22 C
Скопје

Author : Елизабета Дамјаноска-Спасеновска

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Премиерот Зоран Заев денеска најави дека Владата ќе прави кампањи од јавен интерес како што е процесот на вакцинација. Тој нагласи дека државата не сака...
Вести Македонија

ВИДЕО: Македонија очекува ЕУ да го испорача ветеното

Европа сега е исправена пред сериозен одговор, какви европски вредности и какви пораки ќе испрати и кон граѓаните на Северна Македонија, но и према Западен...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Портпаролката Митева: Утрешната средба помеѓу Мицковски и Пендаровски е државнички потег

Портпаролката на ВМРО ДПМНЕ, Марија Митева денеска во Утрински брифинг рече дека утрешната средба помеѓу претседателот на државата Стево Пендароовски и претседателот на ВМРО –...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Се одбележува денот на македонскиот јазик – нема „сквер“, и „резиденти“ туку „плоштад“ и „жители“

Петти мај е ден на македонскиот јазик. На овој ден во 1945 година со Решение на Народната влада на Федерална Македонија е усвоена азбуката на...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО | Командант Симоновски: Пожарникарската скала е поскапа затоа што е со дополнителна опрема

Набавката на противпожарната скала вредна 1,7 милиони евра предизвика голем интерес кај јавноста, посебно откако ВМРО – ДПМНЕ објави дека истата е набавена преку фирмата...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Од денеска започнува уписот на првачињата, за првпат постои можност и за електонски упис

Од денеска започнува уписот на првачиња. Во прво одделение ќе се запишуваат децата родени во 2015 година, а кои до крајот на годината ќе наполнат...
Вести Регион Слајдер

Зошто од коронавирус се умира најмногу на Балкан и во Централна Европа

Слободен печат
Од Чешка, преку Словенија, БиХ, Црна Гора, Северна Македонија до Бугарија…таму е највисока смртноста од Ковид-19 по глава на жител. Причина е што малку луѓе...
Вести Македонија Слајдер

Станови, куќи и 250.000 евра не се доволни како гаранција за Орце Камчев

Слободен печат
Бизнисменот останува во притвор, откако повисокиот суд ја одби гаранцијата од 1,7 милиони евра за да биде пуштен во домашен притвор. Бизнисменот Орце Камчев останува во притвор,...
Вести Македонија Слајдер

Велигден без полициски час, во сила останатите мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат
Полицискиот час вечер нема да важи и граѓаните ќе можат слободно да се движат, со почитување на мерките за заштита-носење маска и држење дистанца. Ова...
Вести Македонија Слајдер

Заев и Филипче даруваа крв по повод Денот на трудот – 1 Мај

Слободен печат
– Премиерот Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче денеска даруваа крв во Службата за трансфузиска медицина во Струмица, по повод 1 Мај –...