Бујар Османи: Граѓаните во 2016 година одлучија Никола Груевски да биде премиер. ДУИ одлучи Зоран Заев да биде премиер!

Љубиша Николовски
Влада формира тој што обезбедува мнозинство, а не тој што добива најмногу гласови. Тој што кај претседателот ќе обезбеди 61 пратеник и ќе го добие...
Вести Ви Препорачуваме Колумни

ДУИ секогаш „пука“ јако!

Љубиша Николовски
Албанец за Премиер е најновата понуда од страна на ДУИ. И ако се исполнат одредени околности нема да биде чудо ако тоа и случи. Не...