7.1 C
Скопје

За 4 дена целосно ќе ги исчистите цревата и токсините од телото! Палента диетата ќе ве препороди!

На сите нас во некој момент ни треба брзо решение кое ќе ни помогне да намалиме неколку килограми вишок во краток рок. Најдобрите резултати даваат решенијата кои му одговараат на нашиот стомак, а токму таква е палентата!

Комплексните јаглени хидрати во комбинација со влакната од палентата долго време се варат, па затоа подолго време не држат сити, а притоа стимулираат добро варење и спречуваат запек, кој е честа последица од брзите диети.

Од друга страна, палента диетата која трае 4 дена ќе му ги обезбеди на вашето тело и неопходните витамини и минерали, ќе ги исчисти вашите црева и ќе го забрза метаболизмот. Исто така, палентата ќе ви помогне да се ублажи нивото на холестерол во крвта.

Прочитајте и...  Српски психолог открива зошто Милена Радуловиќ се смее на фотографијата со Мика Алексиќ

1.Ден

400 гр палента, 1 краставица, 1 домат, 1 јаболко, 2 литри вода

2.Ден

Дуплирајте го менито од првиот ден

3.Ден

400 грама палента, салата од 300 грама марула, 200 грама зелка, 2 моркови, малку лимонов сок и 1 лажица маслиново масло, 2 литри вода, 3 шолји зелен чај без шеќер.

4.Ден

Дуплирајте го менито од третиот ден.

Постапка за правење на палентата:

За палентата да ви помогне во слабеењето, морате да ја направите без млеко, шеќер, путер и сл.

Состојки: 50 грама палента, 200 мл вода, половина лажичка маслиново масло.

Подготовка: Лесно измијте ја живата палента со чиста вода. 200 мл вода сипете ги во сад на оган и многу малку посолете. Оставете да зоврие водата и додадете ја палентата. Варете на ниска температура додека да биде готова. Кога ќе се свари, додадете маслиново масло и промешајте.

Прочитајте и...  Турска мусака со прелив

Додека сте на палента диетата, пијте многу вода и јадете мали порции преку целиот ден кога ќе почувствувате глад. Диетата можете да ја повторите два пати по 4 дена без пауза, односно максимум 8 дена, а потоа потребно е да направите пауза од минимум еден месец.

Поврзани вести

Џорџ Клуни поставува рекорди: „Полноќно небо“ се најде меѓу најгледаните филмови на сите времиња

Слободен печат

Најмалку 50 отсто од заразата со ковид-19 ја пренесуваат луѓе без симптоми

Слободен печат

Вакво нешто сигурно не сте виделе: Не постои збор со кој би се опишал фустанот на Карди Би

Слободен печат

Со следниот тест откријте колку е стар вашиот мозок и како работи

Слободен печат

Весна Петрушевска: Никој не прашува како жртвата на сексуално насилство ќе се крене на нозе

Ј.К.Д.

ФОТО | Биле страв и трепет и никој не можел да ги надмудри како војни стратези: Ова се најмоќните кралици воини

Слободен печат

Остави Коментар