Десерт на денот: Чоколадни тартуфи

Овој брз десерт ќе ве освои со вкусот, но и со леснотијата за подготовка. А што е најважно, се приготвува од само три состојки. СОСТОЈКИ: – 400 г слатко кондензирано млеко – 90 г несквик со вкус на чоколадо – 90 г какао во прав – дополнително какао за посипување ПОДГОТВКА: Кондензираното млеко загрејте го …

Десерт на денот: Чоколадни тартуфи Read More »

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Ал Ахли му нуди договор на Алиоски и годишна заработка од 1,5 милион евра

Веднаш по завршувањето на минатата сезона Езџан Алиоски официјално се раздели со Лидс и летово е во потрага по нов клуб. Турските клубови како Галатасарај, Фенербахче и Трабзонспор се поврзуваа со македонскиот репрезентативец барем како што објавуваа досега тамошните медиуми. Денеска уште една шпекулација се врти околу иднината на Алиоски, односно според Педро Алмеида, известувач …

Ал Ахли му нуди договор на Алиоски и годишна заработка од 1,5 милион евра Read More »

ВИДЕО: Депај ги одушеви навивачите, со гол во дебито за Барселона

Денеска во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона екипата на Барселона триумфираше со 3:1 против Жирона. На стадионот „Јохан Кројф“ во Барселона својот дебитантски настап за каталонскиот гигант го имаше големото холандско засилување Мемфис Депај. Во првото полувреме Пике донесе за Барса од пенал во 21 минута, а 180 секунди подоцна предноста ја …

ВИДЕО: Депај ги одушеви навивачите, со гол во дебито за Барселона Read More »

ВИДЕО: Дете го прекина мечот на Борусија, погледнете што направи Халанд

Трансферот на Ерлинг Халанд од Борусија е топ тема ова лето, но младиот норвешки напаѓач и понатаму е член на клубот од Дортмунд со кој денеска одигра подготвителен натпревар против Атлетик Билбао. Мечот се одигра во швајцарскиот Ст. Гален, Гален и во еден момент го прекина едно мало момче кое не можеше да го дочека …

ВИДЕО: Дете го прекина мечот на Борусија, погледнете што направи Халанд Read More »

ВИДЕО: За вакво промашување од еден метар веднаш си на трансфер листа

Денеска во пријателски натпревар на „Алијанц“ Арената во рамките од „Ауди купот“ ремизираа екипите на Баерн Минхен и Ајакс со резултат 2:2 како подготовка за новата сезона. Холандскиот клуб доста подобро го отвори мечот и веќе во 10 минута поведе со голот на Лабјад по додавањето на Халер. Баварскиот гигант успеа да израмни во 40 …

ВИДЕО: За вакво промашување од еден метар веднаш си на трансфер листа Read More »

Солскјер потпиша нов договор со Манчестер јунајтед

Норвешкиот менаџер останува верен на клубот од „Олд Трафорд“, денеска официјално од таму информираат дека Оле Гунар Солскјер потпиша нов договор. Соработката меѓу двете страни ќе трае до 2024 година, со опција истата биде продолжена на уште една година. – Сите го знаат чувството кое го имам за овој клуб и задоволен сум што го …

Солскјер потпиша нов договор со Манчестер јунајтед Read More »

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања

Имате проблем и сакате совет од стручњак? Дора Попова-Узуновски, гешталт психолог и магистер на Психолошки науки во областа на клиничката и советодавната психологија, основач на Центарот за применета психологија „Дора“ во Скопје, ви дава совет како да го решите вашиот проблем. Поздрав Дора, Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене (на …

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања Read More »

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина

Кога Каси и Џои од Канзас Сити се запознале и се за вљубиле еден во друг, помислиле дека тоа ќе трае вечно. Среќните моменти продолжиле да се нижат, а во 2016 година станале родители на три бебиња. Во 2015 година добиле среќна веста дека ќе добијат тројка, иако веќе биле родители две постари ќерки, Клои …

ФОТО | Родила тројка и починала за десет дена: Таткото ја открива болната вистина Read More »

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години

Ако ја барате среќата, таа живее тука, во спокојството на селото Калишта, меѓу лотосите, трските, чистата вода, рибите, лебедите, карпите, песокот, во единствениот поглед на езерската широчина и во вашите очи. Сместено на северозападното крајбрежје на Охридското Езеро, на оддалеченост од само четири километри од Струга, се наоѓа селото Калишта, за мештаните – Калишча, карактеристично …

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години Read More »

ВИДЕО | „Луѓето се збунети“: Мајка направила маска за лице за своето бебе од сопственото млеко

И додека маските за лице веќе се дел од секојдневнието на многумина, една мајка отиде чекор подалеку и реши да го запознае своето бебе со благодетите на маската за лице. Лихн Та направила маска за лице од сопственото млеко и му ја ставила на лицето на своето новородено бебе. „Кога твоето бебе има акни, а …

ВИДЕО | „Луѓето се збунети“: Мајка направила маска за лице за своето бебе од сопственото млеко Read More »

Мајка ги истетовирала родендените на своите 7 деца за да не ги заборави: Имам премногу обврски!

Не е никаква тајна дека тетоважите се нешто што ќе останат на телото до крајот на животот. Затоа, пред некој да се одлучи на овој храбар чекор, треба добро да размисли. Мајка по име Кели од Манчестер сигурно нема да се покае поради своите тетоважи, бидејќи тие ѝ помагаат да не ги заборава родендените на …

Мајка ги истетовирала родендените на своите 7 деца за да не ги заборави: Имам премногу обврски! Read More »

МЗ: Од 330.320 граѓани со примени две дози вакцини само 96 се заразиле

Министерството за здравство информира дека од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на ковид по примена втора доза вакцина. Тоа значи дека само 0,02 % се заразиле со ковид што укажува колку е важно граѓаните да се вакцинираат. Од 96 те позитивни, 56 се заразиле во период помал од 21 …

МЗ: Од 330.320 граѓани со примени две дози вакцини само 96 се заразиле Read More »

Тетовци како да возат болиди: 7 возеле 70 км/ч побрзо од дозволеното

Денеска само во периодот од 07 до 13 часот полициски службеници од СВР Тетово спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, на територија на СВР Тетово, при што санкционирани се 69 возачи. Од нив 36 на територија на Тетово, а 33 на територија на Гостивар. 52 …

Тетовци како да возат болиди: 7 возеле 70 км/ч побрзо од дозволеното Read More »

На Табановце и Богородица се чека околу еден час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, информира АМСМ. Ј.П Македонија пат извести дека почнувајќи од 23.07.2021 (петок), во наредните три дена, поради изведување градежни работи на пат, (гребење и асфалтирање на коловозот), патниот правец  Р 2332 Царина – спој со Р 1301 Охрид – Свети Наум, ќе биде затворен за сообраќај  …

На Табановце и Богородица се чека околу еден час Read More »

ПРОЕКТ МКарти: Кои се истакнатите претставници на дијаспората први носители на МКарта

Во рамки на проектот „МКарта”, денеска е остварена видео средба со истакнати претставници на дијаспората, избрани да бидат носители на првите МКарти. Проектот, кој произлегува од надлежностите на Министерството за надворешни работи поврзан со дијаспората, беше претставен во мај оваа година од страна на министерот Бујар Османи. Како што информира МНР, денешната видео-средба следува по …

ПРОЕКТ МКарти: Кои се истакнатите претставници на дијаспората први носители на МКарта Read More »

Прилепскиот градоначалник и советници положија цвеќе пред споменикот на Ченто

По повод 64-годишнината од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто, делегации го посетија неговиот споменик во центарот на градот и се поклонија пред големиот деец. Пред неговиот споменик цвеќе положија и се поклонија прилепскиот градоначалник Илија Јованоски, претставниците на општинскиот совет и на политички партии. Методија Андонов-Ченто е роден …

Прилепскиот градоначалник и советници положија цвеќе пред споменикот на Ченто Read More »

ВИДЕО | На ТВ Пинк објавени морничави снимки од убиствата што ги вршела бандата на Беливук

За време на гостувањето на српскиот претседател Александар Вучиќ на ТВ Пинк, прикажана е снимка од убиството на Властимир Милошевиќ на трамвајските шини во улицата 27 март во центарот на Белград за кое е обвинет Вељко Беливук. -Ја имам видено оваа снимка и претходно. Станува збор за судир на два клана, ова момче е убиено …

ВИДЕО | На ТВ Пинк објавени морничави снимки од убиствата што ги вршела бандата на Беливук Read More »

Повредено дете и оштетен автомобил од паднато дрво во Центар

Вчера вечерта во скопската населба Дебар Маало што се наоѓа во општината Центар падна дрво при што повреди дете и оштети паркиран автомобил. Како што јави 360 степени, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, изјавил дека детето кое се наоѓало во близина на автомобилот врз кој падна дрвото, има само гребаници и не е сериозно …

Повредено дете и оштетен автомобил од паднато дрво во Центар Read More »

Вучиќ на ТВ Пинк: За Хрватите јас не сум идеална личност на оваа позиција

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Телевизијата Пинк одговараше на некои жешки теми кои се актуелни последниве денови во српската, но и балканската јавност. На нападите и обвиненијата во врска со криминалната група Вељко Беливук – Марко Миљковиќ, претседателот на Србија најави дека ќе бидат емитувани досега невидени снимки. На прашањето од водителката дали секој Србин …

Вучиќ на ТВ Пинк: За Хрватите јас не сум идеална личност на оваа позиција Read More »

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ирачките власти соопштија дека успеале да ги уапсат одговорните за нападот што усмрти повеќе од 30 лица на пазар во Багдад минатиот понеделник, што беше терористички напад нарачан од Исламска држава. -Осомничените ќе се појават пред правдата, информира премиерот Мустафа ал-Казими, јави Дојче веле. „Ги уапсивме сите членови на терористичката ќелија кои го планираа и …

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам Read More »

Рама тврди дека не изгубил ниту еден случај на Арбитражен суд, демократите дека сметката достигнува 447 милиони евра

Албанската држава призна 109,5 милиони евра финансиски обврски за плаќање на изгубени случаи на Арбитражен суд. Во меѓувреме, според податоците обработени од „Open Data”, обврските може да се зголемат за околу 300 милиони евра, со што вкупната вредност се зголемува на околу 447 милиони евра, пренесува Ора њуз. Според истиот извор, опозициската Демократска партија (ПД) …

Рама тврди дека не изгубил ниту еден случај на Арбитражен суд, демократите дека сметката достигнува 447 милиони евра Read More »

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања

Имате проблем и сакате совет од стручњак? Дора Попова-Узуновски, гешталт психолог и магистер на Психолошки науки во областа на клиничката и советодавната психологија, основач на Центарот за применета психологија „Дора“ во Скопје, ви дава совет како да го решите вашиот проблем. Поздрав Дора, Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене (на …

„Цел живот сум песимист, настаните секогаш имаат негативен исход за мене“: Психологот Дора Попова – Узуновски одговора на вашите прашања Read More »

Владеењето на Ана Винтур: Доколку излезе незадоволна од ревијата, таа колекција е однапред осудена на пропаст

Ана Винтур е позната како жена која владее со модниот свет, а нејзините стајлинзи ги поставуваат стандардите. Долгогодишна главна уредничка на најпрестижниот моден магазин Вог , е жена која неприсновено владее со светот на модата веќе неколку децении.   View this post on Instagram   A post shared by WINTOURDROBE (@wintourdrobe) Страв и трепет за …

Владеењето на Ана Винтур: Доколку излезе незадоволна од ревијата, таа колекција е однапред осудена на пропаст Read More »

Халима Адем откри зошто решила да се повлече од модната индустрија: Чувствував голем притисок затоа што бев првиот модел со хиџаб

Манекенката со муслиманско потекло, Халима Адем, која гордо носеше хиџаб на модните писти и на фотосесии, минатата година се повлече од модната индустрија. Неодамна, прозборе за тоа зошто решила да се повлече, пренесува „Тhe Guardian“. Аден се откажа од својата кариера во ноември 2020 година, повикувајќи се на компромитираните верувања и истакна дека се чувствува …

Халима Адем откри зошто решила да се повлече од модната индустрија: Чувствував голем притисок затоа што бев првиот модел со хиџаб Read More »

Жените низ времето: Анет Келерман – првата жена која облекла во јавност едноделен костим за капење

23. 7. 1907 – Австралиската пливачка, подоцна и глумица и писателка, Анет Келерман, ќе остане запаметена како прва жена која облекла во јавност едноделен костим за капење. Костимот сама го дизајнирала. Секако, тоа ја шокирало јавноста и завршила во затвор. До таа 1907 година вообичаено било жените да одат на плажа со долги фустани или …

Жените низ времето: Анет Келерман – првата жена која облекла во јавност едноделен костим за капење Read More »

ВИДЕО | Девојка сподели трик за чистење на лице кој стана вирален: Тоник со морска сол

Дали некогаш сте се вратиле од плажа и лицето ви било почисто? Не, не си замислувате. Солената морска вода може да има голем број лековити својства. Една корисничка на „ТикТок“ по враќањето од одмор забележала дека нејзиното лице е значително исчистено и затоа решила да ја донесе плажата во нејзината бања, па направила тоник со …

ВИДЕО | Девојка сподели трик за чистење на лице кој стана вирален: Тоник со морска сол Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

Повредено дете и оштетен автомобил од паднато дрво во Центар

Вчера вечерта во скопската населба Дебар Маало што се наоѓа во општината Центар падна дрво при што повреди дете и оштети паркиран автомобил. Како што јави 360 степени, градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, изјавил дека детето кое се наоѓало во близина на автомобилот врз кој падна дрвото, има само гребаници и не е сериозно …

Повредено дете и оштетен автомобил од паднато дрво во Центар Read More »

Шилегов, Георгиевски, Богдановиќ и Марин очекуваат поддршка на претстојните избори

Мислам дека СДСМ без оглед на личните и персонални решенија кои ќе бидат во постапката која што треба да заврши, ќе има целосно право, целосен легитимитет да побра иста или слична доверба од граѓаните на Скопје, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со претстојните локални избори. Шилегов, по денешниот настан по повод …

Шилегов, Георгиевски, Богдановиќ и Марин очекуваат поддршка на претстојните избори Read More »

Повредено е дете во откако падна дрво во Дебар маало

Во скопската населба Дебар Маало, во близина на влезот на основното училиште „Коле Неделковски“, синоќа паднало дрво кое лесно повредило дете и оштетило паркиран автомобил. Детето се здобило со лесни повреди. Во инцидентот бил оштетен и паркиран автомобил. Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, на својот фејсук профил вели дрвото е паднато поради исушените корени. …

Повредено е дете во откако падна дрво во Дебар маало Read More »

Утре без струја делови од повеќе скопски општини

Потрошувачите од Момин Поток, населбите Шуто Оризари, Скопје-Север, Топаана, најголем дел од општина Чаир, Топаанско поле, Бутел 2, Расадник, Визбегово, Кучевишка бара, Бутел 1, затвор Шутка, Општина Бутел и околината утре нема да имаат струја од 05.05 до 13.00 часот. Како што соопшти РЦУК, причината се планирани технички зафати во електро системот на ЕВН.

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје и годинава со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога градот се разбуди во урнатини под кои 1.070 лица го загубија животот, а 3.000 беа повредени. Традиционално во понеделник, на 26 јули, во 10 часот пред Споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес на Градските гробишта во …

Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес Read More »

Декласирани од Унгарија, младинците ќе играат за третото место на ФИБА „Челенџер“

Денеска во полуфиналниот натпревар на ФИБА „Челенџер“ за играчи „Под 20“ години македонската младинска репрезентација во Шопрон загуби со дури 55 коша разлика од домаќинот Унгарија со 99:44. После двете победи над Луксембург и Романија и поразот од Швајцарија во групната фаза, избраниците на селекторот Тони Симиќ се најдоа во полуфиналето каде што доста убедливо …

Декласирани од Унгарија, младинците ќе играат за третото место на ФИБА „Челенџер“ Read More »

ВИДЕО: Во Токио се шегуваа со НБА ѕвездата, тоа не му се допадна на Дурент

На Кевин Дурент не му се допадна тоа што што неговите сонародници се шегуваа со него на свеченото отворање на ЛОИ 2020 во Токио, а тоа можеше да се види по неговата реакција. Офијално се отворени Летните олимписки игри во кои исто така се очекува САД да освојат голем број на медали. Американскиот кошаркарски „дрим-тим“ …

ВИДЕО: Во Токио се шегуваа со НБА ѕвездата, тоа не му се допадна на Дурент Read More »

ФИБА „Челенџер“: Македонските кошаркари за место во финалето против Унгарија

Унгарците ја завршија групната фаза на ФИБА „Челенџер“ во Шопрон за играчи „Под 20“ години со максимален ефект, совладувајќи ги Белорусија, Словачка и Косово со вкупна кош-разлика од 73 поени. Во директниот дуел за првото место, домаќинот Унгарија беше подобра од белоруската селекција со конечен резултат 93:81. Унгарците остварија три максимални победи и ќе бидат …

ФИБА „Челенџер“: Македонските кошаркари за место во финалето против Унгарија Read More »

Нашите кошаркари ќе играат во полуфиналето на ФИБА „Челенџерот“ во Шопрон

После двете победи над Луксембург (73:57) и Романија (79:78) денеска во последното трето коло од групната фаза македонската младинска селекција „Под 20“ години загуби од Швајцарија со 65:79. Но, и покрај поразот избраниците на селекторот Тони Симиќ во конечната разврска од групата „Д“ го освоја второто место кое води во следниот круг, поточно во полуфиналето …

Нашите кошаркари ќе играат во полуфиналето на ФИБА „Челенџерот“ во Шопрон Read More »

„Спејс џем 2“ му го наполни банкарското салдо, Лебон Џејмс стана милијардер

Ѕвездата на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс ова лето е активен и надвор од кошаркарските терени, тој е главен актер во филмот „Спејс Џејм 2“ кој почна да се емитува во кината во САД, а покрај слабите рецензии, има голема гледаност. „Space Jam: A New Legacy“: Финансиски успех, остри критики од носталгичарите Џејмс освен што е …

„Спејс џем 2“ му го наполни банкарското салдо, Лебон Џејмс стана милијардер Read More »

ФОТО | Неговата сопруга го остави поради друга жена: Полубратот на „Кардашијанките“ – Броди Џенер нема среќа во љубовта

Броди Џенер конечно се опорави по скандалот и ја врати насмевката на лицето. Познат по учествата во бројните реални шоуа, 36-годишник важи за еден од најголемите заводници во Холивуд. За неговата популарност придонесе и фактот дека тој е полубрат на славните сестри Кардашијан.   View this post on Instagram   A post shared by Brody …

ФОТО | Неговата сопруга го остави поради друга жена: Полубратот на „Кардашијанките“ – Броди Џенер нема среќа во љубовта Read More »

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме

Последниот великан на класичната филозофија, Хегел ни остави во аманет голема животна мудрост. Георг Вилхелм Фридрих Хегел (1770 – 1831) бил германски филозоф кој важи за еден од најголемите и најважните филозофи на сите времиња. Роден е на 27 август 1770 година во Штутгарт, а починал како жртва на епидемијата на колера, на 14 ноември …

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме Read More »

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води

Запознајте ги Игор и Луна, кучиња спасувачи од Италија, кои благодарение на нивната брза реакција спасија 15-годишна сурферка кој започнала да се дави во разбрануваните води. Нивниот херојски чин е документиран, а видеото за кратко време стана хит на социјалните мрежи. „Луна, млад лабрадор со медова боја на крзно, успеа прва да стигне до сурферката. …

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води Read More »

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии

Иако поминаа децении од овие настани, за нив се зборува како да се случиле вчера. Еве некои од најбизарните теории на заговор поврзани со стариот Холивуд: Смртта на Елвис Присли Контроверзноста околу смртта на кралот на рокенролот, не престанува со децении, а теоретичарите на заговор во оваа приказна пронајдоа вистинска плодна долина за развој на најзамислените теории. …

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии Read More »

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ престојува во Црна Гора, а по спектакуларниот настап, слободното време пејачката го користи за опуштање и уживање. Ги искористи сите придобивки на Будва, изнајми плажа и брод и уживаше заедно со својата ќерка Анастасија и пријателите, вклучувајќи ја и пејачката Марина Висковиќ.   View this post on Instagram   A …

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? ?

Многу славни личности починаа релативно млади или во време кога се чинеше дека имаат многу повеќе да му понудат на светот. Иако оставија неизбришлива трага во својата професија и инспирираа милиони, на нивните обожаватели не им беше лесно да се помират со фактот дека ги нема повеќе. Размислувајќи за починатите славни личности, еден експерт за …

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? ? Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Најстариот жител на белградската ЗОО има 85 години: Алигаторот Мујa бара женка за парење

Мујa пристигнал во српскиот главен град на 12 септември 1937 година, една година по основањето на Зоолошката градина. Кога пристигнал, тој веќе бил возрасно животно. И покрај тоа што неговата точна возраст не се знае, алигаторот Мујa од Зоолошката градина во Белград има најмалку 85 години. И во деветтата деценија од животот, не престанува да …

ВИДЕО+ФОТО | Најстариот жител на белградската ЗОО има 85 години: Алигаторот Мујa бара женка за парење Read More »

Необично пријателство помеѓу бразилскиот поштар и животните

Поштар од Бразил, по име Кристијано да Силва Антунес, стана популарен на интернет, фотографирајќи се со животните со кои се среќава во куќите и во дворовите до кои доставува пошта.   Антунес се нарекува себеси „Carteiro Amigo Dos Animais“, што значи на „поштар што е пријател на животните“. Како што изјавува многупати на Инстаграм, главната негова …

Необично пријателство помеѓу бразилскиот поштар и животните Read More »

Подарок

Си биле тројца рибари и ловеле риба на Дојранско Езеро. Едниот фаќа златен крап. Крапот му проговорува со човечки глас. – Пушти ме во водата и ќе ти дадам еден подарок. – Каков подарок? – прашува заинтересирано рибарот. – Избери си сам: Голема љубов, голема мудрост или милион денари. – Сакам мудрост! – без многу …

Подарок Read More »

Згодна девојка

Трпе се пушта на Трпана: – Девојко, многу си згодна! – Аааа, тоа од пливање ми е, секој ден идам на базен. – А да ја жбрцнеше малку главата?

ВИДЕО | На ТВ Пинк објавени морничави снимки од убиствата што ги вршела бандата на Беливук

За време на гостувањето на српскиот претседател Александар Вучиќ на ТВ Пинк, прикажана е снимка од убиството на Властимир Милошевиќ на трамвајските шини во улицата 27 март во центарот на Белград за кое е обвинет Вељко Беливук. -Ја имам видено оваа снимка и претходно. Станува збор за судир на два клана, ова момче е убиено …

ВИДЕО | На ТВ Пинк објавени морничави снимки од убиствата што ги вршела бандата на Беливук Read More »

Вучиќ на ТВ Пинк: За Хрватите јас не сум идеална личност на оваа позиција

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Телевизијата Пинк одговараше на некои жешки теми кои се актуелни последниве денови во српската, но и балканската јавност. На нападите и обвиненијата во врска со криминалната група Вељко Беливук – Марко Миљковиќ, претседателот на Србија најави дека ќе бидат емитувани досега невидени снимки. На прашањето од водителката дали секој Србин …

Вучиќ на ТВ Пинк: За Хрватите јас не сум идеална личност на оваа позиција Read More »

Рама тврди дека не изгубил ниту еден случај на Арбитражен суд, демократите дека сметката достигнува 447 милиони евра

Албанската држава призна 109,5 милиони евра финансиски обврски за плаќање на изгубени случаи на Арбитражен суд. Во меѓувреме, според податоците обработени од „Open Data”, обврските може да се зголемат за околу 300 милиони евра, со што вкупната вредност се зголемува на околу 447 милиони евра, пренесува Ора њуз. Според истиот извор, опозициската Демократска партија (ПД) …

Рама тврди дека не изгубил ниту еден случај на Арбитражен суд, демократите дека сметката достигнува 447 милиони евра Read More »

Над сто заболени меѓу кои и 15 туристи денес во Црна Гора

Во Црна Гора во изминатите 24 часа се регистрирани 132 нови случаи на заразени од коронавирус, меѓу кои има и 15 туристи, соопшти тамошниот Институт за здравје. За првпат од мај месец во Црна Гора бројот на позитивни ковид тестови надмина 100. Од почетокот на пандемијата во Црна Гора се регистрирани 101.061 заболен, а починаа …

Над сто заболени меѓу кои и 15 туристи денес во Црна Гора Read More »

Силен земјотрес на грчкиот остров Крит: Пукаа ѕидови на старите куќи

Земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала го потресе Крит, предизвикувајќи материјална штета главно на старите куќи, јави Катимерини. Епицентарот бил на 22 километри југоисточно од главниот град на островот, Ираклион, на длабочина од 4,5 километри. По овој земјотрес имало уште неколку последователни потреси.

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио

Започнаа натпреварите од ракометниот турнир на Олимписките игри кои се одржуваат во Токио, Јапонија, а во истиот учествуваат вкупно 12 репрезентации поделени во две групи. Во групата „А“ во рамките од првото коло, Норвешка го совлада Бразил со 27:24, најефикасен беше Сагонсе со осум голови во победничките редови. Потоа Франција со 33:27 славеше над Аргентина, …

Николов и Начевски го судеа првиот меч на Олимписките игри во Токио Read More »

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург

Три дена по доаѓањето на португалското лево крило Рибеиро, Металург се засили и на позицијата лев бек. Нов ракометар на Металург е Французинот Абдула Мане, кој потпиша двегодишен договор. Мане (190 см, 85 кг) е млад 25-годишен ракометар кој доаѓа од Дижон, а претходно настапувал и во Безансон, Белфорт и Мулхаус и беше најдобар стрелец …

Абдула Мане е третиот Французин во редовите на Металург Read More »

Божиќ Павлетиќ: Е. Пелистер расте секоја година, ги има сите предуслови за одлична сезона

Е. Пелистер ги промовира новите засилувања пред стартот на следната сезона, во составот на Жељко Бабиќ пристигна хрватското десно крило Јосип Божиќ Павлетиќ. Битолчани на позицијата десно крило ќе го има и македонскиот репрезентативец Ненад Костески. Божиќ Павлетиќ вели дека мора да се размислува од натпревар во натпревар и дека против секого екипата ќе оди …

Божиќ Павлетиќ: Е. Пелистер расте секоја година, ги има сите предуслови за одлична сезона Read More »

Потврден распоредот за ЛШ, Вардар трипати домаќин во првите четири кола

Европската ракометна федерација (ЕХФ) го потврди распоредот за Лигата на шампионите во новата натпреварувачка сезона 2021/2022. Вардар 1961 трипати ќе биде домаќин во првите четири кола во рамките од групата „А“ каде што се и Пик Сегед, Кил, Алборг, Мешков Брест, Монпелје, ППД Загреб и Елверум. Во новата сезона во групната фаза од ЛШ „црвено-црните“ …

Потврден распоредот за ЛШ, Вардар трипати домаќин во првите четири кола Read More »

Данските ракометари во Токио се чувствуваат измамени: Овие Игри немаат смисла

Актуелните светски и олимписки ракометни шампиони Данците се револтирани од ограничувањата поради ситуацијата со ковид-19 по нивното пристигнување во Јапонија. Селекторот на Данска, Николај Јакобсен вели дека не гледа смисла во одржување на Летните олимписки игри под вакви услови. До заминувањето во Олимпиското село, Данците се сместени во многу луксузен хотел на брегот на Окинава, …

Данските ракометари во Токио се чувствуваат измамени: Овие Игри немаат смисла Read More »

Урбаната мафија од „белата палата“

Пред шест и кусур години, слушавме снимки од највисоки функционери на власта – тогашниот премиер, министри и шефот на УБК – како со години биле опседнати со купопродажба на плацови на Водно и самоволни измени на урбанистички планови заради личен интерес. Слушавме како дури и на паузи од владини седници премиерот и министерот за транспорт …

Урбаната мафија од „белата палата“ Read More »

Aмнестии, амнезии и (не)правна држава

Додека деновите броиме кого однеле да служи казна во Идризово, кој останал во домашен притвор, кого осудиле а кого ослободиле за дела стари по 10 години, во јавноста повторно се појави повикот за ослободување на осудените за 27 Април. Темата овој пат ја реактуелизира лидерот на Левица, пратеникот Димитар Апасиев кој напиша дека за упадот …

Aмнестии, амнезии и (не)правна држава Read More »

Си немала ВМРО-ДПМНЕ работа…

Ви текнува што вели народот, што правел ѓаволот кога си немал работа? Во недостиг на некаква политичка понуда, е баш тоа им го прави постојано ВМРО-ДПМНЕ, на цела земја и на сите нејзини граѓанки и граѓани, веќе 30 години самостојност. Еве сега им попречил датумот на локалните избори. Прво направија цела кампања, бараа одложување на …

Си немала ВМРО-ДПМНЕ работа… Read More »

Политичкото ѓубре од социјалните мрежи ги поплави медиумите

Медиумите немаат веќе никаков „филтер“ на политичкиот смет што доаѓа од социјалните мрежи. Политичарите тераат кампањи со пцости и погрдни зборови, а медиумите тоа го голтаат беа трошка задршка. Последната анкета на Брима покажува дека народот го преферира СДСМ како водечка партија на која и верува и ѝ   ја доверува локалната власт, иако можеби има …

Политичкото ѓубре од социјалните мрежи ги поплави медиумите Read More »

Руска гасна завеса помеѓу Вашингтон и Берлин

Како и што доликува, американскиот претседател во Белата куќа ѝ изрази големо почитување на германската канцеларка, која соработуваше со четворица шефови на Белата куќа, а оваа есен, по 16 години на власт, заминува во политичка пензија. Џо Бајден и Ангела Меркел разгледаа многу приоритети за кои не се согласуваат – од приврзаноста до демократијата, климатските …

Руска гасна завеса помеѓу Вашингтон и Берлин Read More »

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам

Ирачките власти соопштија дека успеале да ги уапсат одговорните за нападот што усмрти повеќе од 30 лица на пазар во Багдад минатиот понеделник, што беше терористички напад нарачан од Исламска држава. -Осомничените ќе се појават пред правдата, информира премиерот Мустафа ал-Казими, јави Дојче веле. „Ги уапсивме сите членови на терористичката ќелија кои го планираа и …

Уапсени организаторите на атентатот на пазарот во Багдад пред Курбан Бајрам Read More »

Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош

Над 160.000 лица демонстрираа во Франција против новите здравстени мерки, од кои околу 11.000 во Париз.  Полицијата вечерва успеа да ја врати контролата кај Елисејските полиња, додека демонстрантите им викаа: „ова го правиме за вашите деца”; „Направете државен удар, момци!”, јави дописникот на МИА. Според процените на Министерството за внатрешни работи денеска демонстрираа 161. 000 …

Судири меѓу полицијата и противниците на здравствениот пасош Read More »

Британските лекари предупредуваат: Зимава може 60.000 луѓе да умрат од грип

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки. Според најновите извештаи комбинацијата од ковид-19, грип и респираторни вируси може да предизвика сериозно оптоварување на болничкиот систем. Научниците …

Британските лекари предупредуваат: Зимава може 60.000 луѓе да умрат од грип Read More »

Го спасиле откако три дена поминал во поплавена подземна гаража

Ли Јонгшенг од централниот дел на Кина е спасен откако три дена поминал заробен во поплавената подземна гаража. По исушувањето на ходникот на истото место каде што е пронајден Ли, пронајдени се и четири тела, јави кинеската државна телевизија, пренесува Блиц. Бројот на жртви во поплавите се искачи на 58, откако во вторникот градот Женгџу …

Го спасиле откако три дена поминал во поплавена подземна гаража Read More »

Пратениците во Уганда поделиле 25 милиони евра за да си купат нови автомобили

Властите на Уганда неделава им поделија на своите пратеници околу 25 милиони евра за набавка на автомобили, што предизвика незадоволство во оваа африканска земја, која е сериозно погодена од епидемијата на коронавирусот. Секој од 529-те пратеници добил по околу 200 милиони угандски шилинзи (околу 48.000 евра). Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени, поради големиот број на …

Пратениците во Уганда поделиле 25 милиони евра за да си купат нови автомобили Read More »

Нема медал за македонските одбојкари на Балканијадата во Приштина

После поразот од Црна Гора, само теоретски шанси остануваа за младите македонски одбојкари да дојдат до еден од медалите на Балканијадата во Приштина, Косово. Денеска нашата селекција не успеа да ја оствари целта откако загубија од Турција во три сета во последното коло на Балканското првенство за играчи до 20 години. Турнирот нашите одбојкарски надежи …

Нема медал за македонските одбојкари на Балканијадата во Приштина Read More »

Ѓоковиќ и на Олимпијадата во Токио блеска со нови рекорди

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ успешно го започна походот на олимпиското злато против Уго Делиен. Покрај тоа со овој триумф српскиот ас повторно ги надмина најголемите ривали, веројатно Ноле тоа не го знаеше ни во моментите кога мечот заврши. Тениските аналитичари објави табела на која статистиката јасно кажува, Ѓоковиќ има најголем процент на победи …

Ѓоковиќ и на Олимпијадата во Токио блеска со нови рекорди Read More »

ВИДЕО: Андоновски и САД ја забележаа првата победа на Игрите во Токио

Продолжија натпреварите од женскиот фудбалски турнир на Летните олимписки игри во Токио, а репрезентацијата на САД ја оствари првата победа. Американките кои во првиот меч беа изненадени со високиот пораз од Шведска (3:0), денеска во рамките од групата „Г“ го совладаа Нов Зеланд со 6:1. САД се предводени од Влатко Андоновски, македонскиот тренер кој како …

ВИДЕО: Андоновски и САД ја забележаа првата победа на Игрите во Токио Read More »

ФОТО: Финале за македонскиот кајак-спуст, одлични резултати во Италија

На натпреварите кои се одржаа на 23 и 24 јули од 1. коло на Европскиот Куп на реката Ноче во Мецана, Италија македонската репрезентација забележа одлични резултати во Спринт натпреварот со пласман на Александар Златаров на седмото место и Љубомир Спасиќ на 11 место во финалето, Енис Небиовски заврши на 21 позиција. Забележителен е и …

ФОТО: Финале за македонскиот кајак-спуст, одлични резултати во Италија Read More »

ВИДЕО: Кина најдобра со четири медали на првиот ден, остварени нови олимписки рекорди

Заврши првиот натпреварувачки ден Летните олимписки игри во Токио, беа доделени вкупно 37 медали, а вкупно 28 држави имаа свој претставник на подиумите. САД изненадувачки не освои медал на првиот ден, Кина најсилно започна со четири медали, од кои три златни и еден бронзен. Добро стартуваа и Италија и домаќинот Јапонија со по два медали, …

ВИДЕО: Кина најдобра со четири медали на првиот ден, остварени нови олимписки рекорди Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“

Добре дојдовте, господине Тар, на дваесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“ во Скопје. Јас сум Влатко Галевски, а ова е мојот колега Златко. Ви благодариме за одвоеното време за разговор. Можеме да започнеме? – Само напред. Имам само половина час на располагање. Господине Тар, кога сфативте дека ќе се занимавате со филм? – …

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“ Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

ФОТО | Трагичната судбина на Бјорн Андресен: Убавината го однела во депресија и алкохолизам

Жив доказ дека убавината може да биде проклетство е момчето чие детство го украл опасно манипулативниот филмски режисер. Познатиот филмски режисер Лукино Висконти го барал „совршениот убавец“ во седумдесеттите години за да глуми во неговиот филм „Смрт во Венеција“. Кандидатот морал да има толку восхитувачки изглед за да може публиката да поверува дека само неговата …

ФОТО | Трагичната судбина на Бјорн Андресен: Убавината го однела во депресија и алкохолизам Read More »

„Спејс џем 2“ му го наполни банкарското салдо, Лебон Џејмс стана милијардер

Ѕвездата на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс ова лето е активен и надвор од кошаркарските терени, тој е главен актер во филмот „Спејс Џејм 2“ кој почна да се емитува во кината во САД, а покрај слабите рецензии, има голема гледаност. „Space Jam: A New Legacy“: Финансиски успех, остри критики од носталгичарите Џејмс освен што е …

„Спејс џем 2“ му го наполни банкарското салдо, Лебон Џејмс стана милијардер Read More »

„Space Jam: A New Legacy“: Финансиски успех, остри критики од носталгичарите

Филмот „Space Jam: A New Legacy“ доживеал голем успех со заработка од 31,6 милиони долари на првиот викенд на отворање и се искачил на првото место во северноамериканскиот „бокс-офис“, пренесува „BBC“. Кошаркарскиот-анимиран филм кој е „продолжение“ на оригиналот од 1996 година со Мајкл Џордан во главната улога, ја следи ѕвездата на НБА, Леброн Џејмс, заедно …

„Space Jam: A New Legacy“: Финансиски успех, остри критики од носталгичарите Read More »

Нема медал за македонските одбојкари на Балканијадата во Приштина

После поразот од Црна Гора, само теоретски шанси остануваа за младите македонски одбојкари да дојдат до еден од медалите на Балканијадата во Приштина, Косово. Денеска нашата селекција не успеа да ја оствари целта откако загубија од Турција во три сета во последното коло на Балканското првенство за играчи до 20 години. Турнирот нашите одбојкарски надежи …

Нема медал за македонските одбојкари на Балканијадата во Приштина Read More »

Ал Ахли му нуди договор на Алиоски и годишна заработка од 1,5 милион евра

Веднаш по завршувањето на минатата сезона Езџан Алиоски официјално се раздели со Лидс и летово е во потрага по нов клуб. Турските клубови како Галатасарај, Фенербахче и Трабзонспор се поврзуваа со македонскиот репрезентативец барем како што објавуваа досега тамошните медиуми. Денеска уште една шпекулација се врти околу иднината на Алиоски, односно според Педро Алмеида, известувач …

Ал Ахли му нуди договор на Алиоски и годишна заработка од 1,5 милион евра Read More »

Декласирани од Унгарија, младинците ќе играат за третото место на ФИБА „Челенџер“

Денеска во полуфиналниот натпревар на ФИБА „Челенџер“ за играчи „Под 20“ години македонската младинска репрезентација во Шопрон загуби со дури 55 коша разлика од домаќинот Унгарија со 99:44. После двете победи над Луксембург и Романија и поразот од Швајцарија во групната фаза, избраниците на селекторот Тони Симиќ се најдоа во полуфиналето каде што доста убедливо …

Декласирани од Унгарија, младинците ќе играат за третото место на ФИБА „Челенџер“ Read More »

ВИДЕО: Депај ги одушеви навивачите, со гол во дебито за Барселона

Денеска во пријателски натпревар како подготовка за новата натпреварувачка сезона екипата на Барселона триумфираше со 3:1 против Жирона. На стадионот „Јохан Кројф“ во Барселона својот дебитантски настап за каталонскиот гигант го имаше големото холандско засилување Мемфис Депај. Во првото полувреме Пике донесе за Барса од пенал во 21 минута, а 180 секунди подоцна предноста ја …

ВИДЕО: Депај ги одушеви навивачите, со гол во дебито за Барселона Read More »

ВИДЕО: Дете го прекина мечот на Борусија, погледнете што направи Халанд

Трансферот на Ерлинг Халанд од Борусија е топ тема ова лето, но младиот норвешки напаѓач и понатаму е член на клубот од Дортмунд со кој денеска одигра подготвителен натпревар против Атлетик Билбао. Мечот се одигра во швајцарскиот Ст. Гален, Гален и во еден момент го прекина едно мало момче кое не можеше да го дочека …

ВИДЕО: Дете го прекина мечот на Борусија, погледнете што направи Халанд Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Новогодишни бастунчиња

Состојки 250 гр путер 250 гр шеќер 1 јајце 3 пакетчиња ванилин шеќер 2 лажици млеко 750 гр брашно малку сол црвена боја за половината тесто шеќерни бонбони за декорација Подготовка Замесете тесто од сите состојки. Во едната половина ставете црвена боја и убаво премесете го тестото. Ставете го во фрижидер да отстои еден час. …

Новогодишни бастунчиња Read More »

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени!

И покрај очигледните здравствени придобивки – кајсиите се полни со витамини, елементи во трагови и корисни киселини – не треба да претерувате. Поради високата содржина на шеќер, кајсии (особено сушени) се контраиндицирани за дијабетичари, а нивниот сок заситен со овошни киселини може да го иритира дигестивниот тракт. Сепак, придобивките на неколку кајсии на ден далеку …

Еве зошто треба да јадете кајсии: Погледнете што се случува во вашето тело ако се на вашето мени! Read More »

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори?

Експертскиот кабинет на премиерот Здравко Кривокапиќ од самиот почеток се соочи со бројни критики и тоа дури повеќе од парламентарното мнозинство, одошто од опозицијата. Во нападите предничеше просрпскиот Демократски фронт (ДФ) кој уште на почетокот порача дека по 200 дена ќе ги преиспита резултатите на владата. Случувањата од минатиот месец, кога другиот дел од власта кој …

Црна Гора: Владата се ниша – компромис или нови избори? Read More »

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ

Со документот кој го добија претставници на ЕУ во април се предлагаше прекројување на границите по етнички линии на Западниот Балкан, во обид да се одблокираат европската иднина и закочените реформи во регионот. Нон-пејперот, чиј наводен творец беше словенечкиот премиер Јанез Јанша, предизвика бура од негативни реакции во Босна и Херцеговина која се надева на членство во …

Брисел контра нон-пејперот на Јанша: Унитарна БиХ има иднина во ЕУ Read More »

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко?

За оние кои сметаат дека спортот не е многу важен, нека погледнат како Англичаните го дочекаа своето прво фудбалско финале по педесет години. Или Италијанците, со финалистот на Вимблдон, Беретини, и европскиот фудбалски шампион. Значи, спортот е многу важен, одново, инаку не би вредел толку. Теориите на заговор велат дека еден процент од луѓето поседуваат …

Во ерата на Новак Ѓоковиќ: Има ли нешто послатко? Read More »

Зошто на Србија ѝ се важни четниците?

Во Република Србија не се откажуваат од ревизионистичките процеси со кои сакаат позитивно да ги прикажат индивидуалните губитници од Втората светска војна, па Високиот суд во Белград минатата недела го рехабилитираше поранешниот командант на четничкиот расинско-топлички одред, полковникот Драгутин Кесеровиќ. Тој соработувал со претседателот на квислиншката српска влада, Милан Недиќ, еден е од архитектите на …

Зошто на Србија ѝ се важни четниците? Read More »

Постизборна Бугарија: Што (не) вети Слави Трифонов?

Фокусот на сите политички дискусии во последните денови во Бугарија е составот на нацрт-владата, што ја претстави Слави Трифонов. Ова е несомнено значајно и веројатно ќе биде причина за успехот или неуспехот на кабинетот при неговото гласање во Националното собрание. Но, има нешто друго што засега останува во втор план – во истото видео од …

Постизборна Бугарија: Што (не) вети Слави Трифонов? Read More »

Наскоро во употреба реконструираниот пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“

Во наредните денови по техничкиот прием ќе биде пуштен во употреба реконструираниот регионален пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево”. Реконструкцијата на овој пат е во должина од 5,5 километри, а според премиерот Зоран Заев, граѓаните од Битола и регионот сега имаат лесна врска со рекреативните локации под Пелистер, како и со ски центарот …

Наскоро во употреба реконструираниот пат Битола – Нижеполе – Ски центар „Стрежево“ Read More »

Земјоделци од Чешиново-Облешево ја блокираа изградбата на експресниот пат Штип – Кочани

Земјоделци од селата Спанчево, Соколарци и Бања во општина Чешиново-Облешево, денеска излегоа на двочасовен предупредувачки протест, при што со земјоделска механизација го блокираа сообраќајот и изградбата на експресниот пат Штип – Кочани. На тој начин искажаа незадоволство зашто и покрај нивните реагирања и упатени писмени барања до надлежните државни институции, не добиле, како што рекоа, …

Земјоделци од Чешиново-Облешево ја блокираа изградбата на експресниот пат Штип – Кочани Read More »

Двојно поевтините давачки – заштеда за побогатите

Безмалку 4.600 сопственици на возила со странски регистерски таблички го фатија рокот и успеаја да добијат македонски таблички за двојно помала сума. Од нив 3.265 се со бугарски таблички, информираа за „Слободен печат“ од Царинската управа на Македонија. Вкупно се наплатени 400 милиони денари (6,5 милиони евра) како увозни давачки. Иако нема официјална бројка за …

Двојно поевтините давачки – заштеда за побогатите Read More »

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Според средната курсна листа на НБРСМ, еврото денеска изнесува 61.4858 денари, а американскиот долар чини 52.2527 денари. Британската фунта изнесува 71.8796 денари.

Бесими: Годишната заштеда за осмата еврообврзница изнесува 12 милиони евра

Со репрограмирање на каматната стапка од 3,975 отсто за еврообврзница 3 на историски најниската каматна стапка од 1,625 отсто за осмата еврообврзница, годишната заштеда по основ камата изнесува 12 милиони евра, истакнува министерот за финансии Фатмир Бесими во објава на својот Фејсбук. – Денеска успеавме да докажеме дека буџетот е ликвиден. Денеска извршивме исплата на …

Бесими: Годишната заштеда за осмата еврообврзница изнесува 12 милиони евра Read More »

ФОТО | Неговата сопруга го остави поради друга жена: Полубратот на „Кардашијанките“ – Броди Џенер нема среќа во љубовта

Броди Џенер конечно се опорави по скандалот и ја врати насмевката на лицето. Познат по учествата во бројните реални шоуа, 36-годишник важи за еден од најголемите заводници во Холивуд. За неговата популарност придонесе и фактот дека тој е полубрат на славните сестри Кардашијан.   View this post on Instagram   A post shared by Brody …

ФОТО | Неговата сопруга го остави поради друга жена: Полубратот на „Кардашијанките“ – Броди Џенер нема среќа во љубовта Read More »

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ престојува во Црна Гора, а по спектакуларниот настап, слободното време пејачката го користи за опуштање и уживање. Ги искористи сите придобивки на Будва, изнајми плажа и брод и уживаше заедно со својата ќерка Анастасија и пријателите, вклучувајќи ја и пејачката Марина Висковиќ.   View this post on Instagram   A …

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање Read More »

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? ?

Многу славни личности починаа релативно млади или во време кога се чинеше дека имаат многу повеќе да му понудат на светот. Иако оставија неизбришлива трага во својата професија и инспирираа милиони, на нивните обожаватели не им беше лесно да се помират со фактот дека ги нема повеќе. Размислувајќи за починатите славни личности, еден експерт за …

ФОТО | Славни личности кои прерано го напуштија овој свет: Како денес би изгледале Ленон, Присли, Меркјури и Боуви доколку сè уште беа меѓу нас? ? Read More »

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“

Добре дојдовте, господине Тар, на дваесеттото издание на Фестивалот за европски филм „Синедејс“ во Скопје. Јас сум Влатко Галевски, а ова е мојот колега Златко. Ви благодариме за одвоеното време за разговор. Можеме да започнеме? – Само напред. Имам само половина час на располагање. Господине Тар, кога сфативте дека ќе се занимавате со филм? – …

Ексклузивно: Интервју со Бела Тар за „Синедејс“ Read More »

ФОТО | Игор Џамбазов: Пријателе не ти се лутам што ме навредуваш на мојот Инстаграм

Омилениот актер и шоумен на многу генерации, Игор Џамбазов  на својот инстаграм – профил постојано објавува фотографии од неговиот приватен живот, спомени од минатото, фотографии и пораки посветени на семејството, пријателите, колегите, но и на непријателите. Во негов стил, Џамбазов на својот инстаграм – профилот објави фотографија која според тоа што пишува на неа е …

ФОТО | Игор Џамбазов: Пријателе не ти се лутам што ме навредуваш на мојот Инстаграм Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година!

Овен Имате зголемен прилив на пари, но и зголемени трошоци. Бидете внимателни. Ве очекува интересно познанство со личност родена во знакот Девица. Можни се тегоби врзани за грлото. Бик Ве очекува зголемена заработувачка. Ќе бидете задоволни со промените на работа. Саканата личност ви пружа се што ви е потребно. Склони сте кон дебелеење. Близнаци Ве …

Љубов, кариера и пари: Дневен хороскоп за 10.01.2020 година! Read More »

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август

Патувачкото кино на „МакеДокс“ минатиот викенд (9 и 10 јули) беше во Кочани и Оризари. Со тоа се изодени три-четвртини од годинашното патешествие. Следниот кино-викенд на Патувачкото кино ќе се одржи на 3 и 4 септември во Виница и с. Пекљани, а во меѓувреме, од 19 до 26 август, ќе се одржи 12. издание на …

Патувачкото кино во Кочани и Оризари, следува 12. Фестивал „МакеДокс“ во Скопје, од 19 до 26 август Read More »

Пронајдете ја совршената книга за деца од „Литература.мк“ за ова лето

Читањето книги е супермоќ! Колку повеќе читате, толку повеќе нешта учите. Колку повеќе учите, на толку повеќе места можете да отидете. Читањето отвора пат за неограничени авантури. Со секоја новоотворена книга се отвораат нови видици… За сите деца кои сакаат ова лето да прочитаат книга плус, која е надвор од листата на задолжителни лектири, ви …

Пронајдете ја совршената книга за деца од „Литература.мк“ за ова лето Read More »

Започна мултимедијалниот фестивал „Преспаленд 2021“

Со одбележување на првиот час по македонски јазик во старото училиште „Димитар Влахов“ во селото Љубојно, во саботата започна првиот мултимедијален фестивал во овој регион- „Преспаленд 2021“. Традиционалниот базар и локалните гурмански приказни беа надополнети со настапи на групата „Перија“ и виртоузот на канон и сах, Џенгиз Ибрахим, како и на „Поетри слем Македонија“. Во …

Започна мултимедијалниот фестивал „Преспаленд 2021“ Read More »

На „Охридско лето“ вечерва концерт на дуото Даниел Роланд и Маја Богдановиќ

По синоќешното свечено отворање и спектаклот што го донесоа уметниците од Националната опера и балет, музичката фестивалска програма на „Охридско лето“ продолжува вечерва со концертот на уметниците Маја Богдановиќ на виолончело и виолинистот Даниел Роланд. Холандско-англискиот виолинист Даниел Роланд и српско-француската виолончелистка Маја Богдановиќ ги спојуваат своите неверојатни енергии во исклучително музичко партнерство. Од основањето …

На „Охридско лето“ вечерва концерт на дуото Даниел Роланд и Маја Богдановиќ Read More »

ВИДЕО + ФОТО | Претседателот Пендаровски од Охрид: Убавината ќе го спаси светот

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се обрати на свеченото отворање на 61-то издание на „Охридско лето”, во Античкиот театар во Охрид.  Во својот поздравен говор Пендаровски се повика на познатата реченица на Достоевски: „Убавината ќе го спаси светот”. Еден век потоа, анализирајќи ја оваа мисла низ мачните искуства на Втората светска војна, Холокаустот и мрежата на гулази, дисидентот …

ВИДЕО + ФОТО | Претседателот Пендаровски од Охрид: Убавината ќе го спаси светот Read More »

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња

Џејми Оливер освен по своите вкусни и брзи рецепти познат е и по интересни идеи за разни ситуации во кујната. Така, на пример, ако сакате да ги сочувате чили пиперчињата кога не им е сезона, можете да ги следите неговите совети. Замрзнете ги – Ова е наједноставен и очигледен начин за чувањето остатоци. Исчистете ги, …

Џејми Оливер советува: Што да направите со вишокот чили пиперчиња Read More »

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите

„Ладната даска“ стана гастро-хит на социјалните мрежи, а со неколку едноставни совети можете да научите како да ја декорирате совршената летна даска. Освен што во летово уживате во убава храна и денови поминати на море, езеро или на планина, посебно им се радувате на дружбите со пријателите. Сега кога повторно можете да организирате забави и …

ФОТО | Сервирајте како професионалец: „Ладна даска“ за опуштена дружба со пријателите Read More »

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години

Ако ја барате среќата, таа живее тука, во спокојството на селото Калишта, меѓу лотосите, трските, чистата вода, рибите, лебедите, карпите, песокот, во единствениот поглед на езерската широчина и во вашите очи. Сместено на северозападното крајбрежје на Охридското Езеро, на оддалеченост од само четири километри од Струга, се наоѓа селото Калишта, за мештаните – Калишча, карактеристично …

ГАЛЕРИЈА | Барате бегство од градот? Тука ќе ја пробате најдобрата рибја чорба и највкусната пченкарна пита по рецепт стар над сто години Read More »

Втор живот: Стариот леб е совршен за подготовка на солени и слатки јадења

Следниот пат кога ќе најдете дома ќесичка со стар леб, не го фрлајте. Постојат одлични начини како да го искористите. За жал, на сите често им се случува да го фрлат стариот леб, кој од стоење се стврднал и почнал да се рони. Но, постои решение за тој проблем. Со едноставни рецепти можете на стариот …

Втор живот: Стариот леб е совршен за подготовка на солени и слатки јадења Read More »

Откриена е тајната: Зошто некои пуканки пукаат, а некои не

Признајте дека ве нервира кога со омилениот филм ќе решите да си подготвите чинија вкусни пуканки, а дел од нив не пукаат, туку остануваат да лежат на дното од тавата. Освен што нема да ја добиете посакуваната количина, често фрустрирачки е да се пребира по зрната и да се бараат пуканки. Зошто се случува ова …

Откриена е тајната: Зошто некои пуканки пукаат, а некои не Read More »

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес

Јубилејот 25 години од првиот концерт е повод популарната битолска група „Фолтин“ да тргне на мини-домашна концертна турнеја. Во рамките на турнејата најавени се концерти во Струга (Летна сцена на НУЦК) на 25 јули, Прилеп (Летна сцена на НУЦК) на 29 јули и во Велес (Амфитеатар) на 31 јули. Концертите се финансиски поддржани од Министерство …

Групата „Фолтин“ тргнува на домашна турнеја со концерти во Струга, Прилеп и Велес Read More »

Албумот „Апокриф“ се вклопува во созвучјата на светската музика

Скопскиот џез-фестивал, на 21 јули, во „Буква“, го промовираше компакт-дискот „Апокриф“, како прво издание на Добрила и Дориан дуо, а кое се појавува по нивниот одличен концерт на минатогодишниот „Оф-фест“. Албумот содржи седум традиционални композиции од македонското музичко поднебје, во аранжман и изведба на тандемот Грашеска/Јовановиќ. Дизајнот на обвивката е на Зоран Кардула, а албумот …

Албумот „Апокриф“ се вклопува во созвучјата на светската музика Read More »

Заврши јубилејното 20. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“

Крајот на јубилејното 20. издание на Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“ беше означен со објавувањето на наградите во официјалната конкуренција на 21 јули во МКЦ Парк, иако програмата на фестивалот продолжи и на 22 јули, за да бидат прикажани и филмовите од одложените проекции поради временските услови. Натпреварувачката програма на „Синедејс“ ја следеше комисијата …

Заврши јубилејното 20. издание на Фестивалот на европски филм „Синедејс“ Read More »

Излезе „Културен печат“ број 90 во весникот „Слободен печат“

КУЛТУРЕН ПЕЧАТ број 90, во печатеното издание на „Слободен печат“ (24-25.07.2021), со намален број страници поради Олимпијадата, меѓу содржините од областа на уметноста и културните настани има: – Филхармонија и „Архангел“ ќе одржат концерт во Градскиот парк на одбележувањето на годишнината од скопскиот земјотрес – албумот „Апокриф“ на Добрила и Дориан дуо е 45. компакт-диск …

Излезе „Културен печат“ број 90 во весникот „Слободен печат“ Read More »

Независниот театар „Златен Елец“ премиерно ќе изведе претстава во режија на Ана Батева

Претставата „Шапка, чоколадо, анус и уште нешто“, поставена по текст од Ханох Левин, е огледало на малиот човек со сите негови стравови и инстинкти, болки, но и желба за живот во едно. Премиерната изведба на претставата со сценска верзија и режија на Ана Батева е на 24 јули во Младинскиот културен центар во Скопје. Специјалист …

Независниот театар „Златен Елец“ премиерно ќе изведе претстава во режија на Ана Батева Read More »

ВИДЕО | Пронајдени непознати вируси во мразот на Тибет стари петнаесет илјади години: Дали постои страв за нова пандемија?

Научници нашле претходно непознати вируси стари околу 15.000 години во примероци мраз земени од Тибетската висорамнина, пренесува „CNN“. Вирусите се различни од сите досега познати на научниците, покажува студијата објавена претходно неделава во магазинот „Microbiome“. Тимот во кој имало научници кои се бават со климата и микробиолози од Државниот универзитет на Охајо земал два примероци …

ВИДЕО | Пронајдени непознати вируси во мразот на Тибет стари петнаесет илјади години: Дали постои страв за нова пандемија? Read More »

Дали треба заболените од рак на дојка да ја елиминираат сојата од исхраната?

Ако заболите од хормонски зависна малигна болест, дури и ако сте ја победиле, честопати следува совет дека сојата треба трајно да се отстрани од исхраната. Но, дали овој совет е оправдан? Зрната на соја и минимално преработените производи од соја, како што се тофу, темпех и зелените мешунки од едамам, уживаат речиси култен статус кај …

Дали треба заболените од рак на дојка да ја елиминираат сојата од исхраната? Read More »

Неколку препораки за да го одржите здрав дигестивниот систем

Постои блиска врска помеѓу мозокот и цревата. 95 отсто од серотонинот, еден од најважните невротрансмитери во телото, се наоѓа во цревата. Овој нервен систем им овозможува на желудникот и цревата да се прилагодат на она што го јадеме, но исто така е и алармен систем кој нѐ предупредува кога нешто ќе тргне наопаку. Варењето се …

Неколку препораки за да го одржите здрав дигестивниот систем Read More »

За да добиете бронзен тен – јадете моркови и домати

Средствата со заштитен фактор се најважни, но ако изгорите, за прва помош, трчајте по јогурт и пантенол. Сепак, имајте на ум и дека одредени намирници ја имаат моќта да ја подготват нашата кожа за сонце и да направат малку побрзо и порамномерно да поцрниме. Прво, имајте на ум дека не ви е потребно ниту препорачливо …

За да добиете бронзен тен – јадете моркови и домати Read More »

Нова студија открива: Алкохолот е фактор за појава на дури седум видови на рак

Нова студија објавена овој месец во списанието „The Lancet Oncology“ укажува на тоа дека употребата на алкохол е важен ризик фактор за појава на дури седум сериозни видови на рак, пренесува „Eat This, Not That“. Студијата е спроведена од група истражувачи од институции за истражувања на ментално здравје и рак во САД, Канада, Франција и …

Нова студија открива: Алкохолот е фактор за појава на дури седум видови на рак Read More »

Со пушка од татко му, дете го застрелало својот братучед

Вчера во Полициска станица Прилеп е пријавено дека во Јавна здравствена установа „Борка Талески“ во Прилеп е донесен малолетник од с. Пресил, крушевско, со тешки телесни повреди од огнено оружје. Увид извршила увидна екипа на ПС Крушево и ПС Прилеп, при што било констатирано дека во с. Пресил, во семејната куќа на Џ.И. (43), кој …

Со пушка од татко му, дете го застрелало својот братучед Read More »

Катица Јанева спроведена во „Идризово“

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева попладнево е спроведена во затворот во Идризово, потврди за МИА директорот на КПД „Идризово“ Јовица Стојановиќ. Спроведувањето следува откако Апелацискиот суд во Скопје ја потврди првостепената пресуда која сега веќе е правосилна, а со која таа е осудена на седум години затвор, додека Бојан Јовановски на девет години. Поранешната специјална …

Катица Јанева спроведена во „Идризово“ Read More »

Жена паднала од тераса во центарот на Скопје

Вчера околу 21.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на тротоар на ул. „Димитрија Чуповски” во Скопје било забележано повредено женско лице. Полициски службеници излегле на местото и констатирале дека станува збор за Т.С. (34) од Скопје, која според исказите на семејството имала здравствени проблеми и најверојатно паднала од тераса. Таа била пренесена во …

Жена паднала од тераса во центарот на Скопје Read More »

Почина работник во кочанска фабрика

Вчера околу пладне на работното место починал работник во фабрика во Кочани, соопшти Министерството за внатрешни работи. – Вчера во 13.02 часот во СВР Штип, било пријавено дека околу 12.30 часот, при изведување на работни задачи во фабрика во Кочани, починал Г.К.(48) од Кочани. Лекар од Итната медицинска помош Кочани констатирал смрт без траги на …

Почина работник во кочанска фабрика Read More »

ФОТО: Разбиен меѓународен канал за шверц на дрога, запленета марихуана вредна околу 150.000 евра

Полицијата пресече меѓународен канал за трговија со дрога, при што во акцијата се уапсени пет лица од Гевгелија, Валандово и Струга, од кои двајца поранешни вработени во МВР, и е запленета дрога марихуана во вредност од околу 150.000 евра. Како што соопшти МВР, акцијата, спроведена вчера, е резултат на спроведена истрага почнувајќи од минатиот месец …

ФОТО: Разбиен меѓународен канал за шверц на дрога, запленета марихуана вредна околу 150.000 евра Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува!

Колку пати сте помислиле на најбрз начин да завршите некоја домашна обврска без да бидете физички присутни онаму каде што би можеле се’ да завршите и од далечина? Порачка на цвеќе за роденден, нарачка на пица за саботната собиранка, трајниот налог за домашните режиски трошоци… Сите овие нешта одат глатко кога можете да ги платите …

Онлајн депозит – Кликни и штедењето започнува! Read More »

Поедноставете си ги навиките

Колку пати сте се нашле во ситуација кога сте го заборавиле паричникот, сте го оставиле во автомобил или сте изумиле да го земете, а сте тргнале да купувате нешто? Луѓе сме, се случуваат и такви моменти. Но тоа не значи дека треба да се грижите дека не постојат начини за поедноставување на тие ситуации. Освен …

Поедноставете си ги навиките Read More »

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии

Иако поминаа децении од овие настани, за нив се зборува како да се случиле вчера. Еве некои од најбизарните теории на заговор поврзани со стариот Холивуд: Смртта на Елвис Присли Контроверзноста околу смртта на кралот на рокенролот, не престанува со децении, а теоретичарите на заговор во оваа приказна пронајдоа вистинска плодна долина за развој на најзамислените теории. …

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии Read More »

На денешен ден – 24 јули

1567.- Незадоволното благородништво ја принудило да абдицира шкотската кралица Марија Стјуарт поради нејзиниот обид да ја наметне римокатоличката политика во протестантска Шкотска. 1704.- Британските сили под команда на адмиралот Џорџ Рук го одзеле Гибралтар од Шпанците. 1783.- Во Каракас, Венецуела, е роден Симон Боливар, јужноамерикански револуционер и национален водач. Раководел со борбите за независност на шпанските …

На денешен ден – 24 јули Read More »

На денешен ден – 23 јули

1757.- Во Мадрид умрел Доменико Скарлати, италијански чембалист и композитор, оргулист и диригент. Напишал 555 сонати за чембало во рок-стил. Роден бил во Неапол, на 26 октомври 1685 година. 1759.- Русите во Седумгодишната војна, под команда на генералот Петар Салтиков, ја победиле пруската армија во битката кај Каја, на исток од тогашната Прусија. Во битката загинале најмалку …

На денешен ден – 23 јули Read More »

Кој, всушност, бил Тито: Шокантно сведочење за најголемата тајна на маршалот што се криела со децении

Адвокатот Мирослав Тодоровиќ Шера со години се занимава со ликот и делото на Јосип Броз Тито. Тој тврди дека Тито, кој го знаат сите генерации од поранешна Југославија, има сосема поинаква биографија од онаа што била пласирана, пренесува „Курир“. Вистинскиот Тито загинал на Велигден 1915 година, како припадник на дивизијата Ландер. Користејќи странски извори од …

Кој, всушност, бил Тито: Шокантно сведочење за најголемата тајна на маршалот што се криела со децении Read More »

На денешен ден – 22 јули

356 п.н.е.- Во градот Пела, Егејска Македонија, е роден Александар Македонски (син на македонскиот император Филип Втори и на Олимпија), една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник, кој од малечката Македонија создал светска сила. Го поразил огромното персиско царство и во својот поход стигнал се до Индија. Умрел во Вавилон, на 13 јуни …

На денешен ден – 22 јули Read More »

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 24 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Опуштениот и пријателски пристап кон лицата од спротивниот пол, сигурно ќе ви донесе дополнителни поени. На професионално поле, денот е добар за неформални работи, па ќе се занимавате со таквите обврски. Хонорарно ангажираните ќе имаат доста работа. Некои ќе …

Дневен хороскоп за 24 јули: Насочете ја вашата енергија кон нешто креативно Read More »

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 23 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Не грижете се поради малите нешта во вашата врска денес, бидејќи вашето внимание ќе биде насочено кон далеку поголеми, повозбудливи и дефинитивно поважни работи. Сегашното планетарно влијание може да предизвика стагнација во вашите желби и на вашиот партнер, но …

Дневен хороскоп за 23 јули: Немојте да ветувате повеќе отколку што можете да исполните Read More »

Дневен хороскоп за 22 јули: Светот се врти околу зборовите и идеите

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 22 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Во врската, некој од вас двајцата ќе се обиде по секоја цена да го наметне своето мислење. Веројатно дека тоа ќе бидете вие. На работа, на повидок е конфликт или недоразбирање со претпоставените. Иако бргу ќе помине, подобро воопшто …

Дневен хороскоп за 22 јули: Светот се врти околу зборовите и идеите Read More »

Венера во Девица: Поволна љубовна атмосфера за три хороскопски знаци

Венера влегува во знакот на Девицата овој месец и за овие три знаци е одлично време за љубов, почнувајќи од од 21-ви јули. Венера е планета на љубовта и убавината. Венера ни носи задоволство, хармонија во нашите односи и нè инспирира да ја бараме убавината. Девицата е знак кој најмногу се поврзува со перфекционизам и …

Венера во Девица: Поволна љубовна атмосфера за три хороскопски знаци Read More »

Дневен хороскоп за 21 јули: Обидете се да не акумулирате нервоза

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 21 јули, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен На работа се наоѓате во незавидна позиција и смислувате различни решенија, но некој од соработниците ќе делува поефикасно. Дадете сѐ од себе за да бидете поисполнителни. Партнерот ќе има различни забелешки на вашето однесување. Се чини дека немате убедливо …

Дневен хороскоп за 21 јули: Обидете се да не акумулирате нервоза Read More »

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме

Последниот великан на класичната филозофија, Хегел ни остави во аманет голема животна мудрост. Георг Вилхелм Фридрих Хегел (1770 – 1831) бил германски филозоф кој важи за еден од најголемите и најважните филозофи на сите времиња. Роден е на 27 август 1770 година во Штутгарт, а починал како жртва на епидемијата на колера, на 14 ноември …

Хегел: Подобро е да се бориме и да изгубиме битка отколку никогаш да не се бориме Read More »

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води

Запознајте ги Игор и Луна, кучиња спасувачи од Италија, кои благодарение на нивната брза реакција спасија 15-годишна сурферка кој започнала да се дави во разбрануваните води. Нивниот херојски чин е документиран, а видеото за кратко време стана хит на социјалните мрежи. „Луна, млад лабрадор со медова боја на крзно, успеа прва да стигне до сурферката. …

ВИДЕО+ФОТО: Храбри кучиња спасиле млада сурферка која почнала да се дави со разбрануваните води Read More »

Марјан Костадиновски, познавач на пива и интернационален пивски судија: Би сакал пивото да биде фактор што ќе нѐ внесе во ЕУ

Пред да се определи пивото да му стане и опсесија и професија, Марјан Костадиновски работел во некои медиуми, печатени и електронски. Во 2001 година, во медиумот за кој работел, по повод отворањето на првиот „Ирски паб“ во Македонија напишал наслов „Дали Св. Патрик ќе се празнува и во Македонија?“, а немал ни поим дека неколку …

Марјан Костадиновски, познавач на пива и интернационален пивски судија: Би сакал пивото да биде фактор што ќе нѐ внесе во ЕУ Read More »

Необично пријателство помеѓу бразилскиот поштар и животните

Поштар од Бразил, по име Кристијано да Силва Антунес, стана популарен на интернет, фотографирајќи се со животните со кои се среќава во куќите и во дворовите до кои доставува пошта.   Антунес се нарекува себеси „Carteiro Amigo Dos Animais“, што значи на „поштар што е пријател на животните“. Како што изјавува многупати на Инстаграм, главната негова …

Необично пријателство помеѓу бразилскиот поштар и животните Read More »

ВИДЕО | Пронајдени непознати вируси во мразот на Тибет стари петнаесет илјади години: Дали постои страв за нова пандемија?

Научници нашле претходно непознати вируси стари околу 15.000 години во примероци мраз земени од Тибетската висорамнина, пренесува „CNN“. Вирусите се различни од сите досега познати на научниците, покажува студијата објавена претходно неделава во магазинот „Microbiome“. Тимот во кој имало научници кои се бават со климата и микробиолози од Државниот универзитет на Охајо земал два примероци …

ВИДЕО | Пронајдени непознати вируси во мразот на Тибет стари петнаесет илјади години: Дали постои страв за нова пандемија? Read More »

Рамиз мерка

„Се договоривме дека СДСМ и ДУИ заедно ќе настапат на претстојните локални избори. Во тек се постапките за избор на најдобрите кандидати – тоа ќе бидат личности што умеат и кои се подготвени да го дадат најдобриот резултат за граѓаните во секој град, во секое село, во секоја населба. Меѓусебната поддршка во некои општини ќе …

Рамиз мерка Read More »

Вода до гуша

Патници во вода до гуша се прпелкаат за здив во вагон во подземно метро. Цели села под кал. Топлотен бран како тивок убиец во „студената“ Канада. Црн чад од „белите дробови“ на планетата… Вакви апокалиптични сцени се потресен доказ дека природата, моќна и немилосрдна, си поигрува со судбините на луѓето, кои упорно и безмилосно ја …

Вода до гуша Read More »

Има ли некој надлежен?

Една од омилените „спортски“ дисциплини на институциите во државата е префрлање на вината и на надлежностите. Верувам дека олимписко злато би можеле да освоиме доколку се воведе како официјална категорија. Шегата настрана, но навистина, за секоја и навидум очигледна состојба, секогаш е виновен некој друг. А и кога, со тешко срце, ќе се прифати надлежноста …

Има ли некој надлежен? Read More »

А, веќе помисливме дека најлошото помина!

Кризата, од која бегавме со години, лани одново удри со сета жестина, а годинава веќе ги пукна розовите балони за надеж  дека помина најлошото. Се покажа дека најнепредвидливи се – предвидувањата дека економската ренесанса ќе ги растера црните облаци над македонската економија во 2021-та. Но, како и во онаа народната за есапот без крчмар, по …

А, веќе помисливме дека најлошото помина! Read More »

Пресудата не го одложува градењето

Владата и собраниското мнозинство решија да ги игнорираат добронамерните предупредувања од Антикорупциската комисија, од невладиниот сектор и од дел од јавноста, дека стратешкиот закон за градење патишта без тендер е спорен, неуставен и носи ризик од корупција. Крадешкум, по брза постапка (толку брза што го „претрка“ и мислењето од Антикорупциската комисија за овој закон испратено …

Пресудата не го одложува градењето Read More »

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“

„НАСА“ ги прави последните подготовки за роверот „Perseverance Mars“ да го собере својот прв примерок на карпа од Марс, кој идните планирани мисии ќе ги пренесат на Земјата. Геологот со шест тркала е во потрага по научно-интересна цел во делот на кратерот „Jezero“. Оваа важна мисијата се очекува да започне во следните две недели. Роверот …

НАСА | Роверот на Марс ќе го земе првиот примерок: „Ние сме на прагот на новата ера на планетарна наука и откривање“ Read More »

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд

Пороен дожд, сличен на монсун кој го потопува автопатот би бил вообичаена глетка во делови на Југоисточна Азија, но во Обединетите Арапски Емирати, во екот на летниот топлотен бран во кој температурите редовно се движат околу 50 степени Целзиусови е вистинско чудо.   View this post on Instagram   A post shared by JE Guia …

ВИДЕО: Обединетите Арапски Емирати произведуваат сопствен дожд Read More »

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги

„Нетфликс“ потврдил дека ќе вклучи видео игри како дел од пакетите за претплата без дополнителни трошоци, пренесува „BBC“. Во писмо упатено до инвеститорите, се вели дека платформата е во рана фаза на додавање на видео игри, а тие за мобилни телефони ќе биле додадени на платформата први. „Време е да научиме повеќе за тоа како …

„Нетфликс“ ќе воведува видео игри во претплатничките услуги Read More »

ВО ЖИВО: „Blue Origin“ тргна на пат кон вселената со Џеф Безос

На денешен ден во 1969, Нил Армстронг зачекорил на месечината, денес Џеф Безос тргна по тие стапки. Се случува второто комерцијално вселенско патување кое може да го гледате во живо на овој линк: „Blue Origin“ е компанија основана од извршниот претседател на „Амазон“, Џеф Безос во 2000 година која тестира прототипови на својата ракета и …

ВО ЖИВО: „Blue Origin“ тргна на пат кон вселената со Џеф Безос Read More »

ВИДЕО+ФОТО | Во Шангај се отвори најголемиот „Музеј на Астрономија“ во светот

Најголемиот „Музеј на Астрономија“ во светот се отворил во Шангај, а неговата комплексна криво-линеарна форма била дизајнирана да ја рефлектира геометријата на космосот. Без правилни линии или прави агли користени низ целата структура, таа се формира од три лакови што се преклопуваат и алудираат на орбитите на небесните тела, пренесува „CNN“.   View this post …

ВИДЕО+ФОТО | Во Шангај се отвори најголемиот „Музеј на Астрономија“ во светот Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

Ѓоковиќ и на Олимпијадата во Токио блеска со нови рекорди

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ успешно го започна походот на олимпиското злато против Уго Делиен. Покрај тоа со овој триумф српскиот ас повторно ги надмина најголемите ривали, веројатно Ноле тоа не го знаеше ни во моментите кога мечот заврши. Тениските аналитичари објави табела на која статистиката јасно кажува, Ѓоковиќ има најголем процент на победи …

Ѓоковиќ и на Олимпијадата во Токио блеска со нови рекорди Read More »

Британските лекари предупредуваат: Зимава може 60.000 луѓе да умрат од грип

Дури 60.000 луѓе во Британија би можеле да умрат од грип претстојната зима затоа што здравствениот систем повеќе нема да може да го издржи оптоварувањето, пишува Ивнинг стандард. Експертите предупредуваат дека мора да се направат подготовки. Според најновите извештаи комбинацијата од ковид-19, грип и респираторни вируси може да предизвика сериозно оптоварување на болничкиот систем. Научниците …

Британските лекари предупредуваат: Зимава може 60.000 луѓе да умрат од грип Read More »

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии

Иако поминаа децении од овие настани, за нив се зборува како да се случиле вчера. Еве некои од најбизарните теории на заговор поврзани со стариот Холивуд: Смртта на Елвис Присли Контроверзноста околу смртта на кралот на рокенролот, не престанува со децении, а теоретичарите на заговор во оваа приказна пронајдоа вистинска плодна долина за развој на најзамислените теории. …

Најбизарните теории на заговор на стариот Холивуд: Убиства, самоубиства и неразјаснети мистерии Read More »

МЗ: Од 330.320 граѓани со примени две дози вакцини само 96 се заразиле

Министерството за здравство информира дека од вкупно 330.320 граѓани со примени две дози вакцини 96 биле позитивни на ковид по примена втора доза вакцина. Тоа значи дека само 0,02 % се заразиле со ковид што укажува колку е важно граѓаните да се вакцинираат. Од 96 те позитивни, 56 се заразиле во период помал од 21 …

МЗ: Од 330.320 граѓани со примени две дози вакцини само 96 се заразиле Read More »

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање

Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ престојува во Црна Гора, а по спектакуларниот настап, слободното време пејачката го користи за опуштање и уживање. Ги искористи сите придобивки на Будва, изнајми плажа и брод и уживаше заедно со својата ќерка Анастасија и пријателите, вклучувајќи ја и пејачката Марина Висковиќ.   View this post on Instagram   A …

ВИДЕО | Цецa ужива во Црна Гора со ќерката Анастасија и пријателите: Пејачката изнајмила брод и приватна плажа за комплетно уживање Read More »