17 C
Скопје

Author : Слободен печат

Вести Свет Слајдер

Столтенберг: Русија да престане да трупа војска на границата со Украина

Слободен печат
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска на средба со министерот за одбрана на Украина Дмитриј Кулеб, и порача на Русија да го прекине своето...
Вести Свет Слајдер

Фаучи: Вакцината „Астра-Зенека” има добра ефикасност, но во овој момент нема да ни треба

Слободен печат
Водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи верува дека на Американците можеби нема да им биде потребна вакцината „Астра-Зенека” поради поседувањето вакцини од другите производители. Вакцината „AстраЗенека”...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Спутник В“ под лупата на ЕМА

Слободен печат
Стручњаците од Европската агенција за лекови (ЕМА) деновиве вршат инспекција на вакцината „Спутник В“ во Русија. Тие веќе посетиле две клиники во Москва, каде биле згрижени...
Вести Свет Слајдер

Црна Гора во должничко ропство: Пекинг го добива црногорското земјиште ако не се отплати заемот од милијарда евра

Слободен печат
Пандемијата на короната ја уништи економијата на Црна Гора и сега тие се најдоа во нов проблем – стапица за долгови што се затвора. Според...
Слајдер Хроника

Обвинителството отвори предмет за скандалот со продажба на станови во Скопје

Слободен печат
Обвинителството отворило предмет за неименуваниот агент за недвижности кој земал капар од повеќе различни купувачи за еден ист стан, објави МИА, откако по неколку години,...
Вести Свет Слајдер

Австрискиот министер за здравство поднесе оставка

Слободен печат
Австрискиот министер за здравство Рудолф Аншобер денеска поднесе оставка. Откако беше на боледување повеќе од една недела, тој најави обраќање за денеска. За здравствената состојба...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО: Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“

Слободен печат
Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“ како и една „сферична“ форма што лебди над два воени брода. Изненадувачки снимки направени...
Вести Свет

42 мигранти настрадале во бродолом кај Џибути: Шверцерите не се пронајдени

Слободен печат
Најмалку 42 мигранти загинаа кога нивниот брод се превртел во близина на брегот на Џибути, во источна Африка, соопшти денеска Светската организација за миграција (ИОМ)...
Вести Свет

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Слободен печат
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повторно ги повика Соединетите Американски Држави да ги укинат санкциите за Иран воведени од поранешниот претседател Доналд Трамп....
Вести Регион Слајдер

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат
Бугарскиот претседател, Румен Радев, го потпиша указот за свикување на првото заседание на новото 45-то Национално собрание на Бугарија, на 15 април 2021 година, соопшти...