18 C
Скопје

Author : МИА Агенција

Вести Свет Слајдер

СЗО: Повеќе од 817.000 новозаразени од коронавирус за 24 часа

МИА Агенција
Повеќе од 817.000 заразени со коронавирус се регистрирани во последните 24 часа во светот, а починаа околу 13.400 лица, објави синоќа Светската здравствена организација (СЗО)....
Вести Свет Слајдер

Садик Кан реизбран за градоначалник на Лондон

МИА Агенција
Лабуристичкиот пратеник Садик Кан е реизбран за градоначалник на Лондон. Кан освои 55,2 проценти или 1,2 милиони гласови, додека конзервативниот кандидат Шон Бејли доби 44,8...
Вести Свет

Шкотските националисти освоија мнозинство во Парламентот

МИА Агенција
Шкотските партии за независност освоија мнозинство места во шкотскиот Парламент на изборите, со што им се дава можност да го покренат прашањето за втор референдум...
Вести Скопје

Дел од центарот на Скопје без вода

МИА Агенција
Поради дефект на затворачи од Ф-300 мм на бул .„Св.Кирил и Методиј” (до мисијата на ЕУ) во  центарот на Скопје, прекинато водоснабдување денеска имаат корисниците...
Вести Македонија Слајдер

Денот на Европа 9 Мај и годинава се одбележува во екот на пандемијата, но со бројни онлајн активности

МИА Агенција
Денот на Европа 9 Мај и оваа втора година по ред се одбележува во екот на пандемијата на Ковид-19. Поради рестрикциите, во Брисел и годинава...
Вести Македонија

„Вело родео” во Градски парк за Денот на Европа

МИА Агенција
По повод 9 мај- Денот на Европа, Здружението на граѓани Еко Логик, традиционално и оваа година организира „Вело родео” настани кои се одржуваат во рамки...
Вести Свет Слајдер

Остатоците од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

МИА Агенција
Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, јавија кинеските...
Вести Македонија

Кумановци шест години по „Диво Насеље”: Да не се повтори и да не се заборави

МИА Агенција
Денеска се навршуваат шест години од оружената престрелка во кумановско „Диво Насеље” во која загинаа осум припадници на безбедносните сили. Куманово се сеќава на 9...
Вести Македонија Слајдер

Заев за „Катимерини” : За Северна Македонија, за македонскиот народ, неприфатлива е било каква интервенција во македонскиот идентитет

МИА Агенција
За европската перспектива и бугарското вето, но и грчката поддршка, за Договорот од Преспа, како и за односите со поранешниот и актуелниот премиер на Грција,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Законските измени за недела да биде неработен ден, месецов на владина седница

МИА Агенција
Владата ги подготви законските измени кои ја дефинираат недела како неработен ден. Прецизирани се дејностите во кои неделниот одмор може да се замени и со...