20.8 C
Скопје

Author : Горан Наумовски

Вести Регион

Четворица загинаа во судар на автобус и камион

Четири лица загинаа, а шест се повредени во несреќа која утрово се случи кај Куршумлија кога се судрија автобус и камион. Загинаа возачите на камионот и...
Вести Скопје

Град Скопје со апел пред 1 Мај: Да се зачува зеленилото и урбаната опрема

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај, екипите на Град Скопје деновиве ги чистеа видиковците, јавните зелени површини на излетничките места и...
Вести Хроника

Повреден градежен работник

Вчера околу 8 часот во полициската станица во Гостивар е пријавено дека на улица „Браќа Блажевски“ во Гостивар А.Ш.(45) од селото Градец, изведувајќи градежни работи...
Вести Македонија

Стратегија на Франција за Западен Балкан

Француската амбасада во Скопје денеска ја објави Стратегијата на Франција за Западен Балкан, што произлезе по вчерашниот неформален самит на Германија и Франција со западнобалканските...
Вести Хроника

Истрагата откри: Ќерката ги убила родителите и сестрата

Основното јавно обвинителство од Гостивар поднесе обвинителен акт против три лица кои се обвинети дека биле вмешани во убиство на тричлено семејство во Дебар, извести...
Вести Свет

Новозеландската полиција пронајде сомнителна експлозивна направа во Крајстчрч

Горан Наумовски
Новозеландската полиција во празна куќа во градот Крајстчрч пронајде пакет што содржел сомнителна експлозивна направа и муниција, јави ДПА. Пакетот е пронајден откако полицијата претходно...
Вести Македонија

Заев: Им благодарам на Германија и Франција

Горан Наумовски
Им благодарам на нашите пријатели од Германија и Франција што ги препознаваат и посочуваат подвизите кои ги презедовме како врвен придонес кон балканската и европската...
Кошарка Спорт

Пол казнет со 35 илјади долари

Кошаркарот на Хјустон рокетс, Крис Пол е казнет со 35.000 долари поради непримерно однесување на првиот натпревар од четвртфиналето во НБА-плејофот против Голден Стејт (100:104)....
Вести Скопје

Дел од Ѓорче Петров в четврток без вода

В четврток од 9 часот прекин во водоснабдувањето ќе имаат корисниците од улиците „Крсте Раковски”, „Атанас Иљоски”, „Вера Циривири – Трена”, „Македонска преродба”, „Шидска”, „Јосиф...
Вести Македонија

Променливо облачно со повремен дожд

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, проследени со ретки грмежи. Ќе дува засилен ветер од западен правец....