Author : Горан Наумовски

Вести Македонија Слајдер

Болен поротник го одложи рочиштето за „Тендери“

Поради болест, денеска во судница не беше присутен еден од судските поротници кој е во судечкиот совет за случајот „Тендери“. Поради ваквата новонастаната ситуација, судијата...
Вести Македонија Слајдер

Затворски казни за обвинетите Јакимовски и Маџовски за незаконското трошење пари од УБК

Горан Наумовски
Шест години казна затвор за Тони Јакимовски поранешен шеф на кабинетот на екс директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Пресудата денеска во...
Вести Скопје Слајдер

Саниран дефектот, скопјани вечерва ќе добијат вода (ВИДЕО)

Штотуку заврши санацијата на големиот дефект што ги остави жителите на Скопје без вода. Од ЈП “Водовод и канализација” велат дека наскоро корисниците кои живеат...
Вести Македонија Слајдер

Повишен тон, мавтање со бели листови: Tензично судењето за предметот „Монструм“

Горан Наумовски
Денешното сведочење на Весна Антиќ, вработена како началник во МВР, сведок во случајот „Монструм“ и нејзините изјави дадени пред судечкиот совет со кој претседава судијата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Трајко Вељаноски и Спиро Ристовски во самоизолација

Горан Наумовски
Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски и ексминистерот Спиро Ристовски имаат решенија за изолација. Тоа беше причината денеска да се одложи судското рочиште за предметот...
Вести Македонија Слајдер

Kанческа-Милевска се изнервира: „Да одиме право на пресуда“

Судечкиот совет во случајот „Тендери“ ги отфрли материјалните докази кои ги предложи одбраната на обвинетите, бидејќи тие биле скенирани материјални докази, а не во оригинална...
Вести Македонија Слајдер

Одложено судењето за „Таргет-Тврдина”, Мијалков има симптоми на коронавирус

Денешното рочиште за судењето за незаконско следење на комуникациите „Таргет-Тврдина” е одложено за в петок. Причина за одложувањето е отсуството на првообвинетиот Сашо Мијалков, кој...
Вести Македонија Слајдер

Александра Мијалкова е позитивна на коронавирус

Примабалерината Александра Мијалкова, сопруга на Сашо Мијалков е позитивна на корона вирус, Мијалков пак има висока температура и сува кашлица. Ова денеска во судница за случајот...
Вести Македонија Слајдер

Сваровски судијата не може да пресуди против тие што го избрале, вели адвокатот на Русковска

Ќе видиме какво ќе биде образложението во писмената пресуда и ќе се жалиме. Доколку се служиме со јазикот на ВМРО-ДПМНЕ за јавна критика и сарказам,...
Вести Македонија Слајдер

Ништо од тужбата на Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Неоснована била тужбата на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Судијата Андреј Димоски ја отфрли тужбата на...