14 C
Скопје

Author : Горан Наумовски

Вести Регион

Силен земјотрес во Северна Грција, почувствуван и во Македонија

Горан Наумовски
Доцна вечерва земјотрес со јачина од 5,2 степени по рихтер и епицентар во Грција. Според ЕМСЦ, регистриран е точно во 23.31 часот. Епицентарот бил на...
Вести Свет

ВИДЕО| Хамас истрела 130 ракети кон Тел Авив, има загинати, а погоден е и нафтовод

Горан Наумовски
Хамас соопшти дека истрелал најмалку 130 ракети кон Тел Авив. Ракета погоди станбена зграда во населбата Ришон Лацио во близина на Тел Авив, каде загина...
Вести Свет

Нетанјаху: Хамас ќе плати висока цена

Ние сме среде битка. Вчера и денес, војската изврши напад врз стотици цели на Хамас и Исламскиот џихад. Десетици команданти, вклучително и високи воени функционери,...
Вести Свет

Доживотен затвор за медицинска сестра која уби седум воени ветерани во САД

Медицинска сестра во САД денес е осудена на доживотен затвор за убиство на седум воени ветерани, на кои намерно им вбризгала смртоносни дози на инсулин....
Вести Регион

Илјадници Албанци од Косово заминуваат на вакцинација во централна Србија

Горан Наумовски
Покрај тоа што бројот на вакцинирани граѓани на Косово е меѓу последните земји во регионот, покрај Србите, сè поголем број Албанци од Косово одат во...
Вести Свет

Десетици луѓе се убиени во судирите меѓу палестинските милитанти и израелската армија

Од понеделникот вечерта до денес, милитантите испукаа повеќе од 400 ракети кон Израел, пишува Би-Би-Си. Израелците велат дека за возврат погодиле 150 цели во Газа....
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО| Хамас му даде ултиматум на Израел: Тел Авив е следната мета ако не ги повлечете војниците

Горан Наумовски
Палестинските групи за отпор во Газа му дадоа ултиматум на Израел да ги повлече своите сили од џамијата Ал-Акса и населбата Шеик Убадиа во „окупираниот...
Вести Ви Препорачуваме Регион

„И во Белград експериментален концерт, да видиме колку луѓе ќе бидат заразени…“

Горан Наумовски
Заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, денес изјави дека ќе се организира концерт во Белград како еден вид научен експеримент, со цел да се види...
Вести Регион

Се запали стан во Белград, евакуирани се станарите

Горан Наумовски
Апартман на улицата Сараевска 50 во Белград се запали денес околу 17 часот. Станарите, меѓу кои и децата, беа евакуирани, објави Српската радиотелевизија (РТС). Пожар...
Вести Свет

Во Тексас убиени двајца заменици шерифи

Двајца заменици-шерифи се убиени во градот Идн, во центарот на Тексас, соопштија денеска претставници на американското Министерство за јавна безбедност. Полицаецот Џастин Бејкер потврди дека...