Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица.

Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас.

Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може да го промени партнерот или и самите сте затворени, емотивно недостапни. Трето, чест случај е да сметате дека единствено доколку некого натерате да ве сака, ќе се чувствувате сакано. И грешите, нормално. Затоа започнете да работите на себе.

– Доколку сакате да привлекувате недостапни луѓе, прво морате да го средите внатрешниот „инвентар“, порача Полова.

профимедиа

– Тоа значи дека морате да развиете силен аспект на личност подготвена за љубов, па за почеток засакајте се себе си на здрав начин. Додека само се обидувате да добиете љубов од другите не мислејќи на себе, и понатака ќе привлекувате краткотрајни врски. Дури кога во целост ќе се засакате себе, ќе престанете да се обидувате да ги натерате другите да ве сакаат, бидејќи таквите емоции никогаш не се здрави и не можат ништо да донесат.

Прочитајте и...  Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Прочитај повеќе

Британска пејачка сними спот во синиот воз на Тито – Погледнете како тоа изгледа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рита Ора со накострешени гради во ресторан, па во диско! (ФОТО)

Слободен печат

Холивудските медиуми „горат“: Се оженил Леонардо Дикаприо?!

Слободен печат

Се сеќавам кога докторите ми кажаа дека нема да биде добро“: Наташа Беквалац со емотивна порака ѝ го честиташе роденденот на ќерката Катја! (ФОТО)

Слободен печат

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Jexi“ е комедија која ќе ве насмее, но и ќе ве потсети на секојдневната зависност на човекот од модерната технологија

Слободен печат

„The Pussycat Dolls“ повторно на удар: Гледачите се жалеле поради настапот на Никол и останатите девојки! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Меколи Калкин доби голема улога, еве каде ќе го гледаме (ВИДЕО)

Слободен печат

„Медена земја“ во „Еден на Еден“: Жителите на Бекирлија нè маваа со камења, не ни даваа да пиеме од нивната чешма! (ВИДЕО)

Слободен печат

Деми Мур покажа дека проѕирното не мора да биде и вулгарно (ФОТО)

Слободен печат

Мерил Стрип стана жешка црвенокоса – Кој би рекол дека има 70 години? (ФОТО)

Слободен печат

Морничави пораки кои би можеле да го уништат Џони Деп – Прво ќе ја удавиме, па потоа ќе ја запалиме!

Слободен печат

Кејт Мидлтон облече патики од 2.000 денари и за само еден час овој модел целосно се распродаде

Слободен печат