Author : Слободен печат

Вести Македонија Слајдер

Во Дебар петнаесетти ден нема новозаразени од „Ковид-19″

Слободен печат
Во Дебар и во последното деноноќие, или петнаесето по ред нема новодијагностицирани со „Ковид-19″, потврдуваат официјалните податоци. Тоа значи значи дека вкупниот број на заразени...
Вести Македонија

Во штипско свекор се обидел да ја обљуби снаата

Слободен печат
 Дваесет и седум годишна жена синоќа во штипската полиција пријавила дека нејзиниот свекор се обидел да ја обљуби. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова во соопштение...
Вести Македонија

Во Гостивар од утре покрај храна ќе се купува и кафе за носење

Слободен печат
Во Гостивар од утре покрај храна ќе се купува кафе за носење, а угостителските објекти ќе работат со шалтерска продажба, најави градоначалникот Арбен Таравари, нагласувајќи...
Вести Македонија Слајдер

СОНК во првомајскиот проглас бара почитување на социјалниот дијалог и неотпуштање на работници

Слободен печат
Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) нема да се приклучи кон прославувањето на Меѓународниот ден на трудот, бидејќи, како што велат, состојбата на...
Вести Македонија

Димитров на видео-конференција со Вархеји и колегите од регионот за Самитот ЕУ-ЗБ и справување со Ковид-19

Слободен печат
Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска учествуваше на видео-конференција со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји заедно со министрите за надворешни работи од земјите од регионот, во...
Вести Македонија

Поделени 550 заштитни маски на граѓаните на Крива Паланка

Слободен печат
Во Крива Паланка денеска волонтери на Општинската организација на Црвен крст, претставници на Совет на млади и од општинската комунална служба спроведоа акција за делење заштитни маски на...
Вести Македонија

Возовите со променет возен ред за време на првомајските празници

За време на првомајските празници, односно од 1 до 3 мај, патничките возови ќе сообраќаат со нов возен ред, соопштија денеска од ЖРСМ Транспорт АД...
Вести Македонија

Околу 140 работници вратени на работа по инспекциските контроли

Слободен печат
Околу 140 работници се вратени на работа по направените контроли на Инспекторатот за труд. Решенијата за отказ на работодавачите се поништени, објави денеска директорот на...
Вести Македонија

Сотирова-Бухова: Лицата во изолација и самоизолација да го почитуваат протоколот за излегување

Слободен печат
Лице кое е ставено со решение на Државниот санитарен здравствен инспекторат ДСЗИ позитивно на Ковид 19 за лекување и изолација може да го напушти местото...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во државните карантини приватни клиники нудат тестирање за Ковид 19, кој не сака да се тестира си оди дома, со ризик да е заболен

Дел од хотелите низ Скопје и државата веќе еден месец се претворени во државни карантини каде се сместуваат повратниците од странство. Процедурата е следна, нашинците...