Глас за памтење кој ги испеа едни од најголемите хитови: Десет години без Ејми Вајнхаус

Пред десет години на денешен ден почина Ејми Вајнхаус, а како официјална причина за нејзината смрт беше наведено труење со алкохол во комбинација со здравствени компликации. Вајнхаус беше позната по својот експресивен вокал, а во своите песни создаваше уникатен микс на соул, блуз и џез. Првиот албум „Frank“ во 2003 го привлече вниманието на јавноста …

Глас за памтење кој ги испеа едни од најголемите хитови: Десет години без Ејми Вајнхаус Read More »

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

Авганистанската Влада формирана од талибанците не е репрезентативна и инклузивна, но од суштинско значење е да се работи со неа, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на заедничкиот состанок на лидерите на Организацијата за договор за колективна безбедност (ОДКБ) и Шангајската организација за соработка. Путин, исто така, рече дека многу граѓани на Авганистан ја напуштаат својата татковина и …

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан Read More »

Подржувачите на Навални ги обвинија Гугл и Епл за капитулација под притисок на Кремљ Путин гласа преку Интернет

Поддржувачите на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални ги обвинија технолошките гиганти Гугл и Епл дека подлегнале на притисокот на Кремљ и ја избришале апликацијата за гласање од нивните онлајн продавници. Според западните медиуми претходните денови, руските регулаторни тела, извршиле силен притисок врз технолошките компании да ја блокираат иницијативата на Навални за „Паметно гласање“, која требаше …

Подржувачите на Навални ги обвинија Гугл и Епл за капитулација под притисок на Кремљ Путин гласа преку Интернет Read More »

Тешко повредена 19-годишна девојка на патот Скопје-Тетово

Во СВР Тетово вчера било пријавено дека на регионалниот пат Скопје – Тетово кај селото Желино се случила сообраќајна несреќа меѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ и товарно моторно возило „сканиа“, со тетовски регистарски ознаки, при што едно лице се здобило со тешки телесни повреди. Како што информираат од МВР, патничкото моторно возило „фолксваген голф“ …

Тешко повредена 19-годишна девојка на патот Скопје-Тетово Read More »

Аплицирани 1.435.392 дози вакцини, ревакцинирани 667.739 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со средата и во текот на вчерашниот ден, вакцинирани се вкупно 767.652 граѓани. Прва доза вакцина во средата и во текот на вчерашниот ден примиле 3.407 граѓани, а вкупно се …

Аплицирани 1.435.392 дози вакцини, ревакцинирани 667.739 граѓани Read More »

Програмата за економски реформи ќе содржи мерки за намалување на сивата економија

 Во Програмата за економски реформи 2022-2024 ќе бидат вградени мерки насочени кон зелената и дигитална транзиција, подобрувањето на деловното опкружување и намалувањето на неформалната економија. Предложените мерки произлегуваат од препораките кои се дел од усвоените заклучоци на годинашниот Дијалог за економски политики одржан во јули годинава со претставници на земјите членки на ЕУ, Западен Балкан …

Програмата за економски реформи ќе содржи мерки за намалување на сивата економија Read More »

Аплицирани 1.435.392 дози вакцини, ревакцинирани 667.739 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со средата и во текот на вчерашниот ден, вакцинирани се вкупно 767.652 граѓани. Прва доза вакцина во средата и во текот на вчерашниот ден примиле 3.407 граѓани, а вкупно се …

Аплицирани 1.435.392 дози вакцини, ревакцинирани 667.739 граѓани Read More »

Наставниците бараат пократки часови во наставата со физичко присуство

Наставничкиот пленум бара од Министерството за образование и наука скратување на времетраењето на часовите во наставата со физичко присуство од 45 на 30 минути бидејќи, како што наведува во соопштение, наставниците имаат  големи потешкотии да ја реализираат наставата  во затворен простор и почитување на сите протоколи утврдени од Комисијата за заразни болести. Пленумот од МОН …

Наставниците бараат пократки часови во наставата со физичко присуство Read More »

Трибина „Патот до независноста“: Од сенките на федерацијата и на Милошевиќ нѐ извлече европската заедница

Во тој турбулентен период на глобалната и регионалната политичка сцена, било очекувано настаните да бидат проследени со немири и вооружени конфликти, но оти во земјава таквите воени судири биле избегнати, кажа премиерот Зоран Заев на трибината „Патот до независноста“ што на негова иницијатива денеска се одржа во Владата по повод 30-годишнината од независноста. -Нашата земја …

Трибина „Патот до независноста“: Од сенките на федерацијата и на Милошевиќ нѐ извлече европската заедница Read More »

АВМУ: Нови правила за ценовниците за платено политичко рекламирање

Aгенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги информира радиодифузерите дека со новодонесените измени и дополнувања на Изборниот законик се определува нов начин на утврдување на ценовниците за емитување платено политичко рекламирање (ППР) кој ќе се применува и за Локалните избори 2021, поради што е пропишан дополнителен рок за достава на ценовници. -Според измените во …

АВМУ: Нови правила за ценовниците за платено политичко рекламирање Read More »

Голема акција за заплена на режан тутун по пазарите и складиштата

Во тек е голема акција за заплена на режан тутун по пазарите и други простори за складиран режан тутун, соопшти Царинската управа. Управата информира дека деталите ќе бидат соопштени по завршување на акцијата. -Продолжува успешната соработка со Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Пазарниот инспекторат, наведува Управата.  Извор: МИА

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого

На прв поглед и накратко, Сент Мориц може да се опише со една реченица: зимска варијанта на Монте Карло. Сличности има многу, од луксузните бутици до скапите автомобили, од чистината и сјајот на улиците до рестораните со „бели чаршафи“, од средновечните госпоѓи со бунди и скап накит до затворените клубови во кои честопати бундите се …

РЕПОРТАЖА: Сент Мориц, гратче со патентирано име и лого Read More »

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО)

Зимата веќе започна, а со неа дојдоа и ниските температури, па време е на себе да ставиме малку потопла гардероба. Кога температурата ќе се приближи до нулата, императив станува потоплата и поудобна облека. Во овој период малку потешко е да изгледате модерно поради многуте слоеви на облека, но ние пронајдовме неколку стајлинзи во кои ќе …

Моден водич: 10 предлози за зимски аутфит без грешка! (ФОТО) Read More »

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година

Читателките на порталот Фрагрантика, парфемската онлајн-енциклопедија, ги избрале најдобрите парфеми за 2019 година. Најдобар женски парфем во 2019 година: Guerlain “Mon Guerlain Eau de Parfum Intense” Парфемот припаѓа на групата ориентално-древни мириси чии горни ноти се лаванда, мандарина и бергамот, а во средните ноти роза, јасмин, ванила од Тахити и ванила од Мадагаскар. Најдобар машки …

Ова се трите величествени мириси: Избрани најдобриот машки, женски и унисекс парфем за 2019 година Read More »

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи

Ким Кардашијан ја продолжи традицијата и еден ден после Божиќ објави фотографии од прославата на празникот. Нејзините божиќни фотографии за само неколку часа собраа повеќе од 1,5 милиони лајкови. Фустанот на Ким, иако многумина го споредуваат со рибина крлушка, одлично ѝ стои, а фризурата и шминката ѝ се беспрекорни. Синовуите Сејнт, Чикаго и Пслам се …

Поради божиќните фотки на Ким Кардашијан колапс на социјалните мрежи Read More »

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО)

На свечената прослава во шведскиот The Concert Hall што се одржа месецов  во чест на Нобеловците, вниманието го украдоа шведските кралски дами. Сите очи беа вперени во принцезите Викторија, Маделеин и Софија, кои по скалилата во салата ги придружуваа овогодинешните лауреати. Убавите принцези дале сè од себе да заблескаат во полн сјај. Најстарата ќерка на …

Гламур и раскош: Шведските принцези заблескаа во полн сјај (ФОТО) Read More »

Адеми рекордер по бројот на европски настапи за Динамо Загреб

Капитенот на Динамо Загреб, Аријан Адеми против Вест Хем во четвртокот го запиша својот 88 европски настап за хрватскиот клуб. А оваа сезона македонскиот репрезентативец и оваа сезона го обезбеди своето 10 учество во групната фаза на европските клупски натпреварувања. Досега четирипати беше дел во групите на Лигата на шампионите, а оваа есен и по …

Адеми рекордер по бројот на европски настапи за Динамо Загреб Read More »

Црвено светло на „Камп Ноу“: Барса во минус од 1,35 милијарда евра

За сезоната 2020/21, Блауграна пријави загуба од 481 милион евра. Исто така, буџетот за новата сезона е намален. Од првичните 791 милиони, сега е 765 милиони. Според последните информации, повеќекратниот европски шампион има вкупен долг од околу 1,35 милијарда евра. Барселона, исто така, имаше значително помали примања минатата сезона. Главната причина е фактот што публиката …

Црвено светло на „Камп Ноу“: Барса во минус од 1,35 милијарда евра Read More »

Имаше причина зошто играчите на Гибралтар не го сакаа дресот на Халанд

Пред 10 дена фудбалерите на Норвешка и Гибралтар одиграа квалификациски натпревар за пласман на Светското првенство. Висока победа (5:1) забележа Норвешка, а три гола на тој меч постигна Ерлинг Халанд. Веднаш по завршувањето на дуелот настана „брканица“ меѓу играчите на Гибралтар по дресот на ѕвездата на Борусија Дортмунд, еден од најдобрите напаѓачи во светот, но …

Имаше причина зошто играчите на Гибралтар не го сакаа дресот на Халанд Read More »

Маневски: Против Тиквеш до нов триумф во Првата лига

По пласманот во осминафиналето од Купот на Македонија и победата над Воска Спорт на гостувањето во Охрид, фудбалерите на Брегалница комплетно се насочуваат на новите прволигапки предизвици и пресметката со Тиквеш во недела на Градскиот стадион во Штип. Јасно е дека желбата во составот на Марјан Секуловски е триумф против Тиквеш за нов приклучок кон …

Маневски: Против Тиквеш до нов триумф во Првата лига Read More »

Шест натпревари беа доволни за Мурињо да влезе во историјата на Рома

Историското, прво коло од Конференциската лига донесе убедлива победа за Рома на Олимпико против ЦСКА Софија. Заврши со конечен резултат 5:1 за римската „волчица“. Мечот во Рим започна со неочекувано водство на Бугарите, но Рома до крајот постигна пет гола и лесно стигна до првите бодови. Два гола постигна Лоренцо Пелегрини, а по еден Ел …

Шест натпревари беа доволни за Мурињо да влезе во историјата на Рома Read More »

Чисто и одржливо: ЕКО средствата за блескав дом се „must have“

Во изминатиот период, поминавме премногу време дома. За тоа време, некои од нас сфатија колку уживаат во чистење и средување, додека други забележаа дека поради тие активности, остануваат малку моменти за некои поважни и поубави работи. Секако, и едните и другите доаѓаме до ист заклучок, а тоа е дека сите сакаме просторот во кој живееме …

Чисто и одржливо: ЕКО средствата за блескав дом се „must have“ Read More »

Зошто докторите стојат зад GE 132+ Natural? Бактериите се победуваат со антибиотици, а вирусите со антиоксиданси! 

Зошто докторите стојат зад GE 132+ Natural?: Бактериите се победуваат со антибиотици, а вирусите со антиоксиданси! ПН:Посебното значење на GE 132+ Natural е во добро осмислената превентивна употреба, во оптимизирањето на функциите на организмот за при напад на вирус да може полесно и побрзо да го совлада. Во време на пандемија на ковид-19, но и во есенската …

Зошто докторите стојат зад GE 132+ Natural? Бактериите се победуваат со антибиотици, а вирусите со антиоксиданси!  Read More »

ФОТО | Со години ги злоупотребувал: Три ќерки брутално го убија таткото силувач

Таткото од Русија, кој беше убиен од трите ќерки, формално е означен како педофил кој сексуално ги злоупотребувал своите биолошки деца. Михаил Качутурјан (57) беше избоден до смрт со нож во 2018 година, а неговите три ќерки се обвинети за убиство. Кристина, Ангелина и Марија, кои тогаш имаа 19, 18 и 17 години, признаа дека …

ФОТО | Со години ги злоупотребувал: Три ќерки брутално го убија таткото силувач Read More »

Ако детето се врати од училиште со овие симптоми, можеби станува збор за коронавирус

Стручњаците од Универзитетот Јејл предупредуваат дека кашлицата и губењето на мирисот не се така чести кај заразата со сојот делта, додека главоболката, болното грло и зголемената температура се меѓу првите симптоми. За разлика од претходните варијанти што ги заобиколуваа децата, оваа не ги избира своите жртви, па и децата до 12 години се во опасност. …

Ако детето се врати од училиште со овие симптоми, можеби станува збор за коронавирус Read More »

Третмани во мешана дентиција: Период што ја опфаќа возраста од шест до 12 години

Периодот на мешана дентиција е доста сложен и динамичен период. Тој ја опфаќа возраста од шест до 12 години, при што настанува смена на млечната со трајна дентиција. Забите од трајната дентиција се значително поголеми од млечните запчиња и затоа е многу важно тој период да биде следен и од страна на стоматолог и од …

Третмани во мешана дентиција: Период што ја опфаќа возраста од шест до 12 години Read More »

Данска го укинува „правото на љубов“ за доживотно осудените: Сака да ги искорени „обожавателките на криминалците“

На затворениците кои во данските затвори издржуваат доживотни затворски казни ќе им биде забрането да влегуваат во нови романтични врски за да се спречи феноменот „обожавателки на криминалците“. Како што наведува Би-би-си, данската влада претставила нов закон со кој на затворениците кои издржуваат доживотна казна ќе им се ограничи контактирање само со оние со кои …

Данска го укинува „правото на љубов“ за доживотно осудените: Сака да ги искорени „обожавателките на криминалците“ Read More »

ВИДЕO+ФОТО | „На одмор сум секој ден, затоа што ја сакам својата работа“: Ноне се врати на брод

Велешанката Ноне Неделковска која македонската јавност ја запозна преку натпреварот за музички таленти „Идол“ веќе долги годнини не се занимава со музика бидејќи ужива во работата на брод и бројните патувања низ светот.   View this post on Instagram   A post shared by Princess Nona 🌸 (@nona.nedelkovska) Поради ситуацијата со пандемијата на коронавирусот Ноне …

ВИДЕO+ФОТО | „На одмор сум секој ден, затоа што ја сакам својата работа“: Ноне се врати на брод Read More »

ВИДЕО | Можност да станете сопственик на имресивен замок и 4,5 хектари лозје : На продажба швајцарски дворец стар 800 години

Еден швајцарски дворец е понуден на продажба. Станува збор за замокот „Château Le Rosey“ стар 800 години. Дворецот нуди поглед на селото Бурсен, кое се наоѓа помеѓу Женева и Лозана, а нуди поглед и на Мон Блан и езерото Леман, пренесува „Дејли меил“. Во внатрешноста на замокот се наоѓаат 10 спални соби и 8 купатила, …

ВИДЕО | Можност да станете сопственик на имресивен замок и 4,5 хектари лозје : На продажба швајцарски дворец стар 800 години Read More »

Што пишува во тестаментот на принцот Филип: Дали има нешто за кралицата Елизабета?

Тестаментот на принцот Филип, војводата од Единбург, ќе остане тајна најмалку 90 години со цел да се заштити „достоинството и положбата“ на кралицата, одлучи судот.   View this post on Instagram   A post shared by HELLO! Magazin (@hellomagazinsrbija) Тоа е традиција долга повеќе од еден век, бидејќи, по смртта на член на кралското семејство, …

Што пишува во тестаментот на принцот Филип: Дали има нешто за кралицата Елизабета? Read More »

Чисто и одржливо: ЕКО средствата за блескав дом се „must have“

Во изминатиот период, поминавме премногу време дома. За тоа време, некои од нас сфатија колку уживаат во чистење и средување, додека други забележаа дека поради тие активности, остануваат малку моменти за некои поважни и поубави работи. Секако, и едните и другите доаѓаме до ист заклучок, а тоа е дека сите сакаме просторот во кој живееме …

Чисто и одржливо: ЕКО средствата за блескав дом се „must have“ Read More »

ГАЛЕРИЈА: Двор кој остава без здив: Слободанка Стојановска има златни раце и расцветана душа

Слободанка Стојановска има двор од кој застанува здивот. Дворот се наоѓа во Маџари, а се простира на околу 500 квадратни метри.  Вредната Слободанка претежно сама се грижи за оваа неверојатна убавина од разновидни цвеќиња. – На балконите доминираат питунии-сурфинија, но имам и розички, грчки емпатии, лалиња за време на нивната сезона, хризантеми, кампанула и многу …

ГАЛЕРИЈА: Двор кој остава без здив: Слободанка Стојановска има златни раце и расцветана душа Read More »

ФОТО | Потресна приказна за скопјанката Марга: Доказ на мојата упорност е можноста да одам сама со автобус и да преминам улица!

Марга Велеска од Скопје е девојка која при породувањето поради лекарска грешка има церебрала парализа. приватна архива – На само една година започнале моите здравствени проблеми како последица од лекарска грешка уште додека сум била во инкубатор – вели Марга. НО ТОА НЕ ЈА СПРЕЧИЛО ДА ЗАВРШИ ФАКУЛТЕТ И ДА ГО ИЗУЧИ ШПАНСКИОТ ЈАЗИК. САКА …

ФОТО | Потресна приказна за скопјанката Марга: Доказ на мојата упорност е можноста да одам сама со автобус и да преминам улица! Read More »

ФОТО | На избор за Мис без грам шминка: Ел Селин преферира природна убавина

Натпреварувачка на овогодинешниот избор за Мис Велика Британија има намера да се појави пред жирито целосно без шминка со цел да ги поттикне младите жени чија самодоверба е разнишана во ерата на филтри, а идеалите за убавина граничат со недостижното. Финалистката на натпреварот за најубава Британка, 31-годишната Ел Селин, доживеа непријатни искуства во текот на …

ФОТО | На избор за Мис без грам шминка: Ел Селин преферира природна убавина Read More »

Разговор со Ива Матиќ, пилот на авион на комерцијални летови: Уживам на небото во магичните пурпурни зајдисонца и секогаш различните изгрејсонца

Храбрите ги прават промените и го движат светот напред. Таква храбра жена е Ива Матиќ, прва жена пилот во Армијата и прва жена пилот на хеликоптер, а од неодамна и пилот на авион на комерцијални летови. Ти се исполни сонот, после четири години успеа да станеш и пилот на авион на комерцијални летови. Низ што сè помина …

Разговор со Ива Матиќ, пилот на авион на комерцијални летови: Уживам на небото во магичните пурпурни зајдисонца и секогаш различните изгрејсонца Read More »

Менструални грчеви: Што треба да знаеме и како да се справиме?

Менструалните грчеви (дисменореа) се болки во долниот дел на стомакот. Многу жени имаат менструални грчеви непосредно пред или за време на менструалниот циклус. Кај некои жени грчевите се појавуваат во поблага форма, кај други пак, тие може да бидат толку силни што пречат во секојдневните активности во траење од неколку дена секој месец. Како симптоми …

Менструални грчеви: Што треба да знаеме и како да се справиме? Read More »

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Вељко Ражнатовиќ денеска преку Инстаграм на својот покоен татко Жељко Ражнатовиќ Аркан му го честиташе роденденот. „Среќен роден ден тато. 17.04.1952. се роди Српски Тигар, Српски Херој“, напиша Вељко во објавата и предизвика позитивни реакции кај своите следбеници на оваа социјална мрежа. Но, Инстаграм набрзо потоа му ја избриша објавата, поради како што наведе „насилство …

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша Read More »

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Габриел Бајрам, синот на сега веќе починатиот политичар Амди Бајрам на својот профил на Фејсбук сподели доста емотивно видео направено најверојатно неколку недели или месеци пред смртта на татко му. Амди на видеото плаче додека веднаш до него стои популарниот босански пејач Шериф Коњевиќ и му го пее големиот хит на Шабан Шаулиќ „Сине, сине“. …

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ! Read More »

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Мексиканскиот пејач Џери Демар (41) се жалел на болки во задникот по земањето на витаминска инекција, за два дена подоцна да почине. Ѕвездата на шоуто „The Voice Mexico“ почина во понеделникот на 41 година, а странските медиуми пишуваат дека умрел поради компликација од Ковид – 19. 48 часа пред смртта, Латиноамериканецот кој е номиниран за …

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19! Read More »

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште

Делницата Штип – Крупиште, која е дел од експресниот пат во изградба Штип – Кочани, е пуштена за сообраќај, информираа попладнево од Јавното претпријатие за државни патишта. – Посакувајќи им пријатно и удобно возење на учесниците во сообраќајот на експресниот пат на делницата Штип (клучка Три Чешми)-Крупиште, сакаме да им посочиме патниот правец да го користат …

Пуштена за сообраќај делницата Штип-Крупиште Read More »

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште

Познатата глумица Неда Арнериќ почина во 67-та година од животот. Српските медиуми известуваат дека била пронајдена мртва во нејзиниот стан. Братот на Неда Арнериќ ја нашол седната на трпезариската маса, без траги на насилство, пренесува српски Телеграф, За Арнериќ беше познато дека пати од депресија и во неколку наврати се обидела да си го одземе …

Почина актерката Неда Арнериќ, дивата на српското глумиште Read More »

„Емоции, гушкање и љубов“: Пронајдено е кучето по кое сопственикот трагаше три недели

Јавното претпријатие „Лајка” соопшти дека е пронајдено кучето по кое сопственикот трагаше три недели. -Емоции, гушкање и љубов. Оваа работна недела ја заокружуваме со среќен крај во потрагата на златниот ретривер Лео. Да, овој убавец благодарение на тимот на ЈП Лајка и микрочипот си отиде дома кај својот сопственик. Сликите говорат повеќе од се, а …

„Емоции, гушкање и љубов“: Пронајдено е кучето по кое сопственикот трагаше три недели Read More »

Затворен за сообраќај дел од булеварот „Крсте Мисирков“

Градот Скопје информира дека поради асфалтирање со завршен слој на булеварот „Крсте Мисирков”, утре почнувајќи од 6 часот наутро до 5 часот на 19 септември 2021 година, потегот од крстосницата со булеварот „Гоце Делчев” до крстосницата со булеварот „Кочо Рацин”, во насока од ТЦ „Мавровка” кон „Веро Џамбо” ќе биде комплетно затворен за сообраќај. Како …

Затворен за сообраќај дел од булеварот „Крсте Мисирков“ Read More »

ВИДЕО | АД Бутел: Зголемениот број погреби не значи поголем профит за нас

Зголемениот број погреби, најмногу поради пандемијата од ковид-19, не значи зголемен профит за АД Бутел, затоа  што претпријатието не ги зголеми услугите за  погребение, рече денеска во „Утрински брифинг“ Анета Стефановска, раководител во служба во АД Бутел. Ние работиме врз основа на цени кои се утврдени со одлука на Управниот одбор за која Градот има …

ВИДЕО | АД Бутел: Зголемениот број погреби не значи поголем профит за нас Read More »

Без струја утре и задутре повеќе делови од Скопје

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа утре и задутре без електрична енергија ќе останат дел од корисниците од општините Сарај, Центар, Чучер Сандево и Кисела Вода, соопштуваат од РЦУК – Скопје. Во периодот од 9.00 до 15.00 часот без напојување со електична енергија ќе останат корисниците од селата Рашче, Копаница и Бојане, Општина Сарај. …

Без струја утре и задутре повеќе делови од Скопје Read More »

Живеалиштата на животните интензивно се подготвуваат за претстојниот зимски период

Живеалиштата на животните во Зоолошката градина во Скопје интензивно се подготвуваат за претстојниот зимски период, сѐ со цел обезбедување соодветни услови за живот. Како што информираат од ЗОО Скопје, на почетокот на месецот започнале со реновирање на внатрешните живеалишта и со подготовка за зимскиот период.  – Прв што ќе добие нов реновиран простор е нилскиот …

Живеалиштата на животните интензивно се подготвуваат за претстојниот зимски период Read More »

АБА2 лигата со 14 екипи, пет турнири и плеј-оф

Втората АБА лига оваа сезона ќе се игра на турнирите на Златибор, Осиек, Сараево, Бања Лука и Широки Бријег, а првиот турнир е закажан за 10 октомври, објавија организаторите на регионалното натпреварување. Следната сезона 14 екипи ќе се натпреваруваат во АБА 2 лигата за пласман во повисок ранг: Борац Бања Лука, Ловќен, Хелиос, Младост Земун, …

АБА2 лигата со 14 екипи, пет турнири и плеј-оф Read More »

Познат распоредот на натпреварите во Првата женска кошаркарска лига

Денеска, на заеднички состанок со претставниците на раководството на федерацијата, Здружението на клубовите од Првата лига-жени ги утврди натпреварувачките броеви за новата натпреварувачка сезона 2021/2022. Учесниците во најквалитетното натпреварување, односно во групата „А“ ги добија следните натпреварувачки броеви: 1.Пробаскет 2.МЗТ Скопје Аеродром 3.Крива Паланка 4.Работнички 5.Струга 2005 6.Бадел 1862 7.Вардар 8.Баскет КАМ Согласно со Бергеровиот …

Познат распоредот на натпреварите во Првата женска кошаркарска лига Read More »

Скандирање и аплаузи: Полна арена во Белград му оддаде почит на големиот Дуда

Со минута молчење му беше оддадена почит на легендарниот тренер Душан Дуда Ивковиќ кој денеска почина во Белград, Србија. По тажната утринска вест за смртта на кошаркарскиот великан, беше одлучено да му се оддаде последна почит пред полната „Штарк Арена во Белград. Судбината сакаше тоа да се случи на баш на натпреварот помеѓу клубовите кои …

Скандирање и аплаузи: Полна арена во Белград му оддаде почит на големиот Дуда Read More »

Кошаркарскиот свет се простува од Душан Дуда Ивковиќ

Смртта на Душан Дуда Ивковиќ ја потресе кошаркарската јавност не само во соседна Србија туку и во Европа и светот воопшто. Ивковиќ беше еден од најдобрите тренери на сите времиња, кои на репрезентацијата на Југославија и донесе три европски златни медали, во 1989, 1991 и 1995 година. Ивковиќ остави неизбришиви траги во европската и светската …

Кошаркарскиот свет се простува од Душан Дуда Ивковиќ Read More »

МЗТ Скопје му гостува на Пелистер на стартот од новата кошаркарска сезона

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) се одржа заеднички состанок со Здружението на прволигашите на кој беше извршена жрепката за новата сезона и беа утврдени натпреварувачките броеви за сезоната 2021/22. Во првото коло во кошаркарската Прва лига кое е закажано за 2. и 3. октомври,. бранителот на двојната круна МЗТ Скопје ќе …

МЗТ Скопје му гостува на Пелистер на стартот од новата кошаркарска сезона Read More »

Оставки, вистина и факти

Точно е дека демократијата инсистира на идејата дека вистината е многу важна, но, од друга страна, и дека никој нема право дефинитивно да каже што е вистина. Постојаното посегање по вистината како идеал, па и оспорувањето на некои „вистини“, е движечката сила вградена во прогресот на едно слободно општество. Ова не се однесува и на …

Оставки, вистина и факти Read More »

И Села сит и Мицкоски на број?

„Нема потреба Мицкоски да ми се извини за 27 април, повеќе треба да ми се извини Зоран Заев“, изјави – и остана жив – Зијадин Села во интервјуто пред некој ден на ТВ24. Ова „остана жив“, во случајот на Села, не е само реторичка фигура, бидејќи тој во обидот за државен удар во Собранието на …

И Села сит и Мицкоски на број? Read More »

Каде за Нова година?

Побрзајте, последен миг е! Сè уште не е доцна! Ако сакате сè да помине без проблеми, и вие и вашите најблиски (а за пријателите и комшилукот и да не зборуваме, зашто тие и онака главно ќе ве озборуваат), сега е вистинското време. Уплатете, претплатете се, дајте пари, купете, зашто после ќе се каете, ќе биде …

Каде за Нова година? Read More »

И Груевски бара одговорност за медиокритетите

Од Будимпешта се огласи и поранешниот премиер Никола Груевски со зборови на сочувство и утеха до семејствата на загинатите, барајќи одговорност за трагедијата во Тетово, бидејќи „поради нечија негрижа и неодговорност, тие луѓе изгореа во пламените јазици“. На начинот на кој Груевски се обраќа до јавноста, човек би можел да помисли дека е загрижен лидер …

И Груевски бара одговорност за медиокритетите Read More »

Молкот е предавство

Дефинитивно може да се констатира дека во нашиот мал град настапи време на морално-политички крах. Тоа е град на полтрони и предавници. Град на малограѓани што молчат со наведната глава пред големите политички и бизнис-газди. Во тој град секојдневно слушаме како малограѓаните папагалски ја повторуваат флоскулата: „сите се исти“. Тоа е само нивни изговор за …

Молкот е предавство Read More »

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека повеќе од една седмица зема хидроксихлорокин, лек за маларија, како превентива од новиот коронавирус. – Го употребувам последната недела. Една таблета секој ден, изјави Трамп. Тој и претходно ја промовираше употребата на хидроксихлорикинот како евентуален лек за Ковид-19 и покрај предупредувањата на лекарите. Ниту едно истражување досега не …

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива Read More »

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Либидото не може да се ограничи со годините на живот. Кој вели дека сексот станува дел од минатото во средната животна доба? Еве типични заблуди за оваа важна животна активност…  1 Постарите жени се лоши љубовници Неточно! Со векови постарите жени ги воведувале помладите мажи во светот на задоволствата. Искуството и мудроста се на ваша страна. …

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта! Read More »

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО)

Како што се наближуваат новогодишните и божиќните празници паровите не можат да се заситат од „празничната“ секс поза која ветува длабока пенетрација, пренесува порталот „The Sun“. За усовршување на оваа поза, понежниот пол треба треба да се наведне пред партнерот, потоа да се склопат рацете и лактите да се потпираат на маса или друг соодветен …

„Таен Дедо Мраз“ е совршената секс поза за празниците (ФОТО) Read More »

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа!

„AFFAIR at work” во превод – афера на работа, е новата интернет страница за запознавање чии целни лица се главно поединци кои не се нужно самци, а сакаат тајно да стапат во интимен однос со колегата од работа, и тоа во удобноста на своето работно место. Иако интернет страниците кои ги спојуваат прељубниците не се …

Сакате да се сплеткате со колегата од работа? Сега постои и интернет страница за тоа! Read More »

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто…

Колку пати сте се разочарале во љубовта, тврдејќи дека од неа ќе се откажете засекогаш, бидејќи постојано „налетувате“ на погрешни лица. Или се емоционално недостапни или се проблематични. Маргарет Пол, докторка по социологија, терапевт и автор на бројни книги вели дека проблемот е всушност во вас. Или се утопист, па верувате дека вашата љубов може …

Се разочаравте во љубовта, бидејќи постојано правите погрешни избори: Проблемот е во вас, еве зошто… Read More »

Виц на денот: Избор

Две плавуши зборуваат: – Леле, не знам како да си најдам маж… – Како не знаеш? Ќе застанеш на улица и ќе викнеш „сите паметни на лево, сите убави на десно“! – И? – Е па, тој што ќе се збуни, тој е за тебе!

Виц на денот: Хауба

– Мммм, колку романтично… свеќички… масло… – Дај ако сакаш не се глупирај и затвори ја хаубата.

Виц на денот: Гравитација

Дошол Ајнштајн во Битола за да држи предавање на студенти за гравитација. На крајот од предавањето прашал: – Дали има некој прашања? Трпе од третиот ред кренал рака. – Ајде ти од третиот ред, како се викаш? – Трпе. – Повели Трпе. – Не мојш бе чоек само така да глеаш на работите…

Виц на денот: Соработка

Олигарх и мафијаш ја договараат нивната идна соработка. Кога постигнале договор олигархот вели: – ОК, сѐ е јасно, а со мојот син што ќе се случува? Мафијашот: – Ајде да провериме. Ти стави на масата 1000 евра, а јас ќе го ставам пиштолот. Викни го твојот син. Ако ништо не земе, значи ќе стане чесен човек, …

Виц на денот: Соработка Read More »

ВИДЕО: Турски молер жонглира со канти за боја наместо топка, стана хит на интернет

35-годишен молер од турскиот град Урфа стана хит на ТикТок, откако објави видеа на кои го прикажува својот необичен талент – тој, слично како со фудбалска топка, жонглира со празни пластични канти за боја. Али Тургут, кој е поранешен фудбалер-аматер, вели дека на шега започнал да игра со кантите, откако станал молер кога му пропаднала …

ВИДЕО: Турски молер жонглира со канти за боја наместо топка, стана хит на интернет Read More »

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште бидејќи не дозволува детето да носи маска

Хрват и неговиот син, ученик во осмо одделение во основно училиште, престојуваат пред училиштето во Загорје, бидејќи не сака неговиот син да носи маска од влезот во училиштето до влезот во училницата, пренесува Индекс. Ученикот не е на настава веќе две недели, а вчера бил пред училиштето со својот татко. Во неколку наврати се обидувал …

ВИДЕО: Хрват со денови седи со синот пред училиште бидејќи не дозволува детето да носи маска Read More »

Државните службеници во Словенија мора да имаат доказ за вакцинација до 1 октомври

Сите вработени во државната администрација во Словенија ќе треба да се вакцинираат против Ковид-19, а негативниот тест за коронавирус веќе нема да им биде доволен за да дојдат на работа, како и за останатите невакцинирани граѓани, одлучи словенечката Влада. За да можат да работат, ако досега не се вакцинирани или веќе ја прележале болеста, ќе …

Државните службеници во Словенија мора да имаат доказ за вакцинација до 1 октомври Read More »

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти воведени во четири региони во северна Грција

Во четири региони во северниот дел на Грција, односно во областа Пиерија во која спаѓаат Катерини, Паралија, Неи Пори, Платамона и сл, во областите Иматија, Пела и Кавала од денеска е воведен полициски час од еден часот по полноќ до 6 часот наутро и забрана за музика во угостителските објекти во текот на целиот ден, …

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти воведени во четири региони во северна Грција Read More »

Групата на Беливук обвинета за уште две убиства

Обвинителството за организиран криминал, во соработка со оперативците на МВР на Србија и БИА, собра докази за уште најмалку две ликвидации на млади белграѓани, пренесува „Вечерње новости“. Јавноста ќе дознае повеќе за ова за десет дена. Сепак, начинот на грабнување и злосторство беше ист како и кај претходните пет жртви. Засега Беливук, Миjковиќ и нивната …

Групата на Беливук обвинета за уште две убиства Read More »

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада до изборите во ноември

Претседателот на Бугарија Румен Радев вчера на специјална церемонија ја претстави новата техничка влада. Церемонијата на објавување на имињата во новата техничка влада започна со химната на Бугарија и во присуство на потпретседателката Илијана Јотова. Актуелната техничка влада на Бугарија беше назначена од Радев на 12 мај, откако 45. Народно собрание не успеа да избере …

Бугарскиот претседател Румен Радев ја претстави новата привремена влада до изборите во ноември Read More »

Суперлига: Втора победа по ред за Пролет во новата сезона

Т. Пролет триумфираше со 29:33 на гостувањето против Скопје, за втора победа во вториот суперлигашки натпревар од новата сезона. Новиот суперлигаш беше достоен противник во голем дел на натпреварот, но на крајот пресуди искуството и квалитетот на ракометарите на Т. Пролет, кои остануваат со стопроцентен ефект на стартот од сезоната. Почетокот донесе големи проблеми, откако …

Суперлига: Втора победа по ред за Пролет во новата сезона Read More »

ЛШ: Манасков и Веспрем од „минус четири“ негатива до победа над ПСЖ

Се одиграа и првите три натпревар од групата „Б“ во Лигата на шампионите, во дербито Веспрем на домашен тенре со 34:31 го совлада ПСЖ. Иако Унгарците на 15 минути до крајот на мечот имаа негатива од „минус четири“ (20:24) на крајот направија целосен пресврт и дојдоа до значајни бодови во натпреварувањето. Египќанецот Омар беше најефикасен …

ЛШ: Манасков и Веспрем од „минус четири“ негатива до победа над ПСЖ Read More »

Металург вторпат по ред ги разочара своите навивачи

И во својот втор натпревар сезонава екипата на Металург во македонската Суперлига претрпе пораз овојпат на гостувањето кај Прилеп од кој загуби со 28:24. После стартниот пораз од Пролет со 24:22, играчите на тренерот Иван Марковски повторно ги разочараа своите верни фанови. Во екипата на Прилеп прв стрелец беше Рустамов со седум голови, а шест …

Металург вторпат по ред ги разочара своите навивачи Read More »

Вујовиќ: Ремито е реален резултат, Вардар беше подобар во првото полувреме

Денеска во рамките од групата „А“ во првото коло од Лигата на шампионите Вардар 1961 во Норвешка одигра нерешено 27:27 против екипата на Елверум. Во натпревар со осцилации, но и простор кој остава за подобрување на играта на „црвено-црните“ во наредните дуели во ЛШ. – Честитки до Елверум за денешните перформанси. Еден интересен натпревар, одигравме …

Вујовиќ: Ремито е реален резултат, Вардар беше подобар во првото полувреме Read More »

ЛШ: Вардар играше „топло-ладно“ во Норвешка, на крајот освои бод

Во еден неизвесен натпревар, Вардар и Елверум одиграа со нерешен резултат (27:27) на стартот од новата сезона во Лигата на Шампионите. Норвешката екипа подобро го отвори натпреварот, со два гола во серија, додека „црвено-црните“ промашија дури три зицери на стартот од натпреварот, еден беше на Диало и два на Тото, за првиот гол да го …

ЛШ: Вардар играше „топло-ладно“ во Норвешка, на крајот освои бод Read More »

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови… Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на …

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути Read More »

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас!

Старите знаеле и се уште знаат илјадници трикови, за кои ние без оглед колку пари „ќе фрлиме“ за друго поинакво и помодерно решение, никогаш нема да го постигнеме нивниот успех. Ова е совет кој заслужува внимание. Пренесуван од колено на колено, од баба на мама, па за сите нас, урааа. Стоп, нема повеќе купување скапи …

Од плакарот на Анита: Од баба на мама, па за сите нас! Read More »

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават

Лицето на Џенифер Лопез секогаш изгледа совршено, а сето тоа благодарение на спретните раце на Скорт Барнс. Тој веќе со години е задолжен за шминката на пејачката, а сега ги сподели и грешките што жените најчесто ги прават и поради тоа изгледаат неколку години постари. Шминката може да го нагласи она што е најубаво на …

Шминкерот на Џенифер Лопез укажува на грешките што жените несвесно ги прават Read More »

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО)

Жената која ја нарекуваат „жива Златокоса“ има веројатно најдолга коса на светот и вели дека постојано добива понуди за брак од мажи од цел свет. View this post on Instagram Good morning my friends❤ Have a wonderful day?? #instagram#длинныеволосы#longhair#rapunzel#длиннаякоса#красивыедевушки#topgirls#odessagram#одесса#длиннаякоса#рапунцель#модельодесса#длинныеволосыукраина#длинныеволосыодесса#волосыодесса#superlonghair#sexiesthair#hairdiva#reallylonghair#instahair#longhairdontcare#hairstyle#hairfashion#famouspeople#starlife#verylonghair#hairstyles#рапунцельукраина#rapunzelukraine#longhairbeauty#уходзаволосами A post shared by ❤Alena Kravchenko❤ (@alenuwka_longhair) on Jun 25, 2019 at 11:07pm PDT Косата на …

Коса за Гинис: Украинката со најдолга коса секојдневно добива брачни понуди (ФОТО) Read More »

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО)

Влегувањето во новата година и новата деценија многумина ќе ги инспирира на промени. Некои ќе појдат во теретана, некои ќе ја променат работата, а некои фризурата. Ако сте во третата група и размислувате за промена на вашиот изглед, ви претставуваме четири фризури кои ќе бидат апсолутен хит во 2020 година. Боб фризура View this post …

Елегантни и префинети – Овие фризури ќе бидат хит во 2020 година! (ФОТО) Read More »

В недела ќе се одржи осмиот Велешки пливачки маратон

Настанот ќе започне во 10.00 часот, во близина на ресторанот „Бела вода“. Професионалниот маратон е најавен за во 11.00 часот. По завршувањето на натпреварувачкиот дел следува доделувањето на најдобрите пливачи на маратонот, информираат од Општина Велес. Во недела на 19 септември ќе се одржи осмиот по ред велешки пливачки маратон, најави денеска на прес конференција …

В недела ќе се одржи осмиот Велешки пливачки маратон Read More »

Бекер: Ѓоковиќ се третира поинаку од Федерер и Надал, тоа е неправедно

Борис Бекер вели дека Новак Ѓоковиќ не ја добива почитта што ја заслужува од многу фанови и медиуми, за разлика од другите членови на големата „тројка“, Рожер Федерер и Рафаел Надал. Германската тениска легенда исто така смета дека првиот светски рекет немал намера да учествува на Олимписките игри во Токио и почна да размислува за …

Бекер: Ѓоковиќ се третира поинаку од Федерер и Надал, тоа е неправедно Read More »

Трстена: Дејан може да биде првиот олимписки шампион од Македонија во 21 век

Олимпискиот вицешампион од Токио, теквондистот Дејан Георгиевски одлучи дојде да го посети Шабан Трстена во неговиот дом заедно со својот тренер Дарко Костовски. Георгиевски покажува почит кон Трстена, нашиот борач кој на Летните олимписки игри во Лос Анџелес го освои златниот медал. Четири години подоцна и сребро на Игрите во Сеул. А истиот сон, освојување …

Трстена: Дејан може да биде првиот олимписки шампион од Македонија во 21 век Read More »

ВИДЕО: Од 11 години сонуваше за грен слем трофеј – сега е девојка од милијарда долари

Тениската сензација Ема Радукану од Велика Британија успеа да го привлече вниманието на „УС Опен“ освојувајќи го трофејот, нејзин прв освоен турнир во кариерата. 18-годишната тенисерка е топ тема во британските медиуми, а експертите одат толку далеку што предвидуваат дека таа ќе стане „бренд“ вреден над милијарда долари. „Скај Спортс“ објави интервју со Радукану кога …

ВИДЕО: Од 11 години сонуваше за грен слем трофеј – сега е девојка од милијарда долари Read More »

Кандидати за Париз 2024: Додевски и Георгиевска со медали на Президент купот во Истанбул

Македонското теквондо продолжува да бележи успеси на меѓународната сцена, после историскиот успех на Летните олимписки игри во Токио каде што Дејан Георгиевски се закити со сребро. Нашата земја настапи на еден од најсилните теквондо турнири во светот, шестиот „Президент Куп 2021“ Г1 во Истанбул, Турција, турнир кој се бодува за освојување олимписка норма на следните …

Кандидати за Париз 2024: Додевски и Георгиевска со медали на Президент купот во Истанбул Read More »

В недела ќе се одржи осмиот Велешки пливачки маратон

Настанот ќе започне во 10.00 часот, во близина на ресторанот „Бела вода“. Професионалниот маратон е најавен за во 11.00 часот. По завршувањето на натпреварувачкиот дел следува доделувањето на најдобрите пливачи на маратонот, информираат од Општина Велес. Во недела на 19 септември ќе се одржи осмиот по ред велешки пливачки маратон, најави денеска на прес конференција …

В недела ќе се одржи осмиот Велешки пливачки маратон Read More »

Адеми рекордер по бројот на европски настапи за Динамо Загреб

Капитенот на Динамо Загреб, Аријан Адеми против Вест Хем во четвртокот го запиша својот 88 европски настап за хрватскиот клуб. А оваа сезона македонскиот репрезентативец и оваа сезона го обезбеди своето 10 учество во групната фаза на европските клупски натпреварувања. Досега четирипати беше дел во групите на Лигата на шампионите, а оваа есен и по …

Адеми рекордер по бројот на европски настапи за Динамо Загреб Read More »

Црвено светло на „Камп Ноу“: Барса во минус од 1,35 милијарда евра

За сезоната 2020/21, Блауграна пријави загуба од 481 милион евра. Исто така, буџетот за новата сезона е намален. Од првичните 791 милиони, сега е 765 милиони. Според последните информации, повеќекратниот европски шампион има вкупен долг од околу 1,35 милијарда евра. Барселона, исто така, имаше значително помали примања минатата сезона. Главната причина е фактот што публиката …

Црвено светло на „Камп Ноу“: Барса во минус од 1,35 милијарда евра Read More »

АБА2 лигата со 14 екипи, пет турнири и плеј-оф

Втората АБА лига оваа сезона ќе се игра на турнирите на Златибор, Осиек, Сараево, Бања Лука и Широки Бријег, а првиот турнир е закажан за 10 октомври, објавија организаторите на регионалното натпреварување. Следната сезона 14 екипи ќе се натпреваруваат во АБА 2 лигата за пласман во повисок ранг: Борац Бања Лука, Ловќен, Хелиос, Младост Земун, …

АБА2 лигата со 14 екипи, пет турнири и плеј-оф Read More »

Познат распоредот на натпреварите во Првата женска кошаркарска лига

Денеска, на заеднички состанок со претставниците на раководството на федерацијата, Здружението на клубовите од Првата лига-жени ги утврди натпреварувачките броеви за новата натпреварувачка сезона 2021/2022. Учесниците во најквалитетното натпреварување, односно во групата „А“ ги добија следните натпреварувачки броеви: 1.Пробаскет 2.МЗТ Скопје Аеродром 3.Крива Паланка 4.Работнички 5.Струга 2005 6.Бадел 1862 7.Вардар 8.Баскет КАМ Согласно со Бергеровиот …

Познат распоредот на натпреварите во Првата женска кошаркарска лига Read More »

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан

Авганистанската Влада формирана од талибанците не е репрезентативна и инклузивна, но од суштинско значење е да се работи со неа, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на заедничкиот состанок на лидерите на Организацијата за договор за колективна безбедност (ОДКБ) и Шангајската организација за соработка. Путин, исто така, рече дека многу граѓани на Авганистан ја напуштаат својата татковина и …

Путин: Треба да се работи со талибанската Влада на Авганистан Read More »

Подржувачите на Навални ги обвинија Гугл и Епл за капитулација под притисок на Кремљ Путин гласа преку Интернет

Поддржувачите на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални ги обвинија технолошките гиганти Гугл и Епл дека подлегнале на притисокот на Кремљ и ја избришале апликацијата за гласање од нивните онлајн продавници. Според западните медиуми претходните денови, руските регулаторни тела, извршиле силен притисок врз технолошките компании да ја блокираат иницијативата на Навални за „Паметно гласање“, која требаше …

Подржувачите на Навални ги обвинија Гугл и Епл за капитулација под притисок на Кремљ Путин гласа преку Интернет Read More »

ФОТО | Трагедија во Венецуела: Мајка ги спасила своите две деца по бродолом пиејќи урина и доејќи ги четири дена – пред конечно да умре

Мајка ги спасила своите две деца по бродолом, доејќи ги четири дена, додека пиела урина – пред конечно да умре. 40-годишната Мариели Чакон ги одржуваше во живот Хозе Дејвид и Марија Беатриз Камблор Чакон, откако нивниот брод беше уништен од бран по патувањето на островот во Атлантскиот Океан. Венецуелката ја испила сопствената урина, така што …

ФОТО | Трагедија во Венецуела: Мајка ги спасила своите две деца по бродолом пиејќи урина и доејќи ги четири дена – пред конечно да умре Read More »

Трагедија во Нов Зеланд: Мајка си ги убила трите ќерки

Лорен Дикасон (40) денеска беше обвинета за убиство на нејзините три ќерки во Нов Зеланд. Лорен е докторка која неодамна се пресели во Нов Зеланд од Јужна Африка заедно со нејзините ќерки и сопругот Греам Дикасон, кој е исто така доктор. Во соопштението на службата за итни случаи се наведува дека жената која била хоспитализирана …

Трагедија во Нов Зеланд: Мајка си ги убила трите ќерки Read More »

ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала врз напаѓачот

Во холанскиот град Алмело денеска е изведен вооружен напад, во кој две лица загинаа, а едно е повредено. Осомничениот е уапсен, откако претходно бил ранет, јавија локалните медиуми. РТВ Оост објави снимка на која се гледа полугол маж со самострел на балконот, додека во заднина се слуша истрел од огнено оружје. Мажот наводно од балконот …

ВИДЕО: Двајца мртви во напад со самострел во Холандија, полицијата пукала врз напаѓачот Read More »

ВИДЕО | Огнен Антов: Со „Стела“ сакав да направам нешто што ќе остане

Европски филмски предизвик (European Film Challenge) e интерактивна дигитална алатка за развој на нова публика и за промоција на европски филмови меѓу милениумци и љубителите на инди киното. Европски филмски предизвик ја поврзува најголемата заедница на љубители на европскиот филм и ја афирмира европската кинематографија. Главна цел на проектот е промоцијата на националните филмски остварувања …

ВИДЕО | Огнен Антов: Со „Стела“ сакав да направам нешто што ќе остане Read More »

ВИДЕО: Гламурозна премиера на филмот за Тома Здравковиќ во Белград

Во гламурозна атмосфера, со црвен тепих и многу српски, но и балкански ѕвезди на него, вечерва во Белград се одржа премиерата на долгоочекуваниот биографски филм „Тома“, кој го бележи животот на големиот боем и музичар, Тома Здравковиќ. Филмот, во режија на Драган Бјелогрлиќ, ја имаше првата премиера во Сараево кон крајот на минатиот месец, а …

ВИДЕО: Гламурозна премиера на филмот за Тома Здравковиќ во Белград Read More »

Почина легендарниот комичар, девет години се борел со ракот

Легендарниот стенд-ап комичар Норм Мекдоналд починал во понеделникот на 61-годишна возраст по долгата борба со ракот, пишува „Дедлајн“. Како што соопштила неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хекстра, тој дури девет години се борел со ракот. – Тој беше горд на своите шеги и никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на тоа како го …

Почина легендарниот комичар, девет години се борел со ракот Read More »

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?

Како и секој претходен и иден петок се обидуваме да ви го олесниме одговорот на прашањето „Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд?“. Викендите секогаш се резервирани за добар филм или серија. Но, потрагата по истите често знае да биде досаден и фрустрирачки процес. Затоа ние ви подготвивме листа на филмови и серии …

Што да гледате на „Netflix“ и „HBO“ овој викенд? Read More »

Почина Мајкл Константин: Актерот се прослави со улогата на Гас Портокалос во филмот „Мојата голема дебела грчка свадба“

Неговата кариера започна со учество во неколку ТВ – серии, а славата пристигна со серијата „Соба 222“, која се емитуваше од 1969 до 1974 година. Со неа пристигна и Еми наградата во 1970 година. Меѓутоа, вистинскиот успех Мајкл Константин го постигна благодарение на улогата на Гас Портокалос, таткото со грчко потекло во филмот „Мојата голема …

Почина Мајкл Константин: Актерот се прослави со улогата на Гас Портокалос во филмот „Мојата голема дебела грчка свадба“ Read More »

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините? 

Кога подготвуваме јадење, обично се прашуваме дали го имаме вистинскиот зачин за него, но никогаш не се запрашуваме дали тој е и сѐ уште употреблив.   Всушност, присетете се – кога посегнувате по ќесичка цимет, рузмарин или оригано, сигурно не размислувате за тоа кога сте ја отвориле. За вас е важно само да го имате …

Само биберот е вечен: Кој е рокот на траење на зачините?  Read More »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата

Кујната стана нов извор на средства за убавина и нега. Јаболковиот оцет е еден од многуте производи кои можете да ги користите за таа цел. Тој влијае на циркулацијата на малите капилари, има антисептични својства кои го спречуваат настанувањето на бактерии и вируси на кожата и може да се користи како средство за чистење на …

Јаболковиот оцет во служба на убавината: Исчистете го телото од токсини и хидрирајте ја кожата Read More »

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот?

Складирањето на храната често носи и многу прашања, особено кога е во прашање месото. Секој вид месо има рок на траење во фрижидер или во замрзнувач. Ова е мало упатство како треба да постапите: Живина Свежото пилешко или мисиркино месо во обичен фрижидер трае еден до два дена, а во замрзнувач и до една година, …

Избегнете труење: Кое месо колку време може да го чувате во фрижидерот и замрзнувачот? Read More »

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата?

Сад полн со лиснат зеленчук сè повеќе е дел од менито на луѓе кои се трудат да се хранат здраво. Но, ако се чувствувате слаби и летаргични откако јадете салата, мора да знаете дека тоа се случува поради цревата кои се обидуваат да варат големи количини на суров зеленчук. „Салатите се извор на влакна“, истакнува …

Зошто се јавува чувство на надуеност кога јадеме салата? Read More »

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Нутриционистката Цвета Динева денеска во Утрински брифинг зборуваше за придобивките од здравата храна во борбата против Ковид-19 пандемијата.  -Иако речиси на сите им е познато дека мора да примат голема доза на витамин Ц, на дневна основа, речиси никој не знае дека ако не е доволно хидриран, тој нема да се врзе со организмот. Водата, …

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19 Read More »

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада

Разговари, не преговари. Под оваа формулација на „Има таков народ“ (ИТН) се средбите на експертско ниво помеѓу партијата на Слави Трифонов и другите политички сили – „Демократска Бугарија“, „Стани БГ! Доаѓаме!“ и БСП, партиските формации од чија поддршка ќе зависи формирањето на можна влада. Разговорите на ИТН одделно со секоја од трите групации се добар …

Бугарија: Разговори, а не преговори за нова влада Read More »

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс

Влегуваме во десеттата година од владеењето на Александар Вучиќ со некаква петиција со која и естрадниот свет и полусветот и јавните службеници го бранат од слободните медиуми и опозицијата. Мора да признаете дека звучи како лоша шега, па за таа тема е доволно да се напише – каков светецот, таков тропар. За оние кои не …

Девет години власт на Вучиќ: Девет години морален колапс Read More »

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија

Тунис, каде што започна синџирот на востанија што стана познат како „Арапска пролет“, се расплетува. Пред една деценија, таа земја беше домаќин на единствената регионална револуција што роди демократска власт. Сега, оваа северноафриканска држава, лабораторија за реформи уште од 19 век, ризикува повторно да се приклучи на редовите на автократијата, додавајќи уште еден мрачен облак …

Не е предоцна да се спаси разнишаната туниска демократија Read More »

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ?

Неколку дена пред истекот на неговиот мандат како Висок претставник во Босна, Валентин Инцко конечно го покажа својот политички мускул. Дванаесетгодишниот мандат на милозвучниот Австриец како Висок претставник ќе беше во голема мерка безначаен, ако не беше оваа одлука од 23 јули годинава. Откако претседаваше со падот на влијанието на Канцеларијата на Високиот претставник – …

Што претставува забраната за порекнување на геноцидот во БиХ? Read More »

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде!

Седам со мојот нов познаник пред мало, популарно кафуле во близина на Сараевскиот пазар. Нè гуши вечерната топлина и пиеме ладно пиво од шише, за да не го фатиме Ковид-19 од чаша. Настаните на денот доаѓаат од телевизорот во кафулето. На тој ден, во Поточари беше одржан парастос за уште 19 мажи, Бошњаци, жртви на …

БиХ и „Српскиот свет“: Каде било, Срби насекаде! Read More »

ВИДЕO+ФОТО | „На одмор сум секој ден, затоа што ја сакам својата работа“: Ноне се врати на брод

Велешанката Ноне Неделковска која македонската јавност ја запозна преку натпреварот за музички таленти „Идол“ веќе долги годнини не се занимава со музика бидејќи ужива во работата на брод и бројните патувања низ светот.   View this post on Instagram   A post shared by Princess Nona 🌸 (@nona.nedelkovska) Поради ситуацијата со пандемијата на коронавирусот Ноне …

ВИДЕO+ФОТО | „На одмор сум секој ден, затоа што ја сакам својата работа“: Ноне се врати на брод Read More »

„Седеа на маса во аголот, осветленa само со свеќи. Изгледаше многу романтично“: Дали Деми Мур и Џон Траволта се новиот холивудски пар?

Наводно, Џон Траволта во последно време не се разделува од Деми Мур, тие биле видени и на романтична вечера, а притоа се шпекулира дека ги споил Брус Вилис Се повеќе се шират гласини за новата љубовна двојка во Холивуд која никој не ја  очекуваше.   View this post on Instagram   A post shared by …

„Седеа на маса во аголот, осветленa само со свеќи. Изгледаше многу романтично“: Дали Деми Мур и Џон Траволта се новиот холивудски пар? Read More »

Северина го осудува српскиот патријарх: Нека се помоли за спас на својата душа, ќе му треба

Во големото интервју што изминативе денови го даде Северина Вучковиќ, хрватската пејачка го обвини српскиот бизнисмен Милан Поповиќ дека психички ја злоупотребувал, па наброја судии, лекари, работници на центарот за социјални работи и моќни луѓе, кои, како што наведува, со нејзиниот поранешен партнер во Загреб систематски работеле на тоа трајно да ѝ го одземат детето. …

Северина го осудува српскиот патријарх: Нека се помоли за спас на својата душа, ќе му треба Read More »

Почина Миња Субота: Легендарниот композитор, музичар и ТВ водител

Почина славниот композитор, музичар, ТВ водител Милан Миња Субота. Тој почина на 82-годишна возраст откако долго време боледувал од сериозна болест, пренесуваат српските медиуми. Во саботата, пред шест дена, тој итно бил пренесен на пулмологија, каде ја загубил битката со болеста. Веста за смртта на Миња Субота на својот фејсбук-профил ја потврди и заменик градоначалникот …

Почина Миња Субота: Легендарниот композитор, музичар и ТВ водител Read More »

ВИДЕО | Непланирана средба: Орландо Блум „очи в очи“ со бела ајкула

Орландо Блум објави видео „во друштво“ на бела ајкула, кое веднаш стана вирално  на социјалните мрежи. Само на социјалната мрежа Инстаграм за рекордно време  го проследија повеќе 5,3 милиони луѓе. Актерот  е снимен како сурфа на даска во Малибу, а под него одеднаш се појави огромна ајкула која кружете околу Блум и неговиот пријател додека …

ВИДЕО | Непланирана средба: Орландо Блум „очи в очи“ со бела ајкула Read More »

Програмата за економски реформи ќе содржи мерки за намалување на сивата економија

 Во Програмата за економски реформи 2022-2024 ќе бидат вградени мерки насочени кон зелената и дигитална транзиција, подобрувањето на деловното опкружување и намалувањето на неформалната економија. Предложените мерки произлегуваат од препораките кои се дел од усвоените заклучоци на годинашниот Дијалог за економски политики одржан во јули годинава со претставници на земјите членки на ЕУ, Западен Балкан …

Програмата за економски реформи ќе содржи мерки за намалување на сивата економија Read More »

Герасимовски–Исени: Заштита на правата е основа за развој на бизнисите

Со цел подигнување на јавната свест за заштита на правата од индустриска сопственост, експерти од Државниот завод – ДЗИС ќе ги посетуваат фирмите-членки на комората, е заклучено на денешната средба на директорот на заводот Горан Герасимовски со извршниот директор на Стопанската комора на Северозападна Македонија – СКСЗМ, Дрилон Исени. Од ДЗИС информираат дека продолжува соработка …

Герасимовски–Исени: Заштита на правата е основа за развој на бизнисите Read More »

Вработи се преку KARIERA.mk

Хотел Double Tree by Hilton на само неколу минути од реката и од центарот на Скопје, безвременски дизајн и име кое означува бренд, отвори конкурс за вработување на 4 позици во различни сектори. Доколку имате желба да работите според светски стандарди и да го збогатите вашето резиме со искуство во угледна светска компанија разгледајте ги можностите …

Вработи се преку KARIERA.mk Read More »

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Серафимовски: Цените на квалитетни станови се исти како на неквалитетните

Во градежништвото деновиве се појавија проценки дека ќе се појави тренд на галопирачки цени на станбениот квадратен метар. Според некои проекции, можно е цената на станбениот квадрат во Скопје да порасне до 2000 евра. За ова во Утрински брифинг се разговараше со Андреја Серафимовски, дел од менаџерскиот тим на градежната компанија „Гранит“ и дел од …

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Серафимовски: Цените на квалитетни станови се исти како на неквалитетните Read More »

Исплатените штети за приватно здравствено осигурување пораснале за 87,5 отсто и достигнале 1,5 милиони евра

Во првите шест месеци годинава бројот на договори за купени полиси за приватно здравствено осигурување пораснал за 48 отсто. Вложувањата на осигурениците во ова осигурување достигнале 3,8 милиони евра. Осигурителните компании за првото полугодие за пријавени штети исплатиле 87,5 отсто повеќе средства во однос на истиот период 2020 година, покажуваат официјалните податоци на Агенцијата за …

Исплатените штети за приватно здравствено осигурување пораснале за 87,5 отсто и достигнале 1,5 милиони евра Read More »

Битола ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм – разговор со Влатко Галевски

Започна 42.издание на ИФФК „Браќа Манаки“ со традиционалното доделување на наградите „Златна камера 300 за животно дело“, „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ и проекцијата на филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума. „Битола овие денови ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм“, најавија од фестивалот, чие мото годинава …

Битола ќе гледа филм, ќе дише филм, ќе раскажува филм, ќе живее филм, ќе пее филм – разговор со Влатко Галевски Read More »

ВИДЕО | Блерим Груби: Музиката ќе го обедини Балканот

На 20 септември (понеделник), со почеток од 19 часот ќе се одржи четвртото издание на Интернационалниот скопски фестивал на камерна музика („Skupi kamerfest 2021“). Публиката во малата сала на Македонската Филхармонија ќе има прилика да слушне музичари од Србија, Грција, Бугарија, Косово, како и домашни изведувачи. „Како уметници се обидуваме да создадеме уште едно место …

ВИДЕО | Блерим Груби: Музиката ќе го обедини Балканот Read More »

Трето издание на мултимедијалната културна манифестација „КОКИНО – Тврдина на сонцето“

На локацијата кај мегалитската опсерваторија Кокино, од денеска до 19 септември ќе се одржува третото издание на мултимедијалната културна манифестација „КОКИНО – Тврдина на сонцето”, уникатниот фестивал кој годинава прв пат е организиран со тридневна програма. Во рамки на перформативната програма на „Кокино – Тврдина на Сонцето” ќе се одржат повеќе од 20 настапи на …

Трето издание на мултимедијалната културна манифестација „КОКИНО – Тврдина на сонцето“ Read More »

Теа Беговска: Со фестивалот „Театарски европски алтернативи“ сакаме да ги преиспитаме новите уметнички форми

На 17 септември почнува првото издание на онлајн интернационалниот алтернативен фестивал „Тетарски европски алтернативи”. Оваа година фестивалот ќе претстви над 70 учесници во различни уметнички области. Публиката ќе има можност да гледа 11 театарски продукции во интернационална и студентска програма од: Србија, Бугарија, Црна Гора, Романија, Словенија, Словачка, Италија, Франција, Австрија и Англија. Мотото на …

Теа Беговска: Со фестивалот „Театарски европски алтернативи“ сакаме да ги преиспитаме новите уметнички форми Read More »

„Проверувај, па верувај“ | „Лице в лице“ слави 9 години од своето постоење

Со кампањата „Проверувај, па верувај“, која започнува денеска, со излегување на новото 47.издание на „Лице в лице“, списанието за одржлив развој ја одбележува 9-тата година од своето постоење. Во рамки на одбележување на деветгодишнината, преку новиот број на „Лице в лице“ од списанието даваат свој придонес кон спречување на дезинформациите, лажните вести и говорот на …

„Проверувај, па верувај“ | „Лице в лице“ слави 9 години од своето постоење Read More »

Ваков сè уште не сте пробале: Како да направите кремаст домашен чоколаден сладолед

Малку труд за да уживате во овој десерт. Со само четири едноставни состојки, ќе добиете сладолед што ќе ве воодушеви. Состојки: 500 мл млеко 5 жолчки 100 гр шеќер 200 гр чоколадо (60-70 отсто какао) Подготовка: Метален сад ставете 2 часа во замрзнувач. Ставете го млекото да зоврие, а жолчките и шеќерот добро изматете ги. …

Ваков сè уште не сте пробале: Како да направите кремаст домашен чоколаден сладолед Read More »

Добра и лоша страна: Зошто протеинските диети предизвикуваат запек и како да го спречите

Намалениот внес на јаглехидрати и зголемената потрошувачка на протеини, помагаат во губењето на килограмите. Протеините се разложуваат побавно од јаглехидратите и подолго ве држат сити по оброкот, објаснуваат нутриционистите. Но, по зголеменото консумирање протеини, постои можност да ви се појави запек и подуеност. За среќа, има решение и за тоа. Проблеми со варењето Ако се …

Добра и лоша страна: Зошто протеинските диети предизвикуваат запек и како да го спречите Read More »

Шарени, меки и вкусни: Омлет мафини кои се подготвуваат за 15 минути!

Ако сте љубител на јајцата, а ви здодеале класичната кајгана или класичното пржење „на око“, направете омлет мафини, во кои можете да додадете што сакате. Едноставно се подготвуваат, а сите ќе ги обожаваат – и возрасните и децата. Состојки: 4 јајца 100 мл млеко две лажици брашно зеленчук по желба: пиперки, кромид, тиквички, моркови, домати …

Шарени, меки и вкусни: Омлет мафини кои се подготвуваат за 15 минути! Read More »

Вкусови кои ќе ве фрлат во деликатесен транс: Оригинални македонски рецепти за зимница прочуени во целиот свет!

Пазарите изобилуваат со колоритен сезонски зеленчук, понудата е разновидна, па секоја домаќинка со задоволство ќе ја приготви уникатната и надалеку прочуена македонска зимница. Кога се во прашање македонските специјалитети – на ризницата на мириси и вкусови на традиционалната домашна зимница едноставно е тешко да се одолее. Тука е неприкосновениот „крал“ на зимницата – ајварот, необичниот, …

Вкусови кои ќе ве фрлат во деликатесен транс: Оригинални македонски рецепти за зимница прочуени во целиот свет! Read More »

Необично име, незаборавен вкус: Песок торта – совршен спој на крем од ванила, ореви и кокос

Кога немате многу време за подготовка на колачи или не сте расположени да поминете повеќе време матејќи филови, можете да се определите за песок тортата која не се пече. Песок тортата се прави брзо, а состојките се такви што не може да се одолее. Состојки: 1 литар млеко 4 пудинзи од ванила 300 гр шеќер …

Необично име, незаборавен вкус: Песок торта – совршен спој на крем од ванила, ореви и кокос Read More »

Младиот кантавтор Јон Иди објави видеоспот со темата „Мај фајр“ (ВИДЕО)

По кратка пауза во 2021 година, младиот кантавтор Јон Иди (Yon Idy) се враќа на сцената со најновиот сингл „Мај фајр (My Fire)“, кој го истражува сомнежот што секој од нас го носи во себе додека ги следиме сопствените страсти. Песната „Мај фајр“ Јон ја напишал во време кога се борел да го пронајде патот …

Младиот кантавтор Јон Иди објави видеоспот со темата „Мај фајр“ (ВИДЕО) Read More »

Мултимедијалната изложба „Допирот“ ќе биде отворена во „Мала станица“ при Националната галерија

Главната изложба „Допирот“, како дел од проектот „Ние сме тука: идни екологии“, мултимедијален проект на кураторот Ана Франговска, во соработка со Националната галерија на РСМ, во партнерство со Британскиот совет и „Лукс“, ќе биде отворена на 15 септември во Мултимедијалниот центар „Мала станица“. Планирано е изложбата да ја отворат Н.Е. Рејчел Галовеј, амбасадорка на Велика …

Мултимедијалната изложба „Допирот“ ќе биде отворена во „Мала станица“ при Националната галерија Read More »

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“

Македонската премиера на филмот „Сестри“, добитник на Специјална награда на Карлови Вари, на 16 септември ќе го означи почетокот на 42. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ во Битола. Станува збор за прв долгометражен филм на режисерката Дина Дума и кинематограферот Наум Доксевски, а филмот влегува и во официјалната конкуренција за наградата …

Македонската премиера на филмот „Сестри“ на Дина Дума ќе го отвори 42. ИФФК „Браќа Манаки“ Read More »

Мултикултурната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе потсети на заборавените традиции

Во старото градско јадро на Старата скопска чаршија на 15, 16 и 17 септември, во организација на Културно-информативниот центар – Скопје, ќе се одржи традиционалната манифестација „Звуците на чаршијата“, чија цел, веќе неколку години, е да ја заживее чаршијата преку концерти од сите жанрови, перформанси, фолклорни настапи, поезија, ликовни изложби и презентација на стари занаети. …

Мултикултурната манифестација „Звуците на чаршијата“ ќе потсети на заборавените традиции Read More »

Македонскиот уметник Ѓоко Ризов се претстави во Њујорк и во Амстердам

Уметникот Ѓоко Ризов речиси половина година живее и твори во Амстердам, Холандија, каде што во 2017 година на холандската публика ѝ се претстави со самостојна изложба. Инаку, Ризов до мај 2021 година работеше во Единицата за економски и компјутерски криминал при МВР, а по напуштањето на службата продолжува активно да се занимава со уметност. На …

Македонскиот уметник Ѓоко Ризов се претстави во Њујорк и во Амстердам Read More »

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 1 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Од дневниот ред ќе ги тргнете грижите и проблемите на својот партнер за кои цело време ви зборува. Вашиот партнер би можел да покаже нетрпеливост кон некој член од вашето пошироко семејство. Не се нервирајте. Пред вас е …

Дневен хороскоп за 1 септември: Планетите ви носат посебен шарм и храброст Read More »

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат!

Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се работи за тешки личности, со чуден карактер. Претставниците на овие три хороскопски знаци ќе ви се допаднат на прв поглед, но поради комплицираниот и тежок карактер ќе наидете на тешкотии да ги засакате. Кога подобро ќе ги запознаете, ќе ви стане јасно дека се …

Со нив е навистина тешко: Три хороскопски знаци кои е тешко да се засакаат! Read More »

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес!

Овен Не би требало на себе си да си ставате поголеми обврски од оние кои веќе ги имате. Пробајте да се одморите малку. Слободните ќе мечтаат за совршен партнер, зафатените ќе уживаат со својот избраник. Бик Прилично сте нервозни и тоа може негативно да се одрази на вашето деловно поле. Модифицирајте го своето однесување. Во …

Хороскоп за недела 12 јануари – Прочитајте што ве очекува денес! Read More »

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме?

Наталниот Меркур во астролошките куќи ни дава драгоцени податоци за нашиот начин на размислување и расудување: оваа планета е поврзана со логичното и рационалното размислување, но и со движење, како на телото така и на идеите. Меркур е нашата интелегенција, тој го претставува мозокот и сите функции на овој витален орган. Каде и да се …

Мала астро школа: Како размислуваме? На кој начин расудуваме? Read More »

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува!

Овен Ве очекува промена на работното место на подобро. Пред вас е поволен ден за работа. Не би требало да имате проблеми со саканата личност. Еден на друг сте си посветени и ви претстои голема љубов. Би ви годела масажа. Бик Ако соработувате со странство, можете да очекувате наскоро да дојдете до проширување на работата. …

Дневен хороскоп за 11.01.2020 – дознајте каков ден ве очекува! Read More »

Ако заборавате често на оваа работа, тоа може да биде симптом на деменција

Според пишувањето на Светската здравствена организација (СЗО), се очекува бројот на пациенти да биде три пати поголем во наредните 30 години. Иако станува збор за прогресивна болест за која во моментов нема лек, достапни се третмани и тие можат да го забават напредокот на болеста, ако кај поединец тоа е можно. Клучот е, секако, во …

Ако заборавате често на оваа работа, тоа може да биде симптом на деменција Read More »

Хлорофил: Против артритис, несоница, стареење…

Не е лесно да се биде зелен, но сите растенија ја имаат оваа карактеристика. Во нив постои мошне мала, но важна молекула која е одговорна за ова, а нејзиното име е хлорофил. Сите растенија имаат хлорофил, кој е зелениот пигмент во стеблото и лисјата. Хлорофилот е пигмент кој апсорбира светлина, и всушност ја добива својата …

Хлорофил: Против артритис, несоница, стареење… Read More »

Доктор Илија Караманов, стоматолог: Повредите на забите се делат во две главни групи – со и без скршеница

Усната празнина, со сите нејзини составни делови вклучително и забите, е еден од најактивните органи на човечкиот организам. Ако ги земеме предвид трите редовни оброци, ужинките, консумирањето на разни видови јаткасти плодови, сите вкусни крцкави и препечени додатоци, тортите во кои неретко можеме да наидеме на понекоја заборавена коскичка, ќе заклучиме дека забите се секојдневно …

Доктор Илија Караманов, стоматолог: Повредите на забите се делат во две главни групи – со и без скршеница Read More »

Ако ги потиснувате емоциите, ќе ви страда тироидната жлезда

Луѓето што се изложени на ризик да развијат болест на тироидната жлезда, генерално сакаат да направат сѐ навреме, ги потиснуваат емоциите, се плашат од критики… Тироидната жлезда е најголемата ендокрина жлезда во човечкиот организам. Сместена е во предниот дел на вратот веднаш под гркланот и нормално тежи помеѓу 10 и 20 грама. Се состои од …

Ако ги потиснувате емоциите, ќе ви страда тироидната жлезда Read More »

Менструални грчеви: Што треба да знаеме и како да се справиме?

Менструалните грчеви (дисменореа) се болки во долниот дел на стомакот. Многу жени имаат менструални грчеви непосредно пред или за време на менструалниот циклус. Кај некои жени грчевите се појавуваат во поблага форма, кај други пак, тие може да бидат толку силни што пречат во секојдневните активности во траење од неколку дена секој месец. Како симптоми …

Менструални грчеви: Што треба да знаеме и како да се справиме? Read More »

Тешко повредена 19-годишна девојка на патот Скопје-Тетово

Во СВР Тетово вчера било пријавено дека на регионалниот пат Скопје – Тетово кај селото Желино се случила сообраќајна несреќа меѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ и товарно моторно возило „сканиа“, со тетовски регистарски ознаки, при што едно лице се здобило со тешки телесни повреди. Како што информираат од МВР, патничкото моторно возило „фолксваген голф“ …

Тешко повредена 19-годишна девојка на патот Скопје-Тетово Read More »

Малолетничка од Лозово физички нападната од четири лица

Малолетничка од село Лозово била физички нападната од четири лица – две малолетнички, 19-годишниот Д.Д и 21-годишниот С.Р сите од Црнилиште. Нападот вчера попладнето во 18 часот во Полициската станица во Свети Николе го пријавил татко на нападнатата малолетничка. – Вчера во 18.00 часот во Полициската станица Свети Николе, 47 годишниот Н.С од село Лозово …

Малолетничка од Лозово физички нападната од четири лица Read More »

ВИДЕО | Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во вторникот добило документација за модуларната болница во Тетово од Бирото за јавни набавки, а вчера после 14 часот е добиена и од Министерството за труд и социјална политика. Дури денеска истражителите почнаа со првично разгледување на истата. Ова денеска го изјави Вилма Русковска, шефицата …

ВИДЕО | Обвинителството почна да ја разгледува документацијата за модуларната болница во Тетово Read More »

Авганистанските разбојници не се дел од граѓаните за кои државата обезбеди хуманитарна помош

Авганистанските разбојници кои извршиле физички напад и кражба се илегални мигранти кои влегле во земјава од Грција и никако не се поврзани со граѓаните за кои државата обезбеди хуманитарна помош, информираат од МВР. Оттаму апелираат до медиумите и до граѓаните да ја направат разликата со цел да не се создава омраза кон миротворното население од …

Авганистанските разбојници не се дел од граѓаните за кои државата обезбеди хуманитарна помош Read More »

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие. Поради агресивно однесување кон полициски службеник, 41 годишен беровчанец приведен во Полициската станица. Од беровската полиција информираат дека во изминатите 24 часа полцијата интервенирала и во тепачка помеѓу две лица од Берово и Битола. – По пријава на соседите полицијата спречи поголем инцидент помеѓу беровчанецот С.Г …

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие Read More »

Детските желби се за остварување, иднината е за планирање

Детските желби се за остварување, а родителската грижа значи и влог за остварување на тие желби во иднина. Учебната година веќе започна, а тоа значи и нови потреби, облека, обувки, книги и ученички прибор, многу нови предизвици, знаења, планови и желби… А сето тоа води кон еден важен елемент од животот на децата – создавање …

Детските желби се за остварување, иднината е за планирање Read More »

Време е за нов дом – време е за поголема радост

Со почетокот на пандемијата, современиот начин на живот навистина доживеа значителни промени. Но, тоа не значи дека животот престанува – напротив, тој има свои начини на кои успешно ги трансформира навиките, идеите, плановите… И тие се остваруваат. Иако движењата на тие промени се во рамки на очекувањата, неизвесноста и ризиците од понатамошниот тек на пандемијата …

Време е за нов дом – време е за поголема радост Read More »

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше

Луѓето имаат различни начини преку кои се релаксираат и го поминуваат своето слободно време. Има и такви кои постојано се во движење, спортуваат, џогираат, имаат безброј обврски насекаде и за нив времето е драгоцено. На сите оние со динамично животно темпо им е потребна солидна организација на дневните активности, но и корисен аксесоар и планер …

Бидете во чекор со своето време и пари, уживајте повеќе во она што е ваше Read More »

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели

Колку желби ви останаа неостварени во изминатата година, година ипол? Неминовно е да ја споменеме пандемијата, како клучен фактор во стивнувањето на одредени наши потреби, можности за патување, ограничена слобода на движење и посета на омилените места. Но, без оглед на сите околности, нашиот живот секогаш има некаков тек. А нашите потреби се присутни и …

Желбите нѐ движат – нова можност за полесно остварени цели Read More »

Кориснички искуства во е-трговијата

Светот во кој живееме, постојано се менува и добива нови насоки преку кои функционира дигитално. Далечината помеѓу потрошувачката индустрија и крајниот купувач веќе е се помала. Многу сервиси веќе функционираат од далеку и без воопшто да постои физички контакт. Дел од оваа промена се должи на пандемиските услови, но и потребата за брз и поедноставен …

Кориснички искуства во е-трговијата Read More »

На денешен ден – 17 септември

1580.- Роден е шпанскиот писател Франциско Гомес де Кеведо и Виљегас, сатиричар кој заради „зајадливиот јазик и отровното перо“ повремено беше повластен во дворецот, а повремено прогонуван и затворан. 1685.- Лондон го зафати голема епидемија на чума од која умреа околу 70.000 луѓе. 1787.- Делегатите на 12 од тогашните 13 држави во САД го потпишаа Уставот кој со дополнителни амандмани …

На денешен ден – 17 септември Read More »

На денешен ден – 16 септември

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот кој како регант во времето додека неговиот татко Жан II беше заробеник на Англичаните, во 1358 година го задуши големото селско востание познато како Жакерија. Во текот на владеењето од 1360 година успеа по Стогодишната војна со Англичаните да придобие голем дел од територија која Франција ја загуби со катастрофалниот Бретански договор. 1387.- Роден е англискиот крал Хенри …

На денешен ден – 16 септември Read More »

На денешен ден – 15 септември

1776.- Во текот на американската војна за независност, британскитe трупи под команда на генералот Вилијам Хју го зазедоа Њујорк. 1786.- Италијанскиот лекар и природонаучник Луиџи Галвани откри струја, која според неговото име подоцна е наречена – галванска. 1789.- Роден е Џемс Фенимор Купер, американски писател. Во пенталогијата „Кожениот чорап“ го слика создавањето на првите населби на американската погранична …

На денешен ден – 15 септември Read More »

На денешен ден – 14 септември

1262.- Силите на кастилијанскиот крал Алфонсо X ел Сабио го зазедоа пристаништето Кадис на брегот на Атлантскиот Океан, со што ја завршија петвековната маварска окупација на градот. 1321.- Умре италијанскиот писател, филозоф и политички мислител Алегиери Дуранте, познат како Данте Алигиери. Изучуваше јазици, право и филозофија, а се бавеше и со политика поради што во 1302 година беше протеран …

На денешен ден – 14 септември Read More »

На денешен ден – 13 септември

1506.- Умре италијанскиот сликар и гравер Андреа Мантења кој ги изработил величенствените фрески во црквите на еремите во Падова и во дворецот во Мантова, урнати во Втората светска војна. 1592.- Умре францускиот писател и филозоф Мишел Ејквем де Монтењ, обновувач на интелектуалниот скептицизам и предвесник на слободните општествени мисли во 17. и 18. век. Де Монтењ сметаше дека …

На денешен ден – 13 септември Read More »

Дневен хороскоп за 17 септември: Кога станува збор за деловни контакти и договори, ќе бидете многу успешни на сосема неочекуван начин

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 17 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес.   Овен Ако се обидувате да доминирате во врската, нема да успеете. Рамноправната соработка и договарањето се подобра опција. Вашите надредени и колегите ќе постигнат договор, но вие нема најдобро да го прифатите, зашто има детали кои не ви одат …

Дневен хороскоп за 17 септември: Кога станува збор за деловни контакти и договори, ќе бидете многу успешни на сосема неочекуван начин Read More »

Дневен хороскоп за 16 септември: Лесно можете да започнете авантура со личност со која сте деловно поврзани

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 16 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Немојте да се нервирате поради работата, туку правете така како што мислите дека е најдобро. На крајот на овој месец некои работи ќе се поместат, работи што досега биле закочени, ограничени, оние поради кои сте биле незадоволни. Комуницирајте со …

Дневен хороскоп за 16 септември: Лесно можете да започнете авантура со личност со која сте деловно поврзани Read More »

Дневен хороскоп за 15 септември: Ќе бидете опседнати со наоѓање на вистинската цел во животот

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 15 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Лесно ќе ги надминувате пречките и тоа ќе ве направи привлечни во туѓите очи. На работното место сте почитувани и ве сакаат. Ќе се фокусирате на задачите кои  ви носат финансиска стабилност. И ќе постигнете голем успех. На емотивно …

Дневен хороскоп за 15 септември: Ќе бидете опседнати со наоѓање на вистинската цел во животот Read More »

Дневен хороскоп за 14 септември: Ве очекува финансиска добивка

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 14 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ако случајно се најдете во вистинското време и на вистинското место, ве очекува деловен профит или некаков вид јавно признание. Успехот произлегува од добрите подготовки. Проценете ја вашата улога и место во редовите на соработка. Во љубовта, важно е …

Дневен хороскоп за 14 септември: Ве очекува финансиска добивка Read More »

Дневен хороскоп за 13 септември: Расчистете ги навреме лажните илузии

Ви го претставуваме дневниот хороскоп за 13 септември, погледнете што ви предвидуваат ѕвездите за денес. Овен Ако сакате да ги решите вашите дилеми, сè што треба да направите е да ги преземете работите и контролата во свои раце. Слободно покренете ја иницијативата. Следете го вашиот внатрешен глас или претчувства што ги имате кога се среќавате …

Дневен хороскоп за 13 септември: Расчистете ги навреме лажните илузии Read More »

Данска го укинува „правото на љубов“ за доживотно осудените: Сака да ги искорени „обожавателките на криминалците“

На затворениците кои во данските затвори издржуваат доживотни затворски казни ќе им биде забрането да влегуваат во нови романтични врски за да се спречи феноменот „обожавателки на криминалците“. Како што наведува Би-би-си, данската влада претставила нов закон со кој на затворениците кои издржуваат доживотна казна ќе им се ограничи контактирање само со оние со кои …

Данска го укинува „правото на љубов“ за доживотно осудените: Сака да ги искорени „обожавателките на криминалците“ Read More »

ВИДЕО | Можност да станете сопственик на имресивен замок и 4,5 хектари лозје : На продажба швајцарски дворец стар 800 години

Еден швајцарски дворец е понуден на продажба. Станува збор за замокот „Château Le Rosey“ стар 800 години. Дворецот нуди поглед на селото Бурсен, кое се наоѓа помеѓу Женева и Лозана, а нуди поглед и на Мон Блан и езерото Леман, пренесува „Дејли меил“. Во внатрешноста на замокот се наоѓаат 10 спални соби и 8 купатила, …

ВИДЕО | Можност да станете сопственик на имресивен замок и 4,5 хектари лозје : На продажба швајцарски дворец стар 800 години Read More »

Што пишува во тестаментот на принцот Филип: Дали има нешто за кралицата Елизабета?

Тестаментот на принцот Филип, војводата од Единбург, ќе остане тајна најмалку 90 години со цел да се заштити „достоинството и положбата“ на кралицата, одлучи судот.   View this post on Instagram   A post shared by HELLO! Magazin (@hellomagazinsrbija) Тоа е традиција долга повеќе од еден век, бидејќи, по смртта на член на кралското семејство, …

Што пишува во тестаментот на принцот Филип: Дали има нешто за кралицата Елизабета? Read More »

Славчо Попоски прогнозира: Од Сахара пристигнува прашина и песок, времето – мачно!

СЕ ОЧЕКУВА СИЛНО ЈУГОЗАПАДНО ВОЗДУШНО СТРУЕЊЕ. ОД САХАРА ЌЕ ПРИСТИГНЕ ПРАШИНА И ПЕСОК. ЗА ВИКЕНДОТ ПРОМЕНА, предупредува Славчо Попоски. – Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени, …

Славчо Попоски прогнозира: Од Сахара пристигнува прашина и песок, времето – мачно! Read More »

ВИДЕО | Во Турција откриен најстариот мозаик во светот: Настанал пред 3.500 години!

Во турската централна провинција Јозгат во Турција е откриен најстариот мозаик во светот, направен пред 3.500 години. Мозаикот, кој се состои од 3.147 камења со димензии три со седум метри, е пронајден во Усакли Хојуку во округот Соргун, каде што површинските истражувања започнаа во 2008 година, а ископувањата во 2012 година, јавува Агенција Анадолија. Заедничките …

ВИДЕО | Во Турција откриен најстариот мозаик во светот: Настанал пред 3.500 години! Read More »

Геополитички ноќен кошмар во најава

Претседателката на Европската комисија(ЕК), Урсула фон дер Лајен, завчера посочи дека е потребна политичка волја за формирање воени единици на Европската Унија (ЕУ), како одговор на кризите со кои би можеле да бидат соочени земјите членки на Унијата во иднина. Во нејзиното годишно обраќање до Европскиот парламент, претседателката истакна дека повлекувањето на војниците од Авганистан …

Геополитички ноќен кошмар во најава Read More »

Здравје, вакцина или демократија?

Светот почнува барем привидно да заборава на короната. Преку малите екрани можевме да ја видиме збиената публика во Њујорк како ги следи тениските натпревари, преполните трибини со гледачи на американскиот фудбал, полниот фудбалски стадион во Шпанија. И  во Македонија деновиве се згусна агендата – се случуваат културни настани, форуми, конференции со физичко присуство. На голем …

Здравје, вакцина или демократија? Read More »

Не издржаа затегнатите струни на „хедот“ на Ѓоковиќ

Рeкетот „Хед“ не го издржа притисокот врз него од нервозниот Новак Ѓоковиќ во финалето на Отвореното првенство на САД, во кое светскиот тенисер број 1 загуби од Русинот Данил Медведев во три сета. Празнењето на негативна енергија, собрана во Србинот, не го даде посакуваниот ефект. Затегнатите струни на „хедот“ испукаа како и нервите на Ѓоковиќ …

Не издржаа затегнатите струни на „хедот“ на Ѓоковиќ Read More »

Маратонците го возат почесниот круг во Париз

– Вози побрзо! – Не може. Шибаме со 30! Оваа прочуена реплика од „Маратонците“ на Ковачевиќ и Шијан звучеше урнебесно комично кога филмот своевремено ги полнеше кино-салите, но била сосема нормална за Белград пред еден век, кога се одвива дејствието. Париз од овој месец ја ограничи на 30 километри на час максималната брзина на движење …

Маратонците го возат почесниот круг во Париз Read More »

Што научивме неделава: Традиција што тешко се искоренува

Ужасната трагедија во тетовската болница ја погоди Македонија како гром од ведро небо токму во свечениот ден, кога се славеше нејзиното тридецениското независно постоење, со доза самозадоволство, гордост, па и помпа. Како провидението да сакаше да ни покаже дека од тоа дали државата е независна, самостојна и суверена, уште поважно е од каков „материјал“ е …

Што научивме неделава: Традиција што тешко се искоренува Read More »

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор

Наставничката по информатика и компјутерство Милкица Златиќ од Ивањица, Србија, направила автоматизирана технолошка иновација – роботот „Хелга“. Во тој потфат, ѝ помагале учениците за кои, како што вели Милкица, ова било неверојатно искуство. „Хелга“ работи со помош на вештачка интелигенција и може да учествува во наставата, поточно да биде професор. „Хелга“ работи со помош на …

Наставничка од Србија направи робот „Хелга“, што може да работи и како професор Read More »

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор

„Тесла е веројатно најголемата роботска компанија во светот, бидејќи нашите автомобили се получувствителни роботи на тркала. Некако има смисла истото да се стави во хуманоидна форма“, вели претприемачот Илон Маск. Откако доминираше на пазарот на електрични возила и влезе во вселенската трка, сопственикот на компанијата „Тесла“, Илон Маск, објави нова област што сака да ја …

ВИДЕО | Маск ќе освојува нова област – хуманоидна роботика: Физичката работа ќе биде избор Read More »

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор

На ракетите, сателитите и милијардерите во вселената ќе им се придружат и рекламите. „Геометриска енергетска корпорација“ (GEC), канадски стартап кој обезбедува технолошки услуги, ексклузивно за „Инсајдер“ изјави дека ќе овозможува рекламирање на вселената со помош на „Спејс-Икс“.   View this post on Instagram   A post shared by SpaceX (@spacex) Самуел Рид, извршен директор и …

Илон Маск го освојува вонземскиот рекламен простор Read More »

„Го провоцираме ѕверот“- Ослабените струи на Атлантскиот океан ќе ја сменат светската клима

Водата во Атлантскиот океан постојано циркулира во сложена шема што влијае на временските услови на неколку континенти. Научници се прашуваат: „Дали овој огромен систем, кој ја вклучува Голфската струја, се забавува поради климатските промени?“. Доколку би се случиле големи системски промени, последиците би можеле да бидат ужасни, со потенцијален побрз пораст на нивото на морето …

„Го провоцираме ѕверот“- Ослабените струи на Атлантскиот океан ќе ја сменат светската клима Read More »

Ви се оди во вселената? „Вирџин Галактик“ ќе ве однесе за 450,000 долари

Компанијата на Ричард Бренсон, „Вирџин Галактик“ објави дека ќе почне со продажба на билети за вселенски летови со почетна цена од 450,000 американски долари по седиште.   View this post on Instagram   A post shared by Virgin Galactic (@virgingalactic) Компанијата за вселенски туризам во четвртокот соопшти дека напредува кон започнување со летови од следната …

Ви се оди во вселената? „Вирџин Галактик“ ќе ве однесе за 450,000 долари Read More »

Бензините поскапуваат за 0,5 денари

Бензините од полноќ поскапуваат за 0,5 денари, додека дизелот останува со иста цена, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Согласно одлуката на Регулаторната комисија, се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,28 отсто во однос на Одлуката од 05.07.2021 година. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР …

Бензините поскапуваат за 0,5 денари Read More »

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како

Автомобилите на бензин и дизел гориво заминуваат во историјата. Иднината е во електричните возила. Затоа Европската Унија в среда ќе предложи стратегија со која во следната деценија ќе постигне јаглеродна неутралност во борбата против климатските промени, пишува Индекс.хр. Во Европа се лоцирани многу престижни фабрики за автомобили кои доминираат во автомобилските иновации. Но, автомобилите кои …

ЕУ ќе се ослободува од бензинците и дизелашите, а има и план како Read More »

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала

Во вторникот беше претставен првиот хрватски сериски автомобил, познат досега како „C_Two“, кој го доби името „Ривац-Невера“, по неочекуваната и силна медитеранска бура што „јури“ преку Јадранското море. Достигнува 200 на час за само 4,3 секунди, додека само 9,3 секунди се доволни за да се постигне брзина од 300 километри на час.   View this …

ВИДЕО | „Ова е сообраќаен терорист“: Се појави снимка од новиот хрватски суперавтомобил како јури со 232 км на час по Јадранската магистрала Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме

Без разлика дали возењето е ваша професија или возите само кога имате некоја итна работа, правилното држење на телото додека возите е многу важно за вашето здравје, но и за безбедноста на патот. Правилното држење на телото додека возите ги зголемува рефлексите и гарантира оптимално функционирање на безбедносните системи во автомобилот. Правилна позиција на телото …

Макпетрол Инфо Поинт: Како да задржиме правилно држење на телото додека возиме Read More »

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години

Во согласност со закон возачите може да ја продолжуваат важноста на својата возачка дозвола до 75 години, но како повозрасните возачи да знаат кога е вистинско време да ги остават клучевите. Сепак, прашањето кога треба да се откажеме од возење не е поврзано со годините, туку со тоа колку сме способни безбедно да учествуваме во …

Макпетрол Инфо Поинт: Кога е време да ги оставите клучевите и како да возите безбедно на повозрасни години Read More »

Трибина „Патот до независноста“: Од сенките на федерацијата и на Милошевиќ нѐ извлече европската заедница

Во тој турбулентен период на глобалната и регионалната политичка сцена, било очекувано настаните да бидат проследени со немири и вооружени конфликти, но оти во земјава таквите воени судири биле избегнати, кажа премиерот Зоран Заев на трибината „Патот до независноста“ што на негова иницијатива денеска се одржа во Владата по повод 30-годишнината од независноста. -Нашата земја …

Трибина „Патот до независноста“: Од сенките на федерацијата и на Милошевиќ нѐ извлече европската заедница Read More »

ВИДЕО | Д-р Докиќ: Да бидеме претпазливи и да се подготвуваме за уште поголем број на пациенти

Тешко е да се прогнозира, бидејќи сите бранови ако ги анализирате имаа еден првичен нагол скок, па лесно паѓањње, па повторно уште еден пик, како двогрба камила, но тешко е да предвидиме каде се наоѓаме во овој момент. Сите математички прогнози не секогаш излегуваат во реалноста. Треба да бидеме претпазливи и да се спремиме за …

ВИДЕО | Д-р Докиќ: Да бидеме претпазливи и да се подготвуваме за уште поголем број на пациенти Read More »

По пожарот во Тетово: Запрена изградбата на три монтажни амбуланти?

Градежните активности во реконструкцијата на монтажната амбуланта во населба Бутел во Скопје се прекинати, сведочат локални жители, а и на терен може да се забележи дека нема градежна механизација и работници, туку само обезбедувачи што го надгледуваат просторот. Од компанијата задолжена за реконструкцијата на амбулантата во Бутел, ,,Енерџи меинтененс солушнс“, за „Слободен печат“ велат дека …

По пожарот во Тетово: Запрена изградбата на три монтажни амбуланти? Read More »

Најмалку пет деца колабирале, ги фатила сончаница среде училница!?

Ученици во основни училишта во земјава колабирале на часови затоа што постојано се изложени на сончева светлина, бидејќи, според протоколите за заштита од ковид-19, прозорците во училниците мора да бидат отворени, се пожалија до „Слободен печат“ родители на ученици што имале вакво непријатно искуство.   Родител во четвртокот бил принуден да си ја земе ќерката …

Најмалку пет деца колабирале, ги фатила сончаница среде училница!? Read More »

Од октомври на јавни настани ќе се влегува исклучиво со сертификат за две примени дози вакцина!

Најверојатно од октомври месец, за влез на јавни настани, наместо сертификат за најмалку една примена доза вакцина, во земјава ќе се воведе исклучиво влегување во објекти со целосна вакцинација со две дози, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Османи за оставките по пожарот: Праведна е одлуката на премиерот да ја чека експертизата на странските …

Од октомври на јавни настани ќе се влегува исклучиво со сертификат за две примени дози вакцина! Read More »